Jump to content
Shipfriends

Θεόφιλος (ΙΜΟ 7362108)


Recommended Posts

Παντως για την ηλικια του τα προπελακια του σκοτωνουν. Σβουρα η Θεοφιλαρα. Κριμα με λιγη προσοχη τα προηγουμενα χρονια θα μπορουσε να εχει καλυτερη μοιρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Χθες το βραδύ υπήρξε ένταση και ταλαιπωρία για εκατοντάδες επιβάτες του πλοίου "Θεόφιλος" στο λιμάνι του Βαθύ, όπου θα μετάφερε λαθρομετανάστες προς την Καβάλα με σκοπό την απέλαση τους (το ίδια είχε συμβεί πριν λίγες ήμερες στη Χίο & Μυτιλήνη με το ίδιο πλοίο). Διοτι η Πανσαμιακή Επιτροπή Ειρήνης, η Κίνηση Πολιτών Σάμου "Αλληλεγγύη στους Πρόσφυγες" και το Εργατικό Κέντρο Σάμου, οργάνωσαν συμβολική κίνηση διαμαρτυρίας μπροστά από το επιβατηγό πλοίο "Θεόφιλος" που θα απέπλεε στις 19:35 από το Λιμάνι της Σάμου με τελικό προορισμό την Καβάλα.

Ένα βίντεο από τις στιγμές εντάσεως και κατά τη στιγμή του απόπλου του πλοίου.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ο ΤΕΟ,πηγαινοντας προς Σαμο,περασε ανατολικα απο το νησακι που βρισκεται αναμεσα σε Χιο και Τσεσμε και γενικα απο αυτο το στενο,σπανια περνουν πλοια τετοιου μεγεθους.Στην παρακατω φωτο φαινεται η χαρακτηριστικη μακρινη(απο τις ακτες της Χιου)ροτα για το περασμα.

Οσον αφορα την κατασταση του πλοιου εσωτερικα,εχω ακουσει μονο αρνητικα σχολια και μαλιστα τελειως απαξιωτικα...Ας περιμενουμε ομως μεχρι να ταξιδεψει καποιος shipfriend ωστε να μας πει απο πρωτο χερι την μαυρη η την ασπρη αληθεια:D

post-709-128326982527_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πλοίο που συγκεντρώνει όλους τους φακούς των ερασιτεχνών και όχι μόνο φωτογράφων.Χάρμα ειδέσθε τα ρεμέτζα του στο Βαθύ.

Για να μπούμε και μέσα το Σάββατο για καμιά φωτό,να δούμε και εμείς μετα ματάκια μας τα αρνητικά σχόλια!!!

post-878-128326982545_thumb.jpg

post-878-128326982548_thumb.jpg

post-878-128326982549_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπορεί μέσα να μην είναι και στην καλύτερη κατάσταση, αλλά μου προκαλέι ιδιαίτερη εντύπωση η καλή μηχαναλογική του κατάσταση.

-Από όλα τα συμβατικά που μπαίνουν στο λιμάνι της Χίου, (εκτός του Ν. Χίος εννοείτε) γυρίζει με διαφορά πιο γρήγορα, κοντά στα 5.5 λεπτά έχει δέσει. Σε αυτό βέβαια βοηθάει και ότι το δένουν "πρόχειρα" λόγω της μικρής συνήθως παραμονής.

-Όταν χρειαστεί και πάει να αργήσει μπορεί να βγάλει τα 18 μιλιά και με αντίθετα ρεύματα

-Γενικά τα ωράρια της άγονης τα τηρεί στην εντέλεια. Σε αυτό βοηθάει βέβαια και τα "λάσκα" ωράρια που του έχει βάλει η εταίρεια. Ακόμα θυμάμαι που ήθελα να πάω Κάλυμνο από Χίο με Βιστέντζο Κορνάρο και είχε 6-8 ώρες καθυστέρηση πάντα.

