Jump to content
Shipfriends

Superferry (IMO 9110016)


Recommended Posts

  • Replies 635
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το Superferry αυτή τη στιγμή βγήκε από τη δεξαμενή του ναυπηγείου της Ελευσίνας με τη βοήθεια των ρυμουλκών Άτλας, Καραπιπέρης 16 και Λέων. Το πλοίο θα ρυμουλκηθεί με το Καραπιπέρης 16 στο μωλο της ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Σουπερφεράκλα και στη Ραφήνα, Παρασκευιάτικη άφιξη τον περασμένο Αύγουστο. Πρόσέξτε το καταπελτάκι που ανοίγει στην πλώρη για την πρόσδεση, στύλ κρουαζιερόπλοιο. Όμορφη δευτερόπρυμη όψη κατά τη δεξιά του στροφή, και μια κατάπρυμη για το φινάλε.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κομψός ο βάπορας! Και με τις βάρκες νομίζω θα δέσει ακόμα περισσότερο σαν πλοίο. Το μόνο εμφανισιακά που δεν κολάει είναι η άσπρη ρίγα στο φουγάρο. Αν τη βάφανε κίτρινη θα ήταν super , νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

On 27/3/2018 at 10:34 PM, jim said:

Πολύ κομψός ο βάπορας! Και με τις βάρκες νομίζω θα δέσει ακόμα περισσότερο σαν πλοίο. Το μόνο εμφανισιακά που δεν κολάει είναι η άσπρη ρίγα στο φουγάρο. Αν τη βάφανε κίτρινη θα ήταν super , νομίζω..

Μη τους βάζεις ιδέες κ δούμε κάνα κουφό 😂😂🐣🐅🦅. 

Οι Βάρκες σκέτο κλάμα καλύτερο πριν αλλά αναγκαίο κακό 

Link to comment
Share on other sites

Με 20 μίλια αυτή τη νοτια του Σουνιου το βαπορι με προορισμό τη Ραφήνα. 

 

Πολύ ενθαρρυντικη θεωρώ η ταχύτητα του και εύχομαι σε αυτά τα επίπεδα ή και καλύτερα να κινηθεί καθ όλη τη διάρκεια της σεζόν 

Link to comment
Share on other sites

Σωστό. Η λογική βέβαια λέει ότι από την άλλη μεριά ίσως να μην το πιεσαν και ιδιαίτερα. 

 

Ας μην κάνουμε εικασίες όμως. Εδώ είμαστε και ο χρόνος θα δείξει 

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο γύρω στις 15:30, το Superferry είχε πρυμνοδετήσει στη κεφάλι της προβλήτας του μώλο της ΔΕΗ, για να μπουν τα οχήματα του πληρώματος και μετά από λίγα λεπτά αναχώρησε για τη Ραφήνα.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώντας την πορεία του στο marinetraffic, το τελευταίο φαίνεται στην απ' ευθείας επιστροφή από Μύκονο για Ραφήνα. Φαίνεται να πέφτει γύρω στους 11 κόμβους.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζω το χθεσινό track στην επιστροφή του Superferry από Μύκονο στη Ραφήνα και δεν βλέπω σε κανένα σημείο του ταξιδιού να πέφτει η ταχύτητα του στους 11 κόμβους, πέρα απέξω από το λιμάνι της Ραφήνας που είναι φυσιολογικό ενόψει του standby και της μανούβρας. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...