Jump to content
Shipfriends

Golden Princess (IMO 9328015)


.voyager

Recommended Posts

Στο Ενανδρω γράφουν ότι το πλοίο σε 10 ημέρες θα είναι στην Ελλάδα και ότι σύμφωνα με τον κ. Δημήτρη Στεφάνου, όταν θα έρθει στην Ελλάδα θα τοποθετηθεί μια φτιαχτεί μια ξεχωριστή είσοδος επιβατών στη πρύμη, έτσι ώστε να δρομολογηθεί φέτος το καλοκαίρι, χωρίς να λέει σε ποια γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 392
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ίσως να έχουν στο μυαλό τους και  κάποια άλλη γραμμή για να δρομολογηθεί (εκτός από το Ραφήνα Α-Τ-Μ).

Και όπως είπε ο Villandry, ταιριάζει στην Ικαρία Σάμο (Εύδηλο ή Αγ.Κυρηκο-Καρλοβασι-Βαθυ)μέσω Παροναξίας από Πειραιά.

Θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Ένα δρομολόγιο Ραφήνα - Τήνος - Μύκονος - Πάτμος - Μύκονος - Τήνος - (Άνδρος) - Ραφήνα είναι ότι πρέπει. Η Πάτμος είναι το πιο "must" νησί των Δωδεκανήσσων τα τελευταία χρόνια και μπόλικος κόσμος θέλει να πηγαίνει γρήγορα και να το συνδυάζει απο Κυκλάδες.

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο είναι το άτιμο! Και εμένα μου θυμίζει ένα μικρό Terra Jet😀.  Η διαίσθησή μου πάντως λέει ότι θα μπει σε κάποια γραμμή από Πειραιά προς Κυκλάδες, τουλάχιστον για φέτος το καλοκαίρι.  Κάπως δύσκολο το βλέπω το σενάριο για Ραφήνα φέτος....

Edited by pilot
Link to comment
Share on other sites

Η επιβίβαση των επιβατών είναι ανάμεσα στους 2 καταπέλτες θεωρητικα?

Παντως εδω αλλα που εχουν καταπελτάκι επιβατων δεν το ανοίγουν (για λόγους πρακτικούς) αυτό θα βάλει καινούριο? Δε νομιζω οτι χρειαζεται, πιο πιθανο βλεπω να βαζει τον κοσμο απο το γκαραζ....

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πιο πιθανό να γίνει νέο embarkation πρύμα δεξιά και να χρησιμοποιηθεί το υπάρχον άνοιγμα στο πλάϊ ή να πάει ο μεγάλος δεξιός καταπέλτης προς μέση και να μπει ένας μικρός στην δεξιά γωνία, απο το να μπει καταπέλτης επιβατών στη μέση.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giordim said:

Στο newmoney αναφέρεται ότι το πλοίο θα είναι στην Ελλάδα τέλη Μαϊου και θα δρομολογηθεί Ραφήνα - Κυκλάδες.

Στο άρθρο βέβαια αναφέρεται και ότι "Το πλοίο αναμένεται στον Πειραιά στα τέλη Μαΐου οπότε δεν θα προλάβει να δρομολογηθεί την θερινή περίοδο", άρα λίγο μπερδεμένα τα πράγματα.

1 hour ago, pilot said:

Η διαίσθησή μου πάντως λέει ότι θα μπει σε κάποια γραμμή από Πειραιά προς Κυκλάδες, τουλάχιστον για φέτος το καλοκαίρι.  Κάπως δύσκολο το βλέπω το σενάριο για Ραφήνα φέτος....

Όπως και να έχει, για να μπει σε δρομολόγιο από Πειραιά θα πρέπει να πάρει έγκριση δρομολόγησης για φέτος, το οποίο είναι αρκετά δύσκολο νομίζω δεδομένου του ανταγωνισμού, άρα προσωπικά το σενάριο από Ραφήνα το βλέπω πιο πιθανό ως έξτρα πλοίο στις γραμμές όπου ήδη δραστηριοποιείται η εταιρεία. Άντε να πάρει και καμια προέκταση για Ικαρία-Σάμο ή Πάτμο όπως ειπώθηκε, όπου δεν έχει απευθείας ανταγωνισμό ούτε από Ραφήνα ούτε από Κυκλάδες.

Πολύ όμορφο πλοίο πάντως. Καλορίζικο και μακάρι να δουλέψει καλά και χωρίς προβλήματα σε όποια γραμμή και να μπει!

Link to comment
Share on other sites

πάντως το να δουλέψει επαρκώς μπαίνοντας τελευταία στιγμή και χωρίς να έχουν ανοίξει καν πλάνα μερικούς μήνες νωρίτερα μου φαινεται πραγματικά δύσκολο. 

