Jump to content
Shipfriends

Αλίνα (Ν. Πειραιώς 1779)


Recommended Posts

Σε δημοσιευμα της Ελευθεριας απο το 1965 στα δρομολογια Αιδηψος-Αρκιτσα εκτός απο το γνωστο μας πλεον ΑΛΚΥΩΝ αναφερεται και το πορθμειο ΑΛΙΝΑ να εκτελει δρομολόγια

Ειναι η πρωτη φορα που το ακουω αυτο το ονομα.Εχει κανεις κάποιες περισσοτερες πληροφορίες

post-1819-0-48120200-1330677919_thumb.jp

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Μια επιστολή του ιδιοκτήτη (ή για πιο ακρίβεια ενός εκ των ιδιοκτητών) δημοσιευμένη το 1963 στην εφημερίδα "Ελευθερία" δίνει κάποιες πληροφορίες και για τα δύο πλοία Αλκυών και Αλίνα:

post-2126-0-54836800-1330683292_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Αλίνα (Ν.Π. 1779)

(ex- Νεόφυτος)

Το ΑΛΙΝΑ έφερε αριθμό νηολογίου Ν.Π. 1779, ενώ υπάρχει και η αναφορά ότι το προηγούμενο όνομα του ήταν ΝΕΟΦΥΤΟΣ.

Από φωτογραφία που έχω στο αρχείο μου, αλλά δυστυχώς όχι δημοσιεύσιμη, από τις "γραμμές" του πλοίου προκύπτει η πολύ μεγάλη πιθανότητα (για να μην πω βεβαιότητα) να υπήρξε πρώην πολεμικό αποβατικό. Έτσι βέβαια εξηγείται ίσως και η αναφορά στην "επιστολή από το 1963" που μας παρέθεσε στο αμέσως προηγούμενο ποστ ο gtogias :

Ημείς μεν από του έτους 1958, διαθέσαμεν οκτώ εκατομμύρια δραχμών δια την αγοράν και κατασκευήν δύο πορθμείων, τα Αλκυών και Αλίνα.

μιας και ήδη γνωρίζουμε ότι αυτό που κατασκευάστηκε ήταν το ΑΛΚΥΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...

Εχω μεγαλώσει με διακοπές στην Αιδηψό! Θυμάμαι με νοσταλγία όταν ήμουν μικρό παιδί τα πρώτο φέρυ της γραμμής ! Έχω συγκεντρώσει σε φωτογραφίες όλα τα φερυ από το 1959 έως και σήμερα 2012 και μου λείπει ο θρύλος εκείνης της ρομαντικής , το ΑΛΙΝΑ!!! Αν κάποιος το έχει σε φωτογραφία ας το ανεβάσει στο φόρουμ. Θα του είμαι βαθειά υπόχρεος!!!!!! J.SOULTANSON - EYXAΡΙΣΤΩ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 6 months later...

Να το και εν πλω, με την πλωρη αυτή τη φορα

Αξιζει να προσεξουμε τις συνθηκες με τις οποιες με τις οποιες ταξιδευαν οι παντοφλες τοτε.Ανοιχτος καταπέλτης και πανω του αυτοκίνητα και μηχανακια 

large.Alina_b.jpg.4748626a63e09397f07986

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Αλλη μια φωτογραφια του πλοιου αυτη τη φορα ολοκληρο ,λογικα τη δεκαετια του 60 ,σε αγνωστη σε μενα τοποθεσια

Ξερει κανεις τι θα μπορουσαν να ειναι αυτες οι κατασκευες κατω απο τον πλευρικο διαδρομο ;

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...