Jump to content
Shipfriends

Μυτιλήνη (ΙΜΟ 7332672)


Recommended Posts

Ο πωλητής δε θέλει να μπλεχτεί σε περίπτωση περιβαλλοντολογικών θεμάτων λόγω της διάλυσης, οπότε σβήνει τα σινιάλα του.

Μπλέξιμο με την "κοινή γνώμη", γιατί έτσι κ αλλιώς μετά την πώληση τέρμα η σχέση με το πλοίο.

Αυτό βέβαια έχει λογική σε εταιρίες που συνεχίζουν να δουλεύουν κ όχι στη ΝΕΛ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 830
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το θλιβερό είναι ότι η μπογιά που σβήνονται τα σινιαλα είναι αυτή που υπήρχε στις αποθήκες του πλοιου για φρεσκάρισμα καποτε…

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα , αν και ας πούμε υπάρχει μια σχέση απο θέμα ατόμων με τη ΝΕΛ,τα πλοία δεν ειναι ΝΕΛ εδώ και χρόνια. Αλλα συνηθίζεται στο σκραπ να σβήνονται ,οταν αλλάζει το ονομα.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Shippihs said:

Δε ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο. Το European express νομίζω πήγε με όλα τα σινιάλα

Με τα σινιάλα του κανονικά, για κόψιμο πήγε ο Κορνάρος. 

Link to comment
Share on other sites

Το Μυτιλήνη το είχα γνωρίσει στα πολύ καλά του και στα όχι και τόσο καλά του.

Πρώτο ταξίδι μαζί του το 1998 από Πειραιά για Λέσβο. Ήταν η εποχή που το πλοίο ήταν πραγματικό διαμάντι. Απίστευτη καθαριότητα, φοβερή εξυπηρέτηση, πολυτέλεια. Είχα φάει, θυμάμαι, πολύ καλό ψάρι στο φούρνο. Καραβολατρικό, με τα μπαλκονάκια του, με τα όλα του! Ύπνος σε δίκλινη εξωτερική καμπίνα προς την πλώρη, εξαιρετική εμπειρία. Τα ίδια και στην επιστροφή.

Δεύτερο ταξίδι μαζί του, έναν χρόνο αργότερα, για Χίο και επιστροφή. Ανάλογη εμπειρία, αυτή τη φορά είχα την χαρά να γνωρίσω και τον καπτά Ζαφείρη Βάγια, θρύλο της ΝΕΛ και να επισκεφτούμε και τη γέφυρα.

Τρίτο ταξίδι μαζί του, όταν πια είχε δρομολογηθεί στη Σάμο. Αξέχαστο ταξίδι επιστροφής με τη γυναίκα μου. Αναχώρηση από το Βαθύ την Κυριακή στις 4 το απόγευμα. Είχαμε κλείσει δίκλινη ημι-εξωτερική καμπίνα. Αν θυμάμαι καλά ήταν προς την πρύμη του πλοίου στο 5o κατάστρωμα και το φινιστρίνι της έβλεπε στην πλαϊνή κλειστή περατζάδα.

Η κατάσταση, προφανώς, δεν ήταν η ίδια με τα δυο προηγούμενα ταξίδια μου. Το πλοίο ήταν αξιοπρεπές, αλλά τα σημάδια της ηλικίας του ήταν πια εμφανή και φαινόταν ότι ό,τι χάλαγε δεν φτιαχνόταν. Μου είχε κάνει εντύπωση το πόσο αργές ήταν οι μπόμπες της πλώρης του.

Ωστόσο, το ταξίδι στο σύνολό του, ήταν μια ανεπανάληπτη κρουαζιέρα! Πιάσαμε Καρλόβασι, Φούρνους, Αγ. Κήρυκο, Εύδηλο, Μύκονο και Σύρο. Καλοσυνάτη θάλασσα και ένα εκπληκτικό ολόγιομο αυγουστιάτικο φεγγάρι να μας συντροφεύει. Ταχύτητα και μανούβρες χαλαρές και καταφέραμε να φύγουμε από τον Εύδηλο στις 11 το βράδυ. Εφτά ολόκληρες ώρες ταξίδι και είμασταν ακόμα στα όρια του Νομού Σάμου!! Μετά, βέβαια, πήγαμε για ύπνο και φτάσαμε Πειραιά Δευτέρα πρωί, περίπου 17 ώρες από την αναχώρησή μας!

