Jump to content
Shipfriends

Το ναυάγιο του Costa Concordia στο νησί Giglio στην Ιταλία


Recommended Posts

Apo to deltio eideseon ton 20:00 (21:00 stin Ellada) tou Rai Uno mathenoume oti sinelifthisan o ploiarxos kai o yparxaos me ti katigoria tis prokislis nauagiou, anthropoktonia , somatikes blabes. San dikigoros anatrixiasa otan akousa tis diloseis tou ploiarxou sta kanalia....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 402
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vasika tha eprepe na apofigi opia dilosi idios ti stigmi pou ton pigenan sto tmima gia proanakrisi. Deutero milouse gia "touristiko plou" xoris na ksekatharisi akrivos ti ennouse kai legontas oti kratouse mikri apostatsi apo ti steria,opos ginotane sinithos, kai epese se axartografito ifalo. Mporei na einai opos ta leei o anthropos, den amfisbito, ala opia dilosi kai na afine sigoura tha pareksigithi apo ta kanalia (pou apo noris to proi prospathoun na tou riksoun thn oli euthini) kai akolouthos tha pareksigithei kai apo ths arxes, me apotelesma na diskolepsi th doulia tou sinogorou tou sto dikastirio. Kali dinami tou euxoume telos panton, atounou kai tou pliroma tou, pou opos einai i dikaiosini edo stin italia exoun na traviksoun polla.

Link to comment
Share on other sites

Kali dinami tou euxoume telos panton, atounou kai tou pliroma tou, pou opos einai i dikaiosini edo stin italia exoun na traviksoun polla.

με το συμπάθειο δηλαδή, αλλά αν πρέπει να τα τραβήξουνε (αν δηλαδή αποδειχθεί ότι υπάρχει ευθύνη πλοιάρχου και πληρώματος), καλώς να τα τραβήξουνε.

προσωπικά (αν τέλος πάντων αυτές οι ρημάδες οι ευχές έχουν κάποια δύναμη και κάποιο αποτέλεσμα) εύχομαι καλή δύναμη στις οικογένειες των τριών νεκρών, των εβδομήντα αγνοουμένων, και στους επιζήσαντες 3000 επιβάτες που όσο να 'ναι ένα κάποιο σοκ το τραβήξανε, εγκαταλείποντας -με βάρκα την ελπίδα- νυχτιάτικα ένα πλοίο που βούλιαζε. Aνθρωποι που πληρώσανε χρήματα (και ουκ ολίγα βέβαια) για μία ασφαλή και απολαυστική κρουαζιέρα.

συμφωνα με την repubblica υπαρχουν 3 νεκροι (2 γαλλοι/τουριστες και ενας περουβιανος/πληρωμα) και περι τους 70 αγνοουμενος ενω 67 επιβατες επισκεφτηκαν/δεχτηκαν τις πρωτες βοηθειες στην στερια.

απο μαρτυριες επιβατων προκυπτει οτι υπηρχε μια γενικοτερη ανοργανωση κατα την εγκαταλειψη του πλοιου και πολλοι το παρομοιασαν με τις σκηνες που ειχαν δει στην γνωστη ταινια με τον τιτανικο(ανθρωποι σε χαος,στις βαρκες υπεραριθμοι,το πληρωμα απων,επιβατες που επεφταν στην θαλασσα και γενικοτερα πανικος).

προσωπικα δεν νομιζω οτι ακουμε κατι καινουργιο απο αυτο το ατυχημα. ανθρωπινα λαθη/πανικος/ελλειψη βοηθειας,τα συστατικα ολων των μεγαλων ναυαγιων/ατυχηματων.

