Jump to content
Shipfriends

Πόρτο Γραμβούσα (ΙΜΟ 8647684)


Recommended Posts

  • 1 year later...

Το μικρό ΠΟΡΤΟ ΓΡΑΜΒΟΥΣΑ βλέπω αυτήν την ώρα στο AIS στα βορειοανατολικά της Κέας, να ανηφορίζει για τα ναυπηγεία της Καλαμαριάς στην Θεσσαλονίκη, όπου εξάλλου πηγαίνουν πολλά από τα τουριστικά πλοιάρια της Κρήτης για τις ετήσιες (ή μη) συντηρήσεις τους.

Το πλοιάριο έχει κατασκευαστεί το 1997, έχει ΙΜΟ 8647684, και ανήκει στην Cretan Cruises Shipping Co, πλοιοκτήτρια εταιρεία και του ΓΡΑΜΒΟΥΣΑ (ex- ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ) .

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...
  • 1 year later...
  • 2 weeks later...
  • 5 months later...
  • 5 months later...
  • 10 months later...

Το Πόρτο Γραμβούσα έχει κατασκευαστεί στο ναυπηγείο του κ. Δημήτρη Χωματα στη Θεσσαλονίκη το 1997. Το πλοίο έχει μήκος 40,25 μέτρα και πλάτος 7 μέτρα. Η χωρητικότητα του σε επιβάτες είναι 500 άτομα και έχει νηολόγιο Χανίων Νο: 203. Το μακρόστενο σουλούπι του μου δίνει να καταλάβω ότι πρέπει να έχει υποστεί κάποια επιμήκυνση στη ζωή του. Φέτος νομίζω ότι δεν ταξιδέψε καθόλου στη γραμμή Κίσσαμο Γραμβουσα Μπάλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Για την ώρα μετέχει σε έρευνα και διάσωση ανοιχτά της Γραμβουσας. Έχει γίνει και σχετικό mayday relay για άνθρωπο στη θάλασσα από το Ολυμπία Ράδιο.

Link to comment
Share on other sites

Το Πόρτο Γραμβουσα ξεκίνησε δρομολόγια μεταξύ Ιεράπετρας Χρυσή τη Παρασκευή 1η Ιουνίου. Νομίζω ότι είναι η πρώτη φορά που δουλεύει σε αυτή τη γραμμή, μιας και τα προηγούμενα χρόνια δούλευε από τη Κισσάμο για Μπάλο και Γραμβουσα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...