Jump to content
Shipfriends

Tera Jet (IMO 9179660)


George

Recommended Posts

  • Replies 750
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

είδα ότι στο πλοίο έχει σβηστεί το σινιάλο της tirrenia και έχει βαφτεί από πάνω η μπλε γραμμή που έχει σε ολη την υπόλοιπη μπάντα.....Επιπλέον το όνομα SCORPIO έχει σβηστεί και αυτό ενώ το RONKE γράφτηκε με αρκετά μεγαλύτερα γράμματα πλώρα-πρύμα και κυματίζει μια κιτρινη σημαία πρύμα.......

Σωστά τα όσα μας ανέφερε ο giorgos_249, με την μόνη διαφορά ότι προσωπικά δεν είδα πουθενά σήμερα κίτρινη σημαία.

gallery_2102_1293_112524.jpg

Πράγματι το όνομα RONKE έχει γραφτεί πρύμα-πλώρα με "κανονικά" γράμματα, αλλά επειδή το βρίσκω από χλωμό έως εντελώς απίθανο να μετονομάστηκε σε αυτό το όνομα ένα πλοίο που πρόκειται να δραστηριοποιηθεί στην χώρα μας, έκανα μία πρόχειρη αναζήτηση στο google με τον όρο "Ronke name meaning".

Tα περισσότερα (αν όχι όλα) αποτελέσματα που προέκυψαν, οδηγούν στο ότι το "RONKE" είναι μία λέξη η οποία χρησιμοποιείται στην Νιγηρία, και σημαίνει "found someone to cherish or care for".

Βρε λέτε να λύσαμε το .....μυστήριο του SCORPIO - RONKE ??? B)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω φίλε μου. Πρώτα πρώτα, όπως είπες και εσύ το σενάριο περί "mega yacht" είναι αρκετά παλιό, και ύστερα στα ναυπηγεία ΛΑΜΔΑ, και μάλιστα στην ίδια ακριβώς προβλήτα, έχουν ανά καιρούς φιλοξενηθεί αρκετά ελληνικά ταχύπλοα χωρίς να ...μετατραπούν σε mega yachts. Άσε που δεν βλέπω να γίνεται καμμία μετασκευή παρά μόνο κάτι ψευτοβαψίματα.

Προσωπικά θεωρώ πολύ πιθανότερο να πουλήθηκε κοψοχρονιάς για να δρομολογηθεί στην Νιγηρία (που αναφέρω πιό πάνω), εκτός πιά κι αν το πήρε κανας Νιγηριανός πρίγκηψ για προσωπική του θαλαμηγό....... :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ετσι ειναι απ οτι φαινεται,πραγματικα αναρωτιεμαι τι θα κανει στην χωρα μας :confused: Το οτι κυκλοφορουν ελαχιστα πλεον ταχυπλοα(με λιγα δρομολογια),αλλα δεν ξεκινησαν καν(βλεπε ΚΕΝΤΕΡΗΔΕΣ)ενω και αυτα που τα πηγαιναν με συμβατικες ταχυτητες(ΠΑΝΑΓΙΕΣ)προσπαθουν να τα δρομολογησουν οσο πιο αργα γινεται,λογω της περιορισμενης κινησης,δειχνει γιατι το SCORPIO δεν μπορει να εχει μελλον στα νερα μας.(διαβαστε για την καταναλωση του στις προηγουμενες σελιδες).

Εχει περασει το μισο καλοκαιρι,για να δουμε αν θα φανει σε καποιο επομενο ΣΑΣ δηλωμενο για δρομολογηση :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΓΟΡΑΣΗ Η SEA JETS ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΗ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΙΣ 4 DIESEL ΜΗΧΑΝΕΣ. ΤΙΣ 2 GUS TURBINE ΤΙΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΜΟΝΟΣΗ ΡΩΣΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

τα 2 εσωτερικα jet λοιπουν απο την πρυμνη του πλοιου αρα αυτο θα ειχε γινει στη ιταλια προ πολου

στο γκαραζ εχουν κ μια γενητρια για να δινει ρευμα στο πλοιο

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο ΝΜΔ πλέον το πλοίο, από ότι μου είπαν είναι διακριτό από το δρόμο προς Πέραμα.

