Jump to content
Shipfriends

Το ναυάγιο του Costa Concordia στο νησί Giglio στην Ιταλία


Recommended Posts

Tο πρόβλημα με τα πολυεθνικά και πολύγλωσσα πληρώματα, που θα πρέπει να καθοδηγήσουν επίσης πολυεθνικούς και πολύγλωσσους επιβάτες, νομίζω ότι είναι υπαρκτό και δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά και σε αυτή την περίπτωση.

Mία παρένθεση, Nηρέα. Tο σχόλιο μου (ορμώμενο απο τις μαρτυρίες που υποτίθεται κατεγράφησαν) αφορούσε το ότι κάποιοι (Iταλοί) στο πλήρωμα δε μιλούσαν αγγλικά, δεν είχε να κάνει με τα πολυεθνικά και πολύγλωσσα πληρώματα, που πράγματι πρέπει να υπάρχουν. Dε νοείται εργαζόμενος στον τουρισμό να μη μιλά αγγλικά. Kαι στο κρουαζιερόπλοιο είναι οι περισσότερο hotel employees, παρά ναυτικοί.

'Oπως είπες, πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί με αυτά που ακούγονται (μπορεί ένας να μη μιλούσε άπταιστα και να βγήκε η λάθος είδηση), απλά οι Iταλοί έχουνε ένα θέμα με τις ξένες γλώσσες :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 402
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

θα έπρεπε το πλοίο να πάει κοντά στην ακτή και όχι να απομακρυνθεί.  

σύμφωνα με αυτό ακολούθησε την συγκεκριμένη πορεία σε μια προσπάθεια να μπει μέσα στο λιμανάκι και ίσως αυτή η αριστερή στροφή να προκάλεσε τη δεξιά κλίση.

Oμως το συμπέρασμα που βγάζω από το άρθρο που μας παρέθεσε ο νηρέας είναι πως το πλοίο "μπατάρησε" επειδή έκατσε στα ρήχα και ενδεχομένως να μην είχε βυθιστεί αν είχε απομακρυνθεί από τις ακτές.

Oπως και να'χει είμαι πολύ περίεργος να δω το πόρισμα.

Link to comment
Share on other sites

ΑρχισΑν τά όργΑνΑ πάντως,Απ'ό,τι βλέπω.ιτΑλικές κΑι λοιπές εφημερίδες ΑνΑφέρουν σάν ΑιτίΑ τής πολύ κοντινής διέλευσης τού πλοίου Από το Giglio την πρόθεση τού κΑπετάνιου νΑ δείξη το νησί στον Αρχισερβιτόρο του που κΑτάγετΑι Από εκεί.τί θΑ έβλεπε βέβΑιΑ ο άνθρωπος μέσΑ στην νύχτΑ είνΑι ΑπορίΑς άξιον.προσωπικά δέν θέλω νΑ πιστέψω ότι ο κΑπετάνιος έκΑνε κάτι τέτοιο-ωστόσο όπως δείχνει κΑι το σχετικό βίντεο,το πλοίο είχε περάσει κΑι άλλες φορές κοντά στο νησί πΑρ'όλο που δέν ήτΑν στην κΑνονική του πορείΑ νΑ περνάη.

επίσης,τώρΑ που έχει γενικευτεί η χρήση τών "μΑύρων" πορτοκΑλί κουτιών (VDR) στά πλοίΑ,μήπως θΑ έπρεπε η νΑυτιλίΑ νΑ πάρη κΑι ένΑ άλλο χρήσιμο εξάρτημΑ Από την ΑεροπορίΑ;ΑνΑφέρομΑι φυσικά στο GPWS,ήτοι το Ground Proximity Warning System,που ότΑν το Αεροπλάνο πετά πολύ χΑμηλά ή πλησιάζει σε κάποιο βουνό.το διΑολικό Αυτό μηχάνημΑ μπήζει τίς φωνές "TERRAIN,TERRAIN,PULL UP!" κι'έτσι ο πιλότος τρΑβάει (pull) το χειριστήριο κΑι το Αεροπλάνο ΑνεβΑίνει κΑι γλυτώνει την σύγκρουση με το έδΑφος.πολλά πλοίΑ που στούκΑρΑν σε ξέρες θΑ είχΑν γλυτώσει (κΑι κάποιΑ θΑ τΑξίδευΑν ΑκόμΑ) άν διέθετΑν Αυτό το μΑρΑφέτι....

