Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 963
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 hours ago, fourtounakis said:

Βέβαια δεν ξέρω αν λειτουργεί ανταγωνίστηκα ως προς την ανεκ.Επιδοτειται ; Μάλλον όχι. Απλά μου φαίνεται πως το βαπόρι έχει μικρό καταπέλτη πράγμα που ίσως αποτελέσει φρένο στις γρήγορες φορτοεκφορτώσεις στα συγκεκριμένα λιμάνια ...Πάντως τηρείται σιγή ιχθύος σε όλα τα booking engines , blogs κλπ

Τα δρομολόγια του Εξπρές Πήγασος ουσιαστικά θα συμπίπτουν με τις ημέρες του Πρεβελης εκτός τη Παρασκευή που θα είναι μόνος του, γιατί το Πρεβελης έχει Σάββατο δρομολόγιο. Ο κεντρικός καταπέλτης των οχημάτων του Εξπρές Πήγασος είναι αρκετά μεγάλος, μόνο ο δεξιός καταπέλτης για το πάνω γκαράζ είναι στενός, αλλά δεν ξέρω εάν θα χρειαστεί κάποια φορά να χρησιμοποιήθει. Οι μηχανές κρατήσεων δεν βλέπουν κάτι γιατί δεν έχουν ανέβει τα δρομολόγια στο σύστημα από την εταιρεία, μέχρι να υπογραφτεί η σχετική σύμβαση. 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πρεπει να το ξανασκεφτούν για τη Σητεία που εχει ηδη τον Πρεβελη. Από τον Άγιο Νικόλαο θα έχει καλύτερη κίνηση και έτσι θα μπορεί και να μείνει αυτη η άγονη. Και νομίζω θα εξυπηρετεί πιο πολυ την Κασοκαρπαθια καθως θα ειναι πιο κοντα στο Ηράκλειο

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να αναλάβει τα νέα του καθήκοντα, κάνει μια βόλτα μέχρι την Πάρο σήμερα (λογικά θα πρέπει να υπάρχει μεγάλη ζήτηση για γκαράζ καθώς σήμερα πάει και το BS Patmos και το BS 1)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Superfast VI said:

Μέχρι να αναλάβει τα νέα του καθήκοντα, κάνει μια βόλτα μέχρι την Πάρο σήμερα (λογικά θα πρέπει να υπάρχει μεγάλη ζήτηση για γκαράζ καθώς σήμερα πάει και το BS Patmos και το BS 1)

Επιστροφη προφανώς ... γιατι εψαχνα δρομολόγιο 🤣

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε το βαπόρι από Σητεια μόλις. Αξιοσημείωτο είναι ότι Τετάρτες η Κάσος και η Κάρπαθος θα έχουν τρία πλοία πλέον για Ρόδο !! Ίσως είναι και μοναδικό στα χρονικά !

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ λίγο Πήγασο στην γκαλερί από την αποψινή πρώτη άφιξη του πριν λίγο στη Ρόδο. 

1 hour ago, fourtounakis said:

Εξαιρετική μανούβρα και γρήγορη πρόσδεση

Εδώ ίσως διαφωνήσω λιγάκι.Μου φάνηκε πως το πλοίο δυσκολεύτηκε κάπως να δέσει, σε συνδυασμό και με τους αρκετά δυνατούς ανέμους που έπνεαν, ενώ χαρακτηριστικά ήταν και τα μπινελίκια που ακουγόντουσαν από την βαρδιόλα του πλοίου και ενώ βρισκόμουν στα 50-100 μέτρα από αυτό. Τέλος, να προσθέσω πως η κίνηση του πρέπει να ήταν κυριολεκτικά μηδενική.

Link to comment
Share on other sites

Το δούλεμα στην χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας καλά κρατεί. Μπροστά το ΠΡΕΒΕΛΗΣ και πίσω το ΕΞΠΡΕΣ ΠΗΓΑΣΟΣ. Τώρα τι κουβαλάνε τα δυο αυτά πλοία, σε μια γραμμή που χρόνια τώρα δουλεύει όπως δουλεύει χειμώνα - καλοκαίρι ο Θεός και η ψυχή τους. Αρκεί να πέφτει η επιδότηση βεβαίως βεβαίως και να φροντίζει ο υπουργός την περιφέρειά του ως νέος Μαυρογιαλούρος. Φυσικά ο λογαριασμός πάει στα κορόιδα τους φορολογούμενους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Αλλο ενα ρετρο βιντεο με πλοιο των δυτικων ανεβηκε σημερα. Ο Πηγασος στον περιφημο εορτασμο της Χρυσοπηγης, παραλαμβανει την εικονα απο τις Καμαρες και τη μεταφερει στην εκκλησια. Την παραδιδει στις λατζες για να βγει εξω και με το επομενο δρομολογιο παραλαμβανει παραδοσιακη ρεβυθαδα. Μαγικες εικονες και προσωπα που δεν ειναι πια μαζι μας

 

https://youtu.be/9g7Hu3ilIo8

Edited by Neptune
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω οτι έχει αναμμένες και τις γιρλάντες, οι οποίες τουλάχιστιον τα τελευταία χρόνια ειτε δεν ανάβουν, ειτε δεν υπάρχουν πια. Πολύ όμορφο βίντεο, ενω ευχαριστιέσαι να ακούς τα σφυρίγματα του πλοίου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...