Jump to content
Shipfriends

Κατακυρώσεις/προκυρήξεις επιδοτούμενων (κλπ) γραμμών

Recommended Posts

• Replies 791
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δε μπορώ να καταλάβω την κυβέρνηση.

Καταλαβαίνω το επιχείρημα ότι το κονδύλι αυτό δίνεται για τη στήριξη των μεταφορών κατά την περίοδο του κορωνοϊού.

Οπότε είναι αδύνατο να δωθεί για δημιουργία ΜΕΘ, αυτή τη στιγμή, μιλάμε σε αυτή τη βάση δε μπορούμε να κάνουμε αντιπολίτευση μπλέκοντας τα πράγματα.

Ξεχωριστός ο κάθε τομέας.

Αλλά, η προκήρυξη επιδότησης ταχυπλόου το χειμώνα είναι ΚΟΡΟΪΔΙΑ.

Θα έπρεπε να ντρέπονται αυτοί που το προκήρυξαν κι αυτοί που θα πλειοδοτησουν.

Μας κοροϊδεύουν όλους.

Την ουσία αυτών, την καταλαβαίνει ένας απλός άνθρωπος σαν κι εμένα.

Όπως και την ουσία των επιδοτήσεων στις άγονες Δωδεκανήσου στη ΣΑΟΣ.

Όπως και την ανέλιξη της στην άγονη των Κυκλάδων.

Όπως και της άγονης Ηρακλείου Θήρας στη Σητζετς.

Είναι ντροπή.

Μην ψάχνουμε τρέλα πράγματα, αρκούν, αν και δεν είμαι λογιστής τα τιμολόγια.

Κάνεις κύριε την εν λόγω γραμμή, πόσα δίνεις καύσιμα, μισθούς, εφορία, αναλώσιμα κι ότι άλλο.

Οκ.

Δε βγαίνεις, πάρε ένα ποσό από αυτά που έχουμε.

Όχι επιδοτήσεις σχεδιασμενες.

Τέλος ζητώ από τους διαχειριστές να αλλάξουν θέση στο μήνυμα μου και να το ανταλλάξουν με αυτό στο θέμα επιδοτήσεις, μιας...  και τα μπέρδεψα και τα έγραψα αλλού, αυτό δημιουργεί η κούραση, τη σύγχυση.

Ευχαριστώ.

1 hour ago, togias_k said:

Ποτε θα αρχίσει τα δρομολόγια το Σαονησος? 

Όχι νωρίτερα από το νέο έτος. Πρέπει να υπογράφει η σύμβαση για να ξεκινήσει δρομολόγια. Εγώ πιστεύω ότι το Caldera Vista θα εξαντλήσει τη παράταση της σύμβασης μέχρι τέλος Φεβρουαρίου.

Καλύφθηκαν όλες οι γραμμές (πλην Ύδρα - Μετόχι) σύμφωνα με το πρακτικό της επιτροπής για την covid επιδότηση. Έχουν υπογραφεί και αναρτηθεί ήδη όλες οι συμβάσεις, και είναι σε ισχύ από τις 25/11.

Τώρα πότε πρόλαβαν οι εκπρόσωποι των εταιρειών να φτάσουν στο υπουργείο από την άκρη της Ελλάδας μέσα σε μερικές ώρες είναι άλλο θέμα.

Edited by enas chiotis

Στη γραμμή Ύδρα Ερμιόνη δεν δήλωσαν πλοίο. Σχεδόν όλες οι γραμμές επιδοτήθηκαν εκτός από τη γραμμή Καβάλα Πρίνο, Γλυφα Αγιόκαμπο και Ωρωπό Ερέτρια.

35 minutes ago, enas chiotis said:

Τώρα πότε πρόλαβαν οι εκπρόσωποι των εταιρειών να φτάσουν στο υπουργείο από την άκρη της Ελλάδας μέσα σε μερικές ώρες είναι άλλο θέμα.

Τα έκαναν ηλεκτρονικά οπότε δεν χρειαζόταν η φυσική παρουσία των εκπροσώπων στο Υπουργείο!!

Νομίζω είναι η πρώτη φορά που γίνεται επιδότηση γραμμής με ελεύθερη βούληση του πλοιοκτήτη σε ποια λιμάνια θα καταπλεύσει. Ενδεικτικά πχ το Ιωσήφ Κ:

...ονομαζόμενο στο εξής «ανάδοχο», την
εξυπηρέτηση της δρομολογιακής γραμμής «ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΧΑΝΙΑ» και επιστροφή ή « ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΚΩΣ- ΡΟΔΟΣ» και επιστροφή ή «ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΣΥΡΟΣ-ΤΗΝΟΣ-ΜΥΚΟΝΟΣ-ΙΚΑΡΙΑ-ΣΑΜΟΣ-ΧΙΟΣ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
3.ΣΥΜΒΑΣΗ_ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΧΑΝΙΑ ή ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΚΩ-ΡΟΔΟ ή ΠΕΙΡΑΙΑ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ-ΜΥΚΟΝΟ-ΙΚΑΡΙΑ-ΣΑΜΟ-ΧΙΟ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ - ΛΗΜΝΟΣ» (είτε ολόκληρη είτε τμήμα αυτής)

