Jump to content
Shipfriends

Φοίβος (ΙΜΟ 7825978)


Recommended Posts

  • Replies 510
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τελευταίος δεξαμενισμός πρωτού βγει για δρομολόγια.Υπολογίζεται σε 2 εβδομάδες περίπου να ξεκινήσει.

Ηδη έχουν καλυφτεί σχεδόν όλες οι θέσεις του πληρώματος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω με οσα εχουν δει τα ματια μου να γινονται στο Ελλαντα οτι θα ειναι ενα πολυ ομορφο βαπορακι τοσο εσωτερικα οσο και εξωτερικα. Τοσα και τοσα ναυαγια εχουν ερθει εδω και εχουν γινει βαπορια.

Με ανησυχει ομως οτι στο Αθηνα δε βλεπω αναλογες κινησεις. Δε θα πρεπε να εχει βαφτει η εστω να αρχισει να βαφετε???

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κανονίζεται εύκολα, μια ημερήσια εκδρομή μέχρι το Πόρο ή την Αίγινα, θα είναι μια καλή επιλογή για τη δοκιμή από τους Shipfriend!!

Σιγα ρε παιδια...

Μια Χιο μια Αιγινα, Πορο... Δε θα μας βλεπει στο σπιτι μας στο τελος :D:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατά πάσα πιθανότητα στο πρώτο ταξίδι του θα είμαι μέσα. :D

Είμαι κι εγώ πολύ περίεργος να δω το αποτέλεσμα της 11 μετασκευής-επισκευής γιατί εξωτερικά έγινε πολύ ωραίο και αγνώριστο από το χάλι που είχε έρθει τον περασμένο Ιούλιο.

Link to comment
Share on other sites

Τα ΙΛ του Λεφακη εχουν αρχισει να σχηματιζονται πανω στα φουγαρα του Φοιβου. Αντε να δουμε και κανενα αλλο σινιαλο εκτος απο δελφινια και αστερια.

Link to comment
Share on other sites

Νικ μπορεις να μας πεις και τους χρωματισμους του σινιαλου?

Ειναι ο κλασικος ασπρος μπλε η εχει αλλαξει λογω χρωματος στο σκαρι??

Link to comment
Share on other sites

Ο ΦΟΙΒΟΣ αν προλάβει θα ξεκινήσει την ερχόμενη Παρασκευή.Αν δεν προλάβει θα ξεκινήσει την Τρίτη μετά του Αγίου Πνεύματος. :eek:

Μεσοβδόμαδα λογικά θα μάθουμε.

Το ΑΘΗΝΑ του Κ.Αγαπητού από Αύγουστο κι αν. :eek:

Link to comment
Share on other sites

Νικ μπορεις να μας πεις και τους χρωματισμους του σινιαλου?

Ειναι ο κλασικος ασπρος μπλε η εχει αλλαξει λογω χρωματος στο σκαρι??

Κοκκινο με ασπρο το ΙΛ :D

Link to comment
Share on other sites

Σχετικη φώτο της τσιμινιέρας στο γνωστό gallery. Σήμερα έβαψαν κ την αριστερή τσιμινιέρα απο όλες τις πλευρές. Α Αγαπητός πολεμά να ξεκινήσει τα ΟΓ γιατι 3 βαπόρια σε επισκευή είναι πολλή μεγάλο έξοδο...

Σας υπόσχομαι φώτο απο το ΑΘΗΝΑ μιάς που το επισκέφθηκα προ ημερών κ πραγματικά γίνεται μία φοβερή δουλειά. Το μόνο αρνητικό είναι το χαμηλό ταβάνι τους... Πλοίαρχος ο καπτα Γιώργος Λυμπέρης στο Αθηνά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρώτα από όλα στο λιμάνι ετοίμασαν το κιόσκι των εισιτηρίων της Nova Ferries που θα ανήκουν τα Αθηνά & Φοίβος!! Έχει τα ονόματα των πλοίων γραμμένα στις πλώρες τους, σαν διαφήμιση!! Όποτε θα αναμένουμε και το Αθηνά να βαφτεί στα κόκκινα!!! Και από ότι έμαθα από έγκυρες πήγες το Αθηνά αναμένεται να ξεκινήσει γύρω στις 20 Ιουλίου!!!