Link to comment
Share on other sites

νομιζω αναλογο συστημα εχουν και τα πλοια, αλλα οταν η διελευση ειναι πολυ κοντα στις ακτες το απενεργοποιουν για να μην σφυριζει.

Edited by NIKOSNAXOS
Link to comment
Share on other sites

Διάφορες ιστοσελίΔες αναφέρουν ότι με εκρηκτικά ανοίχτηκαν τρύπες στο σκαρί για ευκολότερη πρόσβαση των Δυτών.

μια απορία: τα Διάφορα σωστικά μέσα (λέμβοι, σχεΔίες, ατομικά σωσίβια) που έχουν συγκεντρωθεί στο λιμάνι του νησιού, τι θ'απογίνουν; μπορούν να ξαναχρησιμοποιηθούν;

παραμένουν ιΔιοκτησία της Costa φαντάζομαι αλλά τι να τα κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Se auto to link mporume na akousoume ths tilefonikes epikinonies metaxi tou limenarxiou kai tou ploiarxou http://video.corrierefiorentino.corriere.it/telefonate-il-comandante-capitaneria/cf-167017. Dimoseuthikan apo to Corriere della sera/corriere fiorentino.

Ego arxika pistepsa oti o kapetanios ekane to kathikon tou kai apla ta MME thelisan na ton thapsoun: meta apo autes ths dimosieusis eimai ipoxreomenos na allakso gnomi

Link to comment
Share on other sites

φοβερο :o αυτος που ακουγεται να φωναζει ειναι ο λιμεναρχης του Livorno(?) στον πλοιαρχο του concordia και με αυστηρο τονο του ζηταει να επιστρεψει στο πλοιο καθως υπαρχουν ακομα επιβατες που δεν εχουν κατεβει.μαλιστα του λεει 'η συνομιλια μας καταγραφεται να το ξερεις,θα μιλας δυνατα για να ακουγεσαι' ο πλοιαρχος φαινεται οτι δεν ειναι σε θεση να μιλησει δυνατα η εστω ακουγεται(σε μενα)να ειναι σε κατασταση σοκ οποτε ο λιμεναρχης του ξαναλεει 'μιλα δυνατα και ακου τις εντολες μου,δεν προκειται να ξεφυγεις απο ολο αυτο,θα κανω οτι περναει απο το χερι μου για να μην την γλιτωσεις.υπαρχουν παιδια ακομα(?) στην πλωρη,πηγαινε με την βαρκα εκει και πες μου ποσοι επιβατες υπαρχουν ακομα πανω΄.

καπου εκει απανταει ο πλοιαρχος οτι δεν μπορει να ανεβει στο πλοιο για εχει παρει μεγαλη κλιση και ο λιμεναρχης εξαγριωνεται λεγοντας 'δηλωσες την εγκαταλειψη του πλοιου,τωρα δινω εγω τις εντολες,ανεβα αμεσως στο πλοιο και πες μου ποσοι επιβατες ειναι πανω....'

καπετανιος 'ποσοι ειναι...?'

λιμεναρχης 'εμενα ρωτας,εσυ πρεπει να ανεβεις πανω κ να μου πεις.που θες να πας,σπιτι σου?ανεβα πανω υπαρχουν ακομα επιβατες,πρεπει να μετρησεις ποσοι ειναι και να μου πεις'.

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι διάλογοι μεταφρασμένοι στα αγγλικά εδώ.

ΠαρεΠιΠτόντως ΠροκύΠτει ότι ο ύΠαρχος είναι Έλληνας. μακάρι ο άνθρωΠος να μην έχει συνέΠειες για τα λάθη αλλωνών, τι να Πω...

Link to comment
Share on other sites

απ' ότι φαίνεται ο πλοίαρχος όντως ήθελε να πάει σπίτι του... μετά από αυτά θα πρέπει να του απαγγελθούν βαρύτατες κατηγορίες για την εγκατάλειψη του πλοίου, την άρνησή του να επιστρέψει με λοιπές παιδιαρίστικες δικαιολογίες και φυσικά το γεγονός ότι υπάρχουν νεκροί θα επιβαρύνει ακόμα περισσότερο την θέση του...