Ως για την κατάσταση μέσα επείδη έχω μπει 3 φορές μετά την τράκα στοις Οινούσες. (έχω να μπω ένα μήνα τώρα όμως, ίσως βελτιώθηκε η κατάσταση). Όντως δεν είναι καλή, οι τουαλέτες είναι σε ασχήμη κατάσταση... όπως και η μυροδία μέσα :( Τα χαλιά δεν καθαρίζονται συχνά. Γενικά το πλοίο λειτουργεί με τον ελάχιστο αριθμό ναυτικών μέσα και αυτό σου δίνει μια αίσθηση "εγκατάλειψης".

Πάντως το πλοίο με το πρωτοκολλό του και το σχετικά καλό γκαράζ είναι μια αρκετά καλή λύση για άγονη. Είχα έντονους φόβους για τα ρεμέτζα του αλλά όλα πάνε καλώς προς τα παρών. Αν και πιστεύω πως θα μπορούσε να βοηθήσει αρκετά παραπάνω στη άγονη Λαύριο - Ψαρά - Λήμνο. Ιδιαίτερα το καλοκαίρι, αλλά και τον χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η συνέπεια στα ωράρια του πλοίου είναι το πλέον θετικό γεγονός της δρομολόγησης του στην άγονη. Με τους προηγούμενους (εκτός εξαιρέσεων) δεν κατέβαινες στο λιμάνι να ταξιδέψεις αν δεν επιβεβαίωνες ότι έχει φύγει από Μυτιλήνη ή Σάμο και έρχεται, ενώ τώρα ξέρεις ότι ό,τι ώρα γράφει το εισιτήριο σου το πλοίο θα είναι εκεί. Σε αυτό εκτός από τα χαλαρά ωράρια ίσως παίζει ρόλο το γεγονός ότι είναι καλοκαίρι και επικρατεί ειρήνη σε όλους τους τομείς (εταιρεία, εργασιακά κλπ). Πάντως αποτελεί αναβάθμιση για την άγονη ένα βαπόρι με το ξενοδοχειακό του ΘΕΟΦΙΛΟΣ, που αν δεν είχε το ατύχημα ακόμα Μ-Χ-Π θα έκανε.

Κατα τα άλλα, η μπουρού μετά το ατύχημα έχει μπουκώσει, σφυρίζει το βαπόρι στα φανάρια και δεν ακούγεται στο ντόκο.

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα ταχυτητας νομιζω οτι ηταν η μεγαλη εκπληξη.Προσωπικα χαιρομαι που διαψευστηκα πανυγυρικα μιας και ημουν απο αυτους που ειχαν υποστηριξει οτι αποκλειεται να βλεπαμε να βγαζει πανω απο 15 μιλια.

Θα μπορουσαν παντως να προσεξουν λιγο παραπανω το εσωτερικο του.Τα παραπονα για την κατασταση του εσωτερικα ηταν παρα πολλα.Το οτι πηγε σε αγονη δεν παει να πει οτι δεν ταξιδευουν ανθρωποι

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι οσα χρονια κι αν εχω δει τον ΘΕΟΦΙΛΟ να μανουβραρει στην Χιο,την φετινη 'σβελταδα' δεν την ειχα παρατηρησει ποτε.Το πλοιο μετα το 'Μπουρτζι' εκοβε για το νοτιο τμημα με τα thrusters να δουλευουν στο φουλ και επιβεβαιωνω οτι μεχρι να δεσει,του επαιρνε το πολυ 5λεπτα!Κι ολα αυτα βεβαια,μετα απο ενα γερο ατυχημα,που ολοι μας σκεφτομαστε οτι δεν θα ξαναταξιδεψει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρουσα το πλοίο όσες μέρες βρέθηκα στη Καβάλα και μπορώ να πω ότι ήταν συνεπέστατο στα δρομολόγια του. Γρήγορες αριστερές στροφές μέσα στο λιμάνι αλλα όπως ανέφερε ο enas chiotis με βραχνιασμένη φωνή στα σφυρίγματα. Όπως μου ανέφεραν σε τοπικό πρακτορείο δούλεψε πολύ καλά το καλοκαίρι ειδικά στο κομμάτι Καβάλα - Λήμνος και πάνω απο όλα χωρίς προβλήματα. Στα αρνητικά όπως έχει αναφερθεί οι άσχημοι εσωτερικοί χώροι.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρουσα το πλοίο όσες μέρες βρέθηκα στη Καβάλα και μπορώ να πω ότι ήταν συνεπέστατο στα δρομολόγια του. Γρήγορες αριστερές στροφές μέσα στο λιμάνι αλλα όπως ανέφερε ο enas chiotis με βραχνιασμένη φωνή στα σφυρίγματα. Όπως μου ανέφεραν σε τοπικό πρακτορείο δούλεψε πολύ καλά το καλοκαίρι ειδικά στο κομμάτι Καβάλα - Λήμνος και πάνω απο όλα χωρίς προβλήματα. Στα αρνητικά όπως έχει αναφερθεί οι άσχημοι εσωτερικοί χώροι.

