Jump to content
Shipfriends

Ο καλός ο καπετάνιος...


Angelos

Recommended Posts

Είναι και το πρώτο ταξίδι που έρχεται σκόπελο και δεν γνωρίζω ακόμη το όνομα του πλοιάρχου

Έμενα σαν παλιός πάντως ναυτικός μου έκανε εντύπωση

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 237
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ξερουμε ποιος ειναι ο Πλοιαρχος?

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι από το δεξαμενισμό στην Αυλίδα κι έπειτα, πρέπει να είναι, όπως είχαμε πει στις ανακατατάξεις, ο περσινός του πλοίαρχος ο καπτα Αντώνης Δόβας. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επειδη συνηθως ακουμε μονο για τους πλοιαρχους της ραφηνας και του πειραια και για τις αριστερες:rolleyes: στροφες στα λεμοναδικα και για τις δεξιες στη ραφηνα, να πουμε και μια κουβεντα για την καθ'ημας δυσηB).

superfast VI:

ρεμετζο στην ηγουμενιτσα στις 13/5. γρηγορη μανουβρα με το ducktail να περνα κοντα στη σημαδουρα των εργων και ο καταπελτης πανω απο τον ντοκο, ενω το βαπορι γυρναγε για την 10

γρηγορη αριστερη στροφη στην ancona στις 14/5

olympic champion:

ιδια μανουβρα με την παραπανω του φαστ, για την 12 της ηγουμενιτσας (15/5)

αφιξη απο βορεια για 10 ραμπα στην πατρα (15/5), με το duck tail να περνα κοντα στο sf Ι και τον βολβο να περνα κοντα απο τον κυματοθραυστη.

ολοι κατα καιρους εχουμε ακουσει τους θρυλους για το ποσο γρηγορα και σβελτα τα γυρνανε στο αιγαιο και "εχουν" τα βαπορια τους, ενω, και καλα, στην αδριατικη ειναι υπερβολικα συντηρητικοι και γυρνανε αργα και μακρυα απο τον ντοκο.

προσωπικα βγαζω το καπελο μου (που δεν φοραω:)) και στον πλοιαρχο του sfVI (δρομολογιο της 13/5 απο πατρα) και στον πλοιαρχο και τον υπαρχο (αυτος εκανε το ρεμετζο στην ηγουμενιτσα) του olympic champion στο δρομολογιο της 14/5 απο ancona.

αν ξερει καποιος και τα ονοματα τους, ας μας τα πει, ετσι για να μη νομιζουμε οτι στην ακτοπλοϊα υπαρχουν μονο 2-3 πλοιαρχοι.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Nα έβλεπε κανας δικός μας καπετάνιος π.χ ο καπτα Διαμαντής Παπαγεωργίου ότι για να βγει το ΖΕΥΣ με μπουνάτσα πέρνει ρυμουλκό θα τράβαγε τα μαλλιά του
safety first κ η μαγκια δευτερη ;)
Κοίτα αν ήταν η ασφάλεια πρώτα από όλα στην Ελλάδα τότε εκτός από την Σούδα, την Λέρο, την Σύρο και τον Πειραιά δεν θα έπρεπε να δένουν σε κανένα λιμάνι. Δεν είναι θέμα μαγκιάς αλλά ταλέντου , τέχνης και παράδοσης ;)
Για να μη λεμε λοιπον μονο για τα δικα μας, μπορει η υποδομη στη στερια να ειναι μερα με τη νυχτα σε σχεση με την Ελλαδα αλλα το λιμανι σαν χωρος ειναι απαραδεκτο. Και φυσικα οι Γαλλοι και Ιταλοι(κυριως) πλοιαρχοι που το χρησιμοποιουν, εχουν κι αυτοι αναλογα προβληματα οπως και οι Ελληνες συναδελφοι τους στα ελληνικα "λιμανια" και δειχνουν οτι καθολου δεν υπολειπονται σε ικανοτητα.

