Jump to content
Shipfriends

Πρέβελης (ΙΜΟ 8020927)


Recommended Posts

ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΙΣΣΟΣ.ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΚΑΙ ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ.ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΥΡΙΟ ΤΡΙΤΗ(ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΤΡΙΤΗ-ΠΕΜΠΤΗ-ΚΥΡΙΑΚΗ).ΤΟ ΠΡΕΒΕΛΗΣ...ΤΟ ΞΕΡΕΙ?

Από ότι φαίνεται το έμαθε και από το κακό του είπε να συνεχίσει στην Παροναξία με δρομολόγια που είχαμε να δούμε από το χειμώνα που η HFD (τότε) είχε Σαντορίνη και Ποσειδώνα εναλλάξ:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στις 15-09-08 το Πρεβελης ξαναγυρνά στα ανοιξιάτικα δρομολόγια. Δηλαδή Δευτέρα, Τέταρτη, Παρασκευή στις 19:00 για Πάρο Νάξο Ιό Θήρα και Κυριακή, Τρίτη, Πέμπτη στις 19:00 από τη Σαντορίνη.

Εκτός το ΠΣΚ στις 19-21/09/08, όπου το πλοίο δε θα πραγματοποιήσει το δρομολόγιο του, επειδή θα παραβρεθεί στα αποκαλυπτήρια του Μνημείου της Γυναίκας του Ναυτικού στο Γαλαξίδι, προσφέροντας τη φιλοξενία του στους προσκεκλημένους. Επειδή όμως το πλοίο δε χωραει στο Γαλαξίδι, θα δέσει στην Ιτέα.

Το βαπόρι πάρα τη βλάβη στη δεξιά Κ.Μ, θα πάει κανονικά στην Ιτέα, για την εκδήλωση των αποκαλυπτήριων του μνημείου της Γυναίκας του Ναυτικού στο Γαλαξίδι.

Link to comment
Share on other sites

Το Πρέβελης πρέπει να αναχώρησε για την Ιτέα χθες αργά το βράδυ (μετά τις 21:15, μέχρι εκείνη τη ώρα το είδα στο λιμάνι). Μου κάνει εντύπωση ότι δε πέρασε από τον Ισθμό αλλά κάνει το γύρο της Πελοποννήσου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτά δεν τα κατέχω, έχω μια απορία: πώς και του έδωσαν άδεια να ταξιδέψει με 1 μηχανή? Να έρθει από την Σαντορίνη στον Πειραιά για επισκευή, το καταλαβαίνω...αλλά να κάνει τον γύρο της Πελοπονήσου για ένα εορτασμό? Εντάξει, καταλαβαίνω ότι υπάρχει ένα πρόγραμμά και θα έμεναν πολλοί ξεκρέμαστοι...αλλά τι θα γινόταν εάν έμενε και από την άλλη μηχανή μεσοπέλαγα?

Link to comment
Share on other sites

Το Πρέβελης ξεκίνησε χθες το βράδυ το ταξίδι της επιστροφής. Λογικά το πρωί αναμένεται να φτάσει στο Πειραιά. Δε ξέρω εάν θα δέσει στο λιμάνι ή θα πάει κατευθείαν για την επισκευαστική ζώνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

θα επιστρέψει παροναξία η απόφαση για την μεταδρομολόγηση του πλοίου είναι οριστική.

Εκτός κι αν χρειαστεί να κάνει κάμια σκάντζα στο ΛΙΣΣΟΣ για επισκευή αλλά και πάλι μετά θα επιστρέψει παροναξια

Link to comment
Share on other sites

To Πρέβελης στον Πειραιά την Παρασκευή 27 Ιουνίου 2008.

Δύο φωτογραφίες με την δική τους σημασία μιας και είναι τραβηγμένες πάνω από τον Θεόφιλο, 10 λεπτά πριν αυτός αναχωρήσει για το τελευταίο του ταξίδι (μέχρι στιγμής εύχομαι βέβαια) για Χίο - Μυτιλήνη.

Ακόμα, με τον καπτάν Δ. Παπαγεωργίου στα πηδάλια του δύο - τρεις ημέρες πριν αυτός ''μεταπηδήσει'' στο Λισσός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θα παει Χιο-Μυτιληνη καποια στιγμη? ΛΙΣΣΟΣ κ Μυτιληνη δεν εχουν κ αυτα ψυχη?Δε θελουν την ετησια τους?

Τι γυρίσματα πάντως έχει αυτός ο μπαγάσας ο καιρός ρε παιδιά !!!!!

