Jump to content
Shipfriends

Μυτιλήνη (ΙΜΟ 7332672)


Recommended Posts

Ό,τι και να πω ψέμματα θα είναι, λόγω ελλείψεως ουσιαστικής προτερης εμπειρίας...:P επιφυλάσσομαι για το μέλλον!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 830
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μια χαρά είναι στον καιρό.Όταν βγάζει και τις φτερούγες δεν καταλαβαίνει πολλά πράγματα.Το μόνο που ενοχλεί κάπως είναι τα μαγουλάκια του που κοπανάνε ΄΄οταν έχει τον καιρό στην μάσκα.

Ας μου επιτρέψει ο φίλος Earl να διαφωνήσω μαζί του :)

Προσωπικά αν και το συμπαθώ ιδιαίτερα ως καράβι, στον καιρό μου έχει αφήσει από τις χειρότερες εμπειρίες... Δεν με πειράζει ο καιρός σχεδόν με τίποτα, αλλά στο Μυτιλήνη έχω αναγκαστεί να ξαπλώσω από το κουνήμα γιατί είχε αρχίσει να με πειράζει.

Ίσως και να φταίνε τα (λίγα) μέτρα του αλλά αυτές είναι οι εμπειρίες μου :)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να φταίει κι η σύγκριση που κάνουν πολλοί τακτικοί επιβάτες υποσεινήδητα με τον ΘΕΟΦΙΛΟ ο οποίος πράγματι έχει ένα από τα καλύτερα ταξιδέματα που μπορείς να συναντήσεις σε πλοίο.

Ωστόσο και το ΜΥΤΙΛΗΝΗ για το μέγεθος του μια χαρά είναι.Το έχω ταξιδέψει με 8αρι γαρμπή και πραγματικά εμένα μου φάνηκε ότι πήγαινε μια χαρούλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ταξιδι μας το πασχα με το Μυτιληνη και με 7αρι γεματο οι εντυπωσεις μας πολυ καλες.Το μονο που μας κουραζε αλλα οχι πολυ ηταν τα χτυπηματα , γλυκα ομως , στα "μαγουλακια" του.

(μιας και ειμαι εδω ηθελα να σας ρωτησω εαν κλεινοντας μια καμπινα μπορω να ζητησω να μου δωσουν μια με το νουμερο της....και οχι οποια βγαλει το συστημα....ακομα ηθελα να ρωτησω εαν απο καπου μπορω να δω το σχεδιο με τις καμπινες του για να ξερω καθε φορα ποια να κλεινω)

ευχαριστω

Και κατι αλλο που παρατήρησα ειναι οτι τωρα πια οταν περναει απο το Καγιανι δεν σφυρίζει οπως πριν...Γιατι αυτο?

Edited by polmyt
2 σε 1
Link to comment
Share on other sites

Εδω μπορεις να δεις το σχεδιο γενικης διαταξης και να διαλεξεις την καμπινα που επιθυμεις.Απο κει κ περα ειναι αλλο θεμα αν μπορεις να την κλεισεις.Για το σφυριγμα που λες,μπορω να επιβεβαιωσω οτι το Μυτιληνη δεν σφυριζει οπως παλια,και ως προς τον τονο της σφυριχτρας του(βραχνιασε:P)αλλα και ως προς την συχνοτητα(βασικα σφυριζει σπανια πια).
Link to comment
Share on other sites

Για το σφυριγμα που λες,μπορω να επιβεβαιωσω οτι το Μυτιληνη δεν σφυριζει οπως παλια,και ως προς τον τονο της σφυριχτρας του(βραχνιασε:P)αλλα και ως προς την συχνοτητα(βασικα σφυριζει σπανια πια).

Ίσως και καθόλου. Ειδικά στη Μυτιλήνη έχω καιρό να ακούσω τη μελωδία της σφυρίχτρας του.:mad::P:mad:

Link to comment
Share on other sites

Ταλαιπωρηθήκαν οι 500 περίπου επιβάτες του επιβατηγού πλοίου «Μυτιλήνη», λογω της τρίωρης περίπου καθυστέρησης άφιξης του πλοίου στο λιμάνι του Πειραιά. Αίτια για αυτό , όπως κατήγγελλαν στην Πατρίδα, ήταν η προσέγγιση του πλοίου στο λιμάνι της Τήνου, προκειμένου να εξυπηρετήσει 160 επιβάτες.