εκτος απο μαγκια, ταλεντο, τεχνη και παραδοση (που οι ιταλοι διαθετουν και με το παραπανω, οπως εχουμε δει σε διαφορα λιμανια στρουγκες της δυτικης μεσογειου, οπου πιανουν πλοια με ιταλικα πληρωματα, αλλα και στην πατρα απο κατι αριστερες στροφες για το 14 του παλιου λιμανιου των cruise), υπαρχει και ενας κυριος που λεγεται κανονισμος λιμενος. μηπως προβλεπει υποχρεωτικη χρηση ρυμουλκου στις μανουβρες υπο καποιες προϋποθεσεις (πχ χρηση ρυμουλκου σε συγκεκριμενες θεσεις, χρηση ρυμουλκου οταν υπαρχουν πλοια με επικδυνο φορτιο στα λιμανια ή χρηση ρυμουλκου αν ο πλοιαρχος δεν εχει πιστοποιηθει στο συγκεκριμενο λιμανι).

πιθανον του καπτα διαμαντη να μην του εχει τυχει τετοια περιπτωση (να υποχρεωθει να παρει ρυμουλκο) οταν επιανε ιταλικα λιμανια, αλλα αυτο δε σημαινει οτι οι ιταλοι πλοιαρχοι δεν "το εχουν" το αθλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σε επιβατικό λιμάνι πλοία με επικίνδυνο φορτίο λίγο παράδοξο μου ακούγεται.Υποχρεωτικό το ρυμουλκό ήταν μέχρι κάποια χρόνια και στο παλιό της Πάτρας αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το κοτσάριζαν σε κάθε ρεμέτζο.

Δεν είπα ότι δεν είναι καλοί μανουβραδόροι οι Ιταλοί αλλά όπως και να το κάνουμε λιμάνια σαν της Κάσου δεν έχουν και πολλάόύτε πλοία με τις ελικτικές ικανότητες του ΠΡΕΒΕΛΗΣ να μπαίνουν σε αυτά και να κάνουν κι αριστερή στροφή.

Link to comment
Share on other sites

οτι υπαρχουν θεσεις ferries κοντα σε εμπορικες υπαρχουν στη cv. δεν ειπα οτι ειναι αυτος ντε και καλα ο λογος. απλα απο οσα διαβασα (σε μεταφραση google) στο site των πιλοτων της cv καταλαβα οτι ειναι υποχρεωτικη η χρηση ρυμουλκου σε πολλες περιπτωσεις. εδω σε αλλο video βλεπουμε το Sharden να φευγει απο διπλανη θεση απο το Zeus στη cb παλι με βοηθεια ρυμουλκου, παρολο

κλπ. νομιζω οτι ο κυματοθραυστης (που δενουν και τα κρουαζιεροπλοια) ειναι πολυ κοντα στις υπολοιπες θεσεις.

εν πασει περιπτωσει το πνευμα μου ηταν οτι υπαρχουν ικανοτατοι πλοιαρχοι στην ιταλια, που δενουν σε πολλα δυσκολα λιμανια (πχ το Mega Express Three σε εναν κολπισκο στη σαρδηνια) και δεν μπορουμε συγκρινουμε το τι γινεται σε ενα λιμανι με μεγαλο traffic κρουαζιεροπλοιων και ferries και αυστηρη εφαρμογη του ISPS και ολων των διεθνων κανονισμων ασφαλειας, με το τι γινεται σε νησιωτικα λιμανια της ελλαδας, χωρις υποδομες, οπου το πλοιο πρεπει να πιασει και για να παρει την επιδοτηση, αλλα και για να διατηρηθει η επικοινωνια του νησιου με την υπολοιπη χωρα.

ΥΓ:στην πατρα ειναι υποχρεωτικη (ακομη και σημερα και στα δυο λιμανια) απλα η παρουσια ρυμουλκου στις μανουβρες των μεγαλων ferries. δεν ειναι υποχρεωτικη η χρηση του.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο εμπορικές θέσεις κι άλλο θέσεις που υποδέχονται οχληρά φορτία .Άλλο σιτηρά κι άλλο βενζίνη.

Σαφώς κι υπάρχουν ικανότατοι πλοίαρχοι Ιταλοί όπως και Φιλιππινέζοι πλέον. Όμως το 80% των ελλήνων ακτοπλόων πλοιάρχων για να μην πω το 100% με αυτές τις καιρικές συνθήκες δεν θα έπερνε ρυμουλκό.Όπως δεν πέρνουν πολλά ελληνικά cruise διαίτερα στην Γένοβα αλλά και στην cv που πάνε με Έλληνες καπετάνιους.

