Jump to content
Shipfriends

Tokiwa Maru (IMO 9666699)


Recommended Posts

H ιαπωνική Sado Kisen -κατά to Ferryvolution και το ShipPax- ανακοίνωσε πως από το 2014 το Osado Maru (που σε άλλους καιρούς μπορεί και να κατέληγε εδώ για μετασκευή και δρομολόγηση), θα αντικατασταθεί από νεότευκτο στη γραμμή Niigata-Ryotsu της νήσου Sado. Η γραφιστική απεικόνιση του νέου πλοίου μου θυμίζει το Μυτιλήνη με ένα (και μοντέρνο) φουγάρο. Παραείναι νοσταλγικές οι επιρροές στο σύγχρονο ιαπωνικό design :D

 

sado-kisen.jpg

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στο ναυπηγό που το σχεδίασε!

 

Ναι, μεγάλη έμπνευση. Άμα κάνει κι ένα αντίγραφο του Θεόφιλος, θα λατρευτεί ακόμη περισσότερο :)

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

Ιαπωνικό ferry με ducktail ;; Δεν πιστεύω στα μάτια μου......Φαίνεται πανέμορφο πάντως ! Μπράβο στο ναυπηγό που το σχεδίασε !

Το ducktail πού το είδες;

 

Οσο γιά το "πανέμορφο"......εντάξει,δέν είναι και κανένα ναυπηγικό διαμάντι.Σάν να κόλλησαν ένα φουγάρο τού 2013 σε βαπόρι τού 1960 είναι.

 

Φαίνεται πως το "σάκε" που έπινε ο ναυπηγός όταν το σχεδίαζε ήταν ληγμένο.....

 

ΥΓ.Πραγματικά απορώ με τους Ιάπωνες ώρες-ώρες.Ενώ είναι γνωστοί γιά την ανεπτυγμένη αισθητική τους ακόμη και σε πρακτικά ζητήματα,ξεπηδάει πού και πού κάτι σάν αυτό το πράγμα και σε βγάζει απ'τα ρούχα σου.......

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μεγάλη έμπνευση. Άμα κάνει κι ένα αντίγραφο του Θεόφιλος, θα λατρευτεί ακόμη περισσότερο :)

Οπως το βλεπει κανεις σχετικά με την ομορφιά του, σεβαστές οι απόψεις σας εννοείται !

 

Το ducktail πού το είδες;

 

Αυτό πρύμα δεν είναι ducktail;; Λάθος το αποκάλεσα πριν;;

Link to comment
Share on other sites

Ducktail είναι, εγώ προσωπικά το κατάλαβα από το σχέδιο και τον τρόπο επαφής με τη θάλασσα, ασχέτως αν δεν έχει το σχήμα του Ionian Spirit ή το μήκος του Olympic Champion ή των Νήσος. :D. Πάντως και η απουσία έμβολου στην πλώρη μου κάνει εντύπωση γαι τα σημερινά δεδομένα. Όσο για το σχεδιασμό, μετά απο αυτο που βλέπω ζητώ πάραυτα και γω με τή σειρά μου (και σίγουρα θα βρω και συμπαραστάτες) την επαναυπήγηση του LISSOS II στο παλιό σχέδιο σε μοντέλο 2015, 3 χρόνια χωρίς αυτό είναι αρκετά :P. Άλλωστε και αυτού τα φουγάρα ήταν μια χαρά μοντέρνα. Σχετικά για αυτό (για να σοβαρέψουμε) έχουμε πάνω κάτω διαστάσεις; Τα 4 θράστερ είναι δείγμα σχετικά μεγάλου μεγέθους αν και από το όλο σχήμα δε φαίνεται τόσο. 

Link to comment
Share on other sites

Μήκος περίπου 125 m, 1500 επιβάτες, ταχύτητα κοντά 18,7 κόμβοι, περίπου 5200 tons (αν και αυτό λογικά είναι ιαπωνική μέτρηση). Η εταιρεία του διεξάγει διαγωνισμό για το όνομά του, μέχρι το τέλος Μαρτίου. Η παράδοσή του αναμένεται την άνοιξη του 2014.

Link to comment
Share on other sites

Ε,δέν είναι και ακριβώς ducktail αυτό,δέν ξέρω δηλαδή πόσο αποτελεσματικό θα είναι.Βέβαια γιά βαπόρι που θα πιάνη 18 μιλάκια,ενδεχομένως δέν χρειάζεται και κάτι παραπάνω,όπως επίσης και ο βολβός στην πλώρη.Πάντως με δυό προπελάκια στην πλώρη κι'άλλα δυό στην πρύμνη,σάν την βελόνα τής πυξίδας θα γυρνάη.

 

ΥΓ.Οι Ιάπωνες μετράνε αλλιώς το εκτόπισμα τών πλοίων;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μερικές φωτογραφίες από τις εργασίες στο (ΜΥΤΙΛΗΝΗ :P ) TOKIWA MARU (ときわ丸).

 

890ad69a-s.jpg

 

1cf72c33-s.jpg

 

ff8d807d-s.jpg

 

Οι φωτογραφίες είναι από εδώ (© http://blog.livedoor.jp/sadoryokou )

 

Το πρώτο δρομολόγιο είναι προγραμματισμένο για 8 Απριλίου.

Edited by teozan
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οσο γιά το "πανέμορφο"......εντάξει,δέν είναι και κανένα ναυπηγικό διαμάντι.Σάν να κόλλησαν ένα φουγάρο τού 2013 σε βαπόρι τού 1960 είναι.

+1

Eνταξει δεν ειχαμε αξιωσεις για να βγαλουν ενα δευτερο Viking Grace οι Ιαπωνες,αλλα το οτιδηποτε''ωραιο''πανω σε αυτο το πλοιο τελειωνει εκει που αρχιζει η αγαπη του καθενος για το Μυτιληνη,το Ροδανθη,το Ionian Galaxy και των λοιπων αγαπημενων πλοιων που εβγαιναν απο κει πριν 40 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς όπως τα λένε Hastaroth και Mιλτιάδης, αν και θα διαβάσουμε σίγουρα πόσο "βασιλοβάπορο", "θαλασοβάπορο", "αρσενικό" (και άλλα cliché) είναι το Tokiwa Maru ως ιαπωνικό και θα δούμε να του... "πλέκουν το εγκώμιο" ακριβώς επειδή θυμίζει κάτι από πλοία προ πολλού περασμένων δεκαετιών.

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...