Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Εννοώ, πως την περασμένη Παρασκευή που είχε βραδυνό δρομολόγιο, όλα τα σαλόνια του πλοίου ήταν ανοιχτά, σε αντίθεση με το καλοκαίρι,

Αλλά μεταξύ μας τώρα, το κύριο σαλόνι δύσκολα χωρίζεται σε πλώριο και κεντρώο. Πώς τα καταφέρατε; :P

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 687
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Α το μπαλκόνι εννοούσατε? Να πω την μαύρη μου αλήθεια σε ένα απο τα καλοκαιρινά μου πηγαινελα την πέτυχα κλειστή την πόρτα. Αλλά αφου δεν ειχε ταμπελίτσα "NO ENTRY" άνοιξα τις ασφάλειες και βγήκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στα πρόσφατα ταξίδια μου με το Σολωμό, διαπίστωσα ένα πράγμα που κατά τη γνώμη μου, θα έπρεπε να είχε διορθωθεί, εάν βεβαίως αυτό ήταν εφικτό, κατά τη μετασκευή. Η ράμπα από το άνω γκαράζ προορίζεται εκ κατασκευής για απευθείας έξοδο των αυτοκινήτων μέσω της πλώρης. Μιας και αυτό δε συμβαίνει εδώ, η στροφή που αναγκάζονται να παίρνουν τώρα τα αυτοκίνητα, είναι πολύ στενή και ορισμένες φορές χρειάζονται μανούβρες μπρος/πίσω για να παρθεί. Μια ράμπα όπως στα υπόλοιπα πλοία της γραμμής, που να βγαίνει προς την πρύμνη, θα ήταν πολύ πιο βολική.

Link to comment
Share on other sites

16 χρονια στο Ελλαντα ετσι την εχουν.

το πιο απλο και λιγοτερο κοστοβορο που θα μπορουσε να γινει, ειναι η ιδια ραμπα να ερθει πιο πρυμα, με ανοδικη κλιση απο πρυμα προς πλωρα (πχ θεολογος).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 5 weeks later...

ο ποιητης παραμενει κλασσικη αξια του ιονιου.

 

παροτι σπαρτιατικος εσωτερικα, ειναι παντα καθαρος και συνεπης, οπως τον ειδα και στο χτεσινο ταξιδι.

 

ακομη και τωρα το χειμωνα που ο κοσμος ειναι λιγοστος, με το που ξεκινα η αποβιβαση το πληρωμα καθαριζει παντου.

 

στην ακινησια του, καλο θα ηταν να αλλαξουν οι ταπετσαριες σε καποιους απο τους μπλε καναπεδες πλωρα κοντα στους "νιπτηρες".

 

ενα μικρο μερος απο τον πακτωλο που εχει παει σε κοραη και καλβο, να ειχε παει στους εσωτερικους του χωρους (αλλα και για τη μεταφορα της ραμπας του ανω γκαραζ πρυμα) θα αναβαθμιζε κατα πολυ το πλοιο.

 

συμφωνα με το αιτημα της κοινοπραξιας, δενει τελευταιος (απριλιο).

 

dionisios solomos@ zante 20022016

dionisios solomos@kyllini 20022016 morning a

dionisios solomos@kyllini 20022016 morning b

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Από την αριστερή πλευρά το πορτοκαλί έχει ανέβει πιο πανω, λογικά θα δούμε και στο σολωμό το zante ferris βαμμένο και το κάνουν για να πάρει την γραμματοσειρά.

post-8519-0-66652900-1460966589_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Να του φτιάχνανε και μια πλώρη θα ηταν ακομα πιο ωραίο για τα δικά μου γουστα. Είναι να ανέβει στα Piraeus & Perama yards καμια βολτα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να του φτιάχνανε και μια πλώρη θα ηταν ακομα πιο ωραίο για τα δικά μου γουστα. Είναι να ανέβει στα Piraeus & Perama yards καμια βολτα?

 

Ξαναρωτώ ..

 

Η θα κάτσει στο Ζάντε ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μάλλον θα κάτσει στο Ζάντε....μιας και ο καθαρισμος στα υφαλα μαλλον θα γινει απο δυτη...

 

και μια φωτο απο τις εξωτερικές εργασίες στην πλώρη 

 

gallery_7807_533_474559.jpg

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

εξωτερικές

 

 

 

Μηπως ειναι εσωτερικες οι κολλησεις και απλα εχει καει το χρωμα απ εξω? Ετσι καταλαβαινω απο τη φωτογραφια 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...