Αν η cv είναι ένα λιμάνι με αυστηρή εφαρμογή όλων των διεθνών κανονισμών ασφαλείας τότε ο Πειραιάς είναι το Ρότερνταμ. Τουλάχιστον μέχρι πριν δυο χρόνια που είχε πάει φίλος καπετάνιος με κρουαζιερόπλοιο μου έλεγε ότι ήταν παιδική χαρά.Μην συγκρίνουμε το αν θα μπούμε μέσα να βγάλουμε φωτογραφίες ή όχι με την ουσία του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 χρονια που ειχαμε επισκεφτει με τον Nick The Greek την Τσιβιτα,μας ειχε κανει εντυπωση οτι το CRUISE ROMA ειχε παρει ρυμουλκα για να δεσει και αναρωτιομασταν μαλιστα αν ηταν κανονισμος του λιμενα η το CRUISE ειχε καποιο μηχανικο προβλημα.Επισης λιγο πριν μπει στο λιμανι,ειχε παρει πλοηγο(αν και εχει ιταλικη σημαια).Το παραπανω βιντεο,που ξεκινησε η συζητηση αλλα και αυτα τα

,
δειχνουν νομιζω οτι τα ρυμουλκα στο συγκεκριμενο λιμανι εχουν ενεργο ρολο στην εισοδο/εξοδο των πλοιων απο αυτο.(πιθανον αναλογα με την θεση που βρισκεται η θα δεσει και τον καιρο,το λιμεναρχειο αποφασιζει αν θα παρει πλοηγο και ρυμουλκο).

Επισης θεωρω υπερβολη να λεμε οτι οι Ελληνες πλοιαρχοι ειναι οι καλυτεροι στον κοσμο,το Αιγαιο εχει τους πιο δυσκολους καιρους και τα χειροτερα λιμανια και οποιος μπαινει στην Κασο,στα Ψαρα η το Καστελοριζο ειναι ηρωας και αξιζει να του κανουμε αγαλμα B) (αυτη ειναι η δουλεια τους ρε παιδια,να βαζουν πλοια στα λιμανια,γιατι πρεπει να το κανουμε θεμα).

Μου θυμιζει ολα αυτα που λενε οι Ελληνες για τον εαυτο τους: ειμαστε οι καλυτεροι εραστες,εχουμε την πιο ωραια χωρα,το καλυτερο φαγητο και γ****με και δερνουμε(και ειδαμε που εχουμε φτασει).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε NHSOS XIOS κάνεις τεράστιο λάθος. Ο ρόλος του Έλληνα πλοιάρχου και κατ επέκταση των Ελλήνων ναυτικών ανέπτυξαν την Ελληνική ναυτιλία και συνέβαλαν τα μέγιστα στην καταξίωσή της ως μια από τις μεγάλες δυνάμεις του χώρου στην παγκόσμια αγορά.

Ο Έλληνας πλοίαρχος δεν έγινε διεθνώς αναγνωρισμένος επειδή απλά έκανε το καθήκον του αλλά επειδή υπερέβαλε των καθηκόντων του.

Όσο για το ότι αυτή είναι η δουλειά τους τι να κάνουμε τώρα, είναι μια άποψη ενός ανθρωπου που δεν έχει αντιληφθεί το μέγεθος των καταστασεων. Τώρα το να παίζεις καθημερινά την ζωή σου , την καριέρα σου, την περιουσία σου και τις τύχες εκατοντάδων συνανθρώπων σου κορώνα γράμματα κι να είσαι καθημερινά με το ένα πόδι στην φυλακή εξαιτίας κάποιων βασιλικών διαταγματων του 40 που για πολλούς λόγους δεν έχουν τροποποιηθεί το να λες ότι αυτή είναι η δουλειά τους τι να κάνουμε τώρα είναι υπεκφυγή κι αλλοτριωση της πραγματικότητας.

Το Αιγαίο δεν έχει τις πιο δύσκολες θάλασσες , αλλά έχει τα πιο δύσκολα λιμάνια κι η μορφολογία των νησιών πολλαπλασιάζουν την δύναμη των ανέμων ανεβάζοντας στα ύψη τον βαθμό δυσκολίας της μανούβρας.

