Jump to content
Shipfriends

Φοίβος (ΙΜΟ 7825978)


Recommended Posts

Έχεις δίκαιο γιατί ήταν σήμερα το πρωί στο λιμάνι, στη γνώριμη θέση του!! Αλλά μου έκανε εχθές εντύπωση ότι έφυγαν και τα δυο μαζί και υπόθεσα ότι το ένα πάει για δρομολόγιο και το άλλο για δέσιμο!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 510
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...

Όπως είναι αναμενόμενο στη επισκευή του ο Φοίβος, κάνει μικρό δουλειές κάτι βαψίματα, οι καμπίνες του πληρώματος που δεν ήταν έτοιμες όταν ξεκίνησε το βαπόρι και μηχανολογικά λίγα πράγματα, ανοίγουν μερικούς κυλίνδρους ενδεικτικά για να δουν σε τι κατάσταση είναι, μιας και το βαπόρι δεν έχει πολλές ώρες λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Έμαθα αλλά δε μπόρεσα να το διασταυρώσω, ότι ο Φοίβος έκοψε τα δρομολόγια προς Ύδρα, μετά από καταγγελίες της HSW προς την Επιθεώρηση, για τον πλαϊνό καταπέλτη του... Έχει κανείς ακούσει κάτι σχετικό;;

Link to comment
Share on other sites

ο στόχος της εταιρείας ήταν το καλοκαίρι να έχει καθημερινά ένα από τα δυο πλοία της, που θα πηγαίνουν μέχρι Ύδρα Σπέτσες!! Τώρα εάν αυτό ενόχλησε την HSW και έκανε καταγγελία για το πλαϊνό καταπέλτη του πλοίου, δε γνωρίζω!! Αλλά πάντως θα είναι άξιοι της μοίρας τους και ελπίζω το επιβατικό κοινό του Αργοσαρωνικου να τους δείξει την αγάπη και προτίμηση που τους αξίζει!!

Η HSW αυτή δεν εγκατάλειψε τη γραμμή με τα συμβατικά, τότε γιατί δεν αφήνουν μια άλλη εταιρεία να δοκιμάσει σε αυτή τη γραμμή??

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Panagia Ekatontapiliani και εγώ για αυτές τις προθέσεις γνώριζα και μάλιστα ήξερα πως έψαχναν για πρακτορείο στην Ύδρα. Τουλάχιστον για τρία δρομολόγια την εβδομάδα. Μάλιστα όταν άρχισαν τα δρομολόγια για Ύδρα του Φοίβου, ο πράκτορας στον Πειραιά μίλαγε για την "ξεχασμένη" Ύδρα..

Δυστυχώς η HSW πέρυσι είχε μόνο δύο δρομολόγια (Σ-Κ) το χειμώνα και φέτος με μεγάλο αγώνα έγιναν τρία.. Μακάρι να μπορούσε να φανεί η προτίμησή του κοινού αλλά το μονοπώλιο, μονοπώλιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Συμφωνα με το site shippax.se 2 αδελφα πλοια πανε για Αζορρες. Ελπιζω νιαου-νιαου στα κεραμιδια να μην κανει η γατα, αλλα δυστυχως ετσι δειχνουν να ειναι τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύουν τά όσα έγραψαν οι προλαλήσαντες,υποψιάζομαι οτι το φετεινό καλοκαίρι ο Αργοσαρωνικός θά είναι once again in the keels of HSW (μέ τον Vassilopoulos καί τον Αγιο Νεκτάριο νά μαζεύουν τά ψίχουλα)....

Link to comment
Share on other sites

Μπα μόνο το ένα θα φύγει συμφωνα με τις δικές μου πληροφορίες οποτε μην ανησυχεις.Το αλλο 99,99999% ειναι το BAHIA DE MALAGA της BALERIA το οποίο μαλιστα πρεπει να το αγοράσαν και φθηνότερα απο το ΑΤΗΙΝΑ διοτι δεν ειναι και σε τόση καλή κατάσταση.Βεβαια θα ρίξουν χρηματα ώστε να το φτάσουν στα επίπεδα του ΑTHINA:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρα είναι 3 τά αδελφά πλοία (ΦΟΙΒΟΣ,ΑΘΗΝΑ καί αυτό το BAHIA DE MALAGA).

