Jump to content
Shipfriends

Angela (IMO 6911770)


Recommended Posts

Ποιό μπορεί να ήταν το Passenger/Ro-Ro Cargo Ship ΑΝΤΖΕΛΑ που τυχαία έπεσα επάνω του σήμερα στο equasis ???

IMO number : 6911770

Name of ship : ANGELA (during 2000)

Call Sign : SX8363

Gross tonnage : 1793 (during 1996)

DWT : 172

Type of ship : Passenger/Ro-Ro Cargo Ship (during 1969)

Year of build : 1969

Flag : Greece (since 01-05-2000)

Status of ship : Broken Up (since 28-11-2004)

Last update : 19-10-2011

Registered owner : ANTZELA NE, Greece (during 10-2000)

Ship manager : SPANOPOULOS M, Piraeus, Greece.

Ex names (από το marinetraffic) : MARATHON (2000-08-06), THITA MARATHON (1994-10-01), TAKAMATSU MARU (1988-07-10).

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Ήταν ένα γιαπωνέζικο βαποράκι αν θυμάμαι καλά γύρω στα 80 μέτρα με τον καταπέλτη πλώρα σαν παντόφλα... δεν πρέπει να δούλεψε ποτέ και νομίζω πως είχε έρθει για κρουαζιερόπλοιο... ή τουριστικό...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δούλεψε εκτός Ελλάδος ενώ ήταν υπό ελληνική ιδιοκτησία.

Για τον Φίλο ΣΕΙΡΙΟ το βασιλοβάπορο σε μια φωτογραφία του Antonio Scrimali:

post-2126-0-43228800-1329686538_thumb.jp

Edited by gtogias
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι στην φωτογραφία που μας παρέθεσε ο gtogias, αναφέρεται ως THITA MARATHON (δύο ελληνικότατες λέξεις), φέρει βέβαια και το γράμμα "Θ" στο φουγάρο του και είναι φωτογραφημένο με φόντο την Κυνόσουρα. Αν είναι σωστές οι πληροφορίες από το marinetraffic, αυτό το όνομα το είχε από το 1988 μέχρι και το 1994, οπότε και μετονομάστηκε σε (σκέτο) MARATHON, άρα και θα πρέπει να βρισκόταν για πολλά χρόνια στην χώρα μας, υπό ξένη σημαία όμως, μιας και σύμφωνα με το equasis ύψωσε την Ελληνική και μετονομάστηκε σε ΑΝΤΖΕΛΑ το 2000.

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω που δρομολογήθηκε το καμάρι τα χρόνια που ήταν υπο ελληνική ιδιοκτησία, δεν έχω δει κάτι που να αποδεικνύει ότι έκανε δρομολόγια στα νερά μας. Από την άλλη όμως υπήρξαν αρκετοί Έλληνες πλοιοκτήτες που είχαν μικρά πλοία (και παντόφλες) σε χώρες της Αφρικής.

Το σινιάλο πάντως παραπέμπει σε εταιρεία που είχε δραστηριότητα στην ποντοπόρο, και μια ματιά στο διαδίκτυο την αναφέρει ως μια από αυτές που αντιμετώπισαν προβλήματα με τις αρχές των ΗΠΑ για τις πρακτικές με τα κατάλοιπα των πλοίων της.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα στη συλλογή μου και ανεβάζω δύο ταλαιπωρημένες φωτογραφίες του ταλαίπωρου αυτού πλοίου. Δυστυχώς η ποιότητα είναι κακή, η δε πρώτη αποτέλεσμα "κοπτοραπτικής" λόγω έλλειψης ευρυγώνιου φακού. Σκέτη ταλαιπωρία :wacko: .

Φαίνονται καθαρά η ανοικτή πρύμη του γκαράζ και στη 2η η πλωριά μπουκαπόρτα. Αρκετά ιδιόρυθμο στύλ, οι γραμμές του θυμίζουν και λίγο ποταμόπλοιο, εκείνο όμως που με "τρελένει' είναι το κυκλικό κατασκεύασμα του καταστρώματος (σαλόνι?).

post-1854-0-93303200-1330114639_thumb.jp

post-1854-0-33235500-1330114683_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ενδελεχή έρευνα βρέθηκε και αδελφάκι από το Σκολαρίκο. Το THITA HORIZON (ex- Nangokutosa Maru), κατασκευασμένο στα ίδια ναυπηγεία με το THITA MARATHON, και στα ίδια μέτρα - αναλογίες, αλλά δύο χρόνια παλαιότερο, του 1967.

Το THITA HORIZON αναφέρεται ως "Total Loss" (γνωρίζουμε άραγε κάτι ???), και ενώ και τα δύο πλοία έχουν τον χαρακτηρισμό FB (ferry boat), ως "Agent" και των δύο εμφανίζεται η Thita Tankers Co Sa. Άλλα ονόματα εταιρειών είτε ως "Managers" είτε ως "ShipOwning Company" τα : Thita Transport Sa, Chinta Maritime Co και Θεραπιώτης Θ.

Το αναπάντητο ερώτημα είναι το που μπορεί να δούλεψαν στο εξωτερικό υπό την διαχείριση της Thita Tankers.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
16 hours ago, Nick the Greek said:

 

Μια διορθωσούλα Παναγία μου, το ρυμουλκό είναι του 1973 και τα 2 πρώτα του ονόματα ήταν Marjan 3 και Saudi Rastanura. Πολύ πρόσφατα ανέβηκε και μια φωτογραφία του στο Shipspotting από τον Pieter Inpijn με το όνομα Hector.

 

3528305.jpg?cb=0

 

 

Η συγκεκριμένη φωτογραφία έχει και εναν άλλο θησαυρό, το φερρυ που είναι δεμένο μαζί του το Marathon. οι μόνες πληροφορίες που έχω είναι απο το shippax Guide του 97. @ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ μπας έχεις τπτ παραπάνω???

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...