Jump to content
Shipfriends

Corfu Spirit (IMO 8611532)


George

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Εχει δεσει στο παλιο λιμανι διπλα στο Ριγκελ απ οτι μου ειπανε. Πρεπει να εχει παει μεσα κανα μετρο γιατι ακουστηκε οτι ειχε 3-4 μιλια δρομο..

 

φωτο του τραυματος

 

http://www.marinetraffic.com/ais/gr/showallphotos.aspx?imo=8611532

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

       Γεια σας και από εμένα , πρώτη φορά γράφω.

 

  Ταξιδεύοντας σήμερα το πρωϊ με το ΔΩΡΙΕΥΣ οι εντυπώσεις μου δεν ήταν και οι καλύτερες.

 

   Οι εσωτερικοί του χώροι πάρα πολύ μικροί, νομίζω μικρότεροι και από αυτούς που διαθέτουν οι παντόφλες της γραμμής.

 

  Όσο δεν για το κούνημα...... 

 

    Στα θετικά του οι κυλιόμενες σκάλες ( διπλές) αφού έχει πολύ ύψος το άτιμο!

 

  Φυσικά κάποιος πιο έμπειρος θα μπορέσει να αναλύσει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο shipfriends και σε ευχαριστούμε για την περιγραφή σου.

 

Προσωπικά δεν έχω ταξιδέψει με το πλοίο για να έχω άποψη. Από την εξωτερική όμως (και μόνο) εμφάνιση του, μου είναι από εντελώς αδιάφορο έως αντιαισθητικό, όπως βέβαια και όλα τα άλλα πλοία της σειράς του.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Το Σαββατο το Δωριευς αντιμετωπισε μια δυσκολια για να παρει την αγκυρα του πανω, ετσι το δρομολογιο του εμεινε ανεκτελεστο συμφωνα με το ΥΕΝ

Ενημερώθηκε, βραδινές ώρες χθες, η Λιμενική Αρχή Ηγουμενίτσας, από τον Πλοίαρχο του Ε/Γ-Ο/Γ «ΔΩΡΙΕΥΣ» Ν.Π. 12114 ότι κατά τη διάρκεια χειρισμών απόπλου του πλοίου προς εκτέλεση προγραμματισμένου δρομολογίου παρουσιάστηκε αδυναμία άπαρσης της άγκυρας.

Το προγραμματισμένο δρομολόγιο του «ΔΩΡΙΕΥΣ» προς Κέρκυρα την 20.30 παρέμεινε ανεκτέλεστο ενώ οι επιβάτες προωθήθηκαν στον προορισμό τους με μέριμνα της πλοιοκτήτριας εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 6 months later...
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

αλλαζει ονομα σε Olympiada και σημαια Κυπρου.....αναρωτιεμαι...η εταιρεια εκει που το αγοραζει και αντιστοιχα ναυλωσε τον Ιωνα...τι νομικη βαση εχει...αφου ναι μεν η Ρωσια πηρε την Κριμαια...αλλα κανεις δε το αναγνωριζει ?

Link to comment
Share on other sites

και τι σε νοιαζει; ;):P

με σημαια κυπρου λογικα καμια εταιρεια με εδρα την κυπρο θα εχει την εκμεταλλευση με πλοιοκτητρια αλλη off shore. εδρα κριμαια δεν θα υπαρχει πουθενα στα χαρτια

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αλλά λιμάνι νηολόγησης ποιό θα είναι;Καμμιά Λεμεσός μάλλον......

 

ΥΓ.Η Κριμαία είναι χερσόνησος,οπότε δέν μπορείς να την έχης ώς έδρα.

 

ΥΓ 2.Να θυμίσουμε ότι το "πλοίον" είναι και αδελφό τού πρώην "δικού" μας ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΩΡ (αυτουνού που τού κάνανε εκτενές lifting και από πλωτό κατασκεύασμα το έκαναν πλοίο....)

Edited by Hastaroth
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 5 months later...
  • 10 months later...

Επαναπατρισμος λοιπον για το πλοιο

Ειχε δωσει απο χτες σημα στο AIS βορεια απο τις Λαγουσες ,αλλα επειδη ηταν μονο του θεωρησα οτι ηταν ενα απο τα συνηθισμενα λαθη του AIS

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...