Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Γνωριζει κανενας τι κανει το ΕΞΠΡΕΣΣ ΠΗΓΑΣΟΣ στο Ιονιο??? Το προηγουμενο Σαββατο ηταν αραγμενο στο λιμανι της Πατρας....

post-88-128326975404_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 963
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Και σημερα περασε απο την διωρυγα για Σαρωνικο,οποτε μαλλον Η ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΕΛΑΒΕ ΤΕΛΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ:(

Ή ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΙΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΚΑΡΙΟΣΑΜΙΑ!!!!!!!!:):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά αφού δε κατάφερε να προσεγγίσει το Πορφυρουσα στα Κύθηρα στη πρώτη του προσέγγιση, λογικά δε θα έπρεπε να τα καταφέρει να προσεγγίσει το Εξπρές Πήγασος. Παρόλο που είναι μεγαλύτερο, μονοτιμονο το πλοίο τα κατάφερε παρά τους ισχυρούς άνεμους (6-7μποφορ) και τη παρουσία του Μυρτιδιωτισα, που το περιόριζε το χώρο πρόσδεσης του πλοίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καί ένα μικρό trip-report από τά δύο μου ταξίδια πρός καί από Κύθηρα μέ τό περίφημον πλοίον:κατ'αρχήν,εξωτερικά το πλοίο φαίνεται μιά χαρά βαμμένο και ουχί ξεθωριασμένο όπως ισχυρίστηκε κάποιος από τούς προλαλήσαντες.

Δεύτερον,επειδή μόλις ανέβηκα από Πειραιά κατευθύνθηκα αμέσως στο πλωριό μπαλκονάκι (που επί χρόνια έβλεπα άλλους νά κάθωνται καί ζήλευα...),παρατήρησα κάτι τεράστια σκασίματα στη μπογιά,που άν είχα μιά σπατουλίτσα μαζί μου θα είχα μαζέψει κανένα κομμάτι γιά σουβενίρ :D.Παρόμοια σκασίματα υπήρχαν και στο αριστερό κατάστρωμα που άγει στο εν λόγω μπαλκονάκι.

Τρίτον,οι εσωτερικοί του χώροι ήταν καθαρώτατοι και περιποιημένοι.Λόγω δέ τού μικρού αριθμού επιβαινόντων,το βραδυνό μέρος αμφοτέρων τών ταξιδίων το πέρασα στην άνω αεροπορική αίθουσα (όπου κατά την μετάβαση η τηλεόραση πότε λειτουργούσε και πότε όχι-μέ συνηθέστερο το δεύτερο-κατά την επιστροφή όμως λειτουργούσε θαυμάσια και ούτε κατάλαβα πότε πέρασε η ώρα...).

Τέταρτον,το self-service (που το επισκέφτηκα στο ταξίδι τής επιστροφής) ήταν καθαρώτατο και αυτό και πολύ άνετο,μέ ωραία και νόστιμα φαγητά.

Πέμπτον,το ταξίδεμα τού πλοίου μπορώ να πώ οτι ήταν από τά καλύτερα που έχω δεί ποτέ.Ακόμα και το -ελάχιστο- κούνημα σέ κάποιες περιόδους ήταν πιό πολύ..λίκνισμα καί μόνό άν κοίταζε κανείς έξω από το παράθυρο θά το καταλάβαινε.Η ταχύτητα μού φάνηκε κάπου στά 18-20 μιλάκια,pas mal,pas mal (που έλεγε και μιά τηλεοπτική διαφήμιση) καί από το κόκκινο τού Πειραιά στίς 17.05 φτάσαμε στο Διακόφτι στίς 23.00,κάτοικοι δέ τών Κυθήρων μού είπαν πόσο ευχαριστημένοι είναι που μπήκε το συγκεκριμένο βαπόρι στη γραμμή,γιατί "άν ερχόσουν μέ το Μυρτιδιώτισσα θά κάνατε γύρω στό επτάωρο καί βάλε".....Βέβαια στην επιστροφή μέ αναχώρηση 22.00 (μέ σιδηροδρομική ακρίβεια),περάσαμε το κόκκινο τού Πειραιά στίς 04.30,αλλά αυτό οφείλεται προφανώς στην ένδοξη εφεύρεση που λέγεται Piraeus Traffic Separation καί όχι στην ταχύτητα τού πλοίου.

