Jump to content
Shipfriends

Θεόφιλος (ΙΜΟ 7362108)


Recommended Posts

η κατατοπιστικοτατη περιγραφη του polmyt, ειναι χωροταξικη;), αλλα δεν μπαινει σε βαθοςB)

φταει η δεξαμενη; φταιει η προπελα; φταει η μηχανη;. προσωπικα πιστευω οτι φταιει η αποστασια του 1965. καποια στιγμη ο επιτιμος πρεπει να εχει ταξιδεψει με το πλοιο.

τα απονερα στη φωτο ειναι απο το προηγουμενο σαββατοκυριακο. η δεξια προπελα κανει απονερα επιπεδου bowthruster χοζωβιοτισσας.

δεν εχει νοημα να επιβεβαιωσω οσα ειπαν οι προηγουμενοι. το πλοιο σερνεται εμφανεστατα. περαν του μηχανικου μερους το πλοιο δινει μια εικονα εγκαταλειψης. αβαφα καταστρωματα (με εξαιρεση το αυθαιρετο και καμια δυο σκαλες), φθαρμενες μοκετες (η επενδυση απο λεπτα φυλα ξυλου σε ορισμενα σημεια απλα τονιζει το προβλημα στο υπολοιπο βαπορι).

το πλοιο μου εδωσε την εικονα οτι ηταν ναυλωμενο να μεταφερει προσκυνητες στη μεκκα, γυρισε και αφου εκατσε ενα χειμωνα καναμε ενα σκουπισμα και λιγο αζαξ και το βαλαμε να ταξιδευει.

μπορει το πλοιο να ειναι εναρμονισμενο με solas και στοκχολμη αλλα αρκει μονο αυτο; και ο ανταγωνιστης του στη γραμμη ειναι μονο που εχει διπλασια ταχυτητα και εχει πεσει και καμια πινελια μπογια πανω του (οχι μια πολλες).

τι εκανε περσυ 3 μηνες στο νεο μωλο; μονο τα sprinklers? αν ανεβει δεξαμενη το σεπτεμβρη θα ειναι η τεταρτη φορα σε 15 μηνες. μονο το sea angel το ξεπερνα.

ΥΓ Ο ιστος της σημαιας του θεοφιλου ειναι αριστεροτερα του διαμηκη αξονα. ο proud ειναι ακριβως στη μεση

το καλοκαιρι του 2006 το πλοιο θυμιζε κατι μεταξυ σταυλου και πλοιου προσκυνητων της ερυθρας. δεν πιστευω να εχει αλλαξει κατι εκτοτε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

οκ είμαι καινούριος εδώ και γι αυτό κάποα πράγματα μου διαφεύγουν...

η επιστροφη πάντως έγινε σε 12μιση ώρες, ενώ για να πάμε Λέσβο κάναμε 13. Απ'ότι φαίνεται ο Τεό κρατάει τους χρόνους του κι έτσι θα αποτελέσει την (ευχάριστη πια) εκπληξη του καλοκαιριού (να μην τον ματιασω κι έχουμε κι άλλα:D)

Στο ξενοδοχειακό επίσης ίσως (λέω ίσως)τα πράγματα έχουν βελτιωθεί (οκ εξαιρείται το κρεβάτι μου που ένιωθα στην πλατούλα μου κάθε ίχνος από μέταλλο που είχε το στρώμα-εξαιρείται και η καμπίνα στην οποία έτριζε το κεντρικό "φιλέτο" ενός τοίχου- απ' τις λίγες φορές που η καμπίνα ΔΕΝ βρισκόταν στα τελευταία καταστρώματα) ενώ και οι κοινόχρηστες τουαλέτες ήταν σε άψογη κατάσταση χωρίς ίχνος μυρωδιών κλπ (τουλάχιστον όπου πήγα εγώ)

Αυτά το 2008, και όχι πάρα πολύ καιρό πριν κάνει το παταμπαμ-μπουμ στην Αιγνούσα. Θυμάμαι ακόμα πως ήταν σε καλή κατάσταση μέσα, ευτυχώς αρκετα καθαρό, και σίγουρα πολύ πιο καθαρό απ την πρώτη (τουλάχιστον) περίοδο των δρομολογίων στην άγονη. Όντως κρίμα πάντως που το άφησαν στην τύχη του, γιατί το πλοίο έχει χώρους, μια ανακαίνιση της προκοπής αν έκαναν μερικά χρόνια πίσω, τώρα θα ήταν μια χαρά. Σιχτηρ, ΣιχαμεΝ όπως θα έλεγε και η προγιαγιά μου...:o

