Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Los poulos τα ΛΕΥΚΑ ΟΡΗ, το SEA DIAMOND ενώ χθες ήταν πάνω σήμερα είχε πέσει και είναι πλαγιοδετημένο παραδίπλα και από σήμερα στη δεξαμενή το ARIELLE.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 362
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

p2240008mn9.th.jpg

Αυτό το περίεργο πλοίο με όνομα "**** FIRENZE" στα Ελληνικά Ναυπηγεία (Σκαραμαγκά) τί ακριβώς είναι? Έχει ένα περίεργο μηχάνημα σα γεωτρύπανο στην πλώρη και αρκετά περίεργο εξοπλισμό στο κατάστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον, είναι το FPSO Firenze (FPSO = Floating Production Storage and Offloading)

Μάλιστα, αυτό είναι - ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν μπόρεσα να βγάλω καλύτερη φωτογραφία - ήμουν μέσα στο λεωφορείο και το είδα ξαφνικά, κρατούσα με το αριστερό χέρι το κινητό που μιλούσα και με το δεξί χέρι τράβηξα 2 φωτογραφίες.

Βλέπω στην ιστοσελίδα που μου έδωσες (http://www.saipem.eni.it/module.asp?sect=flotta&pag=FPSOfirenze)ότι δεν έχει σύστημα πρόωσης, άρα είναι ρυμουλκούμενο μέχρι το αγκυροβόλιό του.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το κόβω -με το έμπειρο το μάτι μου:P[...]θα έλεγα ότι είναι το ομόσταυλο και συνεργαζόμενο με το Firenze...το Scarabeo 4 (ή κάποιο άλλο:D ) της Saipem/Eni...και λογικά πάει και αυτό για Σκαραμαγκά. Εκτός και χτυπήσει καμιά φλέβα πετρελαίου στον προλιμένα και γίνουν οι Πειραιώτες...Σαουδάραβες.:P

scarabeo4.jpg

To Scarabeo 4,5,6 νομίζω ότι δουλεύουν Αίγιπτο άρα πιθανόν να ήρθαν για επίσκευή

σημερα το μεσημερι ηταν στα ναυπηγεια ελευσινας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Salamis Glory μετεφερθη σημερα το μεσημερι προς τον κολπο της Ελευσινας, δεν γνωριζω αν ειναι στο Σκαραμαγκα η τα Ναυπηγεια Ελευσινας. Παντως οποιος εχει προσβαση η περναει απο κει, αξιζει να δει την πλωρη του πλοιου στη δεξαμενη, πολυ εντυπωσιακο θεαμα ομολογουμενως το οποιο ειχα την ευκαιρια να θαυμασω περυσι οποτε και το πλοιο ειχε δεξαμενιστει στο Περαμα.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πρωινη βολτα στην Ελευσινα εχω να αναφερω το δεξαμενισμο του πολυ εντυπωσιακου Thomson Spirit στα Ναυπηγεια Ελευσινας. Στο Ναυπηγειο του Σαββα εχει μεταφερθει ο καμμενος διαχωριστηρας(?) της Hellenic Slops(τωρα η εταιρεια λεγεται Hellenic Environmental Services) και προκειται να διαμελιστει συντομα. Αν γνωριζει καποιος το ονομα του συγκεκριμενου καμμενου πλοιου θα εκτιμουσα πολυ εαν μας το ελεγε. Στα αξιοσημειωτα του κεντρικου λιμανιου της Ελευσινας η αναρτηση ενος πανο στην παντοφλα Νοτες Εν Πλω που πληροφορει τους ενδιαφερομενους οτι το πλοιο ειναι προς πωλησιν και με πρωτοκολλο 1000 και κατι επιβατων για τη διενεργεια καλλιτεχνικων εκδηλωσεων. Επισης μια αλλη παντοφλα, το Παπαγεωργιου, βρισκεται στα τελευταια σταδια της διαλυσης της. Τελος στα Ναυπηγεια Σκαραμαγκα δεξαμενιζεται το κρουαζιεροπλοιο New Flamenco.

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο της εταιρείας "HELLENIC SLOPS" είχε καεί στην Κυνόσουρα της Σαλαμίνας τον Ιούνιο του 2000 (παραμονές του Αγίου Πνεύματος και καιγόταν εκει για μέρες). Το όνομά του, νομίζω, ήταν "SLOPS I" και για χρόνια παρέμενε δεμένο στην Κυνόσουρα, δίπλα στον αντικαταστάτη του. Νομίζω ότι αναφέρεσε σε αυτό το πλοίο.

Link to comment
Share on other sites

Περσινή φωτογραφία του πλοίου. Το πλοίο κάηκε στις 15 Ιουνίου 2000 στην Κυνόσουρα Σαλαμίνας. Η περιοχή ήταν και είναι χαρακτηρισμένη ως Αρχαιολογική προστατευμένη Ζώνη Α. Τα σχόλια περιτεύουν.

post-360-128326963538_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

...Το πλοίο κάηκε στις 15 Ιουνίου 2000 στην Κυνόσουρα Σαλαμίνας...

Και αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν 9 ή 16 Ιουνίου, και δυστυχώς υπήρχαν και δύο θύματα (Έλληνες) και μάλλον όχι πλήρωμα, αλλά μέλη συνεργείων. Κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ξεχασα να σας ρουφιανεψω οτι το Easycruise One βρισκεται στα Ναυπηγεια Ελευσινας, αναμφισβητητα προετοιμαζομενο για την παρθενικη του σεζον εν Ελλαδι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το διασημο λογω τρομοκρατικης ενεργειας, Καραπιπερης VI, ειναι πια στα ναυπηγεια του Σαββα οπου και θα παθει οτι επαθε το Εξπρες Ολυμπια:(. Στη ντανα που βρισκοταν το Παναγια Αγιασσου, μετακομισε το επι χρονια φουνταρισμενο στη ραδα της Ελευσινας, ρωσικο ναυαγοσωστικο ρυμουλκο, Chameleon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθές 16-6-2007, στην Παραλία Ασπροπύργου:

Στα Τσιμέντα Χάλυψ το M/V KRIOS I, φόρτωνε παλέτες με σάκκους τσιμέντου. Δίπλά, στα πρώην διαλυτήρια, το M/T RODOS σε αναμονή. Στην προβλήτα ΕΛΔΑ, το κλασσικό M/T MELINA (LPG) και το JET VII. Τέλος στα Ελληνικά Ναυπηγεία το FPSO FIRENZE.

131042000318.jpg 132042000318.jpg 003042000415.jpg

.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην μια δεξαμενη το OPERA και στην αλλη το ATTIKOS.Αυτο μου φαινεται για τανκερ.Στο ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ οι εργασιες προχωρανε αλλα οι βρκες δεν εχουν τοποθετηθει ακομα

Link to comment
Share on other sites

παρασκευη 29/λιγο πριν τις 07.30 ο κολπος της Ελευσινας θυμιζε Σμυρνη το 1922. τα πλοια που λεει ο polmyt, το wave καταμεσης και στον ουρανο ενα πυκνο μαυρο συννεφο που ερχοταν απο το βορρα. ανατριχιαστικο!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...