Link to comment
Share on other sites

Kαλες ολες οι κατηγοριες στον Πλοιαρχο.σκεφτομαι μονο αν ειμουν στη θεση του,τυχαινε η στραβη και βουλιαζε το βαΠορι με 4000 ατομα και νεκροι.αισθανομαι φρικη και τρομο μονο Που το σκεφτομαι.η συμΠεριφορα του μαλλον δικαιολογειται μερικως,φανταστειται σε τι κατασταση θα βρισκοταν.οταν Παθεις τετοιο σοκ δεν μΠορεις καν να σκεφτεις τα αυτονοητα.για να ειναι Πλοιαρχος τετοιου θηριου Προφανως δεν ηταν καΠοιος ξεμΠαρκος.αΠο τα Πολυ ψηλα βρεθηκε στα χαμηλα, σκεφτειτε τι εξουσια ειχε Πριν τη συγκρουση και τι ηταν μετα.Προφανως και δεν 'αθωώνω' τον Πλοιαρχο,ας δουμε ομως και αυτη την Πλευρα του θεματος

Edited by ΝΟΜΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

ασφαλώς ήταν κι'αυτός ταραγμένος,όμως οι ναυτικοί-όπως και οι αεροπόροι-εκπαιδεύονται να διατηρούν την ψυχραιμία τους ακριβώς σε τέτοιες περιπτώσεις γιατί οι επιβάτες απ'αυτούς περιμένουν να λάβουν βοήθεια.ο συγκεκριμένος,άν κατάλαβα καλά,βρέθηκε σε μιά σωσίβια βάρκα ενώ υπήρχαν ακόμα άνθρωποι πάνω στο πλοίο.οσο δύσκολο όμως κι'άν ήταν ν'ανέβη πάνω στο μπαταρισμένο πλοίο,ώφειλε να το κάνη.η εξουσία έχει και υποχρεώσεις και ευθύνες,ως γνωστόν.

υγ.οσον αφορά το GPWS που ανέφερα πιό πρίν,δέν νομίζω ότι θα ήταν και τόσο δύσκολο να φτιαχτή μιά "ναυτική εκδοχή" τού οργάνου αυτού.αλλωστε,ούτε και το VDR υπήρχε παλιότερα,είναι καινούργια επινόηση-πρόκειται γιά προσαρμογή εις τά ναυτικά τού Flight Data Recorder,τού γνωστού "μαύρου κουτιού" τών αεροπλάνων....

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Aυτό όμως που δεν θέλω να πιστέψω με τίποτε είναι ότι ο πλοίαρχος δεν εγκατέλειψε τελευταίος το πλοίο. Nομίζω ότι κάτι τέτοιο είναι βαρύτερο παράπτωμα από την οποιαδήποτε στραβοτιμονιά.

Ego arxika pistepsa oti o kapetanios ekane to kathikon tou kai apla ta MME thelisan na ton thapsoun: meta apo autes ths dimosieusis eimai ipoxreomenos na allakso gnomi

Tο ίδιο πίστευα κι εγώ, ότι επρόκειτο για τις συνήθεις υπερβολές των πρώτων πληροφοριών. Dυστυχώς με τα όσα βγαίνουν στην δημοσιότητα, ακόμα και τα μισά να είναι αλήθεια, φαίνεται ότι ο πλοίαρχος είχε χάσει εξ αρχής τον έλεγχο της κατάστασης, σα να τα είχε χαμένα. Aυτό ενδεχομένως να εξηγείται -όχι όμως και να δικαιολογείται- με το γεγονός ότι, εκτός από τυπικώς, ήταν και ουσιαστικώς υπεύθυνος του ναυαγίου. Hταν στη γέφυρα την στιγμή της πρόσκρουσης.

Kαι βεβαίως με την όλη συμπεριφορά του προσφέρεται για τον ρόλο του ιδανικού εξιλαστήριου θύματος. θα προσπαθήσουν να τα φορτώσουν όλα σε αυτόν και να συσκοτισθούν όλα τα άλλα ζητήματα ασφαλείας που ανέκυψαν με το ναυάγιο, όπως ο χρόνος εκκένωσης και η ο χρόνος βύθισης του πλοίου. Pίχνοντας τα όλα στον πλοίαρχο έχουμε σαν αιτία την κακιά ώρα, κάτι στιγμιαίο που δύσκολα θα επαναληφθεί. Eνώ θα παραμένουν και οι υπόλοιποι παράγοντες του ατυχήματος. Kαι σύμφωνα με μια βασική αρχή: "ποτέ ένα μόνο λάθος δεν είναι ικανό να οδηγήσει στην καταστροφή"

Sε κάθε περίπτωση έχει δεχθεί σοβαρό πλήγμα η ιλουστρασιόν εικόνα της σύγχρονης κρουαζιέρας που σαν σημαία της έχει την ασφάλεια. Tο πόσο μεγάλο θα είναι και το πόσο γρήγορα θα ξεπερασθεί, θα εξαρτηθεί από "το πόσο κοντή θα αποδειχθεί η μνήμη των ανθρώπων", όπως εύστοχα διάβασα κάπου.

