Jump to content
Shipfriends

Δρομολόγια για Κάρπαθο και Κάσο


Recommended Posts

  • Replies 752
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

15 minutes ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Φήμες θέλουν ότι ο τελικός νικητής της γραμμής θα είναι το Olympus

Τις έχω ακούσει και εγώ τις φήμες την προηγούμενη εβδομάδα μέσα στο Πρέβελης αλλα δεν τις είχα επιβεβαιώσει απο κάπου αλλού!!! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να το πώ έτσι: δουλεύεις εσύ φίλε @Shippihs για παράδειγμα σε μια τουριστική εταιρεία που φέρνει γκρούπ από το εξωτερικό και τους κάνει εκδρομές με πούλμαν στην Ελλάδα. Και ψάχνεις να νοικιάσεις πούλμαν για τις εκδρομές σου. Μέσα στους πιθανούς προμηθευτές που βρίσκεις, είναι και μια εταιρεία με 1 πούλμαν που έχει να κουνήσει ρόδα εδώ και 8 μήνες παρατημένο, υπάρχει βρώμα στην πιάτσα πως έχει οικονομικά θέματα ενώ κάποιος από τους δικούς της προμηθευτές έχει προσπαθήσει να δεσμεύσει και να πουλήσει σε πλειστηριασμό το συγκεκριμένο πούλμαν για χρέη της ιδιοκτήτριας εταιρείας. Με ποιά λογική θα πας εσύ να κάνεις δουλειά μαζί τους? Και άντε και πας να κάνεις δουλειά με κίνδυνο να σου τινάξουν την εκδρομή στον αέρα, το αφεντικό σου δε θα σε διαολοστείλει για την επιλογή σου?

 

Η συνάφεια του παραδείγματος είναι προφανής. Αν πραγματικά την έχουν δώσει στο Olympus τη γραμμή, για μένα θα είναι σκανδαλάρα 48 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ. Άσε το πλοίο το ίδιο κι αν είναι κατάλληλο ή όχι επιχειρησιακά και τεχνικά. Είναι ποτέ δυνατόν να δείς αυτή την εταιρεία και να πείς "ναι, μου κάνει ?" Αν δούλευαν σε καμιά ιδιωτική επιχείρηση έτσι θα επέλεγαν?

Link to comment
Share on other sites

Μαχη των ζομπι μου φαινεται εμενα ολο αυτο με τη διαφορα οτι αν ισχυουν τα οσα μας ειπε ο π100 νικησε ο..χειροτερος.Και το Πρεβελης παντως δεν εχει λιγα βαρη πανω του.

Edited by MILTIADIS
Link to comment
Share on other sites

Σκάνδαλο τεράστιων διαστάσεων αν ισχύει κάτι τέτοιο.Μήπως από πίσω κρύβεται κάνας Ηλιό;Είχε πάρε δώσε με την εταιρεία του Όλυμπος.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, MILTIADIS said:

Μαχη των ζομπι μου φαινεται εμενα ολο αυτο με τη διαφορα οτι αν ισχυουν τα οσα μας ειπε ο π100 νικησε ο..χειροτερος.Και το Πρεβελης παντως δεν εχει λιγα βαρη πανω του.

 

Καμία αντίρρηση. Η διαφορά είναι πως η μια εταιρεία δουλεύει, υπάρχει. Όπως κρατιέται ζωντανή ρε παιδί μου, αλλά δουλεύει. Η άλλη είναι εταιρεία-αρκούδα. Ξυπνά δηλαδή μια φορά το χρόνο από χειμερία νάρκη :D.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι η εταιρεία του Olympus καλύπτει τα τυπικά προσόντα....

Αν και καταλαβαίνω το τρελό της κατάστασης, από τη στιγμή που η απόφαση αφορά μόνο τα τυπικά προσόντα, όποιος παιρνει αποφασεις έχει τα χέρια δεμένα...

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, nomikos said:

Σκάνδαλο τεράστιων διαστάσεων αν ισχύει κάτι τέτοιο.Μήπως από πίσω κρύβεται κάνας Ηλιό;Είχε πάρε δώσε με την εταιρεία του Όλυμπος.

