Jump to content
Shipfriends

Flyingcat 4 (IMO 9206748)


pie

Recommended Posts

  • Replies 287
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Τσίμα τσίμα χωράει στη θέση του στη Ραφήνα(οριακά μεταξύ Seajet2 και ντόκου, βέβαια όταν λείπει το Sj2 είναι πιο άνετα). Το "3" χωρούσε πολύ πιο άνετα με τα 8 μέτρα λιγότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τη προηγουμενη Πεμπτη, το Flying Cat 4 ειχε μια καθυστερηση στην αναχωρηση του απο τη Ραφηνα και η αιτια του ηταν η ποιοτητα των καυσιμων συμφωνα με ανακοινωση της εταιρειας 

 

Η Hellenic Seaways ανακοινώνει ότι σήμερα Πέμπτη 25/7/2013 στο δρομολόγιο του πλοίου Ε/Γ FLYING CAT 4 από Ραφήνα προς Τήνο – Μύκονο – Πάρο – Νάξο – Κουφονήσι – Κατάπολα με ώρα αναχώρησης 08:00 π.μ., προκλήθηκε καθυστέρηση στην αναχώρηση, λόγω παραλαβής κακής ποιότητας καυσίμου. Οι επιβάτες ενημερώθηκαν άμεσα από την εταιρεία για την καθυστέρηση που θα ακολουθούσε. Το πλοίο αναχώρησε τελικά από τη Ραφήνα στις 10:15 π.μ.

Οι επιβάτες του συγκεκριμένου δρομολογίου μπορούν, με την επίδειξη του εισιτηρίου τους, να έχουν έκπτωση 50% σε επόμενο ταξίδι τους σε οποιονδήποτε προορισμό προσεγγίζουν τα πλοία της Hellenic Seaways.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τέλος τα δρομολόγια από Ραφήνα από σήμερα. Το πλοίο αποχαιρέτησε τη Ραφήνα σήμερα το μεσημέρι με σφυρίγματα και αναχώρησε για απευθείας δρομολόγιο για Μύκονο όπου το περίμεναν 400+ επιβάτες(30/9 παρακαλώ) για Πάρο-Νάξο-Θήρα-Ηράκλειο.

Link to comment
Share on other sites

Το Σαββατο οι καιρικες συνθηκες μαλλον ηταν χειροτερες απο την προβλεψη της ΕΜΥ, οποτε το Flying Cat 4 χρειαστηκε να επιστρεψει στο Ηρακλειο

 

Ενημερώθηκε, πρωινές ώρες σήμερα, η Λιμενική Αρχή Ηρακλείου, από τον πλοίαρχο του Ε/Γ-ΚΑΤ «FC4»το οποίο είχε αποπλεύσει προς εκτέλεση δρομολογίου από Ηράκλειο προς Θήρα – Ίο – Πάρο – Μύκονο, ότι θα επέστρεφε στο λιμάνι του Ηρακλείου καθώς οι καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν στο δυτικό Κρητικό πέλαγος ήταν δυσμενέστερες από τις αναφερόμενες στο δελτίο καιρού της Ε.Μ.Υ..

Το ανωτέρω πλοίο κατέπλευσε και προσέδεσε με ασφάλεια λίγο αργότερα στο λιμάνι του Ηρακλείου αποβιβάζοντας τους 150 επιβάτες.

Πηγη: ΥΕΝ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Το Flying Cat 4 είναι αναμμένο και δουλεύουν οι μηχανές του! Μήπως ετοιμάζεται για το Σαρωνικό μιας μετά το ατύχημα του Flying Dolphin 17, νομίζω ότι και Flying Dolphin 29 είναι εκτός λόγω βλάβης, οπότε δεν υπάρχει πλοίο για τα νησιά (Ύδρα, Σπέτσες, Πόρος)

Πριν από λίγο μεθορμισε στη θέση, όπου αύριο θα ξεκινήσει δρομολόγια. Δεν θυμάμαι να έχει ξανά κάνει δρομολόγια στο Σαρωνικό

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι φοβερό εσωτερικά (μου δειξε φέτος φιλος φωτογραφιες σε γεμάτη μέρα) και έχει καλή πλεύση...Πάντα Ραφήνα ήταν? Γιατι σαν να το θυμάμαι πριν πολλά χρόνια να το έχω ταξιδέψει κάπου (η για Σκοπελο η εδω στα μερη μου)

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως από Ηράκλειο έκανε δρομολόγια! Έχει περάσει από Ραφήνα για Κυκλάδες και από Πειραιά Κυκλάδες σε τακτικά δρομολόγια! Σαν έκτακτες επισκέψεις έχει περάσει από Καστελόριζο, Καρπάθο

Link to comment
Share on other sites

Και αυριο κανονικά δρομολόγιο μ πε το πλήρωμα ρωτώντας το πριν λίγη ώρα φεύγοντας απο γραφείο.

Υ.γ. Μ πανε " ελπίζουμε να μη μας μπερδευεις με το 6" και ως λογικόν πυρετός εργασιών .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι φοβερό εσωτερικά (μου δειξε φέτος φιλος φωτογραφιες σε γεμάτη μέρα) και έχει καλή πλεύση...Πάντα Ραφήνα ήταν? Γιατι σαν να το θυμάμαι πριν πολλά χρόνια να το έχω ταξιδέψει κάπου (η για Σκοπελο η εδω στα μερη μου)

Σωστά θυμάσαι, μιας και πριν κατέβει στο Ηράκλειο έκανε δρομολόγια Θεσσαλονίκη-Σποράδες-Άγιο Κωνσταντίνο.

Link to comment
Share on other sites

ειχα ταξιδεψει με το flying cat 4 απο αγιο κωνσταντινο για Σκοπελο, το πλοιο ειναι τρομερα ευρυχωρο και ανετο, και πραγματικα καμμια σχεση με τις στενες θεσεις του 3

Link to comment
Share on other sites

Ορεστη ως Σκοπελιτης που εχει ταξιδεψει απο Αγιο Κωνσταντινο με το συγκρεκριμενο σκαφος , ειμαι 100% σιγουρος οτι ηταν το flying cat 4,

 

εκανε το δρομολογιο που αργοτερα θα εκανε το flyingcat 3,  και μαλλιστα με τα πρωτα του χρωματα της minoan flying dolphin

 

αν θυμαμαι καλα ηταν το 2001 ισως το 2002

 

http://photos2.marinetraffic.com/ais/showphoto.aspx?photoid=263102&size=1600

 

και μια φωτογραφια του απο την δρομολογηση του στις σποραδες.

 

Δεν νομίζω πως έχει κάνει ποτέ δρομολόγια ούτε από Θεσσαλονίκη, ούτε από Άγιο Κωνσταντίνο, προφανώς αναφέρεστε στο Flyingcat 3.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...