Πάντως αντέχει ο βάπορας...όσο για την περιγραφή του φίλου πιο πάνω...Ειλικρινα είχα την εντύπωση ότι ήμουν μέσα. Το χώρο της πισίνας άσχετο τον είχα βρει κάποτε αλλά πάντα τον πετύχαινα κλειστο. Να πω τέλος αν και έχω και μια αμφιβολία, η μνήμη μου δεν με βοηθά ότι έβλεπα επίσης εκεί στην ίδια περιοχή και ταμπέλες που έδειχναν το δρόμο για...σάουνα;;;;αν κάνω λάθος συγχωρέστε με, πάντως κάτι τέτοιο θυμάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Να πω τέλος αν και έχω και μια αμφιβολία, η μνήμη μου δεν με βοηθά ότι έβλεπα επίσης εκεί στην ίδια περιοχή και ταμπέλες που έδειχναν το δρόμο για...σάουνα;;;;αν κάνω λάθος συγχωρέστε με, πάντως κάτι τέτοιο θυμάμαι...

Καλα θυμασαι.Η σαουνα ειναι στον ιδιο χωρο με την πισινα και μπαινεις απο την ιδια πορτα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά έχουμε κολλήσει με την εσωτερική πισίνα του ΤΕΟ; Χρησιμοποιήθηκε ποτέ στην Ελλάδα; Μάλλον όχι, οπότε μην το παρακάνουμε. Ένας ακόμα κλειστός χώρος θα ήταν για το κοινό. Πάντως το αδερφάκι του είχε και εξωτερική πισίνα τα χρόνια που ήταν στην Ελλάδα, πίσω από τους ανεμοθώρακες της κόντρα γέφυρας. Στο Σουηδό (3η φωτό), διακρίνεται και η αντίστοιχη που είχε και ο ΤΕΟ, χοντρικά στο σημείο που βρίσκονται τώρα οι καμπίνες των αξιωματικών (αλήθεια, η ταράτσα αποπάνω τους είναι ανοικτή για το κοινό; ).

Για την κατάσταση του πλοίου μετά το ατύχημα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, αφού δεν το έχω ταξιδέψει από τότε, αλλά όλο και κάτι θα έχει αλλάξει. Είχε περάσει Eurosolas πριν το ατύχημα και είχαν γκρεμιστεί διάφορες καμπίνες για να δημιουργηθούν διάδρομοι, ε καμμιά μοκέτα θα έχει αλλάξει, μπογιά φαίνεται να πέφτει απέξω, όλα καλά. Μην ξεχνάμε ότι είναι πλέον αγονόπλοιο και με μειωμένη σύνθεση πληρώματος εξυπηρετεί συνεπέστατα τις γραμμές που έχει και χωρίς καθυστερήσεις (βλέπε προκατόχους).

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά έχουμε κολλήσει με την εσωτερική πισίνα του ΤΕΟ; Χρησιμοποιήθηκε ποτέ στην Ελλάδα; Μάλλον όχι, οπότε μην το παρακάνουμε. Ένας ακόμα κλειστός χώρος θα ήταν για το κοινό. Πάντως το αδερφάκι του είχε και εξωτερική πισίνα τα χρόνια που ήταν στην Ελλάδα, πίσω από τους ανεμοθώρακες της κόντρα γέφυρας. Στο Σουηδό (3η φωτό), διακρίνεται και η αντίστοιχη που είχε και ο ΤΕΟ, χοντρικά στο σημείο που βρίσκονται τώρα οι καμπίνες των αξιωματικών (αλήθεια, η ταράτσα αποπάνω τους είναι ανοικτή για το κοινό; ).

Για την κατάσταση του πλοίου μετά το ατύχημα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, αφού δεν το έχω ταξιδέψει από τότε, αλλά όλο και κάτι θα έχει αλλάξει. Είχε περάσει Eurosolas πριν το ατύχημα και είχαν γκρεμιστεί διάφορες καμπίνες για να δημιουργηθούν διάδρομοι, ε καμμιά μοκέτα θα έχει αλλάξει, μπογιά φαίνεται να πέφτει απέξω, όλα καλά. Μην ξεχνάμε ότι είναι πλέον αγονόπλοιο και με μειωμένη σύνθεση πληρώματος εξυπηρετεί συνεπέστατα τις γραμμές που έχει και χωρίς καθυστερήσεις (βλέπε προκατόχους).

