Jump to content
Shipfriends

Πρέβελης (ΙΜΟ 8020927)


Recommended Posts

Δεν λέει κάτι τέτοιο, αλλά γίνεται

Το φαινόμενο είναι παμπάλαιο, και όποτε υπάρχει χρήμα γίνεται εκβάθυνση και πάλι απο την αρχή.

Παραφράζοντας το τελευταίο, να πω...

Μεγάλοι υπάρχουν κύριοι, αλλά ανύπαρκτα τα εν Ρεθύμνω έργα των..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το Πρεβελης εκτός από την ετήσια του, θα αλλάξει και τα σινιάλα της εταιρείας.

Τα νέα σινιάλα της ΑΝΕΚ, μία μπλέ/κίτρινη κυματοειδής καμπύλη (φωτογραφία τις επόμενες ημέρες), έχουν ήδη περάσει στην αριστερή πλευρά του καραβιού, ενώ το μεσημέρι της Κυριακής βαφόταν και η δεξιά από τριμελές συνεργείο σε πλατφόρμα κρεμασμένη από γερανό. Με το ρυθμό που πήγαιναν μάλλον το βράδυ θα είναι έτοιμο. Θα παραμείνουν όμως και οι πλάγιες παχιές κίτρινες-μπλέ γραμμές του γνωστού λογοτύπου ? Δεν κολλάνε.

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο μεθόρμισε στη γνωστή του θέση στον Άγιο Διονύσιο κατά τις 13:45 χθες προφανώς για να ξαναξεκινήσει δρομολόγια. Στις 16:00 που το ξαναείδα δεν έβαφε κανείς. Οι κάθετες γραμμές μάλλον θα μείνουν, αλλιώς δεν υπήρχε λόγος να ξαναβαφτούν. Στο εν λόγω πλοίο προσωπικά τα σινιάλα μου άρεσαν, αυτά που δεν μπορώ να φανταστώ με τα καινούρια είναι τα δύο ΚΡΗΤΗ και το ΛΙΣΣΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 months later...
  • 4 months later...

Την Τεταρτη 11/7/2007 εφυγα απο Πειραια για Χανια με το Πρεβελης.Ειχα κανει αλλα δυο ταξιδια με το πλοιο οποτε δεν ηταν η πρωτη μου γνωριμια.Εχω να πω τα καλυτερα για το πλοιο απο πλευρας χωριτηκοτητας αναλογικα με το μεγεθος του.Επισης ειναι πολυ προσεγμενο εσωτερικα,εξωτερικα και με πολυαριθμο και ευγενεστατο πληρωμα.Μονο ενα μικρο αρνητικο εχει σε συγκριση με τα αλλα βαπορια των Χανιων και της Κρητης γενικοτερα.Λογω ακριβως αυτου του πλεονεκτηματος των πολυαριθμων χωρων αναλογικα με το μεγεθος του εχει κτηστει λιγο παραπανω,πραγμα που φαινεται στο ταξιδεμα του.Κατα τη διαρκεια του ταξιδιου της επιστροφης καπου στις 2:15 τα ξημερωματα αρχισε ενα γερο 7αρι γαρμποπουνενταδα που ερχοταν στη μασκα και στα πλευρα.Ο καιρος αυτος ειναι ο χειροτερος για το Πειραιας-Χανια γιατι το κυμα ερχεται απο μακρια και χωρις κανενα εμποδιο,οποτε ο ογκος ειναι μεγαλος και τα "μολις" 7 ειναι 8αρι βαρβατο σε αλλες θαλασσες.Το πλοιο δεν ειναι οτι συμπεριφερθηκε ασχημα αλλα θα μπορουσε να ειναι αρκετα καλυτερο παντα σε συγκριση με τα υπολοιπα.Σε ενα δυνατο κυμα μαλιστα επεσαν και μπουκαλια απο τα μπαρ και η αντιδραση των μη εμπειρων ηταν εντονη,αλλα μεχρι εκει...:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ταξίδεψα με το Πρέβελης για πρώτη φορά και έμεινα ικανοποιημένος.Δεν περίμενα ακριβώς αυτό που είδα.Μου είχε κολήσει η ιδέα ότι τα καταστρώματα ήταν στενά σε σχέση με τα ΚΡΙΤΙ ΙΙ -Ι ,ΛΙΣΣΟΣ ,ΛΑΤΩ.Αλλά έκανα λάθος.Με ωραία ανοιχτά καταστρώματα και πολύ ευρήχωρο για το μέγεθός του.Όσον αφορά για την θαλάσσια σημπεριφορά του δεν έχω άποψη καθώς ταξίδεψα με τεσσάρι.Πάντως με τεσσάρι δεν κούναγε σχεδόν καθόλου.Κάτι που με ενόχλησε ιδιαίτερα είναι ότι το τρίτο εξωτερικό deck ήταν κλειστό[τουλάχιστον στο ταξίδι αυτό].Σε ένα πλοίο που γενικά δεν έχει άνεση χώρου είναι ανόητο να περιορίζουν κιάλλο τον επιβατικό χώρο.Χώρια που εκείνο το κατάστρωμα είναι καλύτερο από τα άλλα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εγω είχα την πρώτη μου εμπειρία φέτος με το βαπορι να προσθέσω στα θετικά το άψογο service και τους καθαρούς χώρους. Στο ταξιδεμά του με ένα 6ράκι ΒΒΑ δεν κούνησε ιδιαίτερα ενώ και στις 2 φορές που το ταξίδεψα το τρίτο εξωτερικό deck ήταν κλειστό.