Aνάμεσα στα βίντεο που κυκλοφορούν, ξεχώρισα την νυκτερινή υπέρυθρη λήψη της ιταλικής ακτοφυλακής που δείχνει το πλοίο να έχει γείρει εντελώς στο πλάι, ενώ η εκκένωση συνεχίζεται..που σημαίνει ότι ο χρόνος που επέπλευσε το πλοίο δεν ήταν αρκετός για την πλήρη εκκένωση, ακόμα και με βοήθεια από την ξηρά. Kαι αυτό είναι για μένα το σημαντικότερο σημείο...ο χρόνος που επέπλευσε το πλοίο. Nαι μεν ήταν τεράστιο το ρήγμα, πίστευα όμως ότι με τον σύγχρονο σχεδιασμό των στεγανών και των συστημάτων ευστάθειας θα είχε την δυνατότητα να επιπλεύσει περισσότερη ώρα.

Aυτός o προβληματισμός υπάρχει και στο παραπάνω άρθρο του BBC, το οποίο όμως δίνει και την απάντηση...

[...]We have also heard a lot about watertight compartments since the Costa Concordia went down. The theory is that if one side of the hull is breached, the other side can be flooded to keep the ship upright. The big question is then, why didn't it work in this case? The truth is we won't know until the investigation is finished.

But Prof Wilson wasn't too surprised, saying: "Every ship will sink if you make the hole big enough."

Link to comment
Share on other sites

ένας άνθρωπος που δεν μπορεί να κρατήσει την ψυχραιμία του δεν γίνεται να πλοιαρχεί βαπόρι με 4.500 ψυχές..δεν γίνεται να σε ρωτάνε πόσους έχεις μέσα και να λες 200-300 να φάσκεις και να αντιφάσκεις, τη μια να λες εγκαταλειψαμε το σκάφος, την άλλη ειμαι ακόμη εδώ κλπ. δεν ξέρω αν ο πλοίαρχος είναι ο μόνος αίτιος του ναυαγίου ή όχι (θα αποδειχθεί εν καιρο) αλλά οι απαντήσεις του είναι εξοργιστικές..του λένε οι λιμενικοί 'έχεις ήδη νεκρούς' και ρωτάει πόσους!! του απαντάνε εσυ πρέπει να μας πεις...αν δεν υπήρχαν νεκροί θα ήταν σκέτη κωμωδία αυτή η κατάσταση..

Edited by gpap2006
Link to comment
Share on other sites

μοιάζει με σκηνή από θρίλερ... λες και θα ζωντανέψει να σε στοιχειώσει...

στον πλοίαρχο τώρα και στην συνομιλία με την ακτοφυλακή. αφού είδε κι αποειδε ο λιμεναρχης, αντιπλοιαρχος, ότι ήταν αυτός, να μαθει τι γινεται και που είναι ο πλοίαρχος, καια φού αυτός έδινε εντολές για να ανέβει ο πλοίαρχος και δεν ανέβαινε, γιατί δεν έδωσε εντολή σε άτομα του λιμενικού να εντοπίσουν την λέμβο του πλοιάρχου και να ανεβεί μαζί με άτομα του λιμενικού επάνω στο πλοίο και να συντονίσει την εκκένωση, η οποία ήταν δραματική απ ότι είδαμε μέσω της υπέρυθρης κάμερας ακόμα και το βράδυ με τον κόσμο να προσπαθεί μόνος του (?) να φουσκώσει τις σχεδίες ή μπορεί και να υπήρχε και πλήρωμα. σε ένα πλοίο με κλίση 85 μοιρών, ο πλοίαρχος το έχει εγκαταλείψει και πάνω από 200 άτομα ήταν ακόμα μέσα-επάνω-παραμέσα σε αυτό...

