Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Τραυματισμός ναυτικού του Fast Ferries Andros στην Τήνο

Quote

Ενημερώθηκε πρωινές ώρες σήμερα το Λιμεναρχείο Τήνου από το Κεντρικό Λιμεναρχείο Ραφήνας για τραυματισμό του 45χρονου ναυτικού (Θαλαμηπόλου) του Ε/Γ -Ο/Γ πλοίου  «FAST FERRIES ΑΝΔΡΟΣ» Ν.Π. 11124, που έλαβε χώρα πρωινές ώρες χθες, κατά τη διάρκεια εκτέλεσης εγκεκριμένου δρομολογίου από λιμένα Γαυρίου για λιμένα Τήνου.

Συγκεκριμένα, ο ανωτέρω τραυμάτισε τα δάκτυλα του δεξιού χεριού του στην πόρτα της αποθήκης, κατά τη διάρκεια της εργασίας του και διεκομίσθη στο Κέντρο Υγείας Τήνου όπου σύμφωνα με την ιατρική γνωμάτευση υπέστη κάκωση τρίτου δακτύλου δεξιού χεριού .

Προανάκριση διενεργείται από το Λιμεναρχείο Τήνου.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σύντομο ταξιδάκι φέτος με το Fast Ferries Andros από την Τήνο για τη Μύκονο. Ωραία διαρρύθμιση εσωτερικών χώρων αν και λιγάκι μονότονα τα χρώματα όμως οι καναπέδες μπροστά στο κεντρικό μπάρ είναι για ρηλάξ επιπέδου Super Paradise:D, πολύ άνετοι. Η διακεκριμένη θέση κλειστή λόγω του ιού, αρκετά καλά και τα καταστρώματα, πλούσιο σε προιόντα και το μπάρ, άνετη επιβίβαση και αποβίβαση χωρίς στριμωξίδι. Πρωτόκολλο είχε 1200 άτομα στο συγκεκριμένο ταξίδι, έχω την εντύπωση πως φτάνοντας αυτούς τους αριθμούς δεν πρέπει να είναι και πού άνετα τα πράγματα. Από καιρό 6-7 μποφώρ βοριάς με το πλοίο να πλέει χωρίς να κοπανήσει ή να κουνηθεί αξιοσημείωτα.

Link to comment
Share on other sites

ουτε ειχε συμμετοχη στη strintzis ferries, ουτε εθεαθησαν επισκεπτης  στη μετασκευη του επτανησος. υπηρχαν τοτε εκτενεστατες αναφορες και στον εφοπλιστη και στα κεφαλονιτικα sites και για τη μετασκευη και για τα μετοχικα της strintzis ferries. ο μακης εκεινη την περιοδο ηταν ακομη στα διοικητικα της blue star.

τι τον ρωτησαν και αν τον ρωτησαν δεν το ξερει κανεις, αλλα παιδι του δεν ειναι το πλοιο.

χωρια που απο τη fast ferries εγιναν αρκετες παρεμβασεις.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Nick the Greek said:

Σύντομο ταξιδάκι φέτος με το Fast Ferries Andros από την Τήνο για τη Μύκονο. Ωραία διαρρύθμιση εσωτερικών χώρων αν και λιγάκι μονότονα τα χρώματα όμως οι καναπέδες μπροστά στο κεντρικό μπάρ είναι για ρηλάξ επιπέδου Super Paradise:D, πολύ άνετοι. Η διακεκριμένη θέση κλειστή λόγω του ιού, αρκετά καλά και τα καταστρώματα, πλούσιο σε προιόντα και το μπάρ, άνετη επιβίβαση και αποβίβαση χωρίς στριμωξίδι. Πρωτόκολλο είχε 1200 άτομα στο συγκεκριμένο ταξίδι, έχω την εντύπωση πως φτάνοντας αυτούς τους αριθμούς δεν πρέπει να είναι και πού άνετα τα πράγματα. Από καιρό 6-7 μποφώρ βοριάς με το πλοίο να πλέει χωρίς να κοπανήσει ή να κουνηθεί αξιοσημείωτα.

Φέτος το καλοκαίρι (στα τέλη Ιουλίου) είχα και εγώ την τύχη να κάνω (για πρώτη φορά μάλιστα) το ίδιο σύντομο ταξιδάκι με το Fast Ferries Andros.  Μόνο που το έκανα αντίστροφα (από Μύκονο προς Τήνο).  Θα συμφωνήσω απόλυτα για τη διαρρύθμιση του deck των εσωτερικών χώρων και για τους απίστευτους καναπέδες του κεντρικού μπαρ.  Να συμπληρώσω επιπλέον πως μου έκαναν ακόμα εντύπωση τα εξής:

1) Η εξαιρετική κατάσταση του μεγάλου πρυμνιού εξωτερικού καταστρώματος και η απίστευτη καθαριότητά του (πραγματικά έλαμπε), αλλά και το γεγονός ότι έχει κάποια αεροπορικού τύπου καθίσματα και στο πλαινό μέρος του εξωτερικού καταστρώματος (κάθεσαι αναπαυτικά και σε χτυπαέι το θαλασσινό αεράκι βλέποντας το πέλαγος)

