Jump to content
Shipfriends

Μυτιλήνη (ΙΜΟ 7332672)


Recommended Posts

Από μακριά που το είδα και εγώ στον Πειραιά δίπλα από τα αγουδημοβάπορα έμοιαζε κουκλί ο βάπορας, τώρα για το αν θα κρατήσει αυτή η κούκλα και αν θα μεταφορφωθεί σε πανούκλα...θα δείξει:o

στο ΑΙS στον ανεβασμό για Μυτιλήνη πάντως μια δυο φορές που κοίταξα πήγαινε 17,7 βία 18, τώρα στην επιστροφή που ξαναβλέπω μιας και θα με φάει η αγωνία:D προφανώς καιρού και ρευμάτων βοηθούντων (αν και ελπίζω και εύχομαι όχι μόνο λόγω αυτών:rolleyes:) τη Χιο την καβατζάρησε στο τέλος με 19,3 τώρα δε, ανοίγεται χαλαρά στα 19,4...

Πάντως αν και το έχουμε πει πολλές φορές, παρόλα τα χρόνια του το βαπόρι παραμένει ελκυστικότατο, και κατά την ταπεινή μου άποψη έχει αποδειχθεί η καλύετρη ίσως αγορά της ΝΕΛ...

Edited by kyr1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 830
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...
αλλαγη σημαιας

Τα νησιά Φερόες δεν ανήκουν στην Ευρώπη, αν δεν κάνω λάθος. Οπότε, αν όντως πρόκειται για αλλαγή, γιατί ακόμα ταξιδεύει?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το είχα παρατηρήσει και εγώ καθότι έχω στήσει καρτέρι στο ais (για πολλούς και διάφορους λόγους:D) αλλά υπέθετα είτε ότι τα δικά μου τα μάτια έκαναν πουλάκια είτε ότι το ais εν γενει είχε πάθει εγκεφαλικά!!Εν πάσει περιπτώσει το θέμα λύθηκε και τώρα ανηφορίζει (με ελληνική σημαία πλέον) φουλαριστό για Χιο...;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θάνατος επιβάτη Ε/Γ-Ο/Γ ΜΥΤΙΛΗΝΗ στη Χίο

Πηγή: ΥΟΑΝΝ & ΥΠΠ

Ενημερώθηκε, πρωινές ώρες της Τρίτης, η Λιμενική Αρχή Χίου, από τον Υποπλοίαρχο του Ε/Γ-Ο/Γ πλοίου «ΜΥΤΙΛΗΝΗ» Ν. Χ. 362, το οποίο εκτελούσε προγραμματισμένο δρομολόγιο (Πειραιάς Χίος Μυτιλήνη), ότι 45χρονος επιβάτης, είχε απωλέσει τις αισθήσεις του.

Με τον κατάπλου του πλοίου, ο ανωτέρω μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ στο Γ.Ν.Χίου, όπου διαπιστώθηκε ο θάνατός του και παραγγέλθηκε η προβλεπόμενη νεκροψία-νεκροτομία.

Προανάκριση διενεργείται από τη Λιμενική Αρχή Χίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γιατί δεν έκανε το δρομολόγιο Μυτιλήνη προς Λήμνο Καβάλα σήμερα το βαπόρι? Δεν έκανε ούτε το Μυτιλήνη Χίο Καρλόβασι και πίσω. Λόγω του χθεσινού απαγορευτικού έφθασε Μυτιλήνη σήμερα το απόγευμα. Υπήρχε όμως χρόνος για να κάνει τον ένα τουλάχιστον από τους 2 κλάδους της άγονης που κάνει κανονικά ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εγώ μπορώ να δώσω απάντηση σε αυτό το ερώτημα.:confused: Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει αναχώρηση στις 22:00 για Λήμνο - Καβάλα, ειδικά μετά το γεγονός ότι ο ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ που είχε δρομολόγια αύριο για τους ίδιους προορισμούς θα τροποποιήσει τα δρομολόγια του και είναι πιθανό κσι αυτό το δρομολόγια να μείνει ενεκτέλεστο. :P