εξοργιστικές οι πράξεις του λοιπόν που κατά την γνώμη δεν πρέπει να του δοθεί κανένα ελαφρυντικό.

υγ το γεγονός ότι πέρασε από κοντά λόγω του αρχιμάγειρα, πλέον στο διαδίκτυο έχει γίνει το.... "επίσημο πόρισμα" για τα αίτια του ναυαγίου... :P αχ και να ξέρανε...

Link to comment
Share on other sites

υγ το γεγονός ότι πέρασε από κοντά λόγω του αρχιμάγειρα, πλέον στο διαδίκτυο έχει γίνει το.... "επίσημο πόρισμα" για τα αίτια του ναυαγίου... :P αχ και να ξέρανε...

Prαγματικά αυτό που δηλώνουν ακούγεται εξωπραγματικό, αλλά όχι απίθανο.

Pοιά φωτογραφίζεται ως η αιτία, λοιπόν, στο χώρο-τομέα σου;

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

ως αιτία προβάλλουμε το γεγονός ότι ο πλοίαρχος αγνόησε το γεγονός ότι περνάει κοντά σε ακτές και ίσως να είχε βγει εκτός πορείας με αποτέλεσμα να πάρει το βράχο παραμάσχαλα στα αριστερά. κατόπιν, χωρίς να γνωρίζω το γιατί, δεν θεώρησε σημαντικό το χτύπημα αυτό και παίρνει πορεία βορειοανατολική απομακρυνόμενος από το νησί. μετά από αρκετή ώρα (20-25 λεπτά - και ναι είναι αρκετή ώρα για τέτοιο ρήγμα) αλλάζει την πορεία του για να φέρει το πλοίο κοντά στο νησί για να γίνει η εκκένωση ευκολότερη. σε αυτό το σημείο καταλαβαίνουμε ότι ο πλοίαρχος δεν έχει διατηρήσει την ψυχραιμία του καθώς δεν ενημέρωσε άμεσα τις λιμενικές αρχές, προσπάθησε να περάσει στο ντούκου την πρώτη σύγκρουση (για αυτό και συνέχισε) και τώρα που πλησίαζε στο νησί, μη έχοντας απόλυτη ψυχραιμία, φέρνει το πλοίο πάλι πολύ κοντά στην ακτή (φυσικά λάθος χειρισμοί) με αποτέλεσμα να κάνει και το δεξί ρήγμα το οποίο είναι τάξεις μεγαλύτερο του αριστερού, καθώς το πλοίο πήρε άμεσα κλίση. άρα θα μπορούσα να πω ότι ως έμμεση αιτία ήταν ο "πανικός" του πλοιάρχου και πιθανόν λανθασμένη προσέγγιση του προβλήματος από τον ίδιο.

φυσικά αυτή είναι η εκδοχή που εγώ έχω εκφράσει στον χωρό-τομέα μου με βάση αυτά που μαθαίνουμε και φυσικά σε συζήτηση μέσα στην σχολή δεν αποκλείστηκε από αρκετούς πλοιάρχους.

από εκεί και πέρα, ελπίζω ότι θα μάθουμε τα πραγματικά αίτια (δεδομένου ότι η ιταλική δικαιοσύνη είναι ανώτερη της ελληνικής -έτσι θέλω να πιστεύω) και όχι όπως στο sea diamond στην σαντορίνη.

Link to comment
Share on other sites

το γεγονός ότι πέρασε από κοντά λόγω του αρχιμάγειρα, πλέον στο διαδίκτυο έχει γίνει το.... "επίσημο πόρισμα" :P αχ και να ξέρανε...
Pοιά φωτογραφίζεται ως η αιτία, λοιπόν, στο χώρο-τομέα σου;

ως αιτία προβάλλουμε το γεγονός ότι ο πλοίαρχος αγνόησε το γεγονός ότι περνάει κοντά σε ακτές

Sημαντικά όσα παρέθεσες, ωστόσο δε λες κάτι που αναιρεί την αναμφίβολα ανήκουστη δικαιολογία που προβάλλεται από το τύπο (ότι πέρασε για να χαιρετίσει).

Prοφανώς, όμως, αν ισχύει κάτι τέτοιο αποτέλεσε την αρχή της τραγωδίας, όντας παραβίαση των κανόνων ασφαλούς ναυσιπλοΐας. 'Aραγε ισχύει; Eν καιρώ θα μάθουμε.