Kαι ακόμα πιό διακριτό από τον μώλο ΔΕΗ. :) Στην ίδια οπωσδήποτε κατάσταση που το είχαμε δει και στις μακρινές φωτό από τα ναυπηγεία της Ελευσίνας.

gallery_2102_1293_174975.jpg

gallery_2102_1293_338763.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το RONKE πλέον, έχει ακόμη σημαία του Αγίου Δομήνικου ή έχει υψώσει κάποια κοινοτική?

Βλέποντάς το...που λες Νηρέα μου :D... εκ του σύνεγγυς στο ΝΜΔ όχι με σημαία Αγίου Δομήνικου, αλλά με Δομηνικανή σημαία...αυτή με το παπαγαλάκι :rolleyes: ... και κρίνοντας κι από την γενική του εικόνα, θα έλεγα ότι απέχει πάρα πολύ από το να ξεκινήσει δρομολόγια στην Ελλάδα και μάλιστα από το Λαύριο.

Link to comment
Share on other sites

Και μέσα σε όλα αυτά, το equasis το εμφανίζει με σωστά μεν χαρακτηριστικά αλλά με το όνομα AMOR και σημαία Τανζανίας... :blink:

Ό,τι να'ναι...!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σώνει και καλά πρέπει το πλοίο να ταξιδέψει Ελλάδα??? Ποιά ήτο η αγαπημένη γραμμή εξωτερικού επί συναπτών ετών , τότε που μαζεύονταν πλοία και πλοία (και μάλιστα ταχύπλοα) σε περιοχή που το πετρέλαιο είναι πιο φτηνό απ το νερό???Με τη βοήθεια του Αλλάχ θα κυματίσει περήφανη η Ελληνική σημαία σε κεινα τα μέρη...Λέμε τώρα.Μη το δέσετε και σκοινί -κορδόνι...

Link to comment
Share on other sites

Εάν αναφέρεσαι σε εμένα, Λευτέρη, δεν υποστηρίζω ότι θα δρομολογηθεί στην Ελλάδα "σώνει και καλά", το αντίθετο μάλιστα. Άλλοι είναι αυτοί που το υποστηρίξαν με δημοσιεύματα, επικαλούμενοι "πληροφορίες". Από εκεί και πέρα μου φαίνεται μάλλον απίθανο να κατεβάσει την σημαία με το παπαγαλάκι και να υψώσει την Ελληνική, μόνο και μόνο για να πάει να δουλέψει στην Ερυθρά. Υπάρχει κανένας λόγος για να το κάνει αυτό? Όσον αφορά την ίδια την προοπτική να πάει να δουλέψει ελληνικό ταχύπλοο στην Ερυθρά (στη μετά ΝΕΛ-Ερυθράς εποχή και της έλευσης των δίδυμων αραβικών Austal)...έχω πει την γνώμη μου πριν χρόνια.

ΥΓ. Και για να μην παρεξηγηθώ μιλάω μόνο για την προοπτική δρομολογίων. Δεν αποκλείω να πάει στην Ερυθρά ή όπου αλλού για άλλο σκοπό.

Link to comment
Share on other sites

Equasis και Σουηδος λενε οτι πουληθηκε σε εταιρεια της Ταζμανιας με νεο ονομα Amor...

Αβυσσος η ιστορια του!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στο πλοίο μπήκαν άνθρωποι πλέον.....Έχει αλλάξει όνομα εδώ και λίγες μέρες σε SEA BREEZE III και σηκωσε σημαία Παναμά.......Επίσης κάτι έχει γραφτεί στη μπαντα όπως φαίνεται στη φώτο δεξιά....

post-2780-0-91139200-1344962006_thumb.jp

Edited by giorgos_249
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...