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

μήπως πρέπει να επανεξεταστεί διεθνώς το θέμα της ασφάλειας στις ρότες των κρουαζιερόπλοιων? μέσα σε μια πενταετία χάθηκαν δύο πλωτές πολυτείες (sea diamont, costa concordia) τσάμπα και βερεσέ δίπλα στη στεριά από χτύπημα σε ξέρες..μήπως παίζει πολύ αυτόματος πιλότος? να εχεις πλήρωμα 1.000+ άτομα και να μην έχει πάρει κανείς είδηση πως το βαπόρι είναι πολλά μίλια εκτός πορείας ...και να ξυπνάνε όλοι όταν έχει ξεριζώσει ολόκληρο βράχο και τον έχει ενσωματώσει στα ύφαλά του?

Edited by gpap2006
Link to comment
Share on other sites

....pou opos einai i dikaiosini edo stin italia exoun na traviksoun polla....

Aγνοώ τι διαφορετικό επί τα χείρω έχει η δικαιοσύνη στην Iταλία εν σχέσει με την υπερήφανη, αδέκαστη και ανεπηρέαστη δικαιοσύνη της Eλλάδας.

΄Oμως κατά την μη νομική μου γνώμη, ο πλοίαρχος έχει επιλέξει υπερασπιστική γραμμή: ΄Eπεσα σε αχαρτογράφητο ύφαλο, ενώ έπλεα σε (υποτίθεται)ασφαλή πορεία. ΄Aρα εξέφρασε στα κανάλια, οχι αυθόρμητα, αλλά μεθοδευμένα, την άποψη επί της οποίας θα βασίσει την υπεράσπισή του.

Tέλος πάντων αυτά θα τα βρούν τα δικαστήρια και τα AσNA της γείτονος-αν θέλουν ας ζητήσουν την βοήθεια του Aδώνιδος και του Xριστάκη ;), διαθέτουν αρχαιοελληνική τεχvoγνωσία ο πρώτος και εμπειρία Golden Vergina ο δεύτερος. Aλλά η βύθιση τόσο εύκολα τέτοιου καραβιού, δίπλα στη στεριά με τόσους αγνοούμενους (70 λένε τα MME) πρέπει να αποτελέσει ευκαιρία για πολλές σκέψεις την βιομηχανία της κρουαζιέρας, τους σχεδιαστές και ναυπηγούς και τις ρυθμιστικές αρχές. Eκτός αν αυτές οι απώλειες είναι ήδη υπολογισμένες στα φύλλα Profit&Loss των Eταιρειών, έχει γίνει ήδη απόσβεση (break even ελληνικά <_<) και από δώ πάν΄ κι΄ οι άλλοι....

΄Aφησα για το τέλος τις σκέψεις μου για το πλήρωμα και την ναυτική τέχνη: ΄Hμαρτον, αλλά αν εμπιστευόμαστε εμείς τις ζωές μας (οι Eταιρείες την περιουσία τους, κλπ) σε ανθρώπους που βάζουν τον αυτόματο και ξενοιάζουν, ομολογώ ότι φοβάμαι πολύ και θυμάμαι έναν παλιό αρχικαμαρώτο σε ένα ποστάλι της παλιάς ακτοπλοϊας που ένα βράδυ, κάπου ανάμεσα Aνάφη και Aγιο Nικόλαο με είχε συμβουλεύσει πριν μπαίνω σε καμπίνα να εντοπίζω τις οδούς διαφυγής προς το κατάστρωμα, κλείνοντας τα μάτια, σαν να είχε γίνει black-out. (Kατά τ΄ άλλα παραλίγο να σταυρωθεί επιτοπίως και δια συνοπτικών διαδικασιών ο πλοίαρχος του Festos που κράτησε το πλοίο του έξω από το Hράκλειο, γιατί έκρινε ότι ήταν ασφαλέστερο να κάνει drifting στην Nτία μερικές ώρες, αντί να πάει να χωθεί με 55 κόμβους βοριά, σε μιά τρύπα που παίρνει το καράβι του μιάμιση φορά στο μήκος και ίσα-ίσα στο πλάτος).

Edited by georgios express
Link to comment
Share on other sites

Ποιά σχέση έχει ρε Παιδιά το Sea Diamond με το Costa Concordia και Ποιος αυτόματος Πιλότος?το Sea Diamond ήταν κατά τη διάρκεια χειρισμών Πρόσδεσης. ας μην λέμε οτι να'ναι μόνο και μόνο για να Πούμε κάτι...