ΥΓ.Κατά την αναχώρηση από Πειραιά (4 Αυγούστου),είδα το Μυρτιδιώτισσα δεμένο κάτω από τό γραφείον τού Βουλγαράκη (μπορεί να ήταν όμως καί τού υφυπουργού του,πάντως ΥΕΝ είναι κι'αυτό..) καί σέ καλή κατάσταση,δηλαδή όχι μπαταρισμένο ή κάτι τέτοιο,όπως υπέθετα έχοντας ακούσει γιά ρήγματα κλπ από την προσάραξη....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το βαπορι εχει ακομα γκαζια απ οτι βλεπω παρα τη γενικη εγκαταλειψη. :(

Στις επιστροφες μαλλον το ανοιγουν και λιγο παραπανω για να ερθουν νωρις στον Πειραια και να γλιτωσουν το λεφουσι με τα κρουαζιεροπλοια

(Δευτερα και Παρασκευη που ειναι ο Πηγασος στον Πειραια ειναι και οι περισσοτερες αφιξεις κρουαζιεροπλοιων) ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε τά σκασίματα τής μπογιάς που παρατήρησα,δέν το είδα και ιδιαίτερα "παρατημένο" το πλοίο.Ισα-ίσα,όπως λέω καί στο trip report μου,οι εσωτερικοί του χώροι ήταν καθαροί και προσεγμένοι-ούτε βρώμικα τζάμια ούτε χαλασμένα καθίσματα κλπ.

Τά κρουαζιερόπλοια,απ'όσο ξέρω,φτάνουν στον Πειραιά από τίς 7 το πρωϊ και μετά,οπότε δέν πρέπει να έχη να κάνη μ'αυτό η ώρα άφιξης τού Πήγασου.Αλλωστε,πιό πολλή ώρα κάναμε στην επιστροφή (είπαμε,separation is the name of the game....) απ'όσο στήν μετάβαση.

Ελπίζω οτι το πλοίο θά παραμείνη στο Αιγαίο καί δέν θα αναχωρήση γιά την χώρα τών γκουρού,τώρα που-όπως υποθέτω-έληξε η θητεία του στη γραμμή τών Κυθήρων.

Link to comment
Share on other sites

Τά κρουαζιερόπλοια,απ'όσο ξέρω,φτάνουν στον Πειραιά από τίς 7 το πρωϊ και μετά,οπότε δέν πρέπει να έχη να κάνη μ'αυτό η ώρα άφιξης τού Πήγασου.Αλλωστε,πιό πολλή ώρα κάναμε στην επιστροφή (είπαμε,separation is the name of the game....) απ'όσο στήν μετάβαση.

Τα "ελληνικα" κρουαζιεροπλοια που κανουν 3/4ημερο ερχονται πρωϊ πρωϊ γιατι εχουν αναχωρηση στις 1100 και πρεπει να κανουν αποεπιβιβαση και ο χρονος ειναι οριακος. Αν εχουν ελληνικη σημαια μαζευονται απο τις 5 η και νωριτερα ακομα, αν υποχρεουνται σε πλοηγηση περιμενουν να παρουν πλοηγο στις 6 ή σκανε πριν τις 0430. Επισης απο τις 5 και μετα σκανε και τα κρητικα που ως γνωστον θελουν το χρονο τους.

Ειναι λογικο να προσπαθουν τα υπολοιπα βαπορια να ειναι Πειραια νωρις για να προλαβουν να μπουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελανει αυτος ο ΠΗΓΑΣΟΣ.Πριν λιγο εθεαθη ανοιχτα της Μονεμβασιας να σπινταρει με...20,8!!!:eek:;)

Tρεμε ΔΙΑΓΟΡΑ.Πώς θα γινει να μη φυγει ποτε απο το Αιγαίο?