Link to comment
Share on other sites

Mεθόρμησε στον Πειραιά το ΦΟΙΒΟΣ και το Σάββατο ξεκινάει δρομολόγια.Καλοτάξιδο να είναι.

Από ότι άκουσα θα έχει 3 δρομολόγια καθημερινά για Αίγινα και ένα τέταρτο που θα φτάνει μέχρι Πόρο. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο και καλοταξιδο το νεο πλοιο του Σαρωνικου. Εμφανισιακα μου αρεσει παρα πολυ και με το βαψιμο δειχνει πολυ μοντερνο. Πιστευω οτι θα χτυπησει στα ισια τα υπολοιπα κλειστα και θα κανει μεγαλες ζημιες. Χθες επισκεφτηκαν το πλοιο στη Δραπετσωνα ο κ. Λεφακης με τον κ. Αγαπητο

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω νά έχη δρομολόγιο καί το απόγευμα,λέω νά πάω μιά βόλτα το Σάββατο καί νά σάς κάνω trip report (ήθελα πολύ νά είμαι από τούς πρώτους στό παρθενικό του δρομολόγιο το πρωϊ αλλά άς όψονται οι υποχρεώσεις :( )

Link to comment
Share on other sites

Αποψε το βραδι εμπαιναν στην κυριολεξια οι τελευταιες πινελιες πανω στο πλοιο το οποιο εχει χαλαρα το μεγαλυτερο και πιο ανετο γκαραζ στη γραμμη, μαζι με τα παταρακια του. Κατι που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι προκειμενου να καλυφθουν τα καταστρωματα, δεν υπαρχει το κλασσικο ελλενιτ αλλα ενα καλυμμα που απεξω απο το πλοιο μου φαινοταν κατι σαν πλεξιγκλας. Παντως ειναι προφανες οτι εχουν πεσει πολλα λεφτα στο πλοιο, ανυπομονουμε για λεπτομερη αναφορα ταξιδιου φιλε Hastaroth.

Link to comment
Share on other sites

Ασε να κανει το πρωτο του δρομολογιο μην παρουσιαστει καμια παιδικα ασθενεια και τρεχεις μετα

Ε,δέν νομίζω πιά,σχεδόν ένα χρόνο το φτιάχνανε το βαπόρι...

Πάντως άν δέν είχα νά κάνω κάτι δουλειές το Σάββατο το πρωϊ,θά ήμουν στημένος απ'τά χαράματα πρώτος-πρώτος στο κιόσκι τής NOVA γιά εισιτήριο.

Αλλά anyway (που λένε καί οι Ζουαζιλανδοί :( ) καί το απόγευμα καλά είναι..

Παντως ειναι προφανες οτι εχουν πεσει πολλα λεφτα στο πλοιο

Ασφαλώς έχουν πέσει πολλά λεφτά στο πλοίο.Πέρυσι τον Σεπτέμβρη που το είχα δεί μέ τον Απόστολο στό Νέο Μώλο,ήταν ένας πλωτός όγκος από σκουριά :)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς γιά ποιό λόγο;Καί πότε θά βγή;

Αν ξεκινήση δρομολόγια την Κυριακή πάντως,μάλλον προβλέπω νά είμαι από τους πρώτους επιβάτες του,μιά καί έχω προγραμματίσει νά πάω από βαθέος όρθρου σέ Αργοσαρωνικόν νησί γιά μπάνιο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ούτε την Κυριακή ήταν στον Πειραιά ο ΦΟΙΒΟΣ.Τό δέ κιόσκι τής NOVA FERRIES ήταν ερμητικώτατα κλειστόν.

Μήπως κάποιος ξέρει τί μυστήριον είναι τούτο πάλι;

Link to comment
Share on other sites

Akoysa pws h epi8ewrhsh ekopse to karavi den 3erw akrivws to logo alla kapoia parathrish 8a brikan thn teleytaia stigmh (k mhn moy pite oti apo pisw den krivete hellenic seaways giati...) Pantos akomh k twra ginontai teleytaies doyleies mias poy as leme k toy stravoy to dikio den einai k teleio akoma!

Pantos kati dokimes kanan me to systhma synagermoy, isws kati provlima na yparxei me to alarm toy ISPS

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...