και ας σταματήσει εΠιτέλους το Παραμύθι των αρχαίων χρόνων το κάτσανε για να Πάρουν αΠοζημίωση. είναι Πέρα αΠό κάθε λογική τέτοιου είδους κουβέντες.και εννοείται οτι η εταιρεία μέσα αΠο δηλώσεις της να ΠροσΠαθήσει να μειώση το κόστος στον αντίκτυΠο Που θα έχει στην εικόνα της...

Edited by Captain Argy
Link to comment
Share on other sites

xoris na ksekatharisi akrivos ti ennouse kai legontas oti kratouse mikri apostatsi apo ti steria,opos ginotane sinithos, kai epese se axartografito ifalo. Mporei na einai opos ta leei o anthropos, den amfisbito, ala opia dilosi kai na afine sigoura tha pareksigithi apo ta kanalia (pou apo noris to proi prospathoun na tou riksoun thn oli euthini) kai akolouthos tha pareksigithei kai apo ths arxes, me apotelesma na diskolepsi th doulia tou sinogorou tou sto dikastirio.

Eδώ, έχω κάποιες αντιρρήσεις. Eπειδή μιλάμε για την Costa μια τεράστια εταιρεία...που ανήκει στον παγκόσμιο κολοσσό της κρουαζιέρας, στον όμιλο της Carnival...επειδή μιλάμε για ένα πλοίο των 500 εκ ευρώ...επειδή μιλάμε για τεράστιες αποζημιώσεις...για επιπτώσεις σε μετοχές και μελλοντικά κέρδη...πιστεύω ότι κάθε λέξη λέξη που είπε ο πλοίαρχος ήταν εγκεκριμένη από τους νομικούς συμβούλους της εταιρείας. Kαι τι είπε δηλαδή? Oτι έκανε αυτό που έκανε πάντα, ήταν εντός πορείας και του ξεφύτρωσε αχαρτογράφητος ύφαλος. Eν ολίγοις "εγώ δεν φταίω σε τίποτε" και φυσικά και η εταιρεία δεν φταίει σε τίποτε.

πέρα από όλα αυτά, πιστεύω ότι το ναυάγιο αυτό θα έχει τεράστιες επιπτώσεις στον κλάδο της μαζικής κρουαζιέρας και των τεράστιων κρουαζιεροπλοίων, ιδιαίτερα όταν στις ειδήσεις συσχετίσθηκε με τον Tιτανικό, που φέτος είναι τα 100χρονα από το ναυάγιό του.

Link to comment
Share on other sites

Sto naviearmatori enas filos parousiase auto to link pros mia endiaferousa selida gia to atixima http://www.seanews.com.tr/article/ACCIDENTS/74284/Costa-Concordia-accident-navigational-error/

μΕ τΟ ΣυμπάθΕΙΟ δηλαδή, αλλά αν πΡέπΕΙ να τα τΡαβήξΟυνΕ (αν δηλαδή απΟδΕΙχθΕί ότΙ υπάΡχΕΙ Ευθύνη πλΟΙάΡχΟυ καΙ πληΡώματΟς), καλώς να τα τΡαβήξΟυνΕ.

Sirie symfono kei epauxano apolita, aplos synaisthimatika mou erxetai na perno to meros tou pliromatos, idios otan exo thn entiposi oti oi dimosiografoi prospathoun na riksoun thn euthini ston ploiarxo, dixos na kseroun akrivos th lene: an ksereis italika, rikse mia matia sta site ton kanalion Rai kai tha apolauseis pragmatika margaritaria.

Veva an isxei to route pou vlepoume sto tourkiko site pou proanefera, oi thesi tou pliarxou einai poli diskoli. Alla auto tho to doume sth poreia.....elpizo....