Και το καλύτερο, κανείς από τους εκπροσώπους των εταιρειών που υπέγραψαν τις συμβάσεις δε φοβήθηκε να συναντηθεί με το επιβεβαιωμένο κρούσμα που θα παρέμενε σπίτι του.😄

• 2 weeks later...

https://www.google.com/amp/s/www.protothema.gr/greece/article/1071058/sos-apo-to-paidiko-horio-sto-filuro-thessalonikis-horis-thermansi-kai-trofima-logo-pandimias/AMP/

Ντροπή και μόνο ντροπή να βλέπουμε ταχύπλοα να ταξιδεύουν Δεκέμβρη μήνα χωρίς την παραμικρή ανάγκη μόνο κ μόνο για τους πλοιοκτήτες και να βλέπεις ορφανοτροφεία να έχουν έλλειψη τροφίμων για τα παιδια. Αίσχος

• 1 month later...

Είναι προς υπογραφή η κοινή υπουργική απόφαση και πιθανότατα οι νέες συμβάσεις να έχουν έναρξη είτε από την ερχόμενη Δευτέρα 18/1 είτε από την Τετάρτη 20/1.

Ρε παιδιά, εδώ μου κάθονται αυτές οι επιδοτήσεις σε γραμμές τύπου Πειραιάς-Ηράκλειο..! 

Ας συνεργαστούν οι εταιρείες, ας κόψουν δρομολόγια μια ο ένας μια ο άλλος, ας βάλουν μικρότερα πλοία, ας βρουν τρόπους, όχι όμως να πέφτουν τα χρήματα εκεί και όχι στα μικρομάγαζα που κλείνουν γυρω μας και μένουν οικογένειες στο δρόμο..! 

11 minutes ago, AEGEAN SEA said:

Χθες το πλοίο από Χανιά πήρε 33 φορτηγά και από Ηράκλειο 103. Απο επιβάτες από ότι έμαθα δεν είχε πολλούς γύρο στους 200 και 50 ιχ.

Γενικά το πλοίο τα πάει καλά και τα ΣΚ όπου το προηγούμενο Σάββατο είχε 130 ιχ και 480 επιβάτες ενώ την Κυριακή στην επιστροφή είχε λίγο λιγότερη κίνηση 

On 1/12/2021 at 1:24 PM, Strofalos said:

Ρε παιδιά, εδώ μου κάθονται αυτές οι επιδοτήσεις σε γραμμές τύπου Πειραιάς-Ηράκλειο..! 

Προσωπικά δεν γνώριζα την κίνηση της γραμμής αλλά με 136 φορτηγά απο 2 αναχωρήσεις και θα τσεπωσει και επιδότηση, ναι και εμένα εδώ μου κάθεται

Ε εντάξει, το κράτος τα δίνει, η εταιρεία τα παίρνει. Σε όποιον και να δίνανε λεφτά έτσι, θα τα έπαιρνε. Μπρος στην εξυπηρέτηση λίγων, ταίζονται πολλοί.

Ούτε οι επιδοτήσεις δίνονται επειδή το ζήτησαν οι Μινωικές, ούτε επειδή δεν πλήττονται από την πανδημία. Το σωστότερο το έχει αναφέρει ο @margaritis24 στο παρελθόν. Τους επιδοτείς ανάλογα τον μέσο όρο πληρότητας προηγούμενων ετών. 

Αν και είπαμε, δεν υπάρχει κάποια φόρμουλα πίσω από όλα αυτά τα λεφτά. Είχε γραφτεί κάπου εδώ μέσα πως το Κυλλήνη-Ζάκυνθος επιδοτείτο σχεδόν με 10πλάσιο ποσό κατ αντιστοιχία των μιλίων σε σχέση με τις γραμμές της Κρήτης. 

Όποιος θυμάται που γράφτηκε ας με διορθώσει αν κάνω λάθος.

On 1/12/2021 at 10:50 AM, Annivas said:

Είναι προς υπογραφή η κοινή υπουργική απόφαση και πιθανότατα οι νέες συμβάσεις να έχουν έναρξη είτε από την ερχόμενη Δευτέρα 18/1 είτε από την Τετάρτη 20/1.

Ακόμα δεν έχει υπογραφεί η υπουργική απόφαση και πάει για μετα τις 25 Ιανουαρίου η έναρξη της επιδότησης των γραμμών!!