Jump to content
Shipfriends

Αμοιβές και Ασφάλιση Πληρωμάτων


Orestis

Recommended Posts

 Δεν εννοώ  να βάλουν Ιταλούς στα παλάτια του Ηρακλείου...Μόνο το πως μπορεί να κλείσει  ξαφνικά  μια εταιρεία....Εάν το πάμε πιο μακριά μην ξεχνάς  ότι θα  φέρει πλοίο με Ιταλική σημαία Πειραιά-Χανιά ....(που μόνη απαίτηση για το πλήρωμα  εκτός των πιστοποιητικών είναι η γλώσσα)...Εκεί να δώ την Π.Ν.Ο. και τους λοιπούς εργατοπατέρες... 

Edited by nikosa
Link to comment
Share on other sites

Οταν βλεπουμε στο Αιγαιο πλοια με Κυπριακη σημαια δεν ενοχλουμαστε ενω ενα με Ιταλικη,Γαλλικη,Ισπανικη κλπ θα μας χαλαγε τη σαλτσα ε;:D

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται εάν αυτό το πλοίο έχει κατώτερο πλήρωμα από τρίτες χώρες, με πολύ χαμηλότερα μισθολόγια από τα πλοία που έχουν Κυπριακή σημαία αλλά οι αμοιβές είναι σύμφωνα με τους Ελληνικούς μισθούς των ναυτικών.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωριζω αυτο απλα αναφερομαι στο πως το βλεπουν καποιοι απο τον δικο μας χωρο αυτο που-οπως εχω ξαναπει-θεωρουν οτι τα πλοια ειναι..βραχονησιδες.

Ειδικα για τις Κυπριακες σημαιες ας πουμε δεν εχω δει ποτε κανεναν να λεει το παραμικρο..Εκει δεν τους θιγουν οι μειωμενες οργανικες συνθεσεις μονο στην Ιταλικη εχουν αλλεργια;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει διαφορά ίσως επειδή στο Grimaldi  οι Έλληνες είναι ανασφάλιστοι και με διαφορετικά δικαιώματα από τους Ιταλούς...

Edited by nikosa
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δίκιο έχεις πληρώνει εισφορές για σύνταξη...Τώρα εάν συμβληθεί με το ΝΑΤ άλλο θέμα...

 

 

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, MILTIADIS said:

Ε οχι κ ανασφαλιστοι..μη γραφουμε οτι θελουμε πισω απο ενα ψευδονυμο;)

Ανασφαλιστοι εντελως στις γραμμες της ιταλιας.. Μεχρι πριν 2 με 3 χρονια οσοι καταφεραν πηραν μερικους μηνες υπηρεσια.. Στο λεω απο προσωπικη εμπειρια εχοντας χασει χρονια οχι μηνες υπηρεσια εκει μεσα.. 

Link to comment
Share on other sites

Συν ότι δεν σε πληρώνει όπως τους Ιταλούς...

Ξεχασμένοι από τα Ελληνικά σωματεία κόκκινο πανί από τα Ιταλικά....

Μόνο τα δύο κράτη για φόρους όχι για παροχές...

Έχεις εργαστεί σε αυτά τα πλοία?

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Τον Miltiadis ρώτησα  εάν έχει εργαστεί εκεί...

 

17 hours ago, MILTIADIS said:

Ε οχι κ ανασφαλιστοι..μη γραφουμε οτι θελουμε πισω απο ενα ψευδονυμο;)

Αν δεν εργαστείς εκεί δεν ξέρεις τι επικρατεί...

Edited by nikosa
Link to comment
Share on other sites

Έχω εργαστεί στην ΜΙΝΟΑΝ για 4 μήνες συγκεκριμένα στο Cruise Europa και αυτό που έχω να πω είναι ότι,ΝΑΙ είναι ανασφάλιστα.Μερικοί εδώ μέσα αν δεν ξέρουν τι συμβαίνει πραγματικά στην συγκεκριμένη εταιρεία να μην γράφουν ότι θέλουν.Το καλό βέβαια είναι ότι έχει καλά λεφτά,που σημαίνει ότι σου πληρώνει την υπηρεσία ώστε αν θέλεις να την εξαγορασεις στο μελλον πας και πληρώνεις.Μόνο που ειναι απλησίαστο το ποσό για να την εξαγοράσεις σε κάποιες ειδικότητες...