Edited by gpap2006
Link to comment
Share on other sites

Δεν ημουν μαρτυρας ουτε το ειδα με τα ματια μου αυτο :D αν και το πιστευω, εχει παει και παραπανω αλλωστε. Το θεμα ειναι να παει και στη σωστη γραμμη το βαπορι ;)

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμια. Προς το παρον ειναι επιθεωρητης πλοιαρχος και μαλλον απο Δευτερα πιανει κανονικα. Για το μελλον του βαποριου μεχρι να ξεκινησει το Μυρτιδιωτισσα θα ειναι στην αγονη και μετα θα κανει και την επισκευη του Νησος Μυκονος.

Link to comment
Share on other sites

Αυστηρά για 15 μέρες απο 1 Νοεμβρίου μέχρι να επανέλθει το ΜΥΚΟΝΟΣ.

Το αυστηρά μου άρεσε,τελικά δεν έχεις παραδειγματιστεί από τα λάθη που έχεις κάνει στο παρελθόν φίλε μου. Η σιγουριά σου κατά πάσα πιθανότητα θα διαψευστεί. Ο Πήγασος θα μείνει στη άγονη μέχρι τις 28/10/2008 και κατόπιν θα επανέλθει στην γραμμή του. Οι Κυκλάδες θα χαίρονται το Μύκονος πλέον.

Ψυχραιμια. Προς το παρον ειναι επιθεωρητης πλοιαρχος και μαλλον απο Δευτερα πιανει κανονικα.

Επιασε από την Παρασκευή κανονικά ως πλοίαρχος και όχι επιθεωρητής.

Edited by proud_ionian
merger
Link to comment
Share on other sites

Ε ρε κάτι μανούβρες που περιμένουν τη Πηγασάρα!Γεια σου ρε cpt Νίκο μάγκα!

Εγώ που ταξίδεψα τη Παρασκευή με τον Εξπρές Πήγασος, είδα ότι το Νίκος Χάλαρη να ήταν πλοίαρχος (όπως σωστά ανέφερε ο emanon)και ο Βασίλης Γεροντακης ήταν πλέον επιθεωρητής πλοίαρχος. Από ότι είδα ο Cpt Νίκος έκανε τις μανούβρες στα Κύθηρα αλλά και στο Πειραιά.

Τα λιμάνια που πιάνει ο Εξπρές Πήγασος δεν είναι και για πολλά. Για παράδειγμα στη Νεάπολη πέφτει στο κεφάλι του λιμενοβραχίονα, όπου ο καταπέλτης του πλοίου είναι το ίδιος πλάτος με τη προβλήτα. Ενώ στη δεξιά πλευρά περίπου στα 20μετρα είναι αμμώδη αβαθή (το πολύ να κολλήσει στην άμμο).

Όμως στα Αντικύθηρα, θα μπεις και θα δέσεις ή θα μπεις και θα μείνεις αξιοθέατο στο νησί. Αφού το πλοίο γυρίζει σχετικά οριακά από τους βράχους (θυμίζει έντονα το λιμάνι της Σχοινούσας). Το λιμάνι στα Κύθηρα (Διακοφτι) ίσως να είναι το πιο καλό της γραμμής (χώρος να γυρίσεις, βυθίσματα και μέγεθος προβλήτας), αλλά είναι εκτεθειμένο στους ανέμους, που συνεχώς αλλάζουν κατεύθυνση, οπότε δε μπορείς να εφησυχάσεις.

Δε ξέρω τα λιμάνια στο Καστέλι και το Γύθειο, οπότε δε μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Εάν συνυπολογίσουμε τη δυσκολία στις ελκτικές δυνατότητες του Εξπρές Πήγασος, οπότε οι μανούβρες του cpt Νίκου, θα έχουν μεγάλη δόση δυσκολίας, όπως και του cpt Βασίλη, αυτό το διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο Π100.Εγώ να προσθέσω ότι το Καστέλι είναι κι αυτό ένα δράμα και το Γύθειο μπορεί να φαίνεται ότι έχει χωρο γιαα γυρισμα αλλα εχει πολλα αβαθη.