Κοιτώντας το openseas δίνει αναχώριση του ΤΑΞΙΑΡΧΗ για Λήμνο - Καβάλα τη Δευτέρα στις 23:59.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η ΝΕΛ έχει καταντήσει το καφενείο Η ΕΛΛΑΣ και κάνει τα επιδοτούμενα όποτε γουστάρει. Προφανως δεν έχει κίνηση η γραμμή και μπαίνει μέσα ακόμη και με την επιδότηση. Οπότε το βγάζει ανεκτέλεστο. Αυτή είναι ίσως η μοναδική εξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικα η ΑΙΟΛΙΚΑΡΑ εσωσε τα προσχηματα και θα κανει τη χοροεσπεριδα της πανω στο ΜΥΤΙΛΗΝΗ το Σαββατο που μας ερχεται.

off topic. Οσοι ειστε στο νησι περαστε και μια βολτα να ενιχσυσουμε την ομαδαρα που εχει την αναγκη μας τωρα στα δυσκολα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο βράδυ για το πλοίο σήμερα. Έφτασε Μυτιλήνη στισ 22:00 αλλά περίμενε 40 λεπτά για να αδειάσει το νέο γάμα το Θεόφιλος που προέρχοταν από Λήμνο. Για όσους αναρωτιούντε γιατί δεν έδενε στο παλαιό γάμα, πριν 2 μέρες χρειάστηκε την βοήθεια ρυμουλκό για να ξεκολήσει η πλώρη λόγω των νοτιάδων.

Παρόλου που το νέο γάμα άδεισε γύρω στις 22:40, το πλοίο χρείαστηκε 40-45 λεπτά (!!) για να καταφέρει να δέσει καθώς ο νοτιάς το έπαιρνε το πλοίο προς το εμπορικό λιμάνι.. Το Θεόφιλος δεν αντιμετώπισε τόσα προβήματα, οπότε στην μανούβρα μπορούμε να πούμε Τεο - Μυτιλ: 1 - 0 :D

Link to comment
Share on other sites

Κατι που λες οτι δεν μπορουσε να ξεκολλησει την πλωρη συν οτι ο αερας το 'ξεσερνε' προς την μια πλευρα του λιμανιου,μου θυμιζει εκεινη την φορα στην Χιο που δεν δουλευε το bow thruster και ο βοριας το εβγαλε στα Goodys:D Μηπως εχουμε παλι την ιδια περιπτωση,το bow δηλαδη εχει παραδωσει πνευμα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αναγκη να εχει παραδωσει πνευμα. Μπορει απλα να μην επαρκει για τις συνθηκες που επικρατουσαν εκεινη την ωρα. Δεν ηταν και ποτε το δυνατο του σημειο

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο Neptune. Μια χαρά δουλεύει το bow απλά δεν τραβάει και ιδιαίτερα. Και το πλοίο σχεδόν σε κάθε αναχώρηση χρησημοποιεί δεμένο κάβο ώστε να φύγει με ασφάλεια. Ευτυχώς τον δρόμο του τον έχει ακόμα αλλά στη μανούβρα πάσχει.

Εντύπωση πάντως μου έκανε ότι στη Χίο που το είδα γύρισε άνετα με την γνωστή (βαρετή*) μανούβρα και έφυγε και σχετικά άνετα. Μου φαίνεται όμως (με τις φτωχές ναυτικές μου γνώσεις) ότι στη Χίο ο νοτιάς το "πάει" το καράβι στη γωνία πρόσδεσης όπου η πρύμνη του έχει φορά το βορρά. Αντίθετα στη Μυτιλήνη έπρεπε να κοινηθεί κόντρα στο νοτιά το οποίο λογικά δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα στη Μυτιλήνη.