Πάντως αν βάλουμε σε μια ζυγαριά τα θετικά και τα αρνητικά στοιχεία του πλοίου, νομίζω ότι η δρομολόγηση του στην άγονη κρίνεται αρκετά έως πολύ επιτυχημένη, :) ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες. Απομένει να δούμε πως θα τα πάει ο μπάρμπας και το χειμώνα στη γραμμή.B)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειμαι απο εκεινους που εχω ζησει δεξια στροφη της Θεοφιλαρας πανω απο το πλοιο. Το 2006 αμεσως μετα την αμμοβολη στη Συρο (πρωτο η δευτερο ταξιδι) Το ταξιδι ξεκινησε με αριστερη στροφη στον Πειραια κοντα στο ντοκο. Αφιξη στη Χιο με το Θεσσαλονικη μεσα στη μεση και λιγο λοξα. Δεξια στροφη με την πλωρη μονιμα στα 2 με 3 μετρα απο το Θεσσαλονικη και σε καποια στιγμη 3 μετρα και τα νυχια του καταπελτη απο το μωλο.

Δεν πρεπει να εκανε πανω απο 7 λεπτα οποτε ηταν αρκετα εντυπωσιακο οπως και το φουνταρισμα της αριστερης μπροστα απο το Θεσσαλονικη :D

Ενα και μοναδικο ταξιδι με το Θεοφιλος εχω κανει, πολλες συγκινησεις :o

Link to comment
Share on other sites

Λέω εγώ τώρα ο ...αφελής, υποθέσεις κάνω.

Μήπως έχει έρθει ο καιρός να επανέλθει το πλοίο στην προ του ...τρισκατάρατου ατυχήματος κατάσταση του, στα πάλαι ποτέ γνωστά και πατροπαράδοτα του δρομολόγια ???

Νομίζω (ίσως και πάλι αφελέστατα :rolleyes:) ότι είμαστε στις πλέον ευνοικότερες συνθήκες για να συμβεί κάτι τέτοιο. Και το νέο ιδιοκτησιακό καθεστώς στην ΝΕΛ ευνοεί, και οι μελλοντικές ακινησίες εν όψει χειμερινών συντηρήσεων των υπολοίπων πλοίων της γραμμής (αλήθεια, τώρα που βγαίνει ένα μήνα εκτός το Μυτιλήνη, δεν θα ήταν ευκαιρία ???), ακόμα και το ότι το πλοίο απροβλημάτιστα τους τελευταίους μήνες μπαινοβγαίνει στα λιμάνια της Χίου και της Μυτιλήνης σβήνοντας σιγά - σιγά τις όποιες κακές αναμνήσεις των κατοίκων (ή μήπως όχι ???).