Eνδιαφέρον έχει να δούμε τι θα απογίνει το σκαρί τελικά, αν δηλαδή

. Xαρακτηριστικά είναι τα παρακάτω αποσπάσματα από τους "NY Times":

"Workers from the company, Smit Salvage, expected to begin transferring the fuel, which weighs about 2,400 tons, to barges on Wednesday, the first step toward hauling the luxury liner away for a complete overhaul or cutting it up for scrap. Based in part on the salvage company’s report, the ship’s owners and insurers will have to decide whether to overhaul the ship, which cost $450 million when it was built in 2006. But if the insurers decide on overhauling it, then the salvage workers will have to right the ship and re-float it. “It will be a very difficult operation. The water could be pumped out and the ship re-floated, it’s more complicated being a passenger ship, with so many cabins and other small spaces, it’s not like a cargo ship, where you have large open spaces”, Mr. Lacey said.

'Oλο το άρθρο εδώ και σε αυτό το σύνδεσμο ένα ενδιαφέρον δημοσίευμα του BBC με ένα γράφημα πιθανού τρόπου ανέλκυσης.

_57934918_costa_concordia_salvage_624in.gif

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

μήπως θα έπρεπε η ναυτιλία να πάρη και ένα άλλο χρήσιμο εξάρτημα από την αεροπορία;

νομιζω αναλογο συστημα εχουν και τα πλοια, αλλα οταν η διελευση ειναι πολυ κοντα στις ακτες το απενεργοποιουν για να μην σφυριζει.

δεν υπαρχει τετοιο πραγμα στα βαπορια. και δεν ειναι ευκολο να γινει για πολλους τεχνικους λογους

Mετά άλλων επισημάνσεων σχετικά με το ναυάγιο, είδα εδώ και κάποιες αναφορές για την δυνατότητα υποθαλάσσιας ανίχνευσης εμποδίου και τα προβλήματα που προκύπτουν και το καθιστούν προς το παρόν αναξιόπιστο. Eντύπωση μου κάνει ότι ένας αναμφισβήτητα ειδικός υποστηρίζει ότι το σύστημα θα έπρεπε να ανιχνεύσει το εμπόδιο.

[...]Why was this massive ship so close to shallow rock outcrops?

Mark Staunton-Lambert, technical director of the London-based Royal Institution of Naval Architects, says this is the main question investigators will want answering. GPS and sonar instruments should have warned of the danger, he says.

Why might the Costa Concordia's depth-sounding sonar have been ignored?

Like aviation, seafaring is in the midst of major computerisation, with bridges in modern ships like Costa Concordia becoming "glass cockpits". The transnational maritime trade union Nautilus International says that the technology at the heart of this – the Electronic Charts Display and Information System (ECDIS), which marries GPS and seabed sonar data in one screen – can be a problem. First, it says that the data on seabed obstacles can be out of date; second, the system generates too many alarms that can lead mariners to ignore them. "The ECDIS screens are only as good as the data that goes into them," says Nautilus spokesman Andrew Limington. "And there are major problems with their user interfaces and ergonomics."

Link to comment
Share on other sites

το GPS εδω και χρονια ειναι μια συσκευη που μεσω δορυφορου μας δινει αμεσως το στιγμα και την ταχυτητα του πλοιου. το βυθομετρο οπως αναλυσαμε και στο ναυαγιο του Sea Diamond δειχνει το βυθο ακριβως κατω απο το σενσορα του. δεν εχει τη δυνατοτητα να προβλεψει το βυθισμα στα επομενα μιλια. γι αυτο το πλοιο εχει τους χαρτες. βαζει το στιγμα του και βλεπει το βυθισμα εκει που βρισκεται και κατευθυνεται. το ECDIS ειναι ενα μηχανημα που σε βοηθαει να τα κανεις ολα αυτα με μια ματια. δηλαδη παιρνει το στιγμα απο το GPS και κανει αποτυπωση του βαποριου πανω σε ενα ηλεκτρονικης μορφης χαρτη. βεβαια κι αυτο θελει ματια 1000 σε περιπτωσεις σαν αυτη που περνας κοντα στην ξηρα και τα μετρα ακομα παιζουν το ρολο τους, γιατι το GPS ενδεχεται να εχει καποια μετρα σφαλμα. οποτε εκει που νομιζεις οτι περνας 50 μετρα απο το βραχο και εισαι στα καθαρα απο θεμα βυθισματος στην πραγματικοτητα εισαι 35 μετρα απο το βραχο και την εχεις ασχημα...

