Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Να πω και εγώ πως παρόλο που δεν έχω ταξιδέψει -ακόμα- με το Superferry II το θεωρώ ένα εξαιρετικό πλοίο από όλες τις απόψεις και ιδιαίτερα από εμφάνιση. Καθώς φέρνει μαζί του τον αέρα του Αιγαίου με τις ανοιχτές του βαρδιόλες και την ανοιχτή γέφυρα για το κοινό. Πραγματικά είναι ένα εξαίρετο πλοίο όπως και πολλά άλλα συνομήλικα του που αν είχαν την συντήρηση του δεν θα χρειαζόντουσαν αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το βαπόρι τη Δευτέρα μετά την άφιξή του στη Μύκονο αναχώρησε για Πάρο προκειμένου να πάρει περίπου 300 επιβάτες που είχαν ξεμείνει εκεί. Τώρα από ποιο ξέμειναν; Από το SEA JET που όπως μου είπαν δεν πήγε στην Πάρο ή από τα Κορεάτικα που όπως πάλι μου είπαν άφησαν έξω κόσμο και κοσμάκη λόγω απαγορευτικού με αποτέλεσμα να γίνουν σκηνές άγριας δύσης στην Πάρο;:D

Link to comment
Share on other sites

Οσους μπορουσε φιλτατε George να παρει γιατι εκει η κατασταση ειχε βγει εκτος ελεγχου με διαφορα παρατραγουδα και σκηνες απειρου καλους να εκτυλισονται στο λιμανι...Περισσοτερα στο Δελτιο Παρου

Link to comment
Share on other sites

Γνωστο περιοδικο με θεμα τη θαλλασα φιλοξενει σε μονιμη στηλη του ενα σχολιο με ερωτηματικο που αφορα το πλοιο Σουπερφερρυ 2. Το σχολιο κανει λογω για αποκτηση του πλοιου απο εταιρια συμφεροντων Βεντουρη. Υπαρχουν πληροφοριες απο τα μελη του Φορουμ? Η ειναι απλως μια φημη αγορας? Σε λιγοτερο απο 15 ημερες περιμενουμε το πλοιο στο Ναυπηγειο της Συρου για την Ετησια επιθεωρηση του. (λετε να το δω καμια μερα να ασπριζει?)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κακόμοιρο το βαποράκι έχει πουληθεί τουλάχιστον 8 φορές τους τελευταίους Σεπτέμβρηδες (!!!). Συγκεκριμένα περιοδικά κάθε χρόνο, την ίδια χρονική περίοδο το βγάζουν στο σφυρί και κάθε χρόνο αυτό εξακολουθεί και ομορφαίνει τη Ραφήνα την Άνδρο την Τήνο και τη Μύκονο αδιάκοπα. Δεν νομίζω να αναλάβει η Blue Star να κάνει λόκληρη ετήσια αν έχει σκοπό να το πουλήσει.

Εγώ βαρέθηκα να το ακούω, αυτοί δεν βαρέθηκαν να τα γράφουν; ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ:confused:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το μέλος της οικογενείας Βεντούρη που φέρεται να θέλει να αγοράσει το πλοίο είναι ο Βαγγέλης Βεντούρης και είναι παρόμοιες φήμες με αυτές που έλεγαν ότι θα αγόραζε το ΕΞΠΡΕΣ ΛΗΜΝΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονος ειναι οτι το σχολιο εκανε λογο οχι τοσο για τον εφοπλιστη - πλοιοκτητη αλλα για μια εταιρια που δραστηριοποιητε σε γραμμες των δυτικων κυκλαδων με τα αρχικα - διακριτικα "V.S.L."

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό η εταιρία του Βαγγέλη Βεντούρη ακούγεται συνεχώς ότι χτυπάει πλοία μία το Superferry 2 μία το ΛΗΜΝΟΣ και μία το ΠΗΓΑΣΟΣ.