Edited by Μάκης Στεφανάτος
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Μάκης Στεφανάτος said:

Έχω εργαστεί στην ΜΙΝΟΑΝ για 4 μήνες συγκεκριμένα στο Cruise Europa και αυτό που έχω να πω είναι ότι,ΝΑΙ είναι ανασφάλιστα.Μερικοί εδώ μέσα αν δεν ξέρουν τι συμβαίνει πραγματικά στην συγκεκριμένη εταιρεία να μην γράφουν ότι θέλουν.Το καλό βέβαια είναι ότι έχει καλά λεφτά,που σημαίνει ότι σου πληρώνει την υπηρεσία ώστε αν θέλεις να την εξαγορασεις στο μελλον πας και πληρώνεις.Μόνο που ειναι απλησίαστο το ποσό για να την εξαγοράσεις σε κάποιες ειδικότητες...

Είναι από τις περιπτώσεις που αν δεν τις βιώσεις δεν τις καταλαβαίνεις....

Link to comment
Share on other sites

Οι Ιταλοί παίρνουν κάποιο ποσό παραπάνω ανάλογα με την οικογενειακή και τον αριθμό των μελών της οικογενείας τους , καθώς και επίδομα ανεργίας 70%  του μισθού τους...Συν παροχές υγείας...

..Στους Έλληνες καταβάλλει εισφορές μόνο για σύνταξη(ποσοστό μαζί με τον ναυτικό)...Τώρα κανείς δεν έχει πάρει σύνταξη από εκεί για να ξέρει(πρέπει να φτάσεις τα 67).

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

@nikosa Όλα τα παραπάνω που αναφέρεις τα παίρνουν σε χρήμα στο χερι; Διότι δεν υπάρχει CCN ( σύμβαση) που να το προβλέπει.  Η υγεία είναι καθ' όλα δωρεάν όπως επίσης η ανεργία δίδετε διαμέσου του φορέα INPS.

Link to comment
Share on other sites

Στο  χέρι και προβλέπονται από την σύμβαση σαν οικογενειακό επίδομα.Σε εμάς δεν κάνουν τις ίδιες συμβάσεις(κανείς δεν ενδιαφέρεται-όπως έγραψα και παραπάνω οι Έλληνες είναι ξεχασμένοι από τα Ελληνικά σωματεία και κόκκινο πανί για τα αντίστοιχα Ιταλικά  και για τα δύο κράτη  οι Έλληνες  είναι  μόνο για να καταβάλλουν φόρους) .Τώρα χωρίς διαμονή δεν παίρνεις ασφάλεια  στην Ιταλία(ούτε κάρτα υγείας μπορείς να εκδόσεις και φυσικά ούτε λόγος για το έντυπο S1).Το ίδιο ισχύει και για την ανεργία...Στα λόγια όλα καλά είναι  τα γεγονότα είναι άλλα...Οι Έλληνες έχουμε τους Φιλιππινέζους    και οι Ιταλοί  έχουν τους 'Έλληνες...Έχω χαραμίσει δυστυχώς και εγώ κάποια χρόνια εκεί..

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ως επί το πλείστον όλοι, Έλληνες και ιταλοί ανεξαρτήτως, πληρώνονται  μαύρα; Εάν είναι έτσι δεν θεωρούνται λαθρεπιβατες; Υπό ποιό καθεστώς βρίσκονται στο πλοιο; Σε περίπτωση ατυχήματος, βλέπε Νόρμαν Ατλάντικ, τι γίνετε;

Edited by rapeza
Link to comment
Share on other sites

Είναι ναυτολογημένοι αλλά για τους Έλληνες είναι ακριβώς σαν τα ανασφάλιστα....Φόροι πληρώνονται κανονικότατα και στην Ιταλία(Ιταλοί και Έλληνες) και στην Ελλάδα(για τους Έλληνες).Για την εφορία την Ελληνική θεωρούνται κάτοικοι εξωτερικού και για την Ιταλική εφορία ένα είδος εποχικών εργαζομένων...όλοι τα γνωρίζουν ,υπουργεία ,λιμεναρχεία σωματεία κ.λ.π.  ,όλοι όμως κάνουν τον Κινέζο...