Καλό του ταξίδι, λοιπόν. Και αυτό, σύμβολο μιας ακτοπλοΐας που δεν υπάρχει πια, μιας ακτοπλοϊας που, όπως όλα τα πράγματα στη ζωή, είχε τα μεγαλεία της, αλλά και τον αναπόφευκτο(;) ξεπεσμό της.   

Link to comment
Share on other sites

On 3/21/2021 at 1:17 AM, Shippihs said:

Φωτογραφία δε ξέρω αν πρόλαβε να βγει με την ιαπωνική γέφυρα εν ελλαδι,γιατί κάηκε στη μετασκευη και μπήκε καινουρια.Απο την Ιαπωνία δε εψαξα αν υπαρχει άλλη φωτο εδώ στο θέμα του πλοίου,αλλά έχει μια ο εφοπλιστής 20210321_011517.thumb.jpg.67b8ad830676362ef99c34bc76d6685c.jpg

Eδώ δική μου φωτό με το πλοίο στην παγόδα.Μόλις έχει καταπλεύσει στον Πειραιά ακόμα με την φορεσιά της Higashi.

 

MYTILENE (1).jpg

On 3/21/2021 at 5:44 PM, JTEDimandix said:

Έχω μια ιδέα. Παρατήρησα πως το Μυτιλήνη είναι σχεδόν ίδιο με το Κεφαλονιά. Επειδή δεν βλέπω η ΑΝΕΝ να το δραστηριοποιεί, μήπως θα μπορούσε να το πάρει η Levante, όχι για να το επαναλειτουργήσει, αλλά για να έχει καβάτζα ανταλλακτικά άμα (χτύπα ξύλο) πάθει το Κεφαλονιά βαριά βλάβη τύπου Κορνάρος. Έχουν ίδια κοψιά, ίδιους πλαϊνούς καταπέλτες, το Faktaomfartyg ισχυρίζεται ότι φτιάχτηκαν στο ίδιο ναυπηγείο, ίσως να τα λειτουργούσε και η ίδια εταιρεία. 

Tυπικό σουλούπι του Naikai στα 70ς.Από ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ μέχρι ΛΑΤΩ κλπ.Ανηκαν κ τα 2 στην Ηigashi.

 

On 3/21/2021 at 12:24 AM, polmyt said:

Τον πλωριο καταπελτη τον δουλεψαν τα πρωτα 5-6 χρονια στην εκφορτωση ,ιδιως σε μερες αιχμης οταν ειχε αμεσες αναχωρησεις.Το προβλημα ηταν μαλλον η μεγαλη κλιση του.Θυμαμαι οτι τα αυτοκινητα δυσκολευονταν παρα πολυ οταν εβγαιναν απο εκει.

Toν χρησιμοποίησε κ πολύ μετά,ίσως 2007>,σε πρωινή εκφόρτωση στον Πειραιά.Σαν επιβάτης έβγαινα από εκεί γιά να αποφύγω την πολυκοσμία αλλά έπρεπε να κάνω τον Ταρζάν γιά να φθάσω μέχρι εκεί.
 

On 5/15/2022 at 9:09 PM, Nick the Greek said:

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί σβήνουν/αφαιρούν τα σινιάλα, ποιά σκοπιμότητα εξυπηρετεί αυτό?

Γιά...την δυσφήμιση της ΝΕΛ που απλώς δεν υπάρχει!

Edited by proud_ionian
τεχ βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ said:

Eδώ δική μου φωτό με το πλοίο στην παγόδα.Μόλις έχει καταπλεύσει στον Πειραιά ακόμα με την φορεσιά της Higashi.

 

MYTILENE (1).jpg

Tυπικό σουλούπι του Naikai στα 70ς.Από ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ μέχρι ΛΑΤΩ κλπ.Ανηκαν κ τα 2 στην Ηigashi.

Σπανια φωτο ,απο τις λιγες που κυκλοφορουν απο τις πρωτες μερες του πλοιου στην Ελλαδα

Το ΜΥΤΙΛΗΝΗ προχειρογραμμενο και ο πλωριος καταπελτης ανοιχτος..Φαινεται και αρκετα μεγαλη γωνια που εκανε ο συγκεκριμενος καταπλελτης.