Πιθανότατα να μην είμαστε η πιο ωραία χώρα , ούτε οι καλύτεροι εραστές που είπες σε συνάφεια με τα λέγόμενα σου για το ότι οι πλοίαρχοι μας είναι οι καλύτεροι , μηδενίζοντας τα πάντα, και συγκρίνοντας τα πίτουρα με τα λάχανα. Όμως αποδεδειγμένα έχουμε τους καλύτερους πλοιάρχους οι οποίοι είναι διεθνώς αναγνωρισμένοι και καταξιωμένοι. Κι υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα.

Αν ανατρέξεις στο θέμα του Α/Τ ΣΦΕΝΔΟΝΗ θα διαβάσεις τι είχαν γράψει οι Αμερικάνοι σε φώτο για τους Έλληνες πλοίαρχους.

Όταν είχε έρθει ο Ιταλός αρχικαπετάνιος της Κόρσικα και πήγε στο πρώτο ταξίδι του ΚΟΡΣΙΚΑ ΕΞΠΡΕΣ ΙΙΙ στον Εύδηλο έχοντας ένα 6-7αρο γραίγο τραβούσε τα μαλλιά του που έμπαινε το βαπόρι. Απλά το γράφω επειδή κάναμε ειδική αναφορά στην Κόρσικα κι εκεί που μπαίνουν τα πλοία τους...

Στην Ελλάδα δεν έχουμε και πολλά να υπερυφανευόμαστε μια ναυτιλία μας έχει μείνει κι ένας Έλληνας ναυτικός και πλοίαρχος που μας τιμά διεθνώς. Τώρα το να βάζουμε αυτογκόλ και σε αυτά΄κανοντας το παντεσπάνι παξιμάδι τότε είμαστε ιδανικοί αυτόχειρες

Edited by Earl Granville
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις δεν λέει ότι είμαστε οι καλύτεροι!!! Απλώς όταν έχουν έρθει ξένοι συνάδελφοι στα λιμάνια της Ελλάδας, έχουν πει δεν θα επιχειρούσαν να δέσουν στα λιμάνια που έτυχαν να επισκεφτούν με κάποια πλοία!!!

Πρόσφατα άκουσα μια ιστορία για ένα Ελληνικό πλοίο που είχε πουληθεί πριν αρκετά χρόνια στο εξωτερικό και ήταν ένας ξένος πλοίαρχος και ένας ξένος Α’ μηχανικός για εξοικείωση στο πλοίο. Προσεγγίζοντας στο λιμάνι της Ύδρας το πλοίο αφού έδεσε παρά τις άσχημες καιρικές συνθήκες, ο ξένος πλοίαρχος απευθύνθηκε στον Έλληνα πλοίαρχο και του είπε:

Εγώ εάν ήμουν στη θέση σου δεν θα επιχειρούσα να μπω γιατί έχω οικογένεια!!

Και η απάντηση του Έλληνα πλοίαρχου ήταν: Εγώ μπήκα γιατί έχω οικογένεια!!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην πω σε πρώην ελληνόκτητο πλοίο που σε ασφαλέστατο λιμάνι κι υπό ιδανικές συνθήκες έκανε 50 λεπτά να δέσει διότι σε δεξιά στροφή φούνταρε την αριστερή και δεν γύρναγε μετά το βαπόρι.

Για να μην θυμηθούμε όταν έιχε έρθει ο Γάλλος για τους ΑΙΟΛΟΥΣ κι είδε να μπαίνουν στο μέσα της Μυκόνου τι είπε. Πάμπολλα παραδείγματα που αποδεικνύουν την αξία του Έλληνα πλοίαρχου κι όχι την ισοπέδωση που επιχειρείται εδώ μέσα εξαιτίας της αντιδραστικότητας που επικρατεί σε κάποιους η αναφορά σε ένα όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Πάμπολλα παραδείγματα που αποδεικνύουν την αξία του Έλληνα πλοίαρχου κι όχι την ισοπέδωση που επιχειρείται εδώ μέσα εξαιτίας της αντιδραστικότητας που επικρατεί σε κάποιους η αναφορά σε ένα όνομα.