Οι επιβάτες του Μυτιλήνη, διαμαρτυρηθήκαν έντονα στον πλοίαρχο, καθώς δεν είχαν ενημερωθεί για την αλλαγή στο δρομολόγιο, ενώ για αρκετούς από αυτούς η τρίωρη καθυστέρηση είχε ως αποτέλεσμα να ακυρώσουν υποχρεώσεις που είχαν προγραμματίσει στην πρωτεύουσα. Να σημειώσουμε ότι αρκετοί επιβάτες δήλωσαν ότι θα καταγγείλουν την εταιρεία για αυτή την συμπεριφορά της

Πηγή: tvpatrida.gr

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι ακολούθησε την ίδια διαδρομή, μήπως έχει σχέση με την κατηγορία πλόων του πλοίου? Απ' ό,τι θυμάμαι, Πειραιάς-Χίος είναι Β' κατηγορία, ενώ Χίος-Τήνος είναι Α'. Τι κατηγορία είναι άραγε το ΜΥΤΙΛΗΝΗ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θυμαμαι οταν ξεκιναει το πλοιο,ανακοινωνουν τους επομενους προορισμους,ειδικα δηλαδη για το Μυτιληνη το θυμαμαι καλα.Σε αυτη την περιπτωση να μην ανεφεραν την Τηνο ως ενδιαμεσο προορισμο:confused: Μιλαμε για εκτακτη προσεγγιση,δηλαδη να μην ξερουν οι επιβατες που τους πανε?

Οσο για την πορεια που λες ΝΗΡΕΑ,πιστευω οτι ειναι αναλογα με τα 'γουστα'(ασφαλεια-χρονος)του πλοιαρχου και οχι με την κατηγορια πλοων(που το Μυτιληνη ειναι νομιζω β κατηγοριας).Αν θυμασε εχει περασει αρκετες φορες απο δυσβατο,κατι π δεν εκανε σε αυτες τις 2 προσεγγισεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα "γούστου", καθώς από το Δύσβατο είναι κάπου 10 μίλια περισσότερα από ό,τι απευθείας από τον Τσικνιά και από Κάβο Ντόρο κάπου 40 μίλια παραπάνω. Και δεν νομίζω την σήμερον ημέρα υπάρχει κανείς που καίει πετρέλαια "χάριν γούστου".:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η πορεία του θα παραμείνει ένας άλυτος γρίφος απ ότι φαίνεται .Δεν υπάρχει καμία απολύτως λογική εξήγηση να κάνει άσκοπα απ αλογύρες!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

To καμαρι του ΒΑ Αιγαιου, ο πειρατης του δυσβατου:P, ο θρυλος της ηετιωνιας, το απολυτο φετιχ ολων των λεσβιων καραβολατρων, δεμενο στον ηετιωνα, 10 μερες πριν την εναρξη των Ολυμπιακων Αγωνων που ολοκληρωσαν το μεταπολιτευτικο φαγοποτι.

φορα τα ωραιοτερα σινιαλα που εβαλε, στα 18 του χρονια στη χωρα οπου θαλει η ελαια και η φαιδρα πορτοκαλεα:rolleyes:.

ευτυχως που δεν εχει η νελ συμφωνια με την LG τωρα. θα ζωγραφιζαν τον ελεφαντα:D της infinia.

χαρισμενο σε ολους οσοι φτιαχνονται μαζι του, με την ελπιδα οταν αποσυρθει απο την ενεργο δραση, να γινει μουσειο λεσβιακου (lesvian, oχι Lesbian) πολιτισμου που θα κοσμει την νεα κεντρικη πλατεια του πολιχνιτου.