Λιγα τα παραθυρα και στον καθρεφτη και νομιζω πως αν ηταν σαλονι εκει μπροστα ,πρεπει να ηταν μαλλον σκοτεινο

Νομιζω οτι η ΝΕΛ εκανε πολυ καλη δουλεια στην μετασκευη και εδωσε μια πιο συγχρονη, για την εποχη φυσικα, μορφη στο πλοιο

Link to comment
Share on other sites

Mε το πλοίο άρκετά ψηλά η γωνία γινόταν πιό μεγάλη.Αυτοί οι καταπέλτες ήταν/είναι γιά λιμάνια με την ανάλογη υποδομή.
Τα ιαπωνικά ΕΓ/ΟΓ των 70ς ¨ήταν πιό ρο-ρό ,οπότε κ το πιθανότατα ευρισκόμενο εκεί σαλόνι αρκετά σπαρτιάτικο.
Το αποτέλεσμα της μετασκευής ήταν ένα βασιλοβάπορο.
Θα σταθώ στο θέμα της γέφυρας η οποία κάηκε κ επανασχεδιάστηκε σε στυλ ελληνικό θα έλεγα.Προσωπική μου άποψη είναι ότι έπρεπε να αποκατασταθεί στην αρχική της μορφή.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Καλό ταξίδι, λοιπόν, στον θρύλο, στην ναυαρχίδα της ΝΕΛ, που έπαιξε καθοριστικό ρόλο σε μια διαφορετική ακτοπλοΐα που δεν υπάρχει πια, και ασύγκριτη με την σημερινή! Τουλάχιστον πάει να βρει το αδερφό του, Ροδάνθη...

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο που σήκωσε τη ΝΕΛ στο Θεό και που όταν σταμάτησε, λόγω έλλειψης συντήρησης, έσβησε μαζί του και η ΝΕΛ.

Πολλές οι αναμνήσεις παίδες.

Ένα από τα ταξίδια μου, παιδί ακόμα, με άσχημο καιρό (δεν ηταν το πιο καλοτάξιδο εδώ που τα λέμε).

Πολλά εξπρες από Μυτιλήνη.

Φαντάρος από Αθήνα που λόγω καθυστέρησης της αναχώρησης από το στρατόπεδο έχασα το Θεόφιλος και πήρα το Μυτιλήνη που έφευγε κάποιες ώρες αργότερα.

Το πρώτο ταξίδι του σκύλου μου με πλοίο (την ανεβάσαμε σηκωτή 2 άτομα στα κλουβιά του τελευταίου καταστρώματος).

Μια επιστροφή καλοκαίρι του '11 που 20αριζε ακόμα.

Και πόσα άλλα.

Ένα καράβι βράχος αξιοπιστίας, το οποίο αν δεν είχε στην πλάτη του τόσα χρέη, ίσως ταξίδευε μέχρι σήμερα (σε αλλη εταιρεία βεβαια).

Έγραψε την ιστορία του κι αυτό. Και οι περισσότερες σελίδες ήταν λαμπρές!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, nikosmpou said:

Καλό ταξίδι, λοιπόν, στον θρύλο, στην ναυαρχίδα της ΝΕΛ, που έπαιξε καθοριστικό ρόλο σε μια διαφορετική ακτοπλοΐα που δεν υπάρχει πια, και ασύγκριτη με την σημερινή! Τουλάχιστον πάει να βρει το αδερφό του, Ροδάνθη...

Ισχυρίζεται κανεις ότι τα πλοία που εξυπηρετούν τώρα τη Χίο και τη Μυτιλήνη υστερούν σε κάτι σε σχέση με το Θεόφιλος και Μυτιλήνη;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ πως αμφότερα υστερούν σε πολυτέλεια και αριθμό κρεβατιών. Ιδίως το Μυτιλήνη είχε απίστευτους εσωτερικούς χώρους

Link to comment
Share on other sites

Kαραβολατρικό βαπόρι κ πάνω από όλα αξιόπιστο μέχρι την κατάρρευση της ΝΕΛ.
Το προτιμούσα στα ταξίδια μου Πειραιά Χίο κ τανάπαλιν όταν οι άσχετοι επιβάτες άρχισαν να πηγαίνουν με τα νεότευκτα της Ηellenic.
Aντίο αγαπημένη μου γιαπωνέζα,θα μας λείψεις!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...