Φίλε Χίωτη σε ποιό μέρος του πλοίου γκρεμίστηκαν καμπίνες και πότε?Εγώ μετά το ατύχημα έχω μπεί και ταξιδέψει πολλές φορές δεν διαπίστωσα κάποια αλλαγή σε θέματα διαμόρφωσης εσωτερικών χώρων.Α και η μόνη μοκέτα που αλλάχτηκε μετά το ατύχημα είναι στις καμπίνες πληρώμματος στο νταχάου που είχε πλυμηρίσει.

Link to comment
Share on other sites

Πέραν όλων αυτών έπιανε ποτέ 21 κόμβους ο Τεό;:eek:...αναφέρομαι στις πληροφορίες του Σουηδού που σίγουρα με εξέπληξαν καθώς το είχα πράγματι για "οκνό" βαπόρι...Πάντως σαφέστατα πριν το δυστύχημα και πριν και μετά τη μεγάλη βλάβη - που ήθελε καμια 17αριά ώρες να πάει και να έρθει- το θυμόμουν πάντα γύρω στα 17,5-18. Μετά την επισκευή του τα 18 μιλια τα είχε, μετά τη στούκα του επίσης τα διατήρησε (θυμάμαι το παρακολουθούσα στο ρουφιάνο τη μέρ απου ανέβαινε για να ξεκινήσει τις άγονες) και τώρα φυσικά (λογικό) πάει κομμένο δεν έχιε και λόγο πίεσης εξάλλου...Πάντως είναι και λογικό να έχει χασει και λίγο δρόμο, άλογα είναι αυτα...ψοφάνε!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Το observation deck(πλωριο αυθέρετο:P) πάνω από την γέφυρα ήταν ποτέ ανοικτό για τους επιβάτες;

Δεν ξερω τι γινοταν επι Ventouries Ferries παντως επι ΝΕΛ δεν ηταν ποτε ανοιχτο.Γιαυτο αλλωστε δεν φτιαχτηκε ποτε και εχει αυτα τα χαλιαΕκει πανω ανεβαινεις απο τις σκαλες για την αποθηκουλα που υπαρχει πανω απο τη γεφυρα και που στο ΦΑΙΔΡΑ ηταν σαλονι αν δεν κανω λαθος.

Φιλε kyr1 οι 21 κομβοι νομιζω οτι ειναι η μεγιστη ταχυτητα του βαποριου πριν χτιστει το αυθαιρετο.Στην Ελλαδα πηγαινε μεχρι 18.5 οταν το ειχε ο Βεντουρης καθως και μετα την επισκευη του 2006.Ποτε δεν ηταν το αγαπημενο βαπορι των νησιων κυριως λογω ταχυτητας(πιο αργο απο το ΜΥΤΙΛΗΝΗ) αλλα και λογω εσωτερικων χωρων που ηταν σε πιο ασχημη κατασταση .Παρολαυτα εχει μεγαλο πλεονεκτημα το ταξιδεμα του αλλα και οτι εχει απειρους χωρους μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χίωτη σε ποιό μέρος του πλοίου γκρεμίστηκαν καμπίνες και πότε?Εγώ μετά το ατύχημα έχω μπεί και ταξιδέψει πολλές φορές δεν διαπίστωσα κάποια αλλαγή σε θέματα διαμόρφωσης εσωτερικών χώρων.

Πριν το ατύχημα έχουν ξηλωθεί καποιες εξωτερικές καμπίνες στο ντεκ των reception, ώστε να μην υπάρχουν τυφλοί διάδρομοι μεγάλου μήκους. Πρέπει να διακρίνονται και σήμερα με το μάτι, αφού σε καποια σημεία ο διάδρομος που έχει δημιουργηθεί θυμίζει έντονα καμπίνα (γωνίες).

Α και η μόνη μοκέτα που αλλάχτηκε μετά το ατύχημα είναι στις καμπίνες πληρώμματος στο νταχάου που είχε πλυμηρίσει.

Για να το λες theofile κατι θα ξέρεις, εγώ όπως είπα πριν:

Για την κατάσταση του πλοίου μετά το ατύχημα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, αφού δεν το έχω ταξιδέψει από τότε.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι γινοταν επι Ventouries Ferries παντως επι ΝΕΛ δεν ηταν ποτε ανοιχτο.Γιαυτο αλλωστε δεν φτιαχτηκε ποτε και εχει αυτα τα χαλιαΕκει πανω ανεβαινεις απο τις σκαλες για την αποθηκουλα που υπαρχει πανω απο τη γεφυρα και που στο ΦΑΙΔΡΑ ηταν σαλονι αν δεν κανω λαθος.

