Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Ας το δουμε να πλεει μεθ'ορμης ακαθεκτου αναχωροντας απο το λιμανι του Πειραια εχθες το μεσημερι...Εντος ειναι πολυ ωραιο...δεν αναφερω κατι παραπανω γιατι πολεμικο πλοιο ειναι 😉

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια φίλε,είσαι κ από τους τυχερούς που μπήκε μέσα. Εγώ αν κ πήγα νωρίς δυστυχώς λόγω έλλειψης χρόνου δεν μπόρεσα με αυτήν την τεράστια ουρά. Ελπίζουμε του Αγ. Νικολάου να μας ξανάλθει.

Link to comment
Share on other sites

Τυχεροι οσοι πηγατε.Εγω δυστυχως το εμαθα αργα :(

Να ρωτησω οσους καταφεραν να μπουν αν υπηρχε καποια ξεναγηση;Σαν εξηγησαν τιποτα σχετικα με το πλοιο και τις δυνατοτητες του ή απλα σας αφησαν μονους να γυρνατε στο πλοιο και να θαυμαζετε το χωρο;

Αν υπαρχει κατι που μπορει να αναφερθει, ας το πειτε και εδω μπας και μαθουμε τιποτα περισσοτερο και μεις

Link to comment
Share on other sites

K ξενάγηση να έγινε δεν νομίζω να ειπώθηκαν πολλά ακόμα κ από αυτά που μπορούν να πουν. Περίμενε τόσος κόσμος στην ουρά γιά να το επισκεφθεί αλλά ακόμα κ σε ένα μεγάλο συμβατικό υποβρύχιο σαν αυτό, μέσα είναι πολύ στενάχωρα, Πληροφορίες υπάρχουν στην ιστοσελίδα του ΠΝ αλλά κ εκτός διαδικτύου στα αμυντικά περιιοδικά.

Νομίζω ότι λόγω της δημοσιότητας που έλαβε το θέμα αυτού του Υ/Β, έτρεξε να το επισκεφθεί κ κόσμος που δεν είναι καν (πολεμικο)καραβολάτρες. Όσες φορές το επισκεπτήριο ενός πολεμικού πλοίου δεν έχει πάρει δημοσιότητα,το απολαμβάνει κανείς.Λίγος κόσμος,ξενάγηση γίνεται αλλά όχι πάντα (προσωπικά δεν την έχω ανάγκη) κ πολλές φορές δίνουν έντυπο υλικό κ φωτό (πολύ συλλεκτικά) πέραν από τα συνηθισμένα.

Α ναι στον ντόκο έξω από το ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΗΣ υπήρχαν πλαστικά πανέρια όπου έπρεπε να αφήσεις τσάντα,κάμερα,φωτογραφική κλπ

Edited by polmyt
quote
Link to comment
Share on other sites

Μια απλη ξεναγηση εγινε ,της ταξης των 10-15 λεπτων..μας ειπαν τα πολυ απλα..και φανερα...εγω και μονο που μπηκα σε υποβρυχιο ενιωσα φοβερα...δεν μπαινεις και καθε μερα..ακομα και οταν υπηρετησα πριν 2 χρονια και ημουν ΝΣ..παντα η Διοικηση Υποβρυχιων ηταν ενα αβατο...

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια φίλε,είσαι κ από τους τυχερούς που μπήκε μέσα. Εγώ αν κ πήγα νωρίς δυστυχώς λόγω έλλειψης χρόνου δεν μπόρεσα με αυτήν την τεράστια ουρά. Ελπίζουμε του Αγ. Νικολάου να μας ξανάλθει.

θα ερθει του αγιου νικολαου
Link to comment
Share on other sites

Μια απλη ξεναγηση εγινε ,της ταξης των 10-15 λεπτων..μας ειπαν τα πολυ απλα..και φανερα...εγω και μονο που μπηκα σε υποβρυχιο ενιωσα φοβερα...δεν μπαινεις και καθε μερα..ακομα και οταν υπηρετησα πριν 2 χρονια και ημουν ΝΣ..παντα η Διοικηση Υποβρυχιων ηταν ενα αβατο...

Πάντα, είτε στην εορτή του ΠΝ είτε στην Ναυτ.Εβδομάδα,ένα Y/B είναι ανοικτό στο κοινό. Με τη διαφορά ότι μέχρι τελευταία ήταν τα παλαιότερα τύπου 209 που νομίζω οι ενδιαφερόμενοι τα έχουμε επισκεφθεί.

