Jump to content
Shipfriends

Almariya (IMO 7928811)


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

To Almariya έχει πάρει εργολαβία το Nador Παναγία μου, κάνει μόνο κάτι ακινησίες το χειμώνα σε άλλες γραμμές. Να το μάλιστα καθώς αναχωρεί για το γνωστό του δρομολόγιο, τον περασμένο Φεβρουάριο. Και δεν θυμάμαι να το έχω αναφέρει αλλά έχει αγοραστεί από την Trasmediterranea, το περίεργο είναι πως παρά το ότι δεξαμενίστηκε φέτος, δεν άλλαξε όνομα σε Ciudad de Κάτι. Για να μη γίνει αυτό, φαντάζομαι πως η λογική είναι ότι έχει αποκτήσει καλό όνομα στο Μαροκινό επιβατικό κοινό, ασχέτως εάν σε αυτήν την αναχώρηση ήταν εντελώς άδειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 months later...
  • 5 months later...
  • 2 months later...

Καμία αλλάγή στο status ενός από τα καμάρια της Trasmediterranea, της οποίας τα σινιάλα φέρει στο φουγάρο του. Εγώ να προσθέσω 2 λήψεις ακόμη από το πλοίο, αναχωρεί από την Almeria για το Nador, και περνώντας από μπροστά μας τον Ιούνιο του 2018, μας δείχνει και την πρύμη του. Κοντοί και στενοί καταπέλτες ενός πλοίου που έχει φτιαχτεί να φορτω-εκφορτώνει σε linkspans κι όχι σε τσιμεντένιους ντόκους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχω τραβήξει και καλύτερες φωτογραφίες στη ζωή μου, αλλά τέλος πάντων για αρχειακούς λόγους μια φωτογραφία του Almariya με τα σινιάλα για την 100ετηρίδα της Trasmediterranea. Είναι το καλοκαίρι του 2016 και το πλοίο είναι δεμένο στην Almeria της Ισπανίας, μάλιστα αν δεν με απατά η μνήμη μου τότε το πλοιάρχευε ο Σιδερής Μαμίδης. Επί τη ευκαιρία να πούμε πως από της 23 Μαρτίου βρίσκεται εκεί σε ακινησία και αναμένει το όχι ιδιαίτερα ευοίωνο μέλλον που διαγράφεται στον ορίζοντα και για το ό,τι απέμεινε από την Trasmediterranea αλλά και για το ίδιο. Το τελευταίο βέβαια, όχι απαραίτητα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τελικά με διαψεύδει και συνεχίζει να τραβά πρός τη δόξα. Φιγουράρει κανονικότατα στα καλοκαιρινά δρομολόγια της Trasmediterranea από την Almeria, κυρίως για Nador.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...