*Λέγοντας βαρετή εννοώ φυσικά από καραβολατρικής απόψεως και ασφαλώς ο πλοίαρχος του πλοίου (όπως και οι υπόλοιποι) διενεργούν άθλο που δένουν με τέτοιες συνθύκες και με παλιά πλοία. Το τονίζω αυτό καθώς στα αυτιά μου έφτασαν διάφορα σχόλια για το ότι ουσιαστικά το καράβι έκανε μιάμιση ώρα να δέσει τα οποία φυσικά δεν συμμερίζομαι και ούτε μεταφέρω δημόσια.

Link to comment
Share on other sites

Στο αποψινό δρομολόγιο θα προσεγγίσει και Λήμνο Καβάλα. Σάββατο βράδυ διανυκτερεύει Καβάλα και φεύγει στις 6.30 το πρωί της Κυριακής για Λήμνο Μυτιλήνη Χίο πειραιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους fan του πλοίου. Σημερινές φωτο απο την άφιξη του στο Μεγάλο λιμάνι. Πρώτη φωτο 11:42:36 π.μ

Η τελευταία φωτο 11:49:02 λίγο πριν δέσει κάτω απο το Υ.Ε.Ν.

post-3633-1283269886_thumb.jpg

post-3633-128326988602_thumb.jpg

post-3633-128326988603_thumb.jpg

post-3633-128326988607_thumb.jpg

Edited by proud_ionian
2 σε 1
Link to comment
Share on other sites

Αδυναμία προσέγγισης του Ε/Γ-Ο/Γ «ΜΥΤΙΛΗΝΗ» στο λιμένα Μύρινας

Πηγη: ΥΟΑΝ & ΥΠΠ

ΤΗ Κυριακη στις 10:35, η Λιμενική Αρχή Μύρινας ενημερώθηκε από τον Πλοίαρχο του Ε/Γ- Ο/Γ «ΜΥΤΙΛΗΝΗ» Ν.Χίου 362, το οποίο εκτελούσε προγραμματισμένο δρομολόγιο (Καβάλα - Λήμνο - Μυτιλήνη - Χίο * Πειραιά), ότι η προσέγγιση στο λιμάνι της Μύρινας ήταν επισφαλής λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών (άνεμοι ΝΔ 7-8 BF) και θα συνέχιζε για Μυτικλήνη.

Στο λιμένα Μύρινας ανέμεναν οκτώ (08) επιβάτες, ενώ θα αποβιβάζονταν σαράντα δύο (42) άτομα που αναμένετε να προωθηθούν στον προορισμό τους με το Ε/Γ - Ο/Γ ΘΕΟΦΙΛΟΣ στις 20:00 .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κόντρα στον καιρό αυτή τη στιγμή το Μυτιλήνη ανεβαίνει για τη Χιο!Αφού πέρασε από το στενό Άνδρου - Τήνου σκυλιάζει για να ανέβει:D (15,8-16,2)

Ο πατέρας μου που ταξιδευει μαζί του, την έχει καταβρεί, παλιός καπετάνιος γαρ...:D

Απ ότι βλέπω...κουνιστοι θα πάνε μέχρι τη Λέσβο!

Link to comment
Share on other sites

Από κάποια σκόρπια που κατάλαβα μιας και η συνομιλία στο κινητό ήταν ελαφρώς αδύνατη, πάρτυ γινοταν μέσα από τα σκαμπανεβασματα!:D Περισσότερες λεπτομέρειες προσεχώς!!

ΥΓ:όντως δεν είναι τόσο καλοτάξιδο;;είχα άλλη εντύπωση:eek:

αν και με άσχημο καιρό έχω ταξιδέψει μόνο μια φορά μικρός, και θυμάμαι τα ρούχα στα κρεμαστάρια στην καμπινα που πηγαιναν βόλτα!Κατά τα άλλα μια ζωή με μπουνάτσα ταξιδεύω...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι στον καιρό.Όταν βγάζει και τις φτερούγες δεν καταλαβαίνει πολλά πράγματα.Το μόνο που ενοχλεί κάπως είναι τα μαγουλάκια του που κοπανάνε ΄΄οταν έχει τον καιρό στην μάσκα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...