Jump to content
Shipfriends

Superferry (IMO 9110016)


Recommended Posts

  • Replies 636
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

Εννοείται ότι θα σφραγγιστει το visor

συγχωρηστε μου την αγνοια αλλά γιατί "εννοείται" (αν και γενικά είναι η συνήθης πρακτική στην Ελλάδα)? Γνωρίζω ότι υπάρχουν περιπτώσεις προβλημάτων λόγω του visor, αλλά σε περίπτωση χρησιμοποίησης του πλοίου σε άλλη γραμμή (εξωτερικό) δεν θα ήταν πλεονέκτημα?

Με την ευκαιρία 2 απορίες . Τα clam doors του BS Ithaki είχε σφραγιστεί?

Από τρεξίματα μου φαίνεται ότι και τα BS 1/2 έχουν clam doors. Είναι έτσι? Είναι σφραγισμένα?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι υποχρεωτικο να σφραγιστουν.

 

καπου πρεπει να εχει ξαναγινει η κουβεντα. η επιθεωρηση μπορει να ζητησει τη σφραγιση τους οταν δεν χρησιμοποιουνται ή οταν κρινει οτι υπαρχει κινδυνος λογω πλημμελους συντηρησης του μηχανισμου

 

σε πολλες περιπτωσεις, οταν ειναι να πανε σε γραμμες που δεν θα χρησιμοποιηθουν τα κλεινουν εξ αρχης οι ιδιοι οι πλοιοκτητες.

Link to comment
Share on other sites

Αν και ακόμη είναι πολύ νωρίς να μιλάνε για τέτοια, πιστεύω ένα εντυπωσιακό σενάριο θα ήταν το παρθενικό ταξίδι του πλοίου να γίνει στις 15 Απριλίου ανήμερα της Παναγίας Θεοσκέπαστης με τα εγκαίνια στη Χώρα της Άνδρου!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η απορία μου εκφράστηκε πιο πολύ γιατί βλέπω τον μηχανισμό του visor στην θέση του στην φωτο του margaritis παρότι κάνουν ελασματουργικές εργασίες παντού γύρω του. Σίγουρα δεν θα τον χρειαστεί για εκει που ετοιμάζεται...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σχεδον ετοιμη η πλωρη κεχουν μπει κ οι καταπελτες επιβατων..απο την δεξια μερια εχουν βαλει φαρδιες σκαλες για την επιβιβαση ενω απο την αριστερη μερια θα γινεται η επιβιβαση με την ηλεκτρικη..

Link to comment
Share on other sites

δεν μας λεει και κατι περισσοτερο απο αυτα που μας εχουν πει (και με φωτο) οι υπολοιποι φιλοι λιγο παραπιστω. ;)

 

αληθεια το ονομα ειναι σιγουροι οτι θα γινει superferry III και δεν θα παραμεινει golden ferry?

Link to comment
Share on other sites

μακαρι οχι τι;

 

ταπεινη μου αποψη ειναι οτι καλυτερο θα ηταν να κρατησει το Golden Ferry.

 

η εταιρεια εχει καθιερωθει και το golden star ειναι γνωστο πλεον.

 

καλυτερα λοιπον golden ferry

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου είναι κουτό να ονομαστεί Superferry III, καθώς η Golden Star δεν είχε ποτέ απ' την αρχή όλη την σειρά των Superferry. Τόσο η Blue Star όσο και η Golden Star κράτησαν το όνομα Superferry II γιατί ο κόσμος το ήξερε και το προτιμούσε με αυτό το όνομα. Αν το άλλαζαν θα χαλούσε η πετυχημένη πορεία τόσων χρόνων.

 

Αν αγόραζαν πάντως το Superferry II λίγα χρόνια αφότου είχε μπει στη γραμμή και δεν είχε χτίσει τόσο μεγάλο όνομα πιστεύω πως σίγουρα θα το άλλαζαν, καθώς δεν συμβολίζει και τίποτα το ιδιαίτερο. Όσον αφορά το νέο πλοίο, το πιο ταιριαστό είναι το Golden Ferry, καθώς και με το όνομα της εταιρείας ταιριάζει και εύηχο είναι και δείχνει τέλος πάντων ότι καλό το Superferry II, αλλά τώρα έρχεται το νέο χρυσό ferry! Superferry σκέτο θα το προτιμούσα σε περίπτωση που έφευγε για πάντα το S.FII, ώστε να θυμίζει κάτι απ' τα παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ψηφίζω GOLDENFERRY, παιδιά. Και μάλιστα μία λέξη, όχι δύο. Όπως και το SUPERFERRY είναι μία λέξη, έτσι και το GOLDENFERRY. Σε μία λέξη. Αν όμως σώνει και καλά η εταιρία θέλει να το αλλάξει, ας το πει SUPERFERRY σκέτο. Το "ΙΙΙ" κατά τη γνώμη μου δεν ταιριάζει σε καμία περίπτωση. Εξάλλου η GOLDEN STAR είναι μικρή οικογενειακή εταιρία. Δεν ταιριάζει να αρχίσει να βάζει νούμερα στα βαπόρια της. Αυτό το κάνει ας πούμε η SUPERFAST. Αρίθμηση μετά το 2 κατά τη γνώμη μου δεν ταιριάζει σε τέτοιες εταιρίες. :) :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...