Στα αρνητικά θα έλεγα σίγουρα το γκαραζ αφού και στις 2 αποβιβάσεις για να φτάσεις στο αυτοκινητό σου έπρεπε να κατέβεις από την μια και μοναδική έξοδο του πλοίου μαζί με όλον τον κόσμο και μετά να περιπλανηθείς από πρύμα σκουπίζοντας όλα τα αυτοκίνητα και γεμίζοντας γράσα από όλες τις κολώνες του γκαράζ.

Γενικά πάντως οι εντυπώσεις ήταν θετικές αν και πολλοί Χανιώτες γκρίνιαζαν γιατί (πράγματι) είναι μικρό για την γραμμή τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Στα αρνητικά θα έλεγα σίγουρα το γκαραζ αφού και στις 2 αποβιβάσεις για να φτάσεις στο αυτοκινητό σου έπρεπε να κατέβεις από την μια και μοναδική έξοδο του πλοίου μαζί με όλον τον κόσμο και μετά να περιπλανηθείς από πρύμα σκουπίζοντας όλα τα αυτοκίνητα και γεμίζοντας γράσα από όλες τις κολώνες του γκαράζ.

Αν και έχω να βάλω αυτοκίνητο σε καράβι εδώ και 2 χρόνια (μόνο μοτοσυκλέτα), αν θυμάμαι καλά, στον Πρέβελη υπάρχει πόρτα που οδηγεί στο πάνω γκαράζ των αυτοκινήτων.

Είναι καλό να ρωτάμε πάντα το πλήρωμα για εναλλακτικούς τρόπους πρόσβασης στο γκαράζ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Μήπως θυμάται κανένας, τι ταχύτητες είχε το Προβολής πριν τη βλάβη??

Εάν θυμάμαι καλά ήταν γύρω στα 18, ενώ τώρα πρέπει να κυμαίνεται γύρω στα 16. Φαίνεται ότι πρέπει να του άφησε κουσούρι η βλάβη στη κύρια μηχανή του.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως (λεω μήπως..) άλλαξαν κάτι στην κύρια μηχανή του και (όπως και στα αμάξια π.χ.) πρέπει να κάνει μερικά μίλια χωρίς να τη ζορίσουν τη μηχανή για να στρώσει και μετά να το ανοίγουν στο φουλ?? υπάρχει τέτοια περίπτωση??

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές τα βαπόρια όντως δεν τα ανοίγουν αμέσως μετά από επισκευές μεγάλης διάρκειας και μεγάλου εύρους. Όπως ακριβώς είναι και το ροντάρισμα στα καινούρια αυτοκίνητα. Ωστόσο στην συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον πρέπει να φοβούνται μην ξαναρρωστήσει ή ακόμα χειρότερα μην τους μείνει εντελώς (στρόφαλος??) οπότε το πάνε συντηρητικά.

Υ.Γ.: Δεν ξέρω κάτι. Υποθέσεις κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα πλοία που έχουν μια Α ηλικία η αλλάγη στροφάλου είναι κάτι δύσκολο και έχει μεγάλο κόστος και υπάρχει δυσκολία να βρείς ανταλλακτικά οπότε συνήθως περιορίζονται σε ένα ρεκτιφιέ και απο κεί και πέρα όσο αντέξει κάτι τέτοιο πρέπει να έχει γίνει και στο ΡΟΔΑΝΘΗ και το ότι πάει μονίμως 14-15 μίλια δεν είναι απλά απόφαση του πλοιοκτήτη του

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Διαμαντής Παπαγεωργίου στο Πρέβελης...

Κι αφού προσέλαβε πλοίαρχο με γνώσεις στις κυκλάδες Αύριο θαα κάνει το πρώτο του εμπορικό δρομολόγιο για Παρο-Νάξο-Ιο-Σντορίνη από Πειραιά στις 19:00

Link to comment
Share on other sites

Τρεις φορες την εβδομαδα απο Πειραια και αλλες τρεις απο Σαντορινη, μονιμα στις 7 το απογευμα.

Καλη αρχη να 'χει!

edit: Και για να ειμαστε λιγο πιο συγγεκριμενοι:

Δευτέρα - Τετάρτη και Παρασκευή στις 19,00 από Πειραιά

Τρίτη - Πέμπτη και Κυριακή από Σαντορίνη πάλι στις 19,00

Αυτά φαίνονται και εδώhttp://www.anek.gr/greek/dromol/kyklades.html

Edited by Artevelde
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...