 

Το Norman Atlantic ήταν συμβεβλημένο με το ΝΑΤ  Από ότι μου έχουν πει από το πατρονάτο στην Αθήνα αυτός είναι συμβεβλημένος με κάποια  νοσοκομεία γιο τους Έλληνες.

Link to comment
Share on other sites

On 4/26/2018 at 5:10 PM, nikosa said:

Για την εφορία την Ελληνική θεωρούνται κάτοικοι εξωτερικού και για την Ιταλική εφορία ένα είδος εποχικών εργαζομένων...όλοι τα γνωρίζουν ,υπουργεία ,λιμεναρχεία σωματεία κ.λ.π., όλοι όμως κάνουν τον Κινέζο...

 

Συγχώρησέ μου την άγνοια γιατί ναυτικός δεν είμαι. Δηλαδή μεταφέρεσαι στην ΔΟΥ Εξωτερικού? Που έγκειται η παρατυπία/παρανομία σε αυτό που περιγράφεις? 

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν έχεις ασφαλιστικά δικαιώματα σε καμία χώρα(εκτός εάν έχεις 13,5 έτη υπηρεσία στο φυλλάδιο οπότε δεν έχεις  κανένα πρόβλημα με τον Οίκο του ναύτου επειδή έχεις θεμελιώσει δικαίωμα για μειωμένη σύνταξη).Ασφάλιση στην Ιταλία χωρίς μόνιμη κατοικία δεν γίνεται.

Δεν μπορείς να  μεταγραφείς στην ΔΟΥ Εξωτερικού επειδή δεν έχεις κατοικία στην Ιταλία για να μεταφέρεις την φορολογική σου κατοικία.

Για τις δύο χώρες υπάρχεις για την Ιταλία για φόρο εισοδήματος και στην Ελλάδα για την Έκτακτη Εισφορά.

όλα αυτά γίνονται γιατί ο εφοπλιστής εκμεταλλεύεται οποιοδήποτε "παράθυρο¨  του νόμου υπάρχει, για να μην καταβάλλει εισφορές κλάδου ασθενείας στην Ιταλία, με αποτέλεσμα στην ουσία να είσαι ανασφάλιστος.. .

Μέχρι πριν τρία -τέσσερα χρόνια κατέβαλλε το αναλογούν ποσό του στο ΝΑΤ,μετά επειδή μάλλον δεν τον συνέφερε οικονομικά( είμασταν ακριβοί σαν ναυτικοί) βρήκε αυτό το ας το πούμε κόλπο.

Μεγάλη εταιρεία είναι,χρήμα υπάρχει,απασχολεί πολύ κόσμο ,κανείς δεν τον ενοχλεί...

Βασικά ούτε το ΥΠΟΙΚ δεν μπορεί να σε κατατάξει ξεκάθαρα , είτε στους κατοίκους του εξωτερικού ,είτε στους φορολογικούς κατοίκους Ελλάδας...

Edited by Nick the Greek
Quote
Link to comment
Share on other sites

Τώρα σε πιάνω, σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι πραγματικά τραγικό. Οι Αρχές που γνωρίζουν αλλά σφυρίζουν αδιάφορα είναι ένα θέμα, και το άλλο θέμα είναι τα σωματεία σας.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Nick the Greek said:

Τώρα σε πιάνω, σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι πραγματικά τραγικό. Οι Αρχές που γνωρίζουν αλλά σφυρίζουν αδιάφορα είναι ένα θέμα, και το άλλο θέμα είναι τα σωματεία σας.

 

Edited by nikosa
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι Έλληνες που ανήκουν στην ΔΟΥ εξωτερικού πού  δηλώνουν μόνιμη κατοικία; Όσον αφορά το ιταλικό μέρος της υπόθεσης δεν βλεπω καμία παρατυπία. Η υγεία είναι δωρεάν για τους μόνιμου κάτοικους Ιταλίας και οι εισφορές πάνε για το συνταξιοδοτικό. Μήπως το θέμα είναι λιγο ελληνικό, απο πλευράς υπουργείου νομοθεσίας και συνδικάτων; 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...