Jump to content
Shipfriends

Caldera Vista (IMO 8900012)


LEFTERIS68

Recommended Posts

Εσείς μιλάτε για κρίση αλλά εγώ μαθαίνω νέα άφιξη πλοίου για την ακτοπλοία την άλλη βδομάδα...Και δε μιλάω βέβαια για το DELOS...

_________________________

(1991, ex-Hoverspeed France, Sardegna Express, Seacat Boulogne, Seacat Isle of Man, Seacat Norge,  Sea Express I, Snaefell)

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 539
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μιάς και το μάθατε ήδη 2, ας γίνουμε 3...ας γίνουμε 1013. :rolleyes:

Να προσθέσω λοιπόν κι εγώ και μερικά άλλα ερωτήματα σε αυτά του polmyt, μιάς και ο Λευτέρης παλαιόθεν αρέσκεται σε αυτού του τύπου τα κουίζ:

...έρχεται από Γιβραλτάρ, από Σουέζ ή βρίσκεται ήδη στη Μεσόγειο?

...είναι έτοιμο για δουλειά ή θέλει του κόσμου τη μετασκευή?

...πόσα μέτρα περίπου είναι...και πόσα κρεβάτια έχει?

ΥΓ Πάντως πλοίο που έρχεται σε μια βδομάδα, και δεν έχουν βαρέσει τις καμπάνες...μάλλον σε μικρή και μυστικοπαθή εταιρεία ταιριάζει.

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι περισσότεροι αγγίξατε τις πληροφορίες μου.Άλλος επειδή γνωρίζει τις προσβάσεις μου, άλλος γιατί σκέφτηκε λογικά (ΝΗΡΕΑΣ), άλλος γιατί κινείτε στα ίδια νερά με μένα (SPEEDRUNNER).Πέρα απ όλα ρωτήστε τον SPEEDRUNNER για παραπάνω..Εγώ έτσι κι αλλιώς από σπόντα τα μαθαίνω αφού έχω κρεμάσει τα "παπούτσια " μου...

Αυτό και η πληροφορία για το Ροδάνθη μού ρθαν από σπόντα...Αυτά...

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Εάν κατάλαβα καλά, πρόκειται για ταχύπλοο της Aegean ή του Ηλιόπουλου. Κρίμα, γιατί στην αρχή πιστέψαμε ότι επρόκειτο για πλοίο. :P

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Χα!!!! Τα ταχύπλοα δεν είναι πλοία????

Μη χαίρεσαι λοιπόν δε πρόκειτε για "πλοίο".

Και κάτσε να το δούμε γιατί πάλι θα χω των εκ Δυσμάς ορμώμενο λάτρη της Ιθάκης που θα το βάλει στο ημερολόγιό του να μου την πεί το 2014...

Proud πλάκα κάνω, έτσι???

Link to comment
Share on other sites

Για να μην σας ταλαιπωρώ με τα quiz, πρόκειται για το Snaefell, το πλοίο αναμένεται να ξεκινήσει μέσα στην εβδομάδα απο το λιμάνι της Λίβερπουλ όπου και βρίσκεται και απο 8 Ιουλίου να αντικαταστήσει/ συμπληρώσει το Super Jet στα δρομολόγια του.

Link to comment
Share on other sites

Η Man Steam packet Company έβγαλε προς πώληση το Snaeffel ένα ferry του 1991 με 500 άτομα χωρητικότητα και 88 αυτοκίνητα. Το ferry είχε αποσυρθεί από μια γραμμή στο Irish Sea πέρυσι απολύοντας 29 άτομα λόγο ανταγωνισμού.

Προφανώς, μιλάς γι΄αυτό εδώ, το πρώην SEA EXPRESS 1.

Τελικά ο βάπορας :rolleyes: είναι παλιός μας γνώριμος μιάς και τον είχαμε αναφέρει προ μηνών.

Link to comment
Share on other sites

απο 8 Ιουλίου να αντικαταστήσει/ συμπληρώσει το Super Jet στα δρομολόγια του.

Μάλλον θα αντικαταστήσει το Super Jet στο πρωινό δρομολόγιο του από Πειραιά, μιας και το Super Jet δε μπορούσε να καλύψει τη ζήτηση που είχε (τον Ιούλιο και τον Αύγουστο είναι σχεδόν όλα τα δρομολόγια fully booked).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σας είπα να ακούτε τον SPEEDRUNNER...

Το θέμα είναι κατά πόσο εν μέσω κρίσης μπορεί να του βγει η κίνηση αυτή...

Δύσκολη εποχή για επιπλέον πλοία όταν όλοι συμμαζεύονται...

Link to comment
Share on other sites

Από ταχύτητα πως πάμε?? Γύρω στα 30?? Μακάρι να μπεί πάντως στη γραμμή γιατι ίσως θα είναι η πρώτη φορά που ένα ταχύπλοο οχηματαγωγό θα συνδέει τόσα νησιά και θα έχεις τη δυνατότητα να έχεις και το αυτοκίνητο μαζί.

