Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Φετος το Πασχα ενω ειχαν βγαλει δρομολογια, με Κυθνο γιατι εχει αρκετο κοσμο παντα, σε 3.30 δεν επεσε κατω απο 3.50.

Ωστοσο συμφωνω και γω δεν εχει καμια σχεση με τα περυσινα χαλια που το απογευματινο απευθειας Σιφνο το εκανε το HS2 σε 3.15 με μεση ταχυτητα 27knots

Link to comment
Share on other sites

Μιά ερώτηση προς τα μέλη του forum. Ξέρετε ποια θα είναι τα δρομολόγια πλοίων προς Σίκινο - Φολέγανδρο κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού???

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Σε αυτά τα δρομολόγια δίνουν καμπίνες ή επειδή θεωρούνται επιδοτούμενα (αν είναι) κλείνουν τις καμπίνες??

Link to comment
Share on other sites

Για τα δρομολογια θα κοιτας παντα το www.openseas.gr

Το ψαχτηρι του ειναι απευθειας απο το προγραμμα που βλεπουν και οι πρακτορες και ειναι πιο αξιοπιστο απο ολα τα υπολοιπα

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν ανοίξει πλάνα ακόμα για τη full season γι' αυτό το λόγο ρωτάω. Κεντρικός πράκτορας στον Πειραιά, της Ventouris Sea Lines ποιος είναι??

Link to comment
Share on other sites

Eχεις δικιο δεν εχουν ανοιξει ακομα τα καλοκαιρινα δρομολογια.

Πρακτορας του Αγ Γεωργιος ειναι το MAS TRAVEL. τηλ 2104131000

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί και τα δυο πλοία της γραμμής τη Τρίτη δεν έχουν δρομολόγια!! Όποτε μένει η γραμμή χωρίς βαπόρι για μια μέρα!! Και δε μιλάμε για το χειμώνα που μπορεί το ένα να έχει δέσει!!! Αλλά αρχές καλοκαιριού έχει φτάσει πια!!!

Link to comment
Share on other sites

Τον χειμώνα και τα δύο δύο ορισμένες ημέρες δεν εκτελούσαν δρομολόγια μου φαίνεται Δευτέρα ή Τρίτη και Πέμπτη.

Αρα αυτές τις ημέρες δεν υπήρχε βαπόρι για αυτά τα νησιά και τις άλλες ημέρες είχαν 2.

Δεν φταίει κανείς άλλος το ΥΕΝ φταίει που εγκρίνει αυτά τα δρομολόγια. :eek:

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχουμε ξαναπει το προβλημα ηταν Τριτη Πεμπτη οπου Αφροδιτη (Αθηνα) και Γεωργιος εκαναν τις επιστροφες απο το δρομολογιο της Δευτερας και της Τεταρτης που εφευγαν με 5 λεπτα διαφορα. Καλο θα ηταν να ριξουν τα μουτρα τους και οι δυο και να βγαλουν σωστα δρομολογια οπως ειχε κανει καποτε η κοινοπραξια και δουλευαν συνεχεια τα βαπορια με φουλ κινηση

Link to comment
Share on other sites

Δε προβλέπω κανένα είδος συνεργασίας!! Ειδικότερα τώρα που μπήκε ο Αποστόλης Βεντουρης στην HSW!!! Γιατί παλιά θυμάμαι ότι τα αδέλφια Βεντουρηδες δεν είχαν και τις καλύτερες σχέσεις μεταξύ τους!! Και πιο ειδικά με τον Βαγγέλη Βεντουρη!!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθοντας να κλεισω σημερα το πρωι εισητηρια για καποιον γνωστο μου με καποιο απο τα ταχυπλοα για Σιφνο για του Αγιου Πνευματος μου ειπαν οτι δεν υπαρχει τιποτα και οτι ειναι πολυ δυσκολο να βρω.Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι μεχρι την Δευτερα το μεσημερι μου λεγανε οτι τα πλανα δεν εχουν ανοιξει ακομα.Δεν ειναι περιεργο να εξαντληθουν τοσα εισητηρια σε 2 μερες?Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι γινονται προκρατησεις απο πρακτορια και ετσι το συστημα δειχνει οτι δεν υπαρχουν θεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έτυχε να έχω τη συζήτηση αυτή με μια φίλη το απογευμα της Δευτέρα, που θέλει να πάει στη Σέριφο τη Παρασκευή του Αγ. Πνεύματος!! Της είπαν ότι είχαν θέσεις και το HS3 το πρωί και το SpeeRunner 1 το απόγευμα!! Καθώς και το Αφροδίτη!! Αλλά δεν είχε καθόλου το Αγ. Γεώργιος στα δρομολόγια (μάλλον δεν είχαν ανοίξει τα πλάνα του ακόμα)!!!