Δεν νομίζω να ευσταθεί τίποτα και ειδικά με το Superferry 2 διότι είναι ένα πλοίο που συνεχίζει να είναι κερδοφόρο και δημοφιλές στην γραμμή του,είναι άριστα συντηρημένο οπότε και να σκεφτόταν η Blue Star Ferries την πώλησή του πιστεύω ότι η τιμή του θα ήταν αλμυρή.

Πάντως αυτή η φημολογία περί αποχώρησης του συγκεκριμένου βαποριού ή πώλησης του ακούγεται εδώ και 2-3 χρόνια.Την μία ότι το αγοράζει ο Μίμης Αγούδημος,την άλλη η Saos,την άλλη ο Βαγγέλης Βεντούρης κι όλο το βαπόρι μένει στην εταιρία του.Έτσι και φέτος πιστεύω ότι δεν θα πουληθεί.

Η πώληση του και αντικατάσταση του από το ΙΘΑΚΗ που ακούγεται συχνά πυκνά ως ένα μελλοντικό σενάριο δεν νομίζω να ευσταθεί.Πρώτον δεν έχει νόημα να φέρεις ένα βαπόρι με μικρότερο πρωτόκολλο και διπλάσια λειτουργικά έξοδα με μοναδικό επιχείρημα την ταχύτητα χωρίς όμως αυτή να παίζει μεγάλο ρόλο λόγω της κοντινής απόστασης και των συχνών stand by.Εκτός των άλλων εγκαταλείπεις και μια γραμμή που τον χειμώνα είσαι ο βασικός παίκτης.Οπότε δεν νομίζω να την συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρια ψαχνεται να κανει μια μικρη αναβαθμιση στο πλοιο σε ενα τομεα του οποτε δε νομιζω να ειναι στα σχεδια της να το πουλησει ;)

Link to comment
Share on other sites

Το βαπόρι όπως έχουμε πεί πάει Νεώριο για επισκευή την Δευτέρα.Θα βάλει πόρτες και θα κάνει κι άλλες εργασίες ώστε ναα αναρμονιστεί με την Στοκχόλμη και στις 2 Νοεμβρίου θα ξεκινήσει από Πειραιά στην θέση του Ιθάκη.

Link to comment
Share on other sites

Να πούμε ότι το πλοίο έβαλε τις υδατοστεγείς πόρτες στο γκαράζ που ορίζουν πλέον κι έτσι ανέβασε το amax του.

Πιθανότατα να έκαναν και κάποιες άλλες βελτιώσεις για την αύξησή του αλλά μόνο οι υδατοστεγείς ήταν ορατές δια γυμνού οφθαλμού από την προβλήτα.

Το βαπόρι όπως έχουμε πεί πάει Νεώριο για επισκευή την Δευτέρα.Θα βάλει πόρτες και θα κάνει κι άλλες εργασίες ώστε ναα αναρμονιστεί με την Στοκχόλμη και στις 2 Νοεμβρίου θα ξεκινήσει από Πειραιά στην θέση του Ιθάκη.

με το μπαρδον δηλαδης:D, αλλα ποσες φορες θα εναρμονιστει με τη στοκχολμη. με τοσες πορτες δε θα μενει χωρος για ΙΧ πλεον:D.

επειδη το 2005 θυμαμαι και γω οτι ειχε γινει αρκετη (πανηγυρικη) κουβεντα οτι εναρμονιστηκε και δε φευγει κλπ κλπ, αλλα και για σκαλες που μπηκαν στα open decks για λογους ασφαλειας, τι περισσοτερο θα γινει φετος;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα η "κότα με τα χρυσά αυγά":p ήρθε στη Ραφήνα τίγκα στο όχημα και στους επιβάτες. Πρωτόκολλο παντού. Και με τον Τζώρτζη στην αριστερή βαρδιόλα...as usual. Μετά την επισκευή και τις σκάντζες των ακατονόμαστων, με την νέα χρονιά πάλι στη Ραφήνα