Φιλε kyr1 οι 21 κομβοι νομιζω οτι ειναι η μεγιστη ταχυτητα του βαποριου πριν χτιστει το αυθαιρετο.Στην Ελλαδα πηγαινε μεχρι 18.5 οταν το ειχε ο Βεντουρης καθως και μετα την επισκευη του 2006.Ποτε δεν ηταν το αγαπημενο βαπορι των νησιων κυριως λογω ταχυτητας(πιο αργο απο το ΜΥΤΙΛΗΝΗ) αλλα και λογω εσωτερικων χωρων που ηταν σε πιο ασχημη κατασταση .Παρολαυτα εχει μεγαλο πλεονεκτημα το ταξιδεμα του αλλα και οτι εχει απειρους χωρους μεσα.

To πλοίο αν δεν είχε αυτό το κουτί θα είχε τουλάχιστον ένα 20 άρι γεμάτο .Κρίμα που δεν αφαιρέθηκε εδώ στην Ελλάδα, αν το προσέχαν όπως το Φαίδρα και κρατώντας την παραδοσιακή του μορφή στους εσωτερικούς του χώρους και με σωστή ανακαίνηση θα ήταν το καλύτερο της Νέλ μετά το Σαπφώ και όλος ο κόσμος θα πήγαινε με αυτό.Αλλά έπεσε σε λάθος χέρια απ ότι φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Μετα τη φωτο του Μυτιληνη (οπου στο gallery εκτος απο τη δικη μου, υπαρχει μονο μια LG photo του polmyt), ανακαλυψα οτι και στον Θεοφιλο, παρολο που τον εχουμε σε διπλασιο αριθμο φωτο, με χρωματα LG, υπαρχει μονο μια του NHSOS XIOS στο μαστιχονησι:D και μια του polmyt οταν εχει σβησει τα μισα. Deux photos απο μενα, μολις εχει δεσει το 2005. μια απο αριστερα να διαφημιζει τηλεορασεις και κινητα και μια απο δεκσα, να διαφημιζει τηλεορασεις και... αρκουδισια:rolleyes:. εξαιρετικα σινιαλα. τονιζαν τις γραμμες του πλοιου. ηταν τοσο συμμετρικα, που αν κοιταζες το βαπορι καταπλωρα, ηταν σαν τα ματια του γυλου:P

ειλικρινα απορω. 2 βαπορια τοσο πολυφωτογραφημενα και απο τα δυο χρονια που ειχαν αυτα τα σινιαλα, εχουμε δει ελαχιστες φωτο. αν υποψιαστω, οτι επειδη ηταν πανεμορφα αυτα τα χρωματα, εχει επιβληθει ατυπο embargo απο το πανισχυρο lobby των Lesvians (v oχι B), θα προσκυνησω σε μια μερα, αγιασσου, αγιο ραφαηλ και ταξιαρχη:D

Link to comment
Share on other sites

...Με την ιδια λογικη να κουτσουρεψουμε και το φουγαρο του Θεοφιλου. Το εχει περισσοτερο αναγκη απο θεμα ταχυτητας :D

Εύστοχη η παρατήρηση φίλε μου Neptune, αλλά ολίγον άστοχη (επίτρεψε μου) η επιλογή της φωτό (από θέμα και μόνο επίδειξης του ...μεγέθους, εννοείται :D).

ΕΔΩ νομίζω πως μπορούμε να έχουμε ένα καλύτερο μέγεθος σύγκρισης... :P:D

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν χωνεψα τη διαφημηση της LG σε κανενα απο τα ΝΕΛοβαπορα.Σε κανενα δεν μου πηγαινε αισθητικα.Επειδη ομως και αυτα ειναι μεσα στην ιστορια του βαποριου ας δουμε το ΘΕΟΦΙΛΟ σε μερικες φωτογραφιες με τα περιφημες τηλεορασεις και aircontition.H πλακα ειναι οτι στο σπιτι LG τηλεοραση εχω:D:D

Αναχωρηση απο Πειραια τον Απριλιο 2005 αλλα και το Σεπτεμβριο του ιδιου ετους

Δυο φωτο απο το δεξαμενισμο το καλοκαιρι του 2005

Αξιζει να δουμε και την ποιοτητα του βαψιματος σε δυο κοντινες φωτογραφιες

Η περιοδος της Ολυμπιαδας ισως ηταν η καλυτερη του πλοιου με αυτα τα σινιαλα αφου τοτε η διαφημηση ειχε σβηστει και ειχε μεινει μονο η κοκκινη ριγα