θα ερθει του αγιου νικολαου

θα ερθει του αγιου νικολαου

Το ξέρεις σίγουρα ή απλώς το υποθέτεις; Διότι ναι μεν το πιό καινούργιο αλλά γιά χ λόγους μπορεί να μην είναι διαθέσιμο τότε. Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Aν το συγκεκριμένο δεν είναι διαθέσιμο...Άσε είμαι χρόνια στο κουρμπέτι.

Εδώ στις Φ/Γ ενώ οι πιό καινούργιες είναι οι ΜΕΚΟ 200,συνήθως έρχεται κάποια Κοrtenaer κ μάλιστα από τις μη εκσυγχρονισμένες. Ευτυχώς φέτος ήλθε ο ΚΟΥΝΤΟΥΡΙΩΤΗΣ που είναι από τις εκσυγχρονισμένες κ προσωπικά είχα ανυπομονησία να τον επισκεφθώ.

Μην την ψάχνεις,μετράει ακόμα κ το ποιός κυβερνήτης θα φάει μπαλάκι γιά πού.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και ανάγκη να είναι όλα ανοικτά στα forums και το facebook. Κάποια πράγματα ας μένουν-όσο γίνεται-απόρρητα, δεν βλάπτει.

Από την μια συμφωνώ ότι έχει ξεφτιλισθεί ολίγον τι η έννοια του απορρήτου στην εποχή του internet, από την άλλη όμως δεν μπορώ να φαντασθώ ποιο είναι το πραγματικά απόρρητο, σε ένα επισκέψιμο πλοίο, που κινδυνεύει από μια φωτογραφική μηχανή. Τα σχέδια και ο εξοπλισμός του ΥΒ φανταζομαι είναι γνωστά τοις πάσι, ενώ τα πραγματικά απόρρητα (επιχειρησιακά σχέδια, απόρρητοι χάρτες κλπ) δεν πιστεύω ότι είναι αναρτημένα σε εμφανή θέση.

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα πολεμικα πλοία όλων των χωρών τις λίγες φορές που επιτρέπεται η επίσκεψη στο εσωτερικό του πλοίου απαγορεύονται οι κάμερες κ οι φωτογραφικές. Προσωπικά επειδή συνηθίζω να επισκέπτομαι πολεμικά που είναι ανοικτά στο κοινό, έχω αντιμετωπισει κ περιπτώσεις εντελώς αντίθετες. Από αιγυπτιακό (ελαφρά φρεγάτα τεχνολογίας '60) κατέβηκαν στον ντόκο γιά να με ρωτήσουν(!) γιατί λέει το κοιτάζω...Και πιό πέρα σε φινλανδικό εκπαιδευτικό με άφησαν να περιφέρομαι στο εσωτερικό χωρίς καμιά συνοδεία.

Γιά το ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΗΣ λόγω της δημοσίοτητας που έλαβε με τα γνωστά προβλήματα (πραγματικά ή φανταστικά) είχαν έναν λόγο παραπάνω να απαγορεύουν οτιδήποτε.

Παρεμπιπτόντως όταν μιλάμε γιά υποβρύχιο με την στενή έννοια του όρου δεν είναι πλοίο,είναι αυτό που λέει: υποβρύχιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και σε όλες τις χώρες έτσι ;-) Έχω επισκεφτεί πολεμικά της Αργεντινής, Σουηδίας, Γερμανίας και Ιταλίας και επιτρεπόταν πάντα η φωτογράφηση και στο εσωτερικό. Και δε μιλάμε για εκπαιδευτικά, αλλά για φρεγάτες, κορβέτα και πυραυλάκατο. Δεν είναι σε όλες τις χώρες τόσο αυστηροί.

Link to comment
Share on other sites

Από το 1974 που επισκέπτομαι πολεμικά στον Πειραιά,τα πρώτα μου ήταν τα ιαπωνικά ΚΑΤΟRI (εκπαιδευτικό) κ ΑΟΚUMO (Α/Τ συνοδείας),δεν επιτρεπόταν σε κανένα.Σε μερικά μάλιστα άφηνες την μηχανή στην κλίμακα. Να έπεσα εγώ στην περίπτωση;

Πάντως τα τελευταία χρόνια λόγω τρομοκρατίας/τρομολαγνείας (όπως θέλετε πείτε το) έχουν περιοριστεί σημαντικά τα επισκεπτήρια σε ξένα πολεμικά.

Edited by ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν αντιλέγω :-) Στην Ελλάδα μπορεί να είναι έτσι, δε γνωρίζω. Εγώ μιλώ για επισκέψεις στις εκάστοτε χώρες. Εκεί ήταν (και είναι) πολύ πιο ελαστικοί.

Link to comment
Share on other sites

  • Nick the Greek changed the title to Y/B Παπανικολής (S-120)

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...