Όσον αφορά τα περί πώλησης κλπ, φυσικά και δεν ισχύουν. Δεν ξέρω όμως τώρα με την νέα διεύθυνση του καταστήματος...τι θα κάνουν του χρόνου. Πάντως, έχω να πω στα νέα αφεντικά ότι: "Το Superferry II είναι ιδέα...δεν πωλείται και...δεν τεμαχίζεται":p

Ε, εάν θέλουν ανανέωση του στόλου, ας αρχίσουν από...τα Κορεάτικα!:eek:

Link to comment
Share on other sites

.....Ε, εάν θέλουν ανανέωση του στόλου, ας αρχίσουν από...τα Κορεάτικα!:eek:

Εxtreme μεν αλλα θα συμφωνήσω ότι Το Superferry II είναι ιδέα!:eek:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά....

Το πλοίο αυτό για μένα είναι από τα καλύτερα που έχουν περάσει από τις θάλλασες μας, και μαζί του έχω κάνει τα πιο όμορφα ταξίδια.:D:)

Πιστεύω ότι άνετα θα μπορούσε να δέσει και στον πειραιά....

Ελπίζω να παραμείνει κοντά μας για πολύ καιρό ακόμα!!!:mad:

Παραθέτω και μια φώτο από χθες το απόγευμα, μόλις έχει δέσει...

post-1351-128326969333_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το Πλοιο αγαπητοι μου δενει και στον Πειραια αλλα και στην Συρο οταν κανει δρομολογια, με εξαιρετικη ανεση και μαεστρια απο τους αξιωματικους του. Ειδικα στον Πειραια περσι εδενε στη θεση του Χαισπιντ 4 ακρη ακρη εκει που η προβλητα κανει Γ χωρις να βρισκει στα μπαλονια!!! Το πλοιο αναμενεται να φτασει αυριο στη Συρο για να δεξαμενιστει στο Νεωριον.

Link to comment
Share on other sites

Το Πλοιο αγαπητοι μου δενει και στον Πειραια αλλα και στην Συρο οταν κανει δρομολογια, με εξαιρετικη ανεση και μαεστρια απο τους αξιωματικους του. Ειδικα στον Πειραια περσι εδενε στη θεση του Χαισπιντ 4 ακρη ακρη εκει που η προβλητα κανει Γ χωρις να βρισκει στα μπαλονια!!! Το πλοιο αναμενεται να φτασει αυριο στη Συρο για να δεξαμενιστει στο Νεωριον.

Φίλε μου όταν έγραψαότι δεν μπορεί να δέσει στον Πειραιά δεν ενοούσα να ρεμετζάρει .Με ταχύτητα20knots (με λιγο ρευμα πρίμα) δεν ειναι δυνατόν να έίναι ανταγωνιστικο στις ταχυτητες τω 23 και τωρα των 25 knots(nissos mykonos) Δεν ειναι δυνατο να ταξίδευα με το Απολλων του Νομικου η το Παναγια Τηνου του Βεντουρη και να κανω Πειραιά -Συρο λιγοτερο απο 4 ωρες και σημερα να κανω 4,5 +

το separation ασχετα ποσο λαθος (οσον αφορα την οριοθετηση του) ειναι μια μικρη αιτια

η μεγαλυτερη ειναι η ταχυτητα του πλοιου

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Στεφανος αν και δεν καταλαβαινω με τι διαθεση αναφερεις τη φραση "εμεις εδω ειπαμε", οπως δημοσιευτικε νωριτερα απο φιλο χρηστη του φορουμ, το πλοιο πραγματι σημερα εμφανιστηκε με νεο χρωμα στην τσιμινιερα, κιτρινο φοντο με μπλε αστερι, σαν τα "ιθακια" δηλαδη.

Παρακατω σας παραθετω και ενα δειγμα απο φωτος για τα ματια σας μονο.

post-1040-12832696939_thumb.jpg

post-1040-128326969393_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην φωτογραφία που έχει βάλει ο φίλος πιο πάνω, εξωτερικά είναι σε χειρότερη κατάσταση από την τωρινή. Μπράβο στην blue Star.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...