Πάντως μεγάλα ανοίγματα βλέπω από την εταιρεία..ελπίζω να ξέρουν τι κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Και το όνομα αυτού "Master Jet", στο πλοίο θα παραμείνει η Αγγλική σημαία (τουλάχιστον για εφέτος) και αναμένεται να ξεκινήσει σήμερα η αύριο απο Liverpool.

Link to comment
Share on other sites

Αφου έκανε μια στάση στο λιμάνι της Θεούτα για ανεφοδιασμό το πλοίο συνεχίζει το ταξίδι του για την Ελλάδα όπου αναμένεται να φτάσει την Τρίτη το πρωί!!!

Link to comment
Share on other sites

Το snaefell να δούμε ακόμα ναυλωμένο στη ΝΕΛ κ τίποτα άλλο......εσύ όμως είσαι σίγουρος; :rolleyes: Πάντως σίγουρα το πλοίο ήταν προς πώληση, και αποσύρθηκε το Φεβρουάριο από τη γραμμή του, απολύοντας το πλήρωμα, όπως είχαμε γράψει στο φόρουμ παλιότερα, και παραθέσαμε και το άρθρο από το BBC........οπότε πιο πιθανό μου φαίνεται να πουλήθηκε κάπου...... δεν ξέρω τι να πιστέψω, ας περιμένουμε να δείξει ο χρόνος....γιατί από την άλλη το όνομα δεν το έβγαλαν τα μέλη του shipfriends από το μυαλό τους....οπότε ίσως και να το αγόρασε η seajets και να το ναύλωσε η ΝΕΛ μετά αν είναι όπως τα λες......

Edited by giorgos_249
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην έχει έρθει ακόμα το πλοίο αλλά έχουν ήδη ξεκινήσει οι εργασίες για το πλοίο!!! Ήδη το συνεργείο που είχε φτιάξει το καταπέλτη του Highspeed 6 έχει ξεκινήσει τις εργασίες για το καταπέλτη του Master Jet

Link to comment
Share on other sites

τελικα για την ΝΕΛ ή για τον ηλιοπουλο ερχεται;

για οσους δεν την παλευουν με τα αγγλικα, ο Βρετανος φιλος μας, ειναι ξεκαθαρος οτι εχει ναυλωθει απο τη ΝΕΛ, οτι θα εχει πληρωμα απο την IoMSPCo (Isle of Mann Steam Packet Company) και η απο τη ΝΕΛ θα μπει μονο το ξενοδοχειακο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα ΝΕΛ, φυσικά και έρχεται για την SEA JETS, τώρα αυτό για τον καταπέλτη δεν το ήξερα, είχα την εντύπωση ότι δεν χρειαζόντουσαν εργασίες στο πλοίο για να ξεκινήσει παρά μόνο η αλλαγή των σινιάλων, αν θέλει να βάλει και καταπέλτη σίγουρα θα καθυστερήσει. <_<

Link to comment
Share on other sites

Ο Βουδούρης είναι αυτός που ανέλαβε τον καταπέλτη, αλλά δε θα γίνει κάτι σαν το κυκλάδες εξπρές, ή το κοσμος τζετ, αλλά θα μοιάζει πιο πολύ με τους καταπέλτες των χαισπιντ, σπαστος δηλαδη......είναι πολύ κοντός ο τωρινος και δε μπορεί να δέσει στα λιμάνια μας, τετοιο ειχε και το shikra, ίδιο με του snaefell, και του κάνανε κάτι σαν το speedrunner 1......απο τα αδερφα εχει διαφορετικο καταπελτη μονο το condor 10 που έχει διπλό αλλά πέφτει μόνο σε τέρμιναλ, όλα τα άλλα πλην του patricia olivia, και atlantic 10 έχουν ίδιο με του snaefell......

Όσο για το <<δεν τίθεται θέμα για τη ΝΕΛ, για να δούμε...... γιατί ούτε για το MYCAT είχε τεθεί θέμα για τη ΝΕΛ (ναι, η Ραφήνα δεν ξεχνά τόσο εύκολα.. :D :D :P )..και οσο η ΝΕΛ θέλει ταχύπλοο για Μυτιλήνη-Τουρκία.. ;) ...οπότε αν δεν το δω δρομολογημένο για τη seajets δεν θεωρώ τίποτα ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρο........

Edited by giorgos_249
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε τον Αη Γιώργη κατά τις 12.30 θα είναι Πειραιά.

Μόνο 500 άτομα έχει χωρητικότητα ένα ταχύπλοο 74 μέτρων? Εδω το ΣΟΥΠΕΡΤΖΕΤ που είναι μόνο 42 μέτρα και παίρνει περίπου 400.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...