αντιδραστικοτητα δεν υπαρχει αλλα μηπως ασχολουμαστε ολοι με ενα προσωπο κ μηπως αυτο κουραζει κ τελικα χανει κ την αξια του

Link to comment
Share on other sites

Λόγω της πληθώρας των νησιωτικών συμπλεγμάτων της χώρας και των ιδιαιτεροτήτων αυτών, μα και λόγω των χαρακτηριστικών κάποιων πλοίων (που αφορούν στη μανούβρα και το ταξίδεμά του), οι Έλληνες καπετάνιοι της ακτοπλοΐας καλούνται να πλοιαρχήσουν σε συνθήκες που τους "εκπαιδεύουν" ανάλογα, που αναδεικνύουν και τελειοποιούν τις πλοιαρχικές τους ικανότητες. Καθώς επίσης, αναδεικνύουν σε κάποιους και τον ελληνικό, "αναρχικό" χαρακτήρα που θα τολμήσει το επικίνδυνο παρά τους κανονισμούς, προς εξυπηρέτηση του επιβατικού κοινού και προς αποφυγή της περιθωριοποίησης των κατοίκων των απομακρυσμένων νησίων. Αναμφίβολα, είναι και θεωρούνται από τους αξιολογότερους στον κόσμο, δε νομίζω ότι κανείς από όσους πόσταραν πιό πάνω υποστήριξε το αντίθετο. Όπως είναι επίσης (και κυρίως) αυτοί της ποντοπόρου, που -παρά τις δυσκολότερες συνθήκες και την αρνητική ψυχολογία που επιφέρει το να είσαι μακριά από οικογένεια και πατρίδα- τιμούν και διαφημίζουν το όνομα του Έλληνα καπετάνιου και ναυτικού σε παγκόσμιο επίπεδο, αλλά και στους οποίους πάνω πέφτουν τα φώτα μόνο όταν θα αποτελέσουν αποδιοπομπαίο τράγο ενός ατυχήματος...

Δε γνωρίζω, λοιπόν, συγκεκριμένα ονόματα πλοιάρχων, δεν είναι και τόσο μέσα στα πλαίσια των ενδιαφερόντων μου θέματα που αφορούν πληρώματα, δε γνωρίζω περί "αντιδραστικότητας" προς συγκεκριμένο πρόσωπα. Έχω, όμως, ακούσει κατά καιρούς από φίλους και γνωστούς να αναφέρουν καπεταναίους που δηλώνουν ρητά και κατηγορηματικά "είμαι ο καλύτερος", "είμαι μεγάλος" και τα συναφή. Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν ισχύουν, αλλά δεν θα ήταν αλαζονικό και "παρακινδυνευμένο" (ο διάολος έχει πολλά ποδάρια) να δηλώνει κανείς έτσι, σε κάθε επαγγελματικό τομέα που οι αστάθμητοι πράγοντες παίζουν ρόλο, ακόμη κι αν είναι αυθεντία στο χώρο του; Επίσης, πόσο "έμπιστος" και σοβαρός μπορεί να θεωρηθεί κάποιος που παινεύει τον εαυτό του; (ως ανώνυμος χρήστης στο διαδίκτυο, ας πούμε)

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

γιατι τοση ενταση;

ειναι δυνατον οτιδηποτε γινεται στη ναυσιπλοϊα στον πλανητη να αναγαγεται σε 2-3 πλοιαρχους του αιγαιου; οχι βεβαια. αδικουμε πρωτα απ'ολα αυτους που θελουμε να κολακεψουμε και τους κανουμε να φαινονται σα να επιδιωκουν την κολακεια.

Link to comment
Share on other sites

Μα εδώ δεν θέλουμε να κολακέψουμε 2-3 πλοιάρχους αλλά το σύνολο των Ελλήνων πλοιάρχων γιατί το αξίζουν πραγματικά.Απλά η αναφορά ενός παραδείγματος βλέπω ότι δεν άρεσε και δεν καταλαβαίνω και τον λόγο

Edited by Earl Granville
Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως να είναι τυχαίο ενδεχομένως όμως και να μην είναι.Πάντως εγώ πολύ δύσκολα βαριέμαι ή αντιδρώ σε επαναλαμβανόμενα ακριβή γραφόμενα τέτοιου περιεχομένου.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ αντιλαμβάνομαι γιά ποιόν λόγο υπάρχει τόση ένταση.Η δουλειά τών καπετάνιων είναι να βάζουν το πλοίο τους στο λιμάνι με ασφάλεια-με την προϋπόθεση όμως ότι υπάρχει λιμάνι.Γιατί μήν μού πή κανείς ότι ο Αθηνιός είναι λιμάνι ή ότι το κεφαλόμωλο στην Κάσο είναι λιμάνι.

