Jump to content
Shipfriends

Caldera Vista (IMO 8900012)


LEFTERIS68

Recommended Posts

Το caldera Vista θεωρώ ότι ειναι πολύ αξιόλογη μονάδα για την εταιρεια πολύ ωραίο εσωτερικό αλλά κουνιστρα.. 

Με μπουνατσα από Νάξο για Αμοργό στα ενδοκυκλαδικα όταν έκανε κινήσεις πορείας κουνούσε αρκετά.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 539
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ξεκίνησε σήμερα δρομολόγια στη γραμμή Σητεία - Δωδεκάνησα με ταχύτητες από 24 έως 26 κόμβους, με αποτέλεσμα να μαζέψει αρκετή καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

η απορία που έχω χρονολογειται από τότε που έβαλε αυτό το ονομα το ταχυπλοο

γιατί δεν έχει το γνωστό σήμα της εταιρίας του σουπερ μαριο, δηλαδή το κυλιόμενο βέλος και φυσικά τα δύο χρώματα (άσπρο-σκούρο μπλε); 

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/18/2018 at 11:59 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Αναμένεται να δουλέψει στη γραμμή Ηράκλειο Σαντορίνη, παρά την αναβολή στο θέμα της δρομολόγησης του στο τελευταίο ΣΑΣ!! Οπότε διάλεξαν όνομα με σχέση τη Σαντορίνη, αλλά και πιο πιασάρικο όνομα στους ξένους τουρίστες. Επίσης βλέπουμε ότι τα σινιάλα δεν έχουν σχέση με τα νέα σινιάλα που θέλει να λανσάρει η Seajets!!

Η απαντηση νομιζω ειναι εδω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Σήμερα πρέπει να υπήρξε κάποια αδυναμία προσέγγισης του Caldera Vista στην Ηρακλειά και την Σχοινούσα σύμφωνα με το AIS, υποθέτω λόγω καιρού, αλλά δεν προσπάθησε καν να μπει μέσα και απλά πέρασε απ' έξω. Ούτως ή άλλως ακόμα και τον Αύγουστο το πολύ να φέρει ή να πάρει 3-4 άτομα και σπάνια κάνα ΙΧ από αυτά τα λιμάνια...

Link to comment
Share on other sites

Και στο marinetraffic και στο myshiptracking κοίταξα για περίπτωση που κάποιο από τα δύο δεν έπιανε εκείνη την ώρα ή είχε κάποιο άλλο σφάλμα και δείχνουν το ίδιο. Επίσης για Κουφονήσι συνέχισε από την κάτω μεριά της Σχοινούσας ξεκάθαρα λόγω του καιρού.

Link to comment
Share on other sites

11:15 φαίνεται να έχει πορεία για να μπει στο λιμανι της Ηρακλειάς,το σήμα κόβεται ενώ 11:45 που επανέρχεται το δείχνει να είναι στα ανοιχτά της Σχοινούσας,όποτε πιθανόν προσέγγισε και στα δυο νησιά.Αλλά μπορεί και να κάνω λάθος,όμως πιθανόν προσέγγισε.

 

Edited by cyclades_shipping
Link to comment
Share on other sites

Έτσι μου φάνηκε και εμένα, αλλά εγώ τουλάχιστον στο myshiptracking δεν έχω ξαναδεί το σήμα πλοίου στις Κυκλάδες να κόβεται. Επίσης όταν κόβεται το σήμα δείχνει γκρι (δες π.χ. το track του Aqua Blue), ενώ εδώ το δείχνει κανονικά. Στο μεταξύ αν δεις το track της προηγούμενης Δευτέρας του Caldera Vista δείχνει κανονικά άρα δεν κόβεται κανονικά στο συγκεκριμένο σημείο. Περίεργο πάντως, πολλές είναι οι φορές που δεν έχουν καταφέρει πλοία να δέσουν σε αυτά τα λιμάνια τους χειμώνες και δεν έχει βγει κάποια ανακοίνωση.

Πάντως φαίνεται πως έχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τις τελευταίες μέρες πάει ακόμα πιο χαλαρά, με ταχύτητες...Sporades Star. Ενδεικτικά χθες, την ώρα που υποτίθεται είχε άφιξη στην Ανάφη (15:25), έφτανε Φολέγανδρο δηλαδή τρία λιμάνια πίσω. Φαίνεται θέλουν να αποχωρήσουν από τη γραμμή με μπλαζέ υφάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πλοίο επέστρεψε απο την Σύρο και ανέβηκε στην μικρή δεξαμενή στου Σπανοπουλου στην Σαλαμίνα 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...