Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Ο Neptune βρίσκεται καθ'οδών για Ηγουμενίτσα και περνώντας από την Ελευσίνα μου είπε τα εξείς.
1)Το ΑQUA JΕWEL έχει ήδη κοπέι και ατο ένα τμήμα έχει απομακρυνθεί από το άλλο.
2)Το MARGARITA L βγάζει καπνούς από την τσιμινιέρα οπότε υπάρχει κινητικότητα.

Edited by proud_ionian
tag
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 362
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δυστυχως το παλιο Princessa Cypria, με το ονομα PRINCESS

επεσε θυμα της ανανεωσης του στολου και περασε μολις τα

φαναρια του Πειραια με σημαια Μογγολιας και τελικο

προορισμο...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σημερα περασε τα φαναρια του Πειραια προς Ελευσινα ενα κρουαζιεροπλοιo αδελφο των Seawing, New Flamenco. Γνωριζει κανεις το ονομα του και που ακριβως πηγε?

Link to comment
Share on other sites

Είναι το παλιό FLAMENCO της συγχωρεμένης Festival και μέχρι πριν λίγες μέρες βρισκόταν δεμένο στη Μάλτα. Μήπως έρχεται για επισκευές στα Λάμδα???

Link to comment
Share on other sites

Φιλε gpan, το Flamenco που λες εχει γινει τωρα New Flamenco και εχει ξεκινησει κρουαζιερες. Το αλλο αδελφο πλοιο ειναι το Seawing(tbr La Perla) και αυτο που ειδα εγω ειναι τελικα(μολις το εψαχνα και το βρηκα) το ORIENT QUEEN πρωην Bolero που εχει μετονομαστει απο τον περασμενο Δεκεμβριο γι' αυτο και δεν το ειχαμε δει ως τωρα. :D:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οπως ειναι γνωστο απο τις 14 εφυγε και το Ριτα. Σημερα παρατηρηθηκε και μια κινητικοτητα στα ντανοβαπορα του Μαραγκοπουλου. Ειχαν ανοικτους καταπελτες και στο Duchess εβαλαν μπροστα και ηλεκτρομηχανες. Δεν ξερω αν σημαινει κατι η αν ειναι κατι που γινεται συχνα για τυπικους λογους

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βυβλος και Εγνατια ΙΙΙ αγκαλιασμενα στη ραδα της Ελευσινας. Καινουριοι ενοικοι της περιοχης επισης το Ατλαντις(διπλα στο Θαλη και το Νοτες εν Πλω) το οποιο δεν θα κανει δρομολογια Ηρακλειο-Σαντορινη απ' οτι δειχνουν τα πραγματα αν και στις αρχες Απριλιου ειχε δεξαμενιστει στον Πειραια, αλλα και το Καλλιστη διπλα στο κεντρικο λιμανι της Ελευσινας. Το Καλλιστη ομως εχω την εντυπωση πως θα το ξαναδουμε φετος.

Link to comment
Share on other sites

Στη δεξαμενή των ναυπηγείων LAMDA το ΟΔΥΣΣΕΥΣ (δεν ξέρω αν εχει αλλάξει όνομα αλλα έτσι το μάθαμε) και το Aqua Jewel παραδίπλα φαινομενικά έτοιμο (δεν του λείπει κανένα κομμάτι!)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ησυχια στην Ελευσινα. Το Ατλαντις θα παραμεινει δεμενο ενω στη μια και μοναδικη ντανα το Εγνατια ΙΙΙ και το Βυβλος. Λιγο παραπερα το Γεωργιος Εξπρες στην ιδια κατασταση παρακμης με φημη οτι τελικα αν ειναι να διαλυθει, θα ρυμουλκηθει ειτε στην Τουρκια, ειτε στην Ινδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στην Ελευσίνα μετακινήθηκαν απο το Μώλο ΔΕΗ (παλιότερα λεγόταν και λιμήν Ηρακλέους αν δεν κάνω λάθος) και έδεσαν μπροστά απο το Ατλαντίς, τα αδελφά ro-ro (o Θεός να τα κάνει πλοία αυτά τα containers με μηχανή) από τη Σουηδία (?) shuttle I & shuttle II. Στο συγκεκριμένο σημείο παλαιότερα γινόταν διαλύσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Για το ιστιοφορο δεν εχω ιδεα. Οσο για το κρουαζιεροπλοιο, αυτο νομιζω οτι χρονοναυλωθηκε απο την Holiday Kreuzfahren - η καπως ετσι- που εχει και το Mona Lisa. Ηδη στην τσιμινιερα του υπαρχει ενας κοκκινος κυκλος με ασπρο φοντο και ειμαι περιεργος να δω τι θα υπαρχει μεσα. Αν δηλαδη θα ειναι καμια απεικονιση της γνωστης Γερμανιδας τραγουδιστριας του μεσοπολεμου.

Adieu Lili Marleen, κι οι Γερμανοι θα κλαιν...

Link to comment
Share on other sites

Ο Σοφοκλης Β στα Ναυπηγεια της Ελεψινας ενω το κρουαζιεροπλοιο Lili Marleen(ex-Ocean Countess) απεκτησε τη μορφη της Γερμανιδας τραγουδιστριας στο φουγαρο του σε στυλ ομοιο με αυτο της Τζοκοντα στο Mona Lisa, που ναυλωνεται απο την ιδια εταιρεια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...