Jump to content
Shipfriends

Caldera Vista (IMO 8900012)


LEFTERIS68

Recommended Posts

  • Replies 539
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

18 hours ago, cyclades_shipping said:

Ο λόγος ; πάντως κατέβηκαν και τα δρομολόγια για όλη την επόμενη εβδομάδα που είχαν ανεβεί προ λίγων ημερών.

Τυπικά Seajets.

Link to comment
Share on other sites

On 3/25/2023 at 2:59 PM, cyclades_shipping said:

Τι θέμα έχει προκύψει τελικά ;

Απ ότι αναφέρει ο τύπος, υπήρχε πρόβλημα με τη σύνθεση του πλοίου (θα έπρεπε να έχει δίπλα πληρώματα)... μετά από σχετικο έλεγχο προέκυψε ότι δεν πληρεί τις προϋποθέσεις και για αυτό τα δρομολόγια ακυρώθηκαν...

Link to comment
Share on other sites

Πιο απλα το πρόβλημα ήταν η υπέρβαση του δεκάωρου εργασίας στο πλήρωμα!  
Όπως ανέφερα και παραπάνω μετά τα Τεμπη γίνονται περισσότεροι έλεγχοι στα πλοία, και σίγουρα αυτό θα δημιουργήσει πολλά προβλήματα οδικά στα ταχύπλοα που τα περισσότερα έχουν υπολογισμένα δρομολόγια με ασφυκτικά ωράρια, για να βγαίνει το δεκάωρο με μόνο πλήρωμα, τα οποία όπως ξέρουμε σπάνια μπορούν να τηρηθούν!  

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο σήμερα πηγαίνει σταθερά πάνω απο 27 μίλια για να βγει το δρομολόγιο μέσα στο δεκάωρο και να μην έχει προβλήματα όπως την προηγούμενη Πέμπτη!

Επίσης το δρομολόγιο της Τετάρτης απο Ανάφη για Λαύριο φαίνεται να σταματάει στην Σύρο καθώς αυτό σίγουρα δεν μπορεί να βγει εντός δεκαώρου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χάζευα νωρίτερα σήμερα το Caldera Vista στην Τήνο, το βλέπω τώρα και στην Άνδρο. Δεν ξέρω αν είναι η εντύπωσή μου και μόνο αλλά έχω την αίσθηση πως οι κινήσεις του στη μανούβρα είναι πάρα πολύ "μαλακές", δε φαίνεται η ιπποδύναμη του πλοίου. Με λίγα λόγια μου θυμίζει τον Πελαγίτη στο πως οι κινήσεις του είναι προσεκτικές και για να μη ζοριστούν μηχανές και προπέλες. Δεν ξέρω αν είναι το στύλ του Πλοιάρχου τέτοιο, ή το πάνε με φροντίδα και Προδέρμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Βρίσκομαι στην Ανάφη και μου κάνει εντύπωση που το ταχύπλοο δεν είναι δεμένο στο λιμάνι αλλά βρίσκεται αροδο. Γιατί άραγε? Να υποθέσω ότι θέλει να κάνει χώρο στο BsChios που έρχεται το βράδυ?

Link to comment
Share on other sites

Στην Ανάφη υπάρχουν δύο θέσεις αν παρατηρήσεις που πέφτουν βαπόρια.Η μία βλέπει προς το Γαρμπή εκεί που δένουν τα μεγάλα της γραμμής,ενώ η άλλη βρίσκεται από μέσα,έχει λιγότερα βάθη και βλέπει στο Σορώκο. Στη δεύτερη θα μπορούσε να διανυκτερεύσει αφού δεν ενοχλεί το διερχόμενο Χίος.Ο Πλοίαρχος όμως θα έκρινε ότι είναι ασφαλέστερο να είναι αρόδο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το ίδιο γινόταν παλαιότερα και με τα Aqua Jewel και Aqua Spirit Τετάρτες και Σάββατα. Μάλιστα αρκετές φορές τα θυμάμαι να αγκυροβολούν βόρεια του νησιού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυο Φωτογραφίες ενός φίλου απ' το Caldera έξω απ' το Λαύριο. Αφοσιωμένος στην προστασία του περιβάλλοντος ο Ηλιόπουλος

WhatsApp Image 2023-07-20 at 10.15.03 (1).jpeg

 

WhatsApp Image 2023-07-20 at 10.15.00.jpeg

Edited by Ssiap21
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...