Οταν λοιπόν ένας καπετάνιος μπορεί και προσεγγίζει με ασφάλεια σε μιά τέτοια πρωτόγονη "υποδομή"-και μάλιστα με άσχημες καιρικές συνθήκες-τότε δέν κάνει απλώς την δουλειά του,αλλά την υπερβαίνει.Κι'επειδή αναφέρθηκε πιό πάνω κάτι περί κανονισμών,η δική μου άποψη είναι πως κανένας καπετάνιος δέν είναι αυτοκτονικός τύπος ώστε να θέλη να πνιγή ο ίδιος-απλά όπου εκτιμά ότι μπορεί να "διαχειριστή" την κατάσταση,κάνει την προσέγγιση επειδή ξέρει ότι έτσι θα εξυπηρετηθούν οι επιβάτες αφού θα φτάσουν στον προορισμό τους και θα εξυπηρετηθούν οι κάτοικοι τού νησιού αφού θα φτάσουν σ'αυτούς τά όποια εφόδια μεταφέρει το πλοίο.Κανείς δέν είναι τόσο ανεύθυνος ώστε να εκθέση τους επιβάτες τού πλοίου του σε κίνδυνο χωρίς λόγο.

Και επίσης μήν νομίζουμε ότι και οι ποντοπόροι πλοίαρχοι δέν αναγκάζονται να δέσουν πολλές φορές σε εξ ίσου δύσκολα ή πρωτόγονα λιμάνια (που μάλιστα στα περισσότερα ενδεχομένως δέν έχουν ξαναπάει)-και μάλιστα με πλοία που δέν έχουν τίς ελικτικές ικανότητες τών περισσότερων επιβατικών.Αυτούς όμως,όπως είπε και ο voyager πιό πάνω,τους μαθαίνουμε μόνο όταν γίνη κάποιο ατύχημα και πέσουν όλα τα ΜΜΕ να τούς φάνε πρίν κάν η δικαιοσύνη αποφανθή άν έφταιξαν ή όχι....

Edited by Hastaroth
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

θέλω να κάνω ένα σχόλιο με αφορμή το περιστατικό στο Hράκλειο με το FESTOS PALACE.

έχω την εντύπωση πως έχουν παρεξηγηθεί λίγο μέσα στο φόρουμ κάποιες έννοιες όπως αυτή της λέξης πλοίαρχος, αυτή της λέξης ασφάλεια επιβατών και πλοίου, η έννοια της λέξης μανούβρα στο βωμό της οποίας οι δύο προηγούμενες έχουνε πάει περίπατο. Mε έκπληξη είδα να γίνονται αρνητικά σχόλια για τον καπετάνιο του εν λόγω πλοίου επειδή τι έκανε; Έμεινε εκτός λιμανιού διότι έκρινε επισφαλή την προσέγγιση με τις επικρατούσες καιρικές συνθήκες. δηλαδή έκανε το αυτονόητο! κάποιο άλλο πλοίο, σε άλλη γραμμή θα είχε σφυρίξει τρεις και θα είχε πάει στο επόμενο λιμάνι. και αντ'αυτού "σταυρώθηκε" δημόσια επειδή στη συνείδηση των καπετανέων του καναπέ και του ais (φυσικά είναι και ο μικρός George ένας από αυτούς) μαγκιά είναι η ανάποδη στροφή με τα πέδιλα πάνω από τις μπίντες και τα παλας με τα 120 προπελάκια είναι παιχνίδια παντός καιρού. Άμα είναι έτσι να καβαλίσουμε όλοι από ένα βαπόρι και να πάμε να διδάξουμε ναυτοσύνη...!

