Jump to content
Shipfriends

Ίντερνετ στο πλοίο και τριγύρω


Recommended Posts

  • 3 years later...
Μπράβο, αξιέπαινη κίνηση. Είναι απάτη να ζητούν 3€ το μισάωρο και 6€ τη μία ώρα σε αρκετά πλοία χωρίς να υπάρχει και αξιοπρεπής ταχύτητα. Ας ελπίσουμε να ακολουθήσουν το παράδειγμα της ASL και άλλοι...

Φιλε ClawHammer,οπως και να το κανουμε,το ιντερνετ στο πλοιο δεν γινεται να μην ειναι ακριβο και συναμα αργο η μη αξιοπιστο.Προκειται για satellite internet που δικαιολογει το κοστος αλλα και την ποιοτητα των συνδεσεων;)

Απο κει κ περα,την καλυτερη option σε internet εν πλω,την εχω βρει στα παλατια της Ανκονα,οπου αν εισαι χρηστης Forthnet στο σπιτι σου,βαζεις το username σου και σερφαρεις απεριοριστα χωρις χρονικα ορια και χρεωσεις.Νομιζω ειναι μια καλη ιδεα που πρεπει να ακολουθησουν κι αλλες εταιριες(φυσικα με ολους τους παροχους internet)αφου πλεον σχεδον ολοι εχουν adsl στα σπιτια τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Η Nova Ferries προσφέρει δωρεάν πρόσβαση μέσω WiFi στους επιβάτες του Φοίβος

Με αφορμη το δωρεαν ιντερνετ στον ΦΟΙΒΟ θα ηθελα να σημειωσω οτι το 'τσαμπε' καταστρεφει την περιορισμενη(λογω sattelite)δυνατοτητα να σερφαρει καποιος στο διαδικτυο,εντος του πλοιου.Θυμαμαι χαρακτηριστικα με το δωρεαν νετ,που ειχε ξεκινησει η HSW στα ΝΗΣΟΣ,περιπου ενα χρονο πριν,και η περιηγηση στις διαφορες σελιδες,ηταν αρκετα ικανοποιητικη.

Πριν ενα μηνα στο ταξιδι μου με το ΧΙΟΣ,ηταν αδυνατο να ανοιξεις το google B) Τι αλλαξε απο τοτε? Μα φυσικα μπηκαν στην ζωη μας τα smartphone,με αποτελεσμα να συνδεονται παρα πολλοι χρηστες και ετσι η ταχυτητα να πεφτει στο μηδεν :wacko:

Χιλιες φορες επι πληρωμη(και οσοι πραγματικα το χρειαζονται,να αγοραζουν τον χρονο τους)παρα δωρεαν και στην ουσια να μην εχει κανεις ιντερνετ στο πλοιο.Περσι,αντε να συνδεονταν καμια 20αρια laptop στο ασυρματο δικτυο του πλοιου,τωρα καμια 200αρια(κινητα)πρεπει να ειναι το ελαχιστο νουμερο :wub:

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω την απορία ποιός έχει τόσο πολύ μεγάλη ανάγκη να δή τα mails του στην διαδρομή Πειραιάς-Αίγινα (και ακόμη περισσότερο να "σερφάρη").Μιά ώρα διαδρομή είναι,δέν μπορεί να περιμένη να φτάση στην Αίγινα και να πάη σε ένα net-cafe?(δέν νομίζω πως δέν υπάρχει ούτε ένα στην Αίγινα,εδώ είχα βρεί εγώ net-cafe στα Μάταλα το 2003...).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου αλλα οταν υπαρχουν ανθρωποι που μπαινουν σε πλοιο για 15 λεπτα και προσπαθουν να κανουν οτιδηποτε για να περασει η ωρα τους,οταν ενα μεγαλο ποσοστο κυριως πιτσιρικαδων ειναι συνεχεια με ενα κινητο στο χερι σερφαροντας οπου κι αν ειναι και αδιαφοροντας για το τι γινεται γυρω καταλαβαινεις ποσο πολυ συμαντικο ειναι να υπαρχει και ιντερνετ στο ΦΟΙΒΟ.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, επιβάτες όλων των ηλικιών χρησιμοποιούν ίντερνετ, είτε από το κινητό, είτε από laptop, για να περάσει η ώρα τους. Επίσης τo net-cafe πλέον παρακμάζει, επιβιώνοντας με τα πιστιρίκια που μαζεύονται και παίζουν παιγνίδια on-line. Κανείς σχεδόν δεν πάει να "τσεκάρει" mails σε net cafe. Aκόμη κι αυτός που χρειάζεται να το κάνει, το κάνει από το blackberry, iPhone κτλ. με το που θα λάβει το push notification του.

