Jump to content
Shipfriends

Κίμωλος (IMO 5120752)


Recommended Posts

Οπως ειπαμε και αλλου, το πρωην Κιμωλος/Εργινα και νυν Καλλιστη δεξαμενιζεται στη μικρη δεξαμενη του Περαματος. Χτες ομως που ενας φιλος μου μιλησε με την εταιρεια Seadreams προκειμενου να μαθει τα δρομολογια του, του ειπαν οτι το πλοιο δεν ειναι πια μαζι τους και οτι μονο το Συμη(πρωην Ευτυχια) θα δρομολογηθει. Προφανως ομως ο δεξαμενισμος σημαινει ενεργοποιηση. Γνωριζουμε κατι για το που τελικα θα δρομολογηθει το πλοιο?

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση ότι δεν θα το δρομολογήσει φέτος ξανά η Sea Dreams, μιας και πέρυσι που το έβλεπα στη Ρόδο (ελέω διακοπών στον ΕΣ), δούλευε παρά πολύ καλά!!! Σε κάθε ταξίδι που το είχα πετύχει πρέπει να είχε πάνω από 300 άτομα έως 650 άτομα!! Και μη ξεχνάμε ότι υπάρχουν που κάνουν αυτή την ημερήσια εκδρομή Ρόδου Πανορμιτη και Σύμης!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για το καλιστη κατ΄αρχην η απορια μου ειναι πως ταξιδευε αφου ειναι 43 χρονον????

και κατα δευτερον η παρακατω φωτο ειναι στη ΣΥΜΗ και οχι στη ΡΟΔΟ , ποιος μπορει να τους το πει στο FAKTA να το διορθωσουν???

http://www.faktaomfartyg.com/kallisti_1962_b_3.htm

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για το καλιστη κατ΄αρχην η απορια μου ειναι πως ταξιδευε αφου ειναι 43 χρονον????

Ρε συ μας δουλευεις? Εδω τα αλλα του Λουη ειναι μεγαλυτερα απο τον παππου μου που πολεμησε το 21. Για να με συνεφερω στην ταξη τωρα...:D Στα κρουαζιεροπλοια δεν υπαρχει οριο ηλικιας :confused:

Link to comment
Share on other sites

Περνωντας σημερα απο το Περαμα, πηρε το ματι μου το Καλλιστη(το λενε ακομα ετσι?) σε καποιο καρναγιο βαμμενο μπλε. Δυστυχως δεν ηταν δυνατον να σταματησω η να δω καλυτερα. Δεν ξερω για τι ετοιμαζεται.

ΥΓ: Χρηστη gpan, αν κανουν παλι πουλακια τα ματια μου οπως με το Νησος Μυκονος, υποσχομαι να αλλαξω γυαλια :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κατ'αρχας το καλλιστη δεν ειναι και το ωραιοτερο, εχει αλλοιωθει και απο τις μετασκευες.

μπορω να σου αναφερω εν ενεργεια πλοια στο ιονιο που ειναι παρα πολυ ομορφα. μην ξεχασω βεβαια οτι στο ιονιο ξεκινησαν να ερχονται νεοτευκτα απο τη 10ετια του 60.

Link to comment
Share on other sites

Το Καλλιστη τελικα μετονομαστηκε σε Ωκεανις και βρισκεται στο ναυπηγειο αμεσως πριν απο τη Γερμανικη Σκαλα. Εχει μια ελαφρα κλιση προς τα δεξια και ετοιμαζεται εντατικα για τη σεζον.

Link to comment
Share on other sites

ΙΟΝΙΑΝ ISLANDS ONE DAY CRUISES γραμμένο στα πλευρά του

μαλλον το εχει αγορασει ο Καπαρης. ο γνωστος Ζακυνθινος ναυπηγος της Celebrity που σχεδιασε το Ιονις στα τελη της 10ετιας του 1960.

Link to comment
Share on other sites

Το Ωκεανις στη μικρη δεξαμενη του Περαματος και απ' οτι φαινεται του εχει γινει σοβαρη δουλεια μια και οι δυο αξονες μαζι με τις προπελες ειχαν βγει για συντηρηση σε εξωτερικο συνεργειο και σημερα γινοταν η επανατοποθετηση τους πανω στο πλοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

την τεταρτη (10 αυγουστου) αναμενεται στη ζακυνθο να ξεκινησει ενδονησιωτικες κρουαζιερες.

μακαρι να παει καλα αν και το βλεπω λιγο δυσκολο. εχει χασει το μεγαλυτερο μερος της σαιζον, χωρια που το κεντρικο ιονιο δεν εχει τοσο πολυ εσωτερικο τουρισμο ωστε να επιβιωσει ενα αμιγως επιβατηγο πλοιο τετοιου μεγεθους

Link to comment
Share on other sites

εμαθα οτι σημερα προσεγγισε το λιμανι γεματο επισημους προσκεκλημενους. αυριο ισως εχω νεοτερα. Παντως φημες λενε οτι εκανε 3-4 sea trials πριν παραδωθει ενω 1 με 2 αναμενονταν.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με την Πελοποννησο την αλλη παρασκευη 26 αυγουστου στις 20.00 θα γινουν τα επισημα εγκαινια στη ζακυνθο και θα ακολουθησει "φεγγαρολουστη κρουαζιερα" κατα μηκος των ακτων του νησιου.

την αλλη μερα θα γινει εκδρομη στα Στροφαδια και στο μοναστηρι που μονασε ο αγιος διονυσιος.

και στις δυο εκδηλωσεις αναμεσα σε πολλους αλλους θα ειναι και ο πολυς αγιος ζακυνθου χρυσοστομος. Βοηθεια μας :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ακουσα οτι εχει 50 ευρω all inclusive αλλα επειδη στα πρωτα δρομολογια ειχε μονο 50 ατομα και δεν εβγαινε τις περιορισε σε 2-3 φορες την εβδομαδα.

Ακουστηκε ομως και μια τρομερη γυφτια ταξειδιτωτικου πρακτορα που στα πρωτα πρωτα δοκιμαστικα που ο πλοιοκτητης αφησε ελευθερη την εισοδο, πουλαγε εισητηρια σε ξενους τουριστες επισκεπτες....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αναχωρει καθε μερα στις 08.00 απο ζακυνθο και επιστρεφει στις 20.00. 4 φορες λευκαδα, 2 κατακωλο και καθε κυριακη θιακι.

30€ το ατομο παιρνει.

11/9 το μεσημερι το ειδα στο Βαθυ (Ιθακης) με 200+ παπουδες απο το ζαντε που ηρθαν να δουν το θιακι.

Βγαινει ετσι το βαπορι;

Γυρω στις 17.30 το ειδα να κατεβαινει νοτια παραπλεοντας την νοτια ιθακη

Δειτε το στο βαθυ

post-13-128326955247_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν βγαίνει αλλά και 30 Ε να σε σεργιανίζει ολη ημέρα ένα βαπόρι στο Ιόνιο και στα ΄νότια νησιά του δεν είναι καθόλου άσχημα.

Αντίστοιχες ημερίσιες εκδρομές στον Αργοσαρωνικό κοστίζουν αρκετά πιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...