Αν το ναυλώσει που είναι το κακό 

Το θεμα είναι το Πρεβελης τι θα απογίνει 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σύμφωνα με το σύστημα κρατήσεων της ΑΝΕΚ το Πρέβελη έχει τελευταία αναχώρηση Από Πειραιά προς Ρόδο Παρασκευή 3/6/22 δεν έχουμε κάποια εξέλιξη; Μόνο το ότι το Olympus είναι στη δεξαμενή στη Σύρο την πήρε τελικά την γραμμή;; Πολλά ερωτηματικά θα είναι μόνο του το Olympus αν τη πήρε την γραμμή;; Θα διπλώσει το Πρέβελη;; Αν και να διπλώνει το Πρέβελη ειναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το πλοίο αποχωρεί από την κασοκαρπαθια όπως δείχνουν τα πράγματα ξέρουμε που θα δραστηριοποιηθεί στο μέλλον το Πρέβελης ή αν δραστηριοποίηθει σε καμία άλλη γραμμή ;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να διεκδικήσει κάποια άλλη άγονη (δεν έχει ανοίξει και λίγες το υπουργείο τον τελευταίο καιρό)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάντως  στο site της ΑΝΕΚ, μετά από τις 27 Ιουνίου δεν υπάρχει δρομολόγιο από Πειραιά προς τα νησιά. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/31/2021 at 10:03 PM, proud_ionian said:

αλλη μια εταιρια μυστηριο, απο αυτες που μας εχει συνηθισει διαχρονικα η ακτοπλοΐα μας.

το πλοιο της αρχισε να ετοιμαζεται οταν ηταν περαν πασης αμφιβολιας οτι το 2019 θα εχουμε κυβερνητικη μεταβολη, πηρε χαρτια και ξεκινησε να ταξιδευει λιγες εβδομαδες μετα την αλλαγη, χορτασε επιδοτησης λογω covid, οπως και αλλοι διαττοντες αστερες, χαρη στον φωτογραφικο τροπο που υπολογιζονταν οι covidoαποζημιωσεις και τωρα το βλεπουμε ετοιμο να μπει σε μια προσοδοφορα επιδοτουμενη γραμμη, την οποια εχει αλλος, αφου πρωτα περασε τη σαιζον περνοντας τον αφρο απο εταιριες που ειναι εδω ολον τον χρονο.

περιεργα πραγματα

 

On 3/23/2022 at 8:01 PM, Nick the Greek said:

Καμία αντίρρηση. Η διαφορά είναι πως η μια εταιρεία δουλεύει, υπάρχει. Όπως κρατιέται ζωντανή ρε παιδί μου, αλλά δουλεύει. Η άλλη είναι εταιρεία-αρκούδα. Ξυπνά δηλαδή μια φορά το χρόνο από χειμερία νάρκη :D.

αντί άλλων σχολίωνB)

Link to comment
Share on other sites

Παντως oτι θα νοσταλησουμε ενα καραβι 42 χρονων μονο στην ελλαδα θα το περιμενα βεβαια το "συγκρουμενο" ειναι 46 χαχαχαχαχαχ ερε που παμε

Link to comment
Share on other sites

τι να πεις η γραμμη πηγε απο το κακο στο χειροτερο.και ενταξει το πρεβελης τα καταφερνε τοσα χρονια με τις οποιες δυσκολιες ειχε το ολυμπος τι θα καταφερει να κανει στο ποιο δυσκολο δρομολογια της αγονης.εδω εκανε μια ωρα να δεσει στη σαντορινη πως θα τα καταφερνει  στην αναφη στη κασο τα πηγαδια στο διαφανι την χαλκη βλεπω το χειμωνα να γινετε χαμος απο τους κατοικους των νησιων.τα μισα δρομολογια βλεπω να μη τα κανει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω άμα αρχισει να χανει προσεγγισεις δε θα αντέξει και πολυ. Λίγο η πίεση από τους κατοίκους, λίγο η ανεκ άμα το χειριστεί σωστά, θα χουμε αλα Σαμοθράκη 

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο μέτρο σύγκρισης γίνεται η επιλογή του πλοίου πέρα από τη κατηγορία πλόων και τα minimum χαρακτηριστικά που απαιτούνται,όπως κλίνες κλπ;Να πω ότι τι γραμμή την πήρε κάνα Blue Star πάει στο καλό,αλλά την πήρε το Ολύμπους,πλοίο υποδεέστερο του Πρέβελης,το οποίο παρόλες τις δυσκολίες εξυπηρετούσε με το καλύτερο δυνατό τρόπο τη γραμμή...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...