Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 585
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 12/26/2022 at 12:51 AM, pilot said:

Το Rosella ως όνομα προσωπικά μου άρεσε πολύ περισσότερο. Καλύτερα να το άφηναν 

Γιατί να το άφηναν; Πανόραμα ειναι που στο κάτω κάτω λέει κάτι στα ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι επιτέλους ένα ελληνικό όνομα, όλα τα πλοία συμβατικά και μή έχουν ξενόγλωσσα ονόματα που προσωπικά με ενοχλούσε αυτή η ξενομανία και τι «θέλει» το marketing. Ας ελπίσουμε να το μιμηθούν και οι επόμενοι πλοιοκτήτες και να επανέλθει η ελληνική ονοματοδοσία.

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ said:

Γιατί να το άφηναν; Πανόραμα ειναι που στο κάτω κάτω λέει κάτι στα ελληνικά;

Το Rosella μου ακούγεται πολύ όμορφο και ευηχο ως γυναικείο όνομα. Παραπέμπει κ σε λουλούδι 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αντικειμενικά τώρα,που να πάει ένα βαπόρι στο Αιγαίο με το όνομα Rosella;Ενώ το όνομα άνεμος είναι ελληνικό και σύντομο όπως αναφέρθηκε.Μπουχτήσαμε στα WCChampion Jet στα Σταρ και στις Ακουες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την Κυριακή το τελευταίο του δρομολόγιο στην γραμμή που είναι ήδη, και λογικά θα μεταβεί ελληνικό πλήρωμα για να το φέρει στην Ελλάδα, ένα ταξίδι που υπολογίζω ότι θα διαρκέσει αρκετές μέρες. Και λογικά θα μπουν άμεσα συνεργεία για της όποιες  αλλαγές θα πραγματοποιηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η πώληση του πλοίου και η αποχώρηση του προκαλεί έντονα συναισθήματα στους εκεί συνασθενείς , οι οποίοι αποθανατίζουν συνεχώς το πλοίο , ταξιδεύουν μόνο και μόνο για να το αποχαιρετήσουν  ενώ κάποιοι δίνουν υπόσχεση ότι θα έρθουν Ελλάδα για να ταξιδέψουν μαζί του. Το αυτό συμβαίνει στις τοπικές ηλεκτρονικές σελίδες , στις οποίες επικρατεί η λύπη για την πώληση του πλοίου . 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Annivas said:

 ενώ κάποιοι δίνουν υπόσχεση ότι θα έρθουν Ελλάδα για να ταξιδέψουν μαζί του. 

Κ οι οποίοι θα φρικάρουν με τις συνθήκες που επικρατούν στην ελληνική ακτοπλοϊα Περίπου όπως βλέπουμε εμείς Αραπιά ή Ινδονησία!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσο αρνητικός? Ταξιδεύω πάνω από 30 χρόνια τώρα με ελληνικά πλοία και ακόμα δεν έχω φρικάρει. Πολλοί από αυτούς είναι ακόμα σε καλύτερη κατάσταση πολλά χρόνια μετά την άφιξή τους στην Ελλάδα από ό,τι πριν.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν έχουμε φρικάρει γιατί ζούμε αυτή την πραγματικότητα κ είμαστε αρκετά πίσω από την Βόρεια Ευρώπη  Όταν έλθουν αυτοί οι ανθρωποι θα δουν την κατάσταση στα ελληνικά λιμάνια,το πλοίο να έχει μεγαλυτερο πρωτόκολλο από ό,τι στην χώρα τους,επιβάτες να κοιμούνται στο δάπεδο σε κοινόχρηστους χώρους,να μηιν είμαστε άξιοι να κράτήσουμε το πλοίο καθαρό Κ εγώ ταξιδεύω 60 χρόνια,λίγα πλοία μένουν σε καλή κατάσταση  Αυτό εδώ επειδή πέφτει σε καλή εταιρεία θα μείνει σε πολύ καλή κατάσταση,αν αλλάξει χέρια κ πάει πχ σε κανένα Μάριο...άστο καλυτερα!