Edited by proud_ionian
link
Link to comment
Share on other sites

εδω εχει καποιες φωτογραφιες απο την ιταλικη ακτοφυλακη,που δειχνουν το πλοιο κατω απο το νερο αλλα και τις προσπαθειες που γινονται στο εσωτερικο του για να βρεθουν καποιοι απο τους αγνοουμενους.στην επιχειρηση συμμετεχει και μια ομαδα διασωσης που ειναι ειδικα εκπαιδευμενη για απεγκλωβισμους σε ορεινες περιοχες.

επισης σε δηλωσεις του cap.de falco(ο προισταμενος της ακτοφυλακης του λιβορνο που ειχε το γνωστο τηλεφωνημα με τον πλοιαρχο του πλοιου),φαινεται(σε μενα τουλαχιστον) οτι η ενημερωση,προς ολες τις αρχες,για την κατασταση στο πλοιο αργησε αρκετα,καθως στις 22.07 καποιος που ειχε βαρδια παρατηρησε σε καποιο μονιτορ(ais,radar?) οτι το concordia πηγαινε αρκετα αργα(6μιλια)και με ροτα αντιθετη απο αυτη που κανονικα επρεπε να ακολουθει.λιγο αργοτερα εμαθαν τα νεα για το ατυχημα του πλοιου απο τους carabinieri του prato.αραγε να μην φωναξαν ουτε καν το γνωστο SOS απο τον ασυρματο?μου φαινεται πολυ περιεργο.

Link to comment
Share on other sites

Mε όλα αυτά που ακούγονται για τον πλοίαρχο μου δημιουργήθηκε η απορία εάν και κατά πόσο είναι νομική ή ηθική η υποχρέωση του πλοιάρχουν να εγκαταλείψει τελευταίος το πλοίο. Kαι βρήκα ένα σημερινό άρθρο του BBC που απαντάει σε αυτές ακριβώς τις απορίες μου. Eν ολίγοις λέει ότι νομικώς είναι σχετικά αδιευκρίνιστο εάν θα πρέπει να παραμένει μέχρι τέλους στο πλοίο και είναι θέμα ερμηνείας...ενώ ηθικώς και εθιμικώς όλοι περιμένουν από τον πλοίαρχο να εγκαταλείψει τελευταίος το πλοίο. Kαι σαν παραδείγματα ιδιαίτερων περιπτώσεων αναφέρει τα ναυάγια του Tιτανικού, του ωκεανού και του σαμίνα.

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω ότι το εθιμικό δίκαιο είΝαι εξ ίσου ισχυρό με το Νομικό.αλλά όπως λέει και το άρθρο τού BBC,στηΝ ιταλία η υποχρέωση τού πλοιάρχου Να εγκαταλείπη τελευταίος το πλοίο είΝαι και Νομική.Νομίζω επίσης και στηΝ ελληΝική Νομοθεσία ισχύει αυτό. οπως και Να έχη,το Να εγκαταλείπη ο καπετάΝιος το πλοίο εΝώ υπάρχουΝ επιβάτες επάΝω αφ'εΝός δέΝ φαίΝεται "σωστό" στους επιβάτες και αφ'ετέρου καθιστά πιό δύσκολο γι'αυτόΝ Να συΝτοΝίση τηΝ εκκέΝωση.δέΝ μπορώ Να φαΝταστώ ότι έΝας καπετάΝιος που βρίσκεται σε μιά σωσίβια λέμβο μπορεί Να συΝτοΝίση και Να επιβλέψη αποτελεσματικά τηΝ εγκατάλειψη του πλοίου. με τους αγΝοούμεΝους τί έχει γίΝει;βρέθηκαΝ όλοι ή τελικά τα θύματα θα είΝαι περισσότερα από τους 8 Νεκρούς που έχουΝ αΝαφερθεί μέχρι στιγμής;υποθέτω πως άΝ κάποιοι επιβάτες αποκλείστηκαΝ σε καμπίΝες στηΝ δεξιά πλευρά τού πλοίου,δηλαδή μέσα στο Νερό,δυστυχώς τόσες μέρες μετά δέΝ πρέπει Να έχουΝ επιζήσει.... :(

Edited by Hastaroth
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...