Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Ένα μικρό τουριστικό το Spring Express που βρίσκετε στου Σπανόπουλου, δεμένο πάνω στο Γιάννης Αρετή ξέρουμε απο που ήλθε.
Έχω φωτο του αλλά δεν ξέρω που να την ανεβάσω.

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Σουλουπωμένο το βλέπω πάντως το πλοιάριον.Μήπως ετοιμάζεται να αναλάβη δράση κάπου;

 

Επίσης μήπως εκεί εις τού Σπανόπουλου υπέστη καμμιά μετασκευή,ή με γελά ο οφθαλμός μου;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ariadne τελικα ειχες δικο και δεν το θυμοσουν.Ηταν παροπλισμενο στην Βασιλικη Λευκαδας.Αυτο το site εχει και φωτο

 

Εμ, λέω και εγώ, μου ξέφυγε :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Το μικρό επιβατηγό Spring Express που το είχαμε δει πέρυσι πριν τρία χρόνια δεμένο στο ναυπηγείο του Σπανοπουλου στη Σαλαμίνα, το είδα πλέον στο ναυπηγείο του Μπεκρη μετασκευασμένο και δυσκολεύτηκα να το αναγνωρίσω να πω την αλήθεια

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι που και με σε τι ρολο θελουν να το δουλεψουν.Απο ότι φαινεται μεγαλωσαν το γκαραζακι ώστε να χωραει 2-3 αυτοκίνητα αλλα το σαλονακι πρεπει να είναι υπερβολικα μικρο

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Μάπα το κάνανε το βαποράκι....Καλύτερα ήταν να τ'αφήνανε όπως ήταν,μπάς και το δουλέψουν κάπου ώς εκδρομικό.Ενώ τώρα ούτε ώς ferry μπορεί να δουλέψη (τί να κάνη με τρία ΙΧ μόνο),ούτε ώς επιβατηγό (ούτε ομάδα μπάσκετ δέν πρέπει να χωράη στο σαλονάκι του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγω απο την αλλη δεν καταλαβαινω που το κλασεις ανωτερο και παρομοιας χωρητικοτητας samos spirit ειναι παροπλισμενο εδω και 3 χρονια και ασχοληθηκαν καποιοι με αυτο το ναυπηγημα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 years later...

Μετά από χρόνια, τυχαία βρέθηκε φώτο του καραβακιου στο εξωτερικό.

Τον Αύγουστο του 2020, όταν είχε γίνει η μεγάλη έκρηξη στο λιμάνι της Βηρυτου στον Λίβανο, κοιτάζοντας φώτο από το συμβάν στο διαδίκτυο το ανακάλυψα δεμένο στον λιμενοβραχίονα, πολύ κοντά στο σημείο της έκρηξης, αλλά εμφανώς ανεπηρέαστο, αν αναλογιστουμε τα ναυάγια και τις καταστροφές πλοίων που είχαν προκληθεί.

Για την ιστορία, αριστερά στην φωτό, βλέπουμε και το αδελφό πλοίο του ΠΟΡΤΟΚΑΛΗΣ ΗΛΙΟΣ, το BLUE DAWN (πρώην ORANGE MOON).

Πηγή φώτο : latimes.com

01.jpg

02.jpg

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...