Edited by polmyt
quote
Link to comment
Share on other sites

Γιατί οι βορειευρωπαίοι δεν κατακλύζουν τα νησιά μας το καλοκαίρι? κατα χιλιάδες κιόλας.

δεν λένε όμως τίποτα.. για να μην πω για πιο παλιά χρόνια που την έβγαζαν και στα καταστρώματα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ermenegildo said:

Γιατί οι βορειευρωπαίοι δεν κατακλύζουν τα νησιά μας το καλοκαίρι? κατα χιλιάδες κιόλας.

δεν λένε όμως τίποτα.. για να μην πω για πιο παλιά χρόνια που την έβγαζαν και στα καταστρώματα.

Γιατί είχαν και άλλη επιλογή για ταξίδι ειδικά σε νησιά του Αιγαίου?

Θα σταθώ όμως ακόμα περισσότερο στο θέμα των λιμανιών που ανέφερε ο ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ πιο πάνω που είναι δυστυχώς μια οικτρή πραγματικότητα. Ακόμα και σε μεσογειακές χώρες όπως η Μάλτα, στην οποία έχω βρεθεί, βλέπεις λιμενικές εγκαταστάσεις που ντρέπεσαι, για να μη μιλήσουμε για βόρεια Ευρώπη.  Χώρια που το θέμα του πρωτοκόλλου είναι μια διαχρονική πραγματικότητα από τις περισσότερες μάλιστα ελληνικές εταιρείες κατά την περίοδο αιχμής.

Θαλασσινή και νησιωτική χώρα κατά κύριο λόγο η πατρίδα μας και έχουμε καταφέρει να μην κάνουμε το πλοίο και το θαλασσινό ταξίδι δελεαστικό για το μέσο επιβάτη- και δεν αναφέρομαι μόνο στο οικονομικό σκέλος φυσικά.  Ξέρω βέβαια ότι βγαίνω off-topic, αλλά ένιωσα λίγο την ανάγκη να πω κάποια πράγματα.

Btw, ξέρει κανείς έστω και off the record, πότε ακριβώς αναμένεται να δρομολογηθεί το καλοκαίρι το Rosella και εάν αναμένονται γενικευμένες αλλαγές στο ξενοδοχειακό του?

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί από τους ταξιδιώτες όπως εγώ βλέπουν τα λιμάνια των νησιών ως γοητεία της όμορφης χώρας σας. Ωστόσο, αν υπάρχει 1 άτομο στην ελληνική ακτοπλοϊκή βιομηχανία που δεν εμπιστεύομαι, είναι αυτός ο Μάριο. Αυτός είναι ένας από τους λόγους που δεν χρησιμοποιώ ποτέ πλοίο της Seajets.

Η Rosella αναμένεται να φτάσει στην Ελλάδα γύρω στις 22 Ιανουαρίου.

Edited by Neptune
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με την παρακατω φωτο απο το Viking Line - Nostalgi το πλοιο ειναι ανωνυμο πλεον και χωρις σινιαλα, ετοιμο για παραδοση. Επισης δε θα παραμεινει ο εκ των κορυφαιων νηογνωμονας (συμφωνα με την ανακοινωση της εταιριας), αλλα θα μπαταρει σε Rina

 

322719060_1271431733415647_1344549921682321808_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , ισωσ έχουν  απαντηθει στο παρελθόν τα ερωτήματα μου δεν βρήκα όμως κάτι  ,Εφόσον το πλοιο θα ζητήσει έκτακτη δρομολόγηση,αυτό θα γίνει αποδεκτό από τις άλλες εταιρίες της γραμμής (Seajets , Zante ,Minoan)? Και τι θα συμβεί σε αυτήν τη περίπτωση ;

Edited by cyclades_shipping
Link to comment
Share on other sites

Θα πάει με αρχές ΣΑΣ ήτοι μια ώρα πριν το πρώτο που αναχωρεί η μισή ώρα μετά το τελευταίο που αναχωρεί . 
 

Προφανώς και θα αντιδράσουν γι αυτό θα συμβεί αυτό . 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...