Jump to content
Shipfriends

Tychy (IMO 8302284)


Recommended Posts

On 10/18/2011 at 2:42 PM, 'Panagia Ekatontapiliani said:

Στο Ν.Μ Δραπετσώνας είναι και το Ro-Ro Tychy (ΙΜΟ 8302284)

Το είδα σε φωτό στο marinetraffic, και αναρωτιόμουν "τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει". Τελικά μου θύμιζε το WLOCLAWEK που είχαμε δει τον περασμένο Φεβρουάριο, επίσης στον μώλο Δραπετσώνας.

 

On 2/12/2011 at 8:52 PM, 'ΣΕΙΡΙΟΣ said:

Εκ της Πολωνίας ορμώμενο τελικά το ...θεριό wink.gif . Έχει ναυπηγηθεί το 1989 στο Γκντανσκ της Πολωνίας και ανήκει σύμφωνα με το equasis στην εταιρεία POL-EURO SHIPPING LINES PLC-SA, ενώ από το 1997 φέρει σημαία Μάλτας. Σύμφωνα με το Fakta έχει και τέσσερα αδέλφια, τα ZERAN, TYCHY, CHODZIEZ και DEBICA.

Το TYCHY έχει κατασκευαστεί το 1988, στα ίδια ναυπηγεία (Gdynia Shipyard) στο Γκντανσκ της Πολωνίας, ανήκει στην ίδια εταιρεία με το WLOCLAWEK και φέρει επίσης σημαία Μάλτας. Προηγούμενα ονόματα : TYCHY (1988), VILLE DE LATTAQUIE (1992), TYCHY (1993 - .....)

Εδώ πολλές και όμορφες φωτό του πλοίου. Προσωπικά βρίσκω αυτήν την σειρά των πλοίων, πολύ όμορφη και ενδιαφέρουσα.

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν κάποιο από τα πέντε πλοία της σειράς είχε ή έχει κάποια σχέση με τον όμιλο Ευγενίδη.

Τόσο στο equasis πάντως, όσο και στο shipspotting, τα τέσσερα από αυτά, WLOCLAWEK, ZERAN, CHODZIEZ και TYCHY, φέρονται να ανήκουν στην Pol Levant Shipping Lines (Γκντανσκ, Πολωνία), ενώ το πέμπτο το JOLLY BLU (ex- DEBICA) ανήκει στην Linea Messina και μας το έχει παρουσιάσει εδώ ο Nick.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στον καταπέλτη έχει στη μέση περίπου ένα χώρισμα......αριστερά είναι μια ράμπα μεγάλη που οδηγεί στο πάνω κατάστρωμα......από δεξιά πάλι είναι μια άλλη ράμπα, λίγο πιο πλατιά που οδηγεί σε κατω γκαράζ........Ενδιαφέρον σύστημα φόρτωσης.......ιδαιτερα επιβλητικό πλοίο το TYCHY αλλα και με δυνατότητες από χωρητικότητα και ταχύτητα........Αραγε στην Αδριατική, θα μπορούσε να προσφέρει; Και κατι ακόμα, βλέπω πάνω στο ντεκ στις φωτογραφίες κοντέινερς. Αυτά πως φορτώνονται στο πλοίο ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Aυτο η καποιο αδερφακι του ανηκει στον ομιλο ευγενιδη?

Aυτό είναι που ανήκει στον όμιλο Eυγενίδη. τελείωσε ο ναύλος του και έδεσε στο Nέο μόλο ενώ προσεχώς θα αναχωρήσει με νέα ναύλωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Να το και το TYCHY

Α, σ' ευχαριστώ πολύ, Polmyt, έστω και λίγο καθυστερημένα... Ωραίο είναι! Μοιάζει με το ΠΕΛΑΓΙΤΗΣ. Είναι πολύ όμορφη αυτή η σειρά των ro-ro! Μακάρι να δούλευαν περισσότερα στο Αιγαίο... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 6 months later...

Σε όλα τα καλά τα μαγαζά :P ταξιδεύει το Tuchy, τους τελευταίους μήνες ανάμεσα σε Αίγυπτο, Λιβύη, Συρία και Αλγερία. Αυτήν τη στιγμή κατευθύνεται για το Djen Djen της Αλγερίας προερχόμενο από το Derince(Δερύνεια στα ελληνικά νομίζω) της Τουρκίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 1 year later...
  • 11 months later...
  • 3 weeks later...

Χθες το απόγευμα το πλοίο μεθορμισε από το μωλο της ΔΕΗ στο Ν.Μ. Δραπετσώνας δίπλα από το Αδαμαντιος Κοραής. Όσο ήταν στο μωλο της ΔΕΗ είχε κάνει μια περιστροφή γύρω από τον άξονα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To πλοιο βρισκεται οπως ειπαμε στον Νεο μωλο με τις εργασιες να συνεχιζονται και με αρκετο κοσμο να δουλευει σε αυτο

Οσο ηταν στο Κερατσινι ειχε πεσει αρκετο μινιο στο πλοιο,ενω εχω την εντυπωση οτι εχει βαφτει σε λιγο πιο εντονο μπλε

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...