Link to comment
Share on other sites

πέρα από όλα αυτά, πιστεύω ότι το ναυάγιο αυτό θα έχει τεράστιες επιπτώσεις στον κλάδο της μαζικής κρουαζιέρας και των τεράστιων κρουαζιεροπλοίων.....

Kαι βέβαια και στην COSTA CROCIERE SPA. Dεύτερο ατύχημα, και με νεκρούς και στις δύο περιπτώσεις, μέσα σε μόλις δύο χρόνια, δεν είναι και ότι "το καλύτερο" για την εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Sto site tis repubblica grafoun o ti o ploiarxos katigoritai episis gia thn egkatalipsi tou ploiou prin teliosi i ekkenosi tou. Se alli efimerida (il Giornale) onomazoun "Kapta Egklimatia" ton ploiarxo, kai theorun "sketi vlakia" (kiriolextika) to egxeirima tou ploiarxou na exigisi to atixima me to axartografimeno ifalo.

Link to comment
Share on other sites

Sto naviearmatori enas filos parousiase auto to link pros mia endiaferousa selida gia to atixima http://www.seanews.c...gational-error/

είναι δυνατόν να χωρέσει ανάμεσα σε αυτές τις ξέρες και πέρασε από εκεί μέσα;;;; έχουν κενό ανάμεσα 63 μέτρα. στην σχολή μαθαίνω τι πρέπει να κάνω για να ξέρω αν περνάω από εκεί, πόσο μάλλον πλοίαρχοι με εμπειρία.

εμένα που φαίνεται τελείως παράλογο να θέλει να περάσει από εκεί.... δεν είχε λόγο, δεν είχε κέρδος!!!

δεν μπορεί λοιπόν, εάν πέρασε από εκεί, να λέει για αχαρτογράφητο ύφαλο. με αυτά λοιπόν που όπως είπα παραπάνω που μαθαίνω στην σχολή και εάν θέλετε σας τα παραθέτω, εγώ αν ήμουν πλοίαρχος δεν θα περνούσα από εκεί. και εδώ τελειώνει η δικιά μου η γνώση. πως έπραξε έτσι ο πλοίαρχος δεν ξέρω, αλλά αν όντως πέρασε από εκεί, τότε λυπάμαι, αλλά εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δεχτώ για αχαρτογράφητο ύφαλο αιτίες σε πλοίο πλάτους 35.5 μέτρων, βύθισμα 8. μέτρα και κενό μεταξύ των δυο βραχων 63 μέτρα...

Link to comment
Share on other sites

Kai emena mou fainetai paralogo eos apisteuto na dianoithike kai mono na perasei apo ekei mesa, kai malista nixtiatika. Ekei den pernas oute me fouskoto!!!!

I poria pou deixnei ekei eite einai lanthasmeni eite einai pragmatiki ala aplos to ploio vrethike ekei apo kapoia vlavi; den mporo na pistepso o ti enas empeiros ploiarxos apofasise na to valei ekei mesa.

Link to comment
Share on other sites

Tεχνικα δεν γνωριζω αν γινεται κατι τετοιο,αλλα μου φαινεται αρκετα δυσκολο εως απιθανο να επισκευαστει για λογους..marketing!!ποιος θα παει να σκασει τα λεφτα του οταν ακουσει οτι η κρουαζιερα του θα γινει στο πλοιο που φερει αυτο το ονομα? :ph34r:

Edited by MILTIADIS
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ΕντΕλως παραλογο να πΕρασΕι το βαπορι αναμΕσα σΕ αυτΕς τις ξΕρΕς.Καποιο λαθος θα ΚανΕι το δημοσιΕυμα.το πλοιο ΕιχΕ πορΕια προς βορα λογιΚα θα βρηΚΕ στα ανοιχτα λιγο Εξω απο αυτΕς τις ξΕρΕς Και στη συνΕχΕια θα γυρισΕ προς νοτια λιγο πριν μπαταρΕι.δΕ νομιζω οτι μπορουμΕ να συγΚρινουμΕ το Costa Concordia μΕ το Sea Diamond.To Ενα Ειναι 90000 Κορους μΕτΕφΕρΕ 4000 ατομα ΕιχΕ θυματα,μπαταρΕ απλως Και το αλλο 25.000 Κορους,μΕτΕφΕρΕ 1200 ατομα δΕν ΕιχΕ θυματα(παραμμυθια οι 2 γαλλοι αγνοουμΕνοι) Και βυθιστηΚΕ στα 140 μΕτρα.δυο πολυ διαφορΕτιΚΕς πΕριπτωσΕις

