Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Διακοπές στο ντουμπρόβνικ και ένα πρωινό ξεπροβάλλει το seabourn odyssey. Πήγαινε πολυ αργά και σταμάτησε μπροστά απο το ξενοδοχείο. Καταλαβαίνετε τη χαρά μου βλέποντάς το να σταματά και να ρίχνει άγκυρες μπροστά μου. Δώρο δύο φωτογραφίες απο ψηλά και άλλες δύο το απόγευμα που οι λέμβοι πηγαινοέρχονταν για τους επιβάτες, αφού είχε ολοήμερη παραμονή.

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 7 months later...

Σημερα το ομορφο σκαρι ηταν στον Cesme και ειπα να ψαξω τις κρουαζιερες του να δω τους καλοκαιρινους προορισμους του.Παρακατω ολο το προγραμμα μεχρι το φθινοπωρο που αφορα Ελληνικα λιμανια.

seaodp.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 3 years later...
  • 8 months later...

Η Οδύσσεια της Seabourn βρέθηκε πρίν 2 εβδομάδες στον Πειραιά. Πολύ ωραία ώρα η 5η μμ. για αναχώρηση από τη συγκεκριμένη θέση, το πλοίο αποκολλάται σιγά-σιγά και γυρνάει αριστερά μπροστά μας, χαρίζοντάς μας μια κατάπλωρη που είναι όλη δική μας:D.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 4 months later...
  • 3 years later...

Από όσο ξέρω δεν το σχεδίαζαν. Προέκυψε τελευταία στιγμή η συγκεκριμένη πώληση.

Φήμες ακουγόταν για όλη την εταιρεία να πουληθει σε άραβες αλλά τελικά συνέβη αυτό.

Και μάλλον έπεται και συνέχεια. Με τέτοιο χρέος η Carnival δε μπορεί να μείνει μόνο σε αυτή την πώληση...

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Οτι το πουλάει στη MOL ,είναι μια μικρή εκπληξη. Βέβαια το ναυλώνει πισω μεχρι το 2024.

Η MOL οπως αναφέρει στο αρθρο που έχει βάλει ο kefalonia94 έχει μονο το Nippon Maru.

Νομζα οτι έχει και το Asuka II

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που παραλείψαμε να αναφέρουμε εδώ και είναι σχετικό με την εν λόγω αγοραπωλησία είναι πως η MOL δεν πήρε μόνο hardware, πλοίο δηλαδή. Υπέγραψε και σαν σύμβουλο ένα στέλεχος της Carnival και Princess Cruises με 30-ετή εμπειρία στον τομέα. Έχω την αίσθηση πως οι Ιάπωνες άρχισαν να σκέφτονται "γιατί να κάνουν κρουαζιέρες οι ομοεθνείς μας με πλοία των Δυτικών, και όχι με δικά μας".

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Nick the Greek said:

Έχω την αίσθηση πως οι Ιάπωνες άρχισαν να σκέφτονται "γιατί να κάνουν κρουαζιέρες οι ομοεθνείς μας με πλοία των Δυτικών, και όχι με δικά μας".

Γιατί απλούστατα οι Ιάπωνες που είναι άλλης κουλτούρας λαός κάνουν με τα δικά τους πλοία κρουαζιέρες "ιαπωνικού τύπου" δλδ ομαδικά μπάνια με θέα  τον ωκεανό,κοντσέρτα κλασικής μουσικής κ πάει λέγοντας!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Παράδοση στην MOL τον Σεπτέμβριο του 2024, τρίμηνη ανακαίνιση και έναρξη της νέας του καριέρας τον Ιανουάριο του 2025. Αρχικά με σύντομες κρουαζιέρες γνωριμίας στην Ιαπωνία και εν συνεχεία με κρουαζιέρα-γύρο του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...