Πάντως σέ άλλο τόπικ έχει γραφτεί οτι ο ΦΟΙΒΟΣ ναυλώθηκε και αυτός στίς Αζόρες,οπότε άν ισχύει αυτό,πάλι σημαίνει οτι η NOVA δέν θά δραστηριοποιηθή στον Αργοσαρωνικό φέτος....

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να μετασκευάσει το τρίτο απο τα αδελφά που μάλλον αγόρασε;Μπορει δεν ξερω.Αλλα τώρα που φτιαχνει ο καιρος κ ανεβαινει η κινηση να διώξει και τα δύο;Ολα παίζονται....μπορεί εγω να έμαθα κατι στις 17:25 και εσυ να έμαθες κατι νεοτερο στις 17:55::D.Οι εξελήξεις είνα ραγδαιες.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα αυτά παίζει το οικονομικό πάνω από όλα.Μετά από 9 μήνες δρομολόγησης του ΦΟΙΒΟΥ στην γραμμή ο Λεφάκης έχει μια ολοκληρωμένη άποψη για την αποδοτικότητα του βαπόριου,της επένδυσης...οπότε αν ο ναύλος είναι πιο ικανοποιητικός από την απόδοση του πλοίου σίγουρα θα το έδινε για ναύλωση.

Τώρα για το αν το ναύλωσε ή όχι θα το μάθουμε σύντομα αν κι εγώ το άκουσα από πολύ έγκυρη πηγή.Εκτός κι αν εν τω μεταξύ χάλασε καμία συμφωνία αλλά δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Opos ke na exi to thema, to na fevgun dio toso pragmatika kala ke orea ploia (an telika efstathun oi plirofories gia to Phivo) simeni oti i aktoploia mas aimoragi.Giati i aktoploia den bori na ta kratisi? Pos ftasame na nostalgume epoxes 1996 ke 1997? -gia na anafertho sto post tou Rodanthi. Tora pleon elpizume sto kalo...astro?:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο Openseas δε δίνει στα δρομολόγια το Φοίβο!! Το πρωί που πέρασα μέχρι τις 08:15 δεν είχε φύγει!! Αλλά από ότι μπόρεσα να διακρίνω έλεγε αναχώρηση στις 08:30 για Αίγινα!! Είδα να φορτώνει κάτι λεωφορεία και να περιμένουν στο λιμάνι καμιά 200 παιδία (προφανώς κάποια ημερήσια εκδρομή στην Αίγινα??)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλά κουράγια στο πλήρωμα του Φοίβος!! Ήδη ξεκίνησε το μαρτύριο τους! Τις Παρασκευές φτάνουν στο Πειραιά στις 24:00!! Κατά τα αλλά ημεροπλοια!!

Γιατί έχουν το απόγευμα αναχώρηση στις 18:00 για Αίγινα Ύδρα και πίσω Πειραιά!!

Καθημερινά αναχώρηση στις 07:50 για Αίγινα Μέθανα Πόρο, εκτός από Δευτέρα

Κάθε Δευτέρα στις 10:30 για Αίγινα

Καθημερινά αναχώρηση στις 14:30 για Αίγινα

Καθημερινά αναχώρηση στις 18:00 για Αίγινα, εκτός Παρασκευή που συνεχίζει για Ύδρα.

Κάθε Κυριακή στις 21:15 για Αίγινα Πόρο, όπου και διανυκτερεύει!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

παιδια ο φοιβος ειναι εκπληκτικος. μεσα ενα βαπορι ζεστο φωτεινο που τραβα των επιβατη. εξω επισης ωραιο. το σαλονι στο πλωριο μπαρ και ta deck πισω απο τις βαρδιολες τα κελυτερα σημεια του κατα τη γνωμη μου.

μου αρεσε οτι παροτι βαπορι με τουμπαριστες γυριζει πολυ γρηγορα στα λιμανια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...