Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 266
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...
On 10/10/2022 at 9:57 PM, proud_ionian said:

 

On 10/11/2022 at 7:30 AM, proud_ionian said:

...βορειοκορεατικου χαρακτηρα δημοσιευματα, στα γνωστα sites υμνωδους της εταιριας..

Υπαρχει απολυτη σιωπη, σχετικα με το μεταφορικο εργο της γραμμης, τις δυο εβδομαδες της δρομολογησης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Σμύρνα από αυτή την εβδομάδα θα αναχωρεί από Θεσσαλονίκη και Σμύρνη 2 φορές την εβδομάδα.

Συγκεκριμένα κάθε Τρίτη και Παρασκευή από Θεσσαλονίκη και κάθε Τετάρτη και Κυριακή από Σμύρνη(πάντα την ίδια ώρα). 

Link to comment
Share on other sites

On 10/25/2022 at 12:36 PM, ΚΑΠΕΤΑΝ ΚΑΝΑΡΗΣ said:

Ο φιλος Ακης ας μας διαφωτισει απο τη συμπρωτευουσα...

Ο φίλος Άκης όπως έχει αναρτήσει και στο facebook πρόσφατα δεν είναι μέλος εδώ. Αλλά επειδή τον ξέρουμε πολλοί και μέσα σε αυτούς και εγώ και επειδή διαβάζει σαν επισκέπτης, χτες  που μίλησα μαζί του, μου μετέφερε ότι με το ζόρι να πιάνει διψήφιο αριθμό φορτηγών. Εκεί που δένει όπως μου είπε δεν επιτρέπονται οι επισκέπτες οπότε και δεν έχει πλήρη εικόνα. Πιθανόν να μην έχει ακόμα μαθευτεί το δρομολόγιο. Μακάρι να ανέβει η κίνησή του. Πήρα την άδειά του να ανεβάσω μία από τις πολλές και ωραίες φωτογραφίες του εδώ και δε μου το αρνήθηκε. Τον ευχαριστώ!

 

Smyrna_Shipfriends.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μαθαίνω πως τα εισερχόμενα από Τουρκία είναι καλά , για τα εξερχόμενα προς Τουρκία είναι πράγματι μονοψηφια. Μάλιστα φίλος Σμυρνιός μ ανέφερε πως σε ένα δρομολόγιο δεν είχε βρει για αμαξι . 

Link to comment
Share on other sites

Αν, όμως, Πέτρο, είναι όπως τα λες τότε μάλλον επιβεβαιώνεται αυτό που λεγαμε πριν αρχησει, ότι πιο πολλοί Τούρκοι θα το παίρνουν παρα δικοί μας. 

Κι εγώ δεν είμαι 100% αισιόδοξος, to be honest. (Δεν είναι μόνο το ενδιαφερον, αλλά κι οι ιδιες οι σχέσεις Ελλάδας-Τουρκίας)

Πάντως στο Rome2rio έχει περασει το δρομολογιο. 

Την τιμη βγαζουν 81€ κατάστρωμα και 150 το αμαξι (Δεν λένε για καμπινες, αεροπορικές  ή άλλες κατηγορίες επιβατών πλην ενήλικου), ενώ τη διαδρομή την βγάζουν σε 14 ωρες και 2 φορες την εβδομάδα δρομολόγιο. Εαν ισχύει αλλη τιμή/χρόνος/συχνότητα ενημερώστε με. (Παρακαλώ με τεκμηρίωση). 

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Άδειο πάντως δεν το λες:

The Izmir-Thessaloniki ferry route was extremely busy yesterday. 689 people departed from #Izmir to #Thessaloniki, the majority of whom plan to visit Kemal Ataturk’s house in Thessaloniki, in commemoration of the 84th anniversary of his death, on November 10th.

Από εδώ η πληροφορία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
39 minutes ago, mpal21 said:

Τελευταίο δρομολόγιο σήμερα !!! 

Είσαι σίγουρος?? Γιατί η Λεβάντε δεν έχει βγάλει ανακοίνωση για διακοπή της γραμμής. 

 

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Αν περιμεναμε μονο τις ανακοινωσεις...

Πιστευω οτι για την τιμη των οπλων, θα βγει καποια ανακοινωση που θα μιλα για προσωρινη διακοπη, αναγκαιες προσαρμογες του πλοιου, κατι τετοιο.

Κριμα οι λουκουμαδες

 

Link to comment
Share on other sites

Εξού και τα ζόρια περί επιδότησης με ενδιάμεσο σταθμό τη Μυτιλήνη. Ωραίος επιχειρηματίας όμως ο Θεοδόσης, στον "ενάμισι μήνα (μπαίνω) μέσα", φεύγω..! Τόσο καλή προεργασία έκανε δηλαδή που στα 20 περίπου δρομολόγια που έκανε κατάλαβε πως δεν έχει ψωμί η γραμμή..! 

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ LEVANTE ΣΤΟ SITE THΣ:

28/11/22 | Ολοκλήρωση χειμερινών δρομολογίων της γραμμής Θεσσαλονίκης – Σμύρνης

H Levante Ferries Group ανακοινώνει ότι, σύμφωνα με τον προγραμματισμό της, το χειμερινό πρόγραμμα των δρομολογίων της γραμμής Θεσσαλονίκης - Σμύρνης ολοκληρώνεται στις 30/11/2022.

Από την έναρξη των δρομολογίων στις 10/10/2022 η εταιρεία πραγματοποίησε ήδη 40 ταξίδια, θέτοντας τις βάσεις για την απρόσκοπτη επιβατική και εμπορική διασύνδεση των δύο χωρών.

Αυτή η δίμηνη εξυπηρέτηση της γραμμής αποτελεί χρήσιμη παρακαταθήκη για την εύκολη και γρήγορη επανεκκίνηση των δρομολογίων της καλοκαιρινής σεζόν 2023.

Η ακριβής ημερομηνία έναρξης των δρομολογίων της καλοκαιρινής σεζόν θα καθοριστεί με νεότερη ανακοίνωση.

H Levante Ferries ευχαριστεί όλους όσους συνεργάστηκαν μαζί της για την επιτυχή υλοποίηση αυτού του μοναδικού εγχειρήματος, καθώς και όσους επέλεξαν να ταξιδέψουν μαζί της σε αυτό το πρωτοποριακό και ιστορικό ταξίδι.

 

Για την Levante Ferries Group
[email protected]

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Strofalos said:

Εξού και τα ζόρια περί επιδότησης με ενδιάμεσο σταθμό τη Μυτιλήνη. Ωραίος επιχειρηματίας όμως ο Θεοδόσης, στον "ενάμισι μήνα (μπαίνω) μέσα", φεύγω..! Τόσο καλή προεργασία έκανε δηλαδή που στα 20 περίπου δρομολόγια που έκανε κατάλαβε πως δεν έχει ψωμί η γραμμή..! 

Αμα στα 20 δρομολόγια που έκανε περα δώθε πρόλαβε και μπήκε 2-1,5 εκατομμύρια μέσα και δεν βλέπει σημάδια ανάκαμψης τότε δεν έχει νόημα να το κρατάει.

Τώρα για την προεργασία αν ήταν καλή η κακή φαντάζει εκ του αποτελέσματος ότι ήταν κακή... ή με την κρίση των Ελληνοτουρκικών σχέσεων επηρεάστηκαν τα δεδομένα που είχαν από πριν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...