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

... για να περάσει η ώρα τους.

Το ερώτημα είναι πως ο πρωτόγονος άνθρωπος (πριν καμιά 15ετία :D ) περνούσε την ώρα του σε μεγάλα και μικρά ταξίδια? Μιλώντας με τον διπλανό του, παίζοντας τάβλι με την παρέα του, διαβάζοντας κανένα βιβλίο ή απλώς κοιτάζοντας τον ορίζοντα. Τώρα δεν γίνεται να πας ούτε 10 λεπτά ταξίδι χωρίς να κουβαλάς την καλωδίωσή σου. Ή μήπως γίνεται και απλώς δεν ξέρουμε το πως? . Κάποτε φεύγαμε για ένα μήνα διακοπές και πέρναμε 2-3 τηλέφωνα τους δικούς μας. Τώρα βγαίνουμε από το σπίτι μας και εάν ξεχάσουμε το κινητό νομίζουμε (και εγώ βεβαίως) ότι ήρθε η συντέλεια του κόσμου. Δεν αναπολώ, απλώς επισημαίνω τις αλλαγές.

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο μέσος επιβάτης την ίδια ώρα αφιέρωνε στο να κοιτάζει τη θάλασσα και το κύμα ανέκαθεν και δεν παραλείπει να απολαύσει το ηλιοβασίλεμα ή τα κύματα της θαλασσοταραχής και τα απόνερα. Tο πως αξιοποιεί τον υπόλοιπο χρόνο, όμως, έχει μερικώς αλλάξει, μαζί με τις εποχές. Ναι μεν θα παίξει τάβλι, κάποιοι σίγουρα θα διαβάσουν βιβλίο -ο τύπος ταξιδιώτη που διάβαζε βιβλίο παλιότερα, θα το κάνει και τώρα, άντε το πολύ πολύ μέσω kindle!- αλλά πολλοί θα ανοίξουν και WiFi :) Μεσουρανεί η γενιά του κινητού τηλεφώνου (που αντικατέστησε αυτή του ρολογιού χειρός) με ότι αυτό συνεπάγεται. Μια επισήμανση, όμως: με το internet θα ασχοληθεί στο ταξίδι περισσότερο κάποιος που ταξιδευει χωρίς φίλους-οικογένεια ή που κάνει αρκετά μεγάλο ταξιδι στο deck. Άμα έχεις παρέα άντε να κάνεις ένα check-in στην "προσωπο-βίβλο" :P

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμη το δωρεαν ιντερνετ στον ΦΟΙΒΟ θα ηθελα να σημειωσω οτι το 'τσαμπε' καταστρεφει την περιορισμενη(λογω sattelite)δυνατοτητα να σερφαρει καποιος στο διαδικτυο,εντος του πλοιου.Θυμαμαι χαρακτηριστικα με το δωρεαν νετ,που ειχε ξεκινησει η HSW στα ΝΗΣΟΣ,περιπου ενα χρονο πριν,και η περιηγηση στις διαφορες σελιδες,ηταν αρκετα ικανοποιητικη.

Πριν ενα μηνα στο ταξιδι μου με το ΧΙΟΣ,ηταν αδυνατο να ανοιξεις το google B)Τι αλλαξε απο τοτε? Μα φυσικα μπηκαν στην ζωη μας τα smartphone,με αποτελεσμα να συνδεονται παρα πολλοι χρηστες και ετσι η ταχυτητα να πεφτει στο μηδεν :wacko:

Σε πρόσφατο ταξίδι με το Νήσος Χίος εγώ δεν παρατήρησα καμία δυσκολία στο άνοιγμα οποιαδήποτε σελίδας!!! Μήπως είχε πρόβλημα εκείνη την ημέρα που ταξίδευες το δίκτυο του Νήσος Χίος?? Γιατί είχε τύχει να ήμουν επισκέπτης στο πλοίο λίγες ήμερες πριν ταξιδέψω και δεν λειτουργούσε εκείνη την ημέρα το δίκτυο!!