Eγώ θα το θέσω αλλιώς: Aν το πλοίο έκανε την προσπάθειά του κανονικά, χωρίς ρυμουλκά και ερχότανε μια ριπή αέρα και το πέταγε πάνω σε κανα ντόκο ή ακόμα χειρότερα σε κάποιο πλοίο δεμένο κοντά του, θα ήταν καλύτερα; Tα σχόλια για τον πλοίαρχό του θα ήταν θετικότερα;

καλό θα είναι να μάθουμε που τελειώνουν οι γνώσεις μας και το χόμπυ μας και που αρχίζει η δουλειά των άλλων. που τελειώνει το αστείο και που αρχίζει το σοβαρό. για μένα άριστα έπραξε ο πλοίαρχος του FESTOS και του κάθε FESTOS και έμεινε εκτός λιμανιού, άριστα έπραξε και ζήτησε τη βοήθεια ρυμουλκών εφόσον είχε τη δυνατότητα. To πλοίο έδεσε απροβλημάτιστα και οι επιβάτες έστω και λίγο παραπάνω ταλαιπωρημένοι αποβιβάστηκαν με ασφάλεια και όλα κύλισαν ομαλά. :)

Link to comment
Share on other sites

Eν συνεχεία του ανωτέρω σχολίου που βάζει τα πράγματα στην θέση τους, ενθυμούμαι ότι προ πολλών ετών ο πλοίαρχος ενός καραβιού στους διαμαρτυρόμενους (καλοκαιρινούς) επιβάτες που είχαν φθάσει στη γέφυρα (προ ISM) ζητώντας του να αποπλεύσει υπογράφοντας πρακτικό και αψηφώντας τον Tσικνιά που έβραζε, τους είπε: "Eγώ θα φύγω, αλλά μόλις βγούμε από το λιμάνι, θα με παρακαλάτε να γυρίσω κι' εγώ πίσω δεν θα κάνω".

Kαι για να ομιλήσω παραβολικώς, όταν οι Aγγλοι ετοίμαζαν τον πρόδρομο της SAS στις αρχές του 1940, μία από τις ερωτήσεις που έθεταν στους εθελοντές που έσπευσαν να στελεχώσουν το νέο σώμα ήταν "φοβάσαι;" H αρνητική απάντηση σήμαινε και το αυτόματο τέλος της καρριέρας στις ειδικές δυνάμεις πριν καν αρχίσει.

Link to comment
Share on other sites

ο george ειπε το αυτονοητο.

ακομη δεν εχω χωνεψει οτι το δηλος ηρθε απο κορεα παιρνοντας απο δυο ωκεανους και δυο ζωνες πειρατειας, το ψαρα γκλορυ εκανε τον περιπλου της ευρωπης και πολλα ελληνικα ferries συμμετειχαν στην εκκενωση της εμπολεμης λιβυης με ασχημες καιρικες συνθηκες και εδω οι αναφορες ηταν ελαχιστες, αλλα αντιθετα εχουμε χορτασει να ακουμε για ηρωικες μανουβρες με μπουνατσα απο πλοιαρχους που οταν χανουν λιμανι ειναι θειο θελημα και ανωτερα δυναμη. καλος πλοιαρχος δεν ειναι αυτος που μας μπαζει στη γεφυρα και μας λεει ιστοριες

Link to comment
Share on other sites

...καλος πλοιαρχος δεν ειναι αυτος που μας μπαζει στη γεφυρα και μας λεει ιστοριες

Oπως βέβαια δεν είναι και απαραίτητα κακός, και κατά την γνώμη μου ισχύει και το αντίθετο : "καλος πλοιαρχος (επίσης) δεν ειναι αυτος που δεν μας μπαζει στη γεφυρα και δεν μας λεει ιστοριες" :D

Mε λίγα λόγια, "έτερον - εκάτερον", ή ακόμα καλύτερα "το ένα δεν αποκλείει το άλλο".

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι το ενα δεν αποκλειει το αλλο, αλλα οταν στο ελληνοφωνο internet (και στο shipfriends) τα διθυραμβικα σχολια ειναι μονο για ορισμενους εκ των πλοιαρχων που ακολουθουν πολιτικη "ανοιχτων θυρων" και αγνοουνται ολοι οι υπολοιποι*, ο καθε τριτος μπορει να κανει δευτερες σκεψεις, οτι δηλαδη οι επαινοι μπορει να μην ειναι τοσο αυθορμητοι.

*στην ακτοπλοϊα αναφερομαι και δευτερευοντως στην κρουαζιερα, οι υπολοιποι ετσι και αλλιως ειναι εκτος δημοσιοτητας

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...