Jump to content
Shipfriends

Horizon (IMO 8807088)


Recommended Posts

Ας ανοιξουμε ενα νεο θεμα και για το HORIZON
Αδερφο του γνωστου μας ZENITH ειναι χτισμενο το 1990 στα ναυπηγεια Papenburg για την Celebrity Cruise ενω αυτη την εποχη ειναι υπο τη διαχειρηση της Pullmantur

Να και μια φωτο απο το λιμανι της Ροδου

gallery_1819_1243_855482.jpg

 

______________________________________________________________________________________________

(1990, ex-Horizon, Island Star)

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Aπό την τελευταία φορά που έχουμε να αναφερθούμε στο πλοίο, έχει αλλάξει χρώματα και σινιάλα, φέροντας πλέον αυτά της "Croisieres De France". Τώρα γιατί η εταιρεία στο site της, το αναφέρει στον στόλο της σαν δύο διαφορετικά πλοία, HORIZON 2011 (με τα προηγούμενα σινιάλα του) και HORIZON 2012 (με τα σημερινά) είναι "περιέργειας άξιον".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ο "Ορίζοντας" της CDF λοιπόν , ο οποίος αν έχω καταλάβει καλά,ανήκει στη Pullmantur,και ναυλώνεται στη CDF - προσωπικά το εχω δεί σε φετινές φωτογραφιες και με τα χρωματα τα νέα της Pullmantur (σκουρο μπλε) - μας πρωτοηρθε στις 6.6.2013 για φέτος.

 

Στην επόμενη προσέγγιση του ,που έγινε πριν λίγες μέρες,φίλος μου συνκαραβολάτρης που ηταν στο λιμάνι εκείνη τη στιγμή ,μου ειπε πως κατα σύμπτωση μπήκε στο λιμάνι μαζί με το Blue Horizon ,με το οποίο χαιρετήθηκαν 3 φορές.Άραγε να ήταν λόγω ίδιου ονόματος,η ο captain του Horizon είναι συμπατριώτης μας ?? Επόμενη και τελευταία φετινή προσέγγιση αν δεν απατώμαι ειναι στις 17.10

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επόμενη και τελευταία φετινή προσέγγιση ειναι στις 17.10

 

To γουστάρω πολύ αυτό και το Zenith. Tο βλέπουμε στην αναχώρησή του εκείνη τη μέρα.

 

15485503451_18e5aa062e_m.jpg

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 2 months later...
  • 2 months later...

Πτώση στη θάλασσα αλλοδαπού επιβαίνοντα στο Κ/Ζ Horizon στο Βόλο

Quote

Ενημερώθηκε, πρώτες πρωινές ώρες σήμερα το Ενιαίο Κέντρο Συντονισμού Έρευνας και Διάσωσης του Λιμενικού Σώματος – Ελληνικής Ακτοφυλακής από τον Πλοίαρχο του Κ/Ζ “HORIZON” σημαίας Μάλτας, για πτώση 45χρονου αλλοδαπού επιβαίνοντα στη θάλασσα, ενώ το Κ/Ζ έπλεε στη θαλάσσια περιοχή νότια ν. Σκοπέλου, προερχόμενο από Μύκονο και με προορισμό το λιμένα του Βόλου.

Άμεσα το πλοίο πραγματοποίησε αλλαγή πορείας και καθελκύστηκε σωστική λέμβος, ενώ ο 45χρονος εντοπίστηκε και περισυλλέχτηκε από τα μέλη του πληρώματος του HORIZON”, καλά στην υγεία του και νοσηλεύτηκε προληπτικά στο ιατρείο του πλοίου.

Το εν λόγω Κ/Ζ κατέπλευσε βραδινές ώρες χθες στο λιμένα Βόλου.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...

Βέβαια, για να τα λέμε και αυτά, το χάνουμε κι αυτό το πλοίο και φωτογραφία το γκάλλερι δική μου δεν υπάρχει πουθενά :D. Αναχωρεί στις 16 νομίζω, εμείς ας το δούμε δεμένο στο ντόκ Ξυλείας, φυσικά διαθέτει το κατάστημα και πρυμνιά όψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για όποιον ενδιαφέρεται,ας το φωτογραφίσει στις 6/8 στις 18.00  :)  δεν ξέρεις...

Aς το θυμηθούμε 7 χρόνια πριν σε μια απογευματινή του αναχώρηση

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...