2) Το γεγονός ότι - τουλάχιστον τον Ιούλιο που ταξίδεψα (μακάρι να ίσχυσε και τον Αύγουστο)- ήταν το μόνο από τα 4 πλοία στα οποία μπήκα εκείνη την περίοδο, όπου και μας έκαναν θερμομέτρηση και γενικώς τηρούσα πιο επισταμένως όλα τα υγιειονομικά πρωτόκολλα (π.χ στη Μύκονο μας επιβίβασαν ανά λίγες ομάδες, έκαναν πιο συστηματικές υποδείξεις για χρήση μάσκας κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Ταξίδεψα και εγώ με το πλοίο πριν λίγες μέρες με καιρό 7-8. Πέρα από τις αριστουργηματικές μανούβρες του cptΣιδερή Λιγνού έχω να πω ότι το πλοίο στη συμπεριφορά του στη θάλασσα δεν θυμίζει με τίποτα το "καρυδότσουφλο" Επτάνησος της Π-Σ-Ι. Έχω ταξιδέψει και τις δύο version του πλοίου και πραγματικά είναι η μέρα με την νύχτα (έχουν βοηθήσει τα πτερύγια ευστάθειας).

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει λόγω των μαγουλων. Παρόλα αυτά δεν έχει καμία σχέση το ταξιδεμα του πριν σε σχέση με τώρα.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και δεύτερο ταξιδάκι με το πλοίο από τη Μύκονο πρός τη Ραφήνα πρίν λίγες ημέρες, δεν έχω κανένα ιδιαίτερο σχόλιο να κάνω πλήν των όσων ανέφερα λίγο παραπάνω. Πολύ φιλόξενοι οι υπεύθυνοι του πλωριού μπάρ, αυστηρή και απαρέκκλιτη η τήρηση των μέτρων ενάντια στον ιό. Οι χώροι δεν είναι τεράστιοι βέβαια, με 300-400 επιβάτες φαινόταν αρκετός ο κόσμος, νομίζω πως σε συνθήκες πρωτοκόλλου θα είναι αρκετά πηγμένο. Ό,τι και να πούμε, το γεγονός είναι πως έχει βρεί το ρόλο του στη συγκεκριμένη γραμμή και νομίζω πως έχει μεγαλύτερη αποδοχή απ' ότι στα χρόνια του στο Ιόνιο.

Link to comment
Share on other sites

λογικο ειναι και τα αιτια ειναι δυο.

αφ'ενος μιλαμε για ενα "αλλο" καραβι, αφου εχουν μπει πτερυγια ευσταθειας, με ολες τις αλλαγες που αυτο συνεπαγεται (κατανομη βαρων, σαβουρωμα κλπ), παρεμβαση που εχει βελτιωσει τη συμπεριφορα του στη θαλασσα. δεν αναφερομαι στις παρεμβασεις στους εσωτερικους χωρους, γιατι ποτε δεν ηταν λογος γκρινιας στο ιονιο. Επισης στο αιγαιο δεν μας εχει απασχολησει με μηχανικες βλαβες, ενω στο ιονιο ειχε κανει καποια χουνερια.

ο αλλος λογος, λιγοτερο σημαντικος αλλα υπαρκτος, ειναι το μετρο συγκρισης. στο ιονιο ηταν ο αντικαταστατης του κεφαλονια, που ηταν πιο γρηγορο και πιο καλοταξιδο, ενω στη ραφηνα παραμερισε το αικατερινη, για το οποιο τα παραπονα δεν ηταν λιγα, ειδικα για το ταξιδεμα του.

 

Edited by proud_ionian
φωτο
Link to comment
Share on other sites

Ιαπωνας δυνατος ανοιχτο πανω γκαραζ ανοιχτα ρεμεντζα τι αλλο θελει ο καραβολατρης....μαζι με τον θεολογο μας κανουν "ζημια" στην ραφηνα....με το καλο να ρθει και το κατερινακι...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 9/16/2020 at 8:29 PM, polmyt said:

Ας δουμε μια αναχωρηση του πλοιου απο Μυκονο την προηγουμενη εβδομαδα.

Καιρος 7-8 

 

 

Εκτός από τον "κάμεραμάν που μας μαγνητοσκοπεί" που έλεγε κι ο Χάρρυ Κλύν, υπήρχε και ψευτό-φωτογράφος δίπλα :D. Πάμε λοιπόν να δούμε το παραπάνω βίντεο και σε μια σειρά από φωτογραφίες στην gallerie, να μία εξ' αυτών ενδεικτικά: 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στα θέματα του αυριανού ΣΑΣ, βλέπουμε ότι το Fast Ferries Andros θα κάνει την έξτρα ακινησία των 45 ημερών, από τις 16/01/21 έως τις 02/03/21. Δεν πιστεύω ότι θα επιστρέψει πριν τον Απρίλιο στα δρομολόγια του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...