Link to comment
Share on other sites

Prokrathseis de ginontai alla einai alhtheia oti mpainoun ta praktoreia kai kratoun polles theseis. mhn anysyxeis omws oi option akyrwshs twn krathsewn pou dinoun oi etaireies gia to 3hmero einai poly konta sto shmera kai etsi tha parathrhseis oti siga siga tha eleytherwnontai oi theseis. Pantws sou synistw na kaneis ena thlefwnhma apo ta gnwsta Praktoreia tou Peiraia. Ekei tha breis sigoura theseis.

:eek:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο γινετε παντα και στο τελος ολα ταξιδευουν μισογεματα. Μια ζωη το ιδιο προβλημα. Αν πας στους κεντρικους πρακτορες οχι απο τωρα αλλα κοντα στην ημερομηνια που θελεις θα βρεις. Εγω περυσι το καλοκαιρι καθε Παρασκευη ταξιδευα με το HS2 και ποτε δεν ειχα εισητηριο. Κατεβαινα μιση ωρα πριν την αναχωρηση που ειχαν ακυρωθει οσες κρατησεις δεν ειχαν κοπει και εβγαζα και δικο μου και μηχανακι. Μονο μια φορα χρειαστηκε να βαλω μεσον για να βρω εισητηριο τον Αυγουστο :eek:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από το Πάσχα που μας πέρασε η HSW έκοψε το σύστημα των τηλεφωνικών κρατήσεων το οποίο υπήρχε. Πλέον, τηλεφωνικά μπορείς να κάνεις μόνον αγορές εισητηρίων και να μάθεις διαθεσιμότητες. Εχθές που πήγα στο κεντρικό πρακτορείο του Πειραιά, είδα ότι όντως δεν υπήρχε καμία απολύτως θέση (ούτε σε VIP) για Θήρα που με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Οι κρατήσεις μπορεί να έχουν κοπεί αλλά σίγουρα φυλάνε θέσεις για γνωστούς φίλους και συγγενείς.Χώρια που πολλοί από τους υποπράκτορους μπορεί να κόβουν εισιτήρια με τυχαία ονόματα και να τα δίνουν σε γνωστούς ή σε αυτούς που είναι σταθεροί πελάτες και θέλουν να ταξιδέψουν.

Κι όταν φτάνει η ημερομηνία και δεν τα έχουν πουλήσει όλα απλά τα ακυρώνουν όσα έχουν περισέψει.

Σίγουρα πάντως όλο και κάτι υπάρχει έστω και την ύστατη ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθοντας να κλεισω σημερα το πρωι εισητηρια για καποιον γνωστο μου με καποιο απο τα ταχυπλοα .

pomyt πρακτορας εισαι; αν εισαι να μας κλεισεις και μας κανενα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Η HSW έχει προσθέσει στα δρομολόγια των Δυτικών Κυκλώδων προέκταση προς Σίκινο - Φολέγανδρο, κάθε Τετάρτη με το Εξπρές Αθηνά ή με τον αντικαταστάτη του αργότερα. Είμαι βέβαιος ότι αυτή η προέκταση θα πάει ιδιαίτερα καλά αφού τα νησιά αυτά υποφέρουν με την εξυπηρέτηση του Ρομίλντα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...