1_proud_mytilene_peiraeus_030804.jpg

Edited by proud_ionian
link
Link to comment
Share on other sites

τα ωραιοτερα σινιαλα που εβαλε

Καλα αυτα τα σινιαλα δεν θελουν καν σχολιασμο:rolleyes: Υπηρχε αλλη μια στην gallery αλλα ειχε μπει αλλου τσοντα:D Εβαλα κι αυτη που ανακαλυψα σε ενα γωνιακο τσιπακι του σκληρου(τα υπολοιπα καρε,αναζητουνται ακομα κ δεν νομιζω να βρεθουν κιολας:o)

με την ελπιδα οταν αποσυρθει απο την ενεργο δραση, να γινει μουσειο λεσβιακου (lesvian, oχι Lesbian) πολιτισμου που θα κοσμει την νεα κεντρικη πλατεια του πολιχνιτο

Μωρε ας αποσυρθει πρωτα και μετα ας το κανουν μουσειο οπου θελουν:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα κάνει που θα κανει το γύρο του Αιγαίου, ας το ανοίξουν κιόλας λιγουλάκι...αν ανοίγει παραπάνω βέβαια...:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ανακοινωση του ΥΕΝ:

Στον λιμένα Λαυρίου, κατέπλευσε χθες το βράδυ, κατά παρέκκλιση δρομολογίου το Ε/Γ *Ο/Γ «ΜΥΤΙΛΗΝΗ» Ν. Χίου 362, το οποίο είχε αποπλεύσει από Πειραιά για Χίο και Μυτιλήνη, προκειμένου αποβιβάσει τον Ύπαρχο του πλοίου, ο οποίος είχε τραυματιστεί από κάβο στην αριστερή κνήμη κατά την διάρκεια απόδεσης του πλοίου στο λιμένα Πειραιά.

Ο τραυματίας, αποβιβάστηκε στις 21:30 και διεκομίσθη με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ στο Νοσοκομείο «ΕΡΥΘΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ», για περαιτέρω ιατρικές εξετάσεις, ενώ το πλοίο απέπλευσε στις 22:20 με προορισμό την Χίο.

Link to comment
Share on other sites

Το ατύχημα έγινε κατά την αναχώρηση στο Πειραιά και αντί να μείνει το πλοίο στο Πειραιά, για να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στον ύπαρχο:confused:, αναχώρησε για το δρομολόγιο του και αναγκάστηκε να κατευθυνθεί στο Λαύριο, για να αποβιβάσει το τραυματία:(

Τι αλλο θα δουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απώλεια άγκυρας του Ε/Γ-Ο/Γ «ΜΥΤΙΛΗΝΗ» στη Μύρινα

Πηγη: ΥΟΑΝ & ΥΠΠ

Απώλεσε τη δεξιά του άγκυρά, χθες στις 13:20, το Ε/Γ-Ο/Γ «ΜΥΤΙΛΗΝΗ» Ν.Χ. 362, ενώ κατευθυνόταν από Μύρινα προς Μυτιλήνη, εκτελώντας το προγραμματισμένο δρομολόγιο (Θεσσαλονίκη-Μύρινα-Μυτιλήνη-Χίος-Πειραιάς), με 132 επιβάτες.

Το πλοίο κατέπλευσε με ασφάλεια στις 14:20 στο λιμάνι της Μυτιλήνης, όπου από την Τοπική Λιμενική Αρχή, απαγορεύθηκε ο απόπλους μέχρι να αποκατασταθεί η ζημιά και να προσκομισθεί πιστοποιητικό διατήρησης κλάσης από τον νηογνώμονα που το παρακολουθεί.

Στις 18:00 και κατόπιν σχετικής έγκρισης το «ΜΥΤΙΛΗΝΗ», απέπλευσε χωρίς καθυστέρηση για τα επόμενα λιμάνια προσέγγισης, με 414 επιβάτες.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως οχι αλλα και παλι δεν νομιζω οτι θα γυριζε το βαπορι στη Μυρινα αν εννοεις αυτο.Αν ειναι σωστες οι ωρες την αγκυρα πρεπει να την εχασε οταν ηδη βρισκοταν στα παραλια της Μυτιληνης

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη λαθος:o

τωρα το επιασα. δεν εχασε την αγκυρα ενω ειχε φουνταρει, αλλα εν πλω; μα καλα, στο δεξαμενισμο δεν ειχαν κατεβει οι καδενες για τσεκαρισμα. για να φυγει η αγκυρα ετσι αερα πατερα, σημαινει οτι τα "κλειδια" ηταν ΓΤΜΠ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...