Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 687
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Ταξίδι χθες με το διονύσιος σολωμός από ζάκυνθο για κυλλήνη μετά από μια μέρα χωρίς δρομολόγια στο στενό (με βοριά 8-9 μποφώρ μέχρι το μεσημέρι) ! Απ το απόγευμα και μετά η θάλασσα επεφτε και στις 7 έγινε τελικά το δρομλόγιο με βοριαδάκι 6-7 χωρίς άσχημο κυματισμό ωστόσο! περίπου 10 λεπτά μανούβρα στη ζάκυνθο για να αποπλεύσει καθώς ο αέρας ρο στελνε άνω στο ιονίς και με προσεκτικές κινήσεις αποκολλήθηκε απ τον τραπεζοειδή! Πάρα πολύς κόσμος που χε συσσωρευτεί απ τα ανεκτέλεσετα δρομολόγια! Φίσκα και τα δυο γκαράζ! !κάτι που μου έκανε αρνητική εντύπωση ήταν ότι είχαν πάρει πολλά τραπέζια και τα είχαν ενώσει χωρίς να πει τιποτα το πλήρωμα! Σε αρκετά καλή κατάσταση τα σαλόνια και τα εξωτερικά ντεκ! χωρίς να ε΄μαι ειδικός θέλω να πω το εξής φαινόμενο που δημιουργήθηκε χθες:για περίπου 20 λεπτά το δεξιό φουγάρο πέταγε πάρα πολλές σπίθες! τόσες που ερχόνταν πάνω στο κατάστρωμα! δε γνωρίζω γιατί συνέβαινε αυτό το πράγμα ούτε αν είναι επικίνδυνο απλώς το επισήμανα!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 year later...
  • 7 months later...

βελτιωμενη αισθητα η εικονα των εσωτερικων χωρων του ποιητη σε σχεση με πριν εξι μηνες. εχει αντικατασταθει η μοκετα ενω υπαρχει εμφανεστατη βελτιωση στο θεμα της καθαριοτητας.

παρομοια η κατασταση και στους εξωτερικους χωρους. τα decks ειναι ολα καθαρα φρεσκοβαμενα και χωρις ατελειες (σκασιματα, τρεξιματα κλπ), ενω και προσεγμενη δειχνει και η εισοδος επιβατων

αισθητη η ειναι παντως η απουσια καθισματων στο ημιστεγασμενο πλωριο deck

 

 

ντεν εκει πια μοκετες ;)

 

ειχα πολυ καιρο να ταξιδεψω μαζι του. οι μοκετες πλεον ειναι "ξυλινο" δαπεδο, ενω εχουν "φρεσκαριστει" (απο τοτε που ειχα ξαναμπει προ 5ετιας) και οι ταπετσαριες σε αρκετα απο τα καθισματα.

εχουν επισης προστεθει (δεν γνωριζω ποτε) και παγκακια στο πλωριο μπαλκονατο ντεκ.

 

πισω απο τις βαρδιολες  το χρωμα στο deck εχει σκασει σε καποια σημεια και δεν πρεπει να εχει φρεσκαριστει προσφατα. ξεχασμενο απο χρωμα ειναι και το ανω γκαραζ.

το ανω γκαραζ ειναι και λιγο αποθηκη σε καποιες μη εκμεταλλευσιμες γωνιες του (προς τις μπροστινες κυλιομενες και προς το ρεμετζο της πλωρης). εμφιαλωμενα νερα και διαφορα αλλα απο μικροεπιπλα ως εργαλεια.

 

το πληρωμα του ειναι ευγενεστατο και στο γκαραζ και στα μπαρ. σχολιαζοταν θετικα απο τους επιβαινοντες. το ιδιο ισχυει και για τον καλβο που εχω προσφατη εμπειρια. αναλογα σχολια εχω ακουσει και απο οσους ταξιδεψαν προσφατα με ιονις και σταρ.

 

μοιραια το μυαλο ολων παει στη συμπεριφορα των πληρωματων της strintzis τα τελευταια 2-3 χρονια πριν σταματησει η εταιρεια, οπου ευγενια, τροποι και χαμογελο ειχαν ξεχαστει στο σπιτι (πλην εξαιρεσεων).

YΓ: Αληθεια εκεινο το χωρο με τους νιπτηρες :blink:  που σπαει το κατω πλωριο σαλονι στα 4 γιατι δεν τον εχουν ξηλωσει. σαν κεντρο νεοσυλλεκτων ειναι

Link to comment
Share on other sites

λογω καιρου ή προβα για μετα;

 

η ΕΜΥ εδινε 5-6 ΒΔ στην περιοχη και αν κρινω απο... τις ταχυτητες των πλοιων του πορου στο ανεβασμα (-1κομβο) μαλλον δεν ρισκαραν να παει πισαετο

Link to comment
Share on other sites

Ο καιρος το απόγευμα δεν ήταν κακός. Τώρα αν φοβήθηκαν τη διανυκτέρευση δεν το γνωρίζω. Πάντως επίσημα νομίζω ήταν για Πίσω Αετό το δρομολόγιο

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρόβα γιατί αύριο θα έμπαινε βράδυ μέσα..... Ο πρώην πλοίαρχος του που το είχε φέρει το 2004 βράδυ πρώτη φορά Βαθύ είχε μέσα και έναν πολύ παλιό καπετάνιο της γραμμής για τις πρώτες μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...