Άντε τώρα κάποιος να μας έλεγε -όχι πολύ πριν-, μόνο έξι μήνες νωρίτερα, ότι τον Νοέμβρη θα αναρωτιόμασταν αν το Πρέβελης θα έκανε την ετήσια του Λισσός :eek: ή του Μυτιλήνη :eek: στη γραμμή Χίος - Μυτιλήνη :eek: !!!

Θα τον χαρακτηρίζαμε τουλάχιστον γραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Το πλοιο ξεκινηαει αυριο στις 19:00 για Παρος- Ναξος- ιος- Σαντορινη. Μηπως την ιδια ωρα φευγει και ο Πηγασος?

ωραιος και συντονισμενος σχεδιασμος δρομολογιων......

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι ξεκινησε σημερα

Για οσους αναρωτιουνται γιατι σερνεται σημερα(δεν πρεπει να εχει ξεπερασει τους 12.5 κομβους) οι πληροφοριες μου λενε οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα απλα επειδη εβαλε καινουριο στροφαλο στο πρωτο ταξιδι δεν το ζοριζουν

Απο κινηση λιγα πραγματα οπως ειδαμε και εδω.Παλι καλα που ειχε και λιγα φορτηγα

Link to comment
Share on other sites

οι πληροφοριες μου λενε οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα απλα επειδη εβαλε καινουριο στροφαλο στο πρωτο ταξιδι δεν το ζοριζουν
Οι επιβάτες του άραγε γνώριζαν ότι θα κάνουν 7-8 ώρες για Πάρο...και δεν ξέρω πόσο για Σαντορίνη?

Εάν το γνώριζαν εκ των προτέρων, καλώς...εάν όχι, νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον ΝΗΡΕΑ,γιατι αλλο ειναι να ξερεις πως θα κανεις Χ ωρες κ αλλο ειναι να περιμενεις να φτασεις κ να μην φτανειςB) Στο κατω κατω,αν ηθελαν να μην ζορισουν το καραβι απ το πρωτο δρομολογιο,ας εκαναν χτες ενα 10ωρο δοκιμαστικο να δουν αν ολα πανε καλα και σημερα να ηταν οταν ολα σωστα με τα ωραρια και τις ταχυτητες του.Αντιθετα,απ οτι ειδα στο AIS,ψες το πηγαν μια βολτα εξω απ το λιμανι κι αυτο ηταν...

Αποτελεσμα,να συμμετεχουν σημερα και οι επιβατες στο δοκιμαστικο:P,διοτι περι αυτου προκειται...Αληθεια,η εταιρια θα αντιμετωπισει ποινες για αυτην την μη τηρηση των ωραριων η οχι?Προβλεπεται απο τον νομο κατι τετοιο η ο καθενας απο μας μπαινει σε ενα καραβι και δεν ξερει ποτε θα φτασει?

edit Και για να μην τα χωνουμε και αδικα,η ωρα ειναι 2.06 και απ το ship details του AIS αντιγραφω...

Ταχύτητα πραγματική (Μέγιστη / Μέση): 13.1 / 12.2 knots
Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι ξεκινησε σημερα

Για οσους αναρωτιουνται γιατι σερνεται σημερα(δεν πρεπει να εχει ξεπερασει τους 12.5 κομβους) οι πληροφοριες μου λενε οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα απλα επειδη εβαλε καινουριο στροφαλο στο πρωτο ταξιδι δεν το ζοριζουν

Όσο για τη μικρή ταχύτητα, το πιθανότερο είναι ότι μετά από επισκευή πρέπει να κάνουν το “running in” (κάτι σαν το στρώσιμο της μηχανής στο αυτοκίνητο, όταν αγοράζεις ένα καινούργιο αυτοκίνητο).

Όπως έχω ξαναγράψει παλιότερα τα βαπόρια μετά από κάποια μεγάλη επισκευή, ειδικά μετά από αλλαγή στροφάλου, κάθε πλοίο πρέπει να κάνει κάποιες ώρες δοκιμαστικών στο ντοκο και στην ανοικτή θάλασσα. Οπού αυτές μπορούν να φτάσουν έως και 6 ώρες.B) Στο Πρεβελης κάνανε ένα δοκιμαστικό λιγότερο από μια ώρα στο Σαρωνικό τη Τέταρτη, οπού και εκεί δεν άνοιξαν σε πλήρες στροφές και φορτίο τη μηχανή. Άρα η επιλογή της εταιρείας να μη κάνει δοκιμές μάλλον τη πλήρωσαν οι επιβάτες στο πρώτο δρομολόγιο.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...