Εγώ πάντως έχω την απορία ποιός έχει τόσο πολύ μεγάλη ανάγκη να δή τα mails του στην διαδρομή Πειραιάς-Αίγινα (και ακόμη περισσότερο να "σερφάρη").

Δεν είναι απαραίτητο να διαβάζει τα email του!!! Μπορεί απλά να δει κάποιος shipfriend κάποιο πλοίο να φεύγει ή κάτι άλλο σημαντικό που να γίνεται εκείνη την στιγμή και να σας ενημερώσει άμεσα!!! B);)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ σωστά,αυτό δέν το είχα σκεφτεί.Απο εδώ και πέρα λοιπόν όποτε είναι να πάω βόλτα στην Αίγινα θα πηγαίνω με τον ΦΟΙΒΟ :)

ΥΓ.Ωστε kindle λέγεται αυτό το μαραφέτι....το μεσημέρι που επέστρεφα απ'την δουλειά με τον προαστιακό καθόμουν δίπλα σ'έναν τύπο που είχε ένα τέτοιο και διάβαζε.Αν μή τι άλλο,εξοικονομείς και χαρτί έτσι-και δέν χρειάζεται μετά να μαζεύη η καθαρίστρια (ή το πλήρωμα,άν πρόκειται περί πλοίου) τίς παρατημένες εφημερίδες και περιοδικά..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε όλα τα ταξίδια που έκανα αυτό το καλοκαίρι με το Νήσος Χίος αντιμετώπισα τα ίδια προβλήματα. Πολύ αργό δίκτυο σε βαθμό που σε απέτρεπε από το να το χρησιμοποιήσεις. Και από Πειραιά προς Χίο και σε επιστροφή βραδυνή. Όπως έβλεπα άπειρα pc ανοικτά και προφανώς και κινητά.

Link to comment
Share on other sites

  • Επειδή τα περισσότερα πλοία της ακτοπλοΐας έχουν τον ίδιο πάροχο δορυφορικού internet, νομίζω πως η διαθεσιμότητα/ταχύτητα δεν επηρεάζεται μόνο από τους χρήστες του ίδιου του πλοίου.
  • Τα κινητά είμαστε σίγουροι πως επηρεάζουν/χρησιμοποιούν τα δορυφορικά δίκτυα των πλοίων;

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Μπορεί στην HSW να άργησαν να ολοκληρώσουν το project του wi-fi αλλά το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό και ως προς την ταχύτητα αλλά και επειδή καλύπτει σχεδόν όλα τα σημεία των πλοίων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρυσι με Νήσος Σάμος που είχα ταξιδέψει είχε πάρα πολύ καλό σήμα σε όλο το πλοίο (μέχρι και στο μηχανοστάσιο πιάνει σήμα) εκτός από τις καμπίνες που ήταν αρκετά αδύναμο. Δεν ξέρω φέτος εάν έχει βελτιωθεί και εκεί!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τοσο καλυτερη η υπηρεσια σε σχεση με τον ανταγωνισμο τους που κ μια μικρη τιμη να ειχε, θα αξιζε τον κοπο.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 years later...

Live εν πλω.. απο ΠαροΝαξια. 

Ρωτήσαμε για κωδικό WiFi κ είπαν ότι είναι με χρέωση 3 ευρώ/3ωρες... Κ άμα πάρεις έως Πειραιά είναι 5ευρω..

Απαραδεκτο εν έτη 2020..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι καινούργιο η χρέωση του wifi. Πλην της Hellenic που κάποτε το είχε δωρεάν, δεν ξέρω αν το έχει ακόμα, όλοι οι άλλοι πάντα χρέωναν. Λογικό, κοστίζει ουκ ολίγα το δορυφορικό. Αν δινόταν δωρεάν, για να έχουν όλοι ικανοποιητική πρόσβαση, το κόστος για το bandwith θα ήταν δυσθεώρητο. 

Link to comment
Share on other sites

Το δορυφορικό internet σε ένα πλοίο έχει σημαντικό κόστος και εγκατάστασης και χρήσης, δεν συγκρίνεται με την αντίστοιχη παροχή ενός ξενοδοχείου/καφετέρειας κλπ. Συνεπώς είναι απολύτως λογικό να χρεώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Και στην ακτοπλοια ειναι φτηνο. Δε θελετε να ακουσετε τιμες στην ποντοπορο που μεσω Ινμαρσατ αλλα και των εναλλακτικων παροχων το κοστος ειναι 5-10 φορες πανω...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...