Jump to content
Shipfriends

Θεόφιλος (ΙΜΟ 7362108)


Recommended Posts

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ααααααα όχι καλέ μου φίλε polmyt, εδώ μου τα χαλάς :D . Και βέβαια διεκδικώ την πρωτιά της παρουσίασης της συγκεκριμμένης φωτό στο shipfriends. Προσοχή, της παρουσίασης, και της παραπομπής με link στο site όπου και ανέβηκε, και όχι βέβαια της υποκλοπής και ανεβάσματος της στο φόρουμ μας σαν να ήταν δική μας, με μαλ.κιίτσες του στυλ "κάπου την βρήκα, έπεσε στα χέρια μου, δεν θυμάμαι τώρα πότε και από που", επιχειρήματα δηλαδή που ανθούν και επιβραβεύονται μάλιστα, σε άλλα Ελληνικά (τουλάχιστον) φόρουμς.

Να προσθέσω εδώ, ότι ο τρόπος που "παρουσίασα" την συγκεκριμμένη φωτό, είναι αυτός που προτείνει το ίδιο το shipspotting, έχοντας κάτω από κάθε φωτογραφία την επιλογή "Get thumbnail code to post in forum, blog or homepage". Από εκεί και πέρα, με αφήνει φυσικά τελείως μα τελείως αδιάφορο, αν η φωτό του ΘΕΟΦΙΛΟΣ στην Ηγουμενίτσα, έχει ξαναανέβει είτε μία είτε και εκατό φορές σε κάποιο ή κάποια άλλα sites.

Σημ. Είμαι σίγουρα oftopic, και αν πρέπει ας μεταφερθεί το παρόν ποστ σε κάποιο άλλο καταληλότερο.

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση: Αν φύγει το αυθαίρετο, θα φύγει και έρμα, να ελαφρύνει κι άλλο το πλοίο;

Και κάτι ακόμα άσχετο: Εκείνες οι επιγραφές "ΠΡΟΣ ΣΚΥΛΙΕΡΕΣ" υπάρχουν ακόμα; Θα ήταν μεγάλος κόπος ή θα ξόδευε πολύ μελάνι αν έγραφαν "Προς χώρο φύλαξης κατοικιδίων;"

Link to comment
Share on other sites

Τα εργα συνεχιζονται με γοργους ρυθμους ακομα κ σημερα κ οπως πανε με την φορα που εχουν μπορει να το κοψουν κ ολο τα ησυχασουμε :D το κουτι μας τελειωσε οπως ειπαμε τα ελασματα τα κομμενα ειναι στην προβλητα μαζι με τα μπανια τα ξηλωμενα...κ στο γκαραζ εχει ξηλωθει ολο το σημειο που θα ειναι η εισοδος της καινουργιας σκαλας

Link to comment
Share on other sites

Άραγε θα σκεφτήκανε τουλάχιστον να κρατήσουν κουκέτες,έπιπλα και τους καναπέδες που είχαν αυτές οι καμπίνες μήπως κάνουν καμιά ανανέωση στις άλλες καμπίνες του πλοίου που θυμάμαι ότι κάποιες δεν έχουν ούτε μοκέτα,και διαθέτουν έπιπλα του 70,τα μπάνια τα βλέπω ξυλωμένα πάντως εσωτερικά,κακά τα ψέματα οι καμπίνες που είχε το αυθαίρετο ήταν ότι πιο καινούργιο είχε το πλοίο

Link to comment
Share on other sites

Όπως σωστά αναφέρει ο Στέφανος, ας παρουν μερικούς καθρέπτες απο τα ξυλωμένα και να τους βάλουν εκεί που λείπουν. Δεν είναι κόπος!

Link to comment
Share on other sites

Το αυθαιρετο εχει φυγει πλεον ολοκληρο και το μοναδικο πραγμα που εχει μεινει και μας θυμιζει οτι καποτε υπηρχαν αλλα δυο deck ειναι το κομματι που βρισκεται ο εξαερισμος (αυτο το κουτι που υπηρχε και συνηθως καθοταν οποιος ηθελε να αραξει λιγο).Καποια απο τα τελευταια κομματια λαμαρινας βρισκοται εξω απο το πλοιο

post-1819-0-22622500-1330193450_thumb.jp

Σορρυ αλλα δεν υπαρχει καλυτερη φωτο λογω πολυκοσμιας

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Όπως σωστά αναφέρει ο Στέφανος, ας παρουν μερικούς καθρέπτες απο τα ξυλωμένα και να τους βάλουν εκεί που λείπουν. Δεν είναι κόπος!

ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟΠΟΘΕΤΙΣΟΥΜΕ ,,,......
Link to comment
Share on other sites

Eμφανέστατα ανανεωμένος -προς το καλύτερο φυσικά- ο μπάρμπας και από πλώρα μεριά, έστω και αν η απομάκρυνση του αυθαιρέτου δεν έχει ολοκληρωθεί, και παρ' όλο που αποκρύπτεται κάπως από το παρακείμενο AQUA JEWEL.

gallery_2102_143_365854.jpg

Link to comment
Share on other sites

τολμώ να πώ ότι το αποτέλεσμα δεν μου φαίνεται ωραίο,όσοι νομίζαν ότι θα μοιάζει στο φαιδρα ξεχνούσαν ότι σε εκείνο έλειπε ένα deck,και ήταν πολύ πιο αρμονικό,τέσπα αν μείνει έτσι και δεν μπεί τουλάχιστον στο μισό deck ανεμοθώρακας και σκέπαστρο θα είναι πολύ άσχημο κατά τη γνώμη μου,επίσης αν μπεί ανεμοθώρακας θα αύξηθεί και το θερινό προτόκολλο λόγω εσκιασμένων επιφανειών

Edited by Stefanos
Link to comment
Share on other sites

τολμώ να πώ ότι το αποτέλεσμα δεν μου φαίνεται ωραίο,όσοι νομίζαν ότι θα μοιάζει στο φαιδρα ξεχνούσαν ότι σε εκείνο έλειπε ένα deck,και ήταν πολύ πιο αρμονικό,τέσπα αν μείνει έτσι και δεν μπεί τουλάχιστον στο μισό deck ανεμοθώρακας και σκέπαστρο θα είναι πολύ άσχημο κατά τη γνώμη μου,επίσης αν μπεί ανεμοθώρακας θα αύξηθεί και το θερινό προτόκολλο λόγω εσκιασμένων επιφανειών

Καλύτερα να μην κόβαν τίποτα !Σαν καρνίβαλο θα το καταντήσουν το βαπόρι(είναι και απόκριες οπότε μια χαρά το σκέφτηκαν)!!

http://www.shipspotting.com/gallery/...php?lid=293411

Μόνο έτσι θα του άξιζε να γίνει όπως γεννήθηκε η έστω να έμενε με το κουτί !!Ούτε μοντέρνες κατασκευές να κάνουν ούτε μπάρ ούτε σκέπαστα ούτε τίποτα !!!!!Το φοβόμουν εξ αρχής ότι θα κάναν τέτοια κουτσουκέλα αλλά δεν ήθελα να το πιστέψω !!!Και κάτι τελευταίο:

Μακάρι σε όλη αυτή την επισκευή που βρίσκεται το καράβι να σκεφτούν να του κάνουν και ένα βάψιμο στον ουρανό του γκαράζ όπως έγινε και στο Μυτιλήνη γιατί από τη τόση μαυρίλα που χει ποιάσει τόσα χρόνια θυμίζει ρο-ρο!!!

Link to comment
Share on other sites

Το αυθαιρετο εχει φυγει πλεον ολοκληρο και το μοναδικο πραγμα που εχει μεινει και μας θυμιζει οτι καποτε υπηρχαν αλλα δυο deck ειναι το κομματι που βρισκεται ο εξαερισμος (αυτο το κουτι που υπηρχε και συνηθως καθοταν οποιος ηθελε να αραξει λιγο).Καποια απο τα τελευταια κομματια λαμαρινας βρισκοται εξω απο το πλοιο

Οπως παρατηρησε φιλος καραβολατρης στην οροφη εχουν τοποθετηθει ρελια πραγμα που σημαινει οτι ειναι πολυ πιθανον να μην φυγει το συγκεκριμενο σημειο.Ισως και τεχνικα να μην ειναι δυνατον να μεταφερθει ολος αυτος ο μηχανισμος που υπαρχει αλλα παρολαυτα αν παραμεινει θα δειχνει αρκετα ασχημο

Link to comment
Share on other sites

μαλλον για τον παρακατω λογο.

Mήπως ο 37χρονος υπερβάπορ έχει κανα θεματάκι με το stability και δεν βγαίνει πλέον το Amax; Kαι προκειμένου να μπούνε σε έξοδα για sponsons (με ότι αυτά συνεπάγονται σε χρήματα, χρόνο και ενδεχομένως ταχύτητα), κόβουνε το κουτί;

κοβεις κουτι, προσθετεις και λιγο ερμα και ερχεσαι στα ισα σου.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...