Δεν νομίζω να είναι πιό απροβλημάτιστο και πιό ...κερδοφόρο το δρομολόγιο Σάμου-Χίου-Μυτιλήνης-Λήμνου-Θεσσαλονίκης, από το Πειραιάς-Χίος-Μυτιλήνη ούτε πολύ περισσότερο ότι δεν μπορεί ο Θεόφιλος να συναγωνιστεί το ...Λισσός είτε σε θέμα ταχύτητας :rolleyes: είτε σε θέμα χώρων. Πιστεύω ότι θα ήταν καλή μία τέτοια κίνηση από την εταιρία, και για να επαναφέρει - διατηρήσει τα από χρόνια κεκτημμένα, αλλά και για να διαψεύσει τους ανά καιρούς καχύποπτους που μιλούσαν για συμφωνίες κάτω από το τραπέζι... ;)

Εκτος πιά και αν η δρομολόγηση του πλοίου στην άγονη είναι υποχρεωτική και δεσμευτική για κάποιο συγκεκριμμένο χρονικό διάστημα, και δεν μπορεί να αντικατασταθεί από κάποιο άλλο (π.χ. ταχύπλοο).

Link to comment
Share on other sites

οταν περνεις αναθεση για μια άγονη γραμμή δεσμεύεσαι με ρήτρες οτι θα παρέχεις την συγκεκριμένη συγκοινωνία καθόλη την διάρκεια του χρόνου.

Τώρα βέβαια όπως έχουμε δει και παλιότερα αυτές οι δεσμεύσεις κι οι ρήτρες είναι ολίγον τι εφαρμοστέες στο περίπου.:rolleyes:

Γενικά πάντως με το γραμμα του νόμου θα έχει θέμα η εταιρεια αν το βγαλει απροειδοποιητα και δεν το αντικαταστήσει.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από περίπου μιάμιση ώρα, στις 10:00, αναχώρησε το Θεόφιλος από το Βαθύ μετά τη λήξη του απαγορευτικού για Χίο - Μυτιλήνη - Λήμνο - Θεσσαλονίκη.

Η προβλεπόμενη ώρα αναχώρησης από Μυτιλήνη είναι στις 18:30.

Από Θεσσαλονίκη αναμένεται να αναχωρήσει για το δρομολόγιο της επιστροφής αύριο στις 13:00.

Τα δρομολόγια όλης της εβδομάδας θα τροποποιηθούν, για περισσότερες πληροφορίες www.openseas.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ελπιζω οταν ερθει η ωρα του να βαφτει κι αυτος με JOTUN μπογιες και να του βαλουν και την κοκκινη ριγα πανω απο τη μουραβια σαν το Μυτιληνη. Θα δειξει οσο να ναι καλυτερα αν και το τελειο θα ηταν το βαπορι να γινει ασπρο με μπλε μουστακες ;)

Link to comment
Share on other sites

Ας παρουμε μια γερη γευση καλοκαρινου ΘΕΟΦΙΛΟΥ βλεποντας τη μανουβρα στη Μυτιληνη

Εχει κοψει ταχυτητα λιγο πριν περασει τα φαναρια

Μπαινει και αρχιζει δεξια στροφη

Γυρανει και μας χαριζει μια ωραια σχεδον καταπλωρη φωτο

Χρησιμοποιουμε και προπελακι:P

Συνεχιζουμε

Λιγο πριν ξεκινησει αναποδα

Δωρο:Pδυο φωτο δεμενο στη γωνια με την πλωρη προς τα εξω.

Σε γενικες γραμμες γυρισε αρκετα γρηγορα

Αυτα τα ολιγα για τους λατρεις του βαποριου:)

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Και ενδέχεται να αντικατασταθεί από το ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ.....!!!!

Δεν έχουμε και άλλο πλοίο διαθέσιμο...:o:);)

Ωραία για εμάς τους μυτιληνιούς να ξαναδούμε τον ΤΑΞΜΑΝ από τα μέρη μας.:P

Link to comment
Share on other sites

10 Ιανουαρίου σταματάει για να ξεκουραστεί (ετήσια ακινησία) και ο παππους ΘΕΟΦΙΛΟΣ.

Την ημέρα τών γενεθλίων μου δηλαδή :rolleyes:

Θά ανέβη και σέ δεξαμενή ή μόνο...διακοπές θά κάνη;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...