ωστόσο είναι μια ελπιδοφόρα κίνηση τη στιγμή που φαινόταν μια τάση απεμπλοκής της εταιρείας από τα ταχύπλοα. 

Ο καιρός θα δείξει 

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλότυχο για την εταιρεία του και τα πληρώματα που θα το ταξιδέψουν!

Πάντως, κατά τη γνώμη μου, η φινέτσα και η κομψότητα του συγκεκριμένου ταχύπλοου οφείλονται και στους πολύ ωραίους και απέριττους χρωματικούς συνδυασμούς του κόκκινου, του μαύρου και του λευκού που του πάνε πάρα πολύ και το αναδεικνύουν.

Δεν είμαι σίγουρος ότι θα δείχνει το ίδιο ωραίο με τους συνδυασμούς χρωμάτων που επιλέγει η Golden Star. Εύχομαι να το προσέξουν το σημείο αυτό και, τουλάχιστον, να δούμε κάτι εξίσου απέριττο. 

Σε κάθε περίπτωση, μπράβο στους αδερφούς Στεφάνου που επενδύουν και έφεραν ένα αξιολογότατο ταχύπλοο στα νερά μας!

Link to comment
Share on other sites

Αν και το απέριττο δεν αντιπροσωπεύει την εταιρεία... έχεις δίκιο... εν πολλοίς τώρα δείχνει τόσο όμορφο ακριβώς λόγω της απλότητας του 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, valencay said:

Μαλλον εχουμε ανατροπή των δεδομένων....Το πλοίο μάλλον πάει προς Ήλιο μεριά...

Αν συμβεί αυτό καλύτερα τα Αδέλφια να εξαφανιστούν από την Ακτοπλοΐα , θα είναι μεγάλη προσβολή και μεγάλο ρεζιλίκι προς το πρόσωπο τους από την στιγμή που στο Facebook ο ένας έγραφε "my dream" με φόντο το πλοίο και ο άλλος "welcome" και παλη με φόντο το πλοίο.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην γίνουν κι ασκητές στην Αγία Αικατερίνη του Σινά:D επειδή χάλασε μια αγοραπωλησία. Εμένα μου έχει τύχει να κατέβω από το πλοίο με το στυλό στο χέρι. Χαλαρώστε και θα δούμε τι θα γίνει. Το σίγουρο είναι πως θα τοποθετηθούν κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

E, όχι και να εξαφανιστούν επειδή ενδέχεται να χάλασε μία αγοραπωλησία πλοίου.....οι πρώτοι θα είναι ή οι τελευταίοι που τους συμβαίνει; Μια χαρά στόλο έχουν και αν όντως χάλασε η δουλειά, έχουν αν θέλουν τα φόντα να φέρουν άλλο!

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Z.Gk. said:

Καλορίζικο και καλότυχο για την εταιρεία του και τα πληρώματα που θα το ταξιδέψουν!

Πάντως, κατά τη γνώμη μου, η φινέτσα και η κομψότητα του συγκεκριμένου ταχύπλοου οφείλονται και στους πολύ ωραίους και απέριττους χρωματικούς συνδυασμούς του κόκκινου, του μαύρου και του λευκού που του πάνε πάρα πολύ και το αναδεικνύουν.

Δεν είμαι σίγουρος ότι θα δείχνει το ίδιο ωραίο με τους συνδυασμούς χρωμάτων που επιλέγει η Golden Star. Εύχομαι να το προσέξουν το σημείο αυτό και, τουλάχιστον, να δούμε κάτι εξίσου απέριττο. 

Σε κάθε περίπτωση, μπράβο στους αδερφούς Στεφάνου που επενδύουν και έφεραν ένα αξιολογότατο ταχύπλοο στα νερά μας!

Hai ragione, anche Super Runner quando era con i colori Golden Star a me non piaceva.
Con i colori Seajets è molto più elegante e bello!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως απλα ώσπου να ανακοινώσουν οι Σουηδοί την πώληση πρέπει κάτι να πουν κ λένε "ε δεν είναι κ σίγουρο, υπάρχουν κ άλλοι μνηστήρες" ? 😂 

Μήπως λέω.... 🤔🧐

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, valencay said:

Μαλλον εχουμε ανατροπή των δεδομένων....Το πλοίο μάλλον πάει προς Ήλιο μεριά...

 

11 hours ago, valencay said:

Δεν έχει τελειώσει ακόμη τίποτα, αλλά υπάρχουν πολλές πιθανότητες....θα δούμε....

Η ιστορία έχει δείξει πως στα της εταιρείας ο Valencay πέφτει μέσα, δε νομίζω πως έχει ομοιότητα η υπόθεσή του με την αντίστοιχη του Άνεμος.

Το ερώτημα είναι υπάρχει άτυπη συνεργασία μεταξύ Golden & Seajets ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...