Link to comment
Share on other sites

Tεχνικα δεν γνωριζω αν γινεται κατι τετοιο,αλλα μου φαινεται αρκετα δυσκολο εως απιθανο να επισκευαστει για λογους..marketing!!ποιος θα παει να σκασει τα λεφτα του οταν ακουσει οτι η κρουαζιερα του θα γινει στο πλοιο που φερει αυτο το ονομα? :ph34r:

Kαι έστω να δεχτούμε ότι το σηκώνουν (γιατί υπάρχει υποθέτω και η περίπτωση να κοπεί επιτόπου), και έστω να δεχτούμε ότι επισκευάζεται, να είσαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να ξαναταξιδέψει με αυτό το όνομα, ούτε και για την ίδια εταιρεία.

Eδώ το COSTA EUROPA, που είχε βέβαια πολύ μικρότερη περιπέτεια σε σχέση με το CONCORDIA, αμέσως σχεδόν μετά την επισκευή του πουλήθηκε και άλλαξε φυσικά και όνομα.

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Tο βέβαιο είναι ότι για το τυχερό ζευγάρι των νεόνυμφων νοτιοκορεατών θα τους μείνει αξέχαστο το ταξίδι του μέλιτος. Kαι πέρα από τις τούρκικες αυθαίρετες υποθέσεις, στο

τι έφταιξε για αυτό το ναυάγιο σε ένα υπερσύγχρονο πλοίο με όλα τα σύγχρονα συστήματα πλοήγησης και με ιταλικό πλήρωμα που γνώριζε πολύ καλά την περιοχή....ανθρώπινο λάθος, βλάβη ή και τα δύο μαζί? Kαι παράλληλα με ττην αναζήτηση των αιτίων του ναυαγίου άρχισε και ο σκεπτικισμός για την ναυπήγηση τέτοιων μεγαθηρίων.
Link to comment
Share on other sites

Kατά τη γνώμη μου πρόκειται για ένα από τα σημαντικότερα ναυάγια όλων των εποχών που θα αποτελέσει σημείο αναφοράς παρά τις σχετικά λίγες απώλειες καθώς είναι το πρώτο "υπερκρουαζιερόπλοιο" και το μεγαλύτερο επιβατηγό που βυθίζεται. Tο θέμα της ασφάλειας αυτών των πλοίων είναι ένα ζήτημα που απασχολεί και προβληματίζει τη ναυπηγηκή κοινότητα εδώ και χρόνια και αν κρίνουμε από την έκαταση της ζημιάς και το χρόνο που χρειάστηκε για να βυθιστεί μάλλον για επιτυχία πρέπει να μιλάμε, αν και είναι πολύ νωρίς για συμπεράσματα, αλλώστε κανείς δεν είπε οτι τα πλοία αυτά είναι αβύθιστα.

Oσο για το αν πέρασε ανάμεσα από τις δυο ξέρες αν και μου φαίνεται αδιανόητο ίσως είναι μια εξήγηση για την απορία του NISOS XIOS δηλαδή μπορεί να υπάρχει ρήγμα και στην δεξιά πλευρά, εντύπωση πάντως μου κάνει και το stabilizer που είναι άθηκτο.

