Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Θεοφάνεια αύριο και ο αγιασμός των υδάτων θα γίνει από τον Αρχιεπίσκοπο, που εάν δεν απατώμαι είναι η πρώτη φορά που θα βρεθεί στη Ραφήνα για τα Θεοφάνεια. Οπότε αύριο το λιμάνι θα φορέσει τα καλά του...μέχρι και η Ποπάρα μπορεί να σφυρίξει, ίσως για τελευταία φορά!

Edited by proud_ionian
tag
Link to comment
Share on other sites

Στο λιμάνι ήταν λίγος κόσμος αφου προτιμησανε οι βουλευτες να το κανουν για την παρτη τους κλείνοντας μερικώς το λιμάνι..καμια σχέση με άλλες χρονιές...βέβαια είχε το θέαμα του...

 

Εγω προσωπικα ημουν στο "Μπαικουτση" στην Πειραικη..οπου είχε πάνω απο ενα χιλιαρικο κοσμο...

 

http://www.youtube.com/watch?v=-eQW1kujHVw

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το ότι βουτάνε στην Αγίου Νικολάου δεν το χωράει ο νους μου  :o 

 

Ευτυχώς, σε ορισμένα μέρη, πριν βουτήξουν, μπορούν να ελέγχουν την θερμοκρασία και την καθαρότητα του νερού...

 

Link to comment
Share on other sites

στον πειραια οχι απλως το γλεντησαν, αλλα μοιρασαν και φειγ βολαν με την υπογραφη... #PustiRiot :blink:
pireas0601c_trikF.jpg
 
στη ραφηνα βουτηξε, αναμεσα σε αλλους και ο βουλευτης του... λαϊκου συνδεσμου ηλιοπουλος
 
unnamed1-180x180.jpg
 
ενω στην κρητη(ηρακλειο) συμμετειχαν ολες οι πληθυσμιακες ομαδες.
 
Skilos.jpg

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

στον πειραια οχι απλως το γλεντησαν, αλλα μοιρασαν και φειγ βολαν με την υπογραφη... #PustiRiot :blink:

 

Καλά, στον τσακ την γλύτωσαν, στην περίφημη "Στάνη" δίπλα στο Δημαρχείο, κάτω από την Ιωνίδειο Πρότυπο Σχολή, καφέ (προφανώς πολλά βαρύ), έπιναν καθαρόαιμοι.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αυτά τά τολμηρά συνέβησαν στο σημείο που βρισκόταν το Κ/Φ ΤΟΛΜΗ.Εγώ ήμουν απ'την άλλη πλευρά,εκεί που ήταν το ΟΡΜΗ κι'έτσι δέν μού...όρμηξε κανένας.

Πάντως παρ'ότι κατ'εμένα καλά τού έκαναν τού Σεραφίμ (σωστά τό γράφω το όνομα*,αυτός το γράφει λάθος**)-πολύ θα ήθελα να δώ την φάτσα του όταν είδε το θέαμα-η συγκεκριμένη κίνηση ήταν άτοπη σε σχέση με το εορταζόμενο γεγονός.Μπορούσαν κάλλιστα να είχαν κάνει την διαμαρτυρία τους σε κάποια άλλη χρονική στιγμή.

 

*http://en.wikipedia.org/wiki/Seraph

**Γιατί άν ήταν σωστή η κατάληξη "-είμ",τότε στον ενικό θα έπρεπε να είναι "serafeh" και όχι "seraf".Δέν υπάρχει δίφθογγος "ei" στα Εβραϊκά κι'έτσι θα προφερόταν "σεραφεϊμ" (δηλ.ώς ξεχωριστά φωνήεντα)

Edited by Hastaroth
Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε εντύπωση ότι στην Ραφήνα στην πομπή ο Αρχιεπίσκοπος και οι άλλοι επίσημοι συνοδεύονταν από άνδρες του Λιμενικού με στολές παραλλαγής και αυτόματα στο χέρι. Εντάξει, μπορεί να είναι επίσημο πρόσωπο και να πρέπει να υπάρχει ασφάλεια, αλλά λίγη διακριτικότητα δεν θα έβλαπτε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...