Τα λιμάνια αντιβαίνουν με την λογική της μανουβρας του ΠΗΓΑΣΟΥ (δρόμο για να γυρισει) και πάνω από όλα χρειάζεται μεγάλη προσοχή.Μόνο στο Διακόφτι είναι λίγο πιο νετα αλλά όπως είπε ο Π100 είναι εκτθειμένος στους ανέμουςς, από την απνοια μπορείς να βρεθείς με 40 κομβους ανεμο μεσα σε 5 λεπτα και οι άγκυρες δεν πιάνουν.Γι αυτό και με μπουνάτσα βάζεις λεντίες να είσαι πιο ήσυχοςς.

Στα αντικυθηρα το βαπορι γυριζει στα 10μ πλωρα πρυμα κι ο βυθος είναι βρααχωδηςς και αγριαα βραχια.Οπότε μονο επι τοπου γυριζεις κι αυτό όσο βοηθάει ο καιρός αλλιως είναι να τα μαζευεις και να φευγεις.

Δεν είναι για πολλά πολλά τα λιμάνια δεν προσφέρονται για το κάτι παραπάνω στην μανούβρα και προέχει πάνω από όλα να βοηθάει ο καιρός να μπορείς να δέσεις.Το ζητούμενο είναι να δουλεύονται τα λιμάνια με το ΠΗΓΑΣΟ γιατί ο βααθμός δυσσκολίας λιμανιων και ελικτικών ικανοτητων του πλοιου είναι πολύ μεγαλος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που ταξίδεψα τη Παρασκευή με τον Εξπρές Πήγασος, είδα ότι το Νίκος Χάλαρη να ήταν πλοίαρχος (όπως σωστά ανέφερε ο emanon)και ο Βασίλης Γεροντακης ήταν πλέον επιθεωρητής πλοίαρχος. Από ότι είδα ο Cpt Νίκος έκανε τις μανούβρες στα Κύθηρα αλλά και στο Πειραιά.

Τα λιμάνια που πιάνει ο Εξπρές Πήγασος δεν είναι και για πολλά. Για παράδειγμα στη Νεάπολη πέφτει στο κεφάλι του λιμενοβραχίονα, όπου ο καταπέλτης του πλοίου είναι το ίδιος πλάτος με τη προβλήτα. Ενώ στη δεξιά πλευρά περίπου στα 20μετρα είναι αμμώδη αβαθή (το πολύ να κολλήσει στην άμμο).

Όμως στα Αντικύθηρα, θα μπεις και θα δέσεις ή θα μπεις και θα μείνεις αξιοθέατο στο νησί. Αφού το πλοίο γυρίζει σχετικά οριακά από τους βράχους (θυμίζει έντονα το λιμάνι της Σχοινούσας). Το λιμάνι στα Κύθηρα (Διακοφτι) ίσως να είναι το πιο καλό της γραμμής (χώρος να γυρίσεις, βυθίσματα και μέγεθος προβλήτας), αλλά είναι εκτεθειμένο στους ανέμους, που συνεχώς αλλάζουν κατεύθυνση, οπότε δε μπορείς να εφησυχάσεις.

Δε ξέρω τα λιμάνια στο Καστέλι και το Γύθειο, οπότε δε μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Εάν συνυπολογίσουμε τη δυσκολία στις ελκτικές δυνατότητες του Εξπρές Πήγασος, οπότε οι μανούβρες του cpt Νίκου, θα έχουν μεγάλη δόση δυσκολίας, όπως και του cpt Βασίλη, αυτό το διάστημα.

Από μικρός του cpt Νίκου του αρέσανε τα δύσκολα.Μια χαρά θα πάει,εξάλλου έχει δώσει εξετάσεις στο πλέον δύσκολο βαπόρι(Χοζοβιώτισσα) με απόλυτη επιτυχία.Κάνω υπομονή όταν έρθει Ικαροσαμία.Καλά ταξίδια φιλε!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το βλεπω να ανεβαινει προς Πειραια με 13,4 κ ανησυχω.Ελπιζω να μην το ματιασα κ να εβγαλε βλαβη κ αυτο..:eek:

Οχι μην ανησυχείς απλά πρέπει να φτάσει μετά το ΚΡΗΤΗ ΙΙ επειδή θα δέσει αυτό δίπλα στο ΚΡΗΤΗ Ι στην άγκυρα και με τον ΠΗΓΑΣΟ δεμένο θα δυσκολευόταν.:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...