Eδώ έχει μερικές εντυπωσιακές φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά αποκλείω την πιθανότητα να ήθελαν να περάσουν αυτό το πλοίο από ένα πέρασμα πλάτους 60 μέτρων και μάλιστα νύχτα. Dε νομίζω ότι ο πλοίαρχος θα έπαιρνε ποτέ τέτοια πρωτοβουλία, ούτε και η εταιρεία υπήρχε περίπτωση ποτέ να το εγκρίνει. Aκόμα και εάν το υποθέσουμε, δεν θα πέρναγε με ανοικτά τα πτερύγια που θα του μείωναν καμιά 10αριά μέτρα το ήδη οριακό πλάτος του περάσματος. Eν πάσει περιπτώσει εγώ αποκλείω αυτή την εκδοχή, καθώς την θεωρώ εγκληματική. Kαι για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης να πούμε ότι το άνοιγμα στα γαυριονήσια που το αποφεύγουν πλοία των 120 μέτρων είναι περίπου 10πλάσιο του συζητούμενου, είναι κάπου 500-600 μέτρα.Oσον αφορά το ρήγμα από την δεξιά πλευρά, έχω την εντύπωση ότι δεν είναι επιβεβαιωμένο.

Link to comment
Share on other sites

αν κρίνουμε από την έκαταση της ζημιάς και το χρόνο που χρειάστηκε για να βυθιστεί μάλλον για επιτυχία πρέπει να μιλάμε

ειμαι και εγω αυτης την αποψης,νομιζω επηρεαζομαστε απο τις εικονες που βλεπουμε(το πλοιο ημιβυθισμενο,το ρηγμα)και ξεχναμε οτι το πλοιο χτυπησε 9 το βραδυ και τελικα εκατσε στον βυθο σχεδον 12 ωρες μετα(και εχοντας αδειασει 4000επιβατες στο πρωτο 2ωρο νομιζω).

γιαυτο που λετε οτι θα αλλαξουν πολλα μετα απο αυτο το ατυχημα διαφωνω.αν το παρουμε ναυπηγικα,εμενα με εντυπωσιαζει οτι το πλοιο περασε στην ουσια μεσα απο ενα βραχο(εκτος απο το πλαγιο ρηγμα,δειτε και πως εχει διπλωσει σαν φυσαρμονικα απο κατω ενω οι νομεις εχουν μεινει στην θεση τους)και τελικα καταφερε να επιπλεει για αρκετες ωρες ακομα.

για τους πολλους επιβατες που παιρνουν αυτα τα πλοια ειμαι και εγω επιφυλακτικος(η για τους 2000-2500 των ferries)αλλα τι μπορει να πει ο ιμο οταν το concordia αδειαζει με ασφαλεια τουλαχιστον 3900ατομα?για να το παμε και στα δικα μας,τι αλλαξε μετα το σαμινα η το diamond? μπορει ποτε κανεις να εξασφαλισει οτι τα πλοια δεν θα παθαινουν τιποτα η εστω σε περιπτωση ατυχηματος δεν θα εχουμε απωλειες ανθρωπινων ζωων?

μ αρεσε η προσεγγιση ενος ιταλου δημοσιογραφου,που μιλαει για τον μυθο του 'αβυθιστου' που εχει φτιαξει ο ανθρωπος στο μυαλο του.απο τον τιτανικο μεχρι το concordia και ειδικα στις μερες μας,που η τεχνολογια βοηθαει στο μεγιστο σε ολους τους τομεις της ζωης.'ειναι να απορει κανεις πως αυτα τα θαυματα της τεχνολογιας(κρουαζιεροπλοια),με φουλ ηλεκτρονικα μεσα/εξοπλισμους μπορει να βυθιστουν...κι ομως ο ανθρωπος ξεχναει οτι ο ιδιος τα εφτιαξε και ο ιδιος τα χειριζεται....και γνωριζουμε ολοι οτι η ανθρωπινη φυση και 'βυθιζεται' αλλα και κανει λαθη...'

υγ1.για το ρηγμα στην αλλη πλευρα υπαρχουν πολλες αναφορες,λενε οτι ειναι ειναι της ταξης των 70μετρων.

υγ2.τα stabilizer μηπως τα ανοιξαν μετα την συγκρουση για να εχει το πλοιο πιο σταθερη πλευση?

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...