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το απαράδεκτο ΜΑΡΙΝΑ που ταλαιπωρούσε πέρσυ το καλοκαίρι τον κόσμο με συνεχείς βλάβες (χώρια η βρωμιά και η κλίση του), σίγουρα ο ΤΕΟ είναι καλύτερος για Ικαροσαμία. Από Σεπτέμβρη βέβαια θα είναι περιττός, καθότι το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ θα υπερ-αρκεί για τη γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

O Θεόφιλος δέν πρέπει να φύγει από την γραμμή που είναι τώρα.Δεν φτάνει που μάς το πήραν από την γραμμή και το ρίξαν στην άγονη μας το παίρνουν και εντελώς,και σαν να μην φτάνουν όλα αυτά ναυλώνουν ένα καράβι τώρα το Πηνελόπη και το πασάρουν στην άγονη.Ε έλεος δηλ πώς την έχονυν δεί την δουλεια ότι είναι παροπλισμενο το αγοράζει η Νέλ και το φέρνει εδώ πάνω?Μα την Παναγία δεν έχουν καθόλου γούστο.Χίλιες φορές να παίρναν το Ροδάνθη παρά αυτό!!Θεόφιλος=-Πειραιάς -Χιος-Μυτιλήνη

Edited by Neptune
αφαιρεση quote
Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς δηλαδή φίλε Theofilos ότι εν έτει 2010, το ομώνυμό σου πλοίο είναι κατάλληλο και θα έπρεπε να εξυπηρετεί τη γραμμή της Χίου- Μυτιλήνης? Μη μου το συγκρίνεις με τα άλλα της γραμμής, δεν θέλω να μπούμε σε αυτήν τη διαδικασία. Σκέψου το νησί σου, τις συγκοινωνιακές του ανάγκες, το πως θέλεις εσύ να αναπτυχθεί σε πολλούς τομείς. Βάζοντας όλα αυτά στην εξίσωση και σαν απόλυτο μέγεθος, το πλοίο που έχεις γνωρίσει τα τελευταία 2-3 χρόνια ικανοποιεί τις απαιτήσεις σου για τη γραμμή σου και το νησί σου?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς δηλαδή φίλε Theofilos ότι εν έτει 2010, το ομώνυμό σου πλοίο είναι κατάλληλο και θα έπρεπε να εξυπηρετεί τη γραμμή της Χίου- Μυτιλήνης? Μη μου το συγκρίνεις με τα άλλα της γραμμής, δεν θέλω να μπούμε σε αυτήν τη διαδικασία. Σκέψου το νησί σου, τις συγκοινωνιακές του ανάγκες, το πως θέλεις εσύ να αναπτυχθεί σε πολλούς τομείς. Βάζοντας όλα αυτά στην εξίσωση και σαν απόλυτο μέγεθος, το πλοίο που έχεις γνωρίσει τα τελευταία 2-3 χρόνια ικανοποιεί τις απαιτήσεις σου για τη γραμμή σου και το νησί σου?

Bεβαίως και μπορεί να εξυπητήσεί το νησί μια χαρά τουλάχιστον για μία 5ετία ακόμα με μιά καλή συντήρηση στις μηχανές 18,5 κόμβους θα τους έχει σίγουρα. Το πλοίο αυτό δεν έχει τίποτα να φοβηθεί και δεν είναι τελειωμένο ακόμα.Ξέρω πάρα πολύ καλά το πλοίο από την κορυφή ως τα νύχια γιατί έχω δουλέψει εκεί μέσα.Εντάξει όλα έχουν μια αρχή και ένα τέλος και κάποτε θα φύγει όπως και να το κάνουμε μην κρυβόμαστε. Θα ήθελα να έβλεπα καινούργια πλοία και πιό γρήγορα στην γραμμή αλλά από την στιγμή που δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα αγοράς καλύτερα να μείνει ο Θεόφιλος στην γραμμή όσο αντέξει και μέχρι την τελευταία ρανίδα του αίματός του στην γραμμή που τόσα χρόνια υπηρέτησε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά για την ταχύτητα δεν νομίζω ότι θα υπάρξει θέμα. Και όταν ανέβηκε για πρώτη φορά στο πρώτο λιμάνι της άγονης ήταν μόνιμα πάνω από 18 κόμβους, και πολλές φορες τώρα που το βλεπω στο ais έχει μέγιστη 17, 17,5. ακόμα και 17,8 μια περίοδο, που σημαίνει ότι την ταχύτητά του μάλλον την έχει....Δεν νομίζω ότι είναι μηχανολογικό το θέμα, στο κάτω κάτω, το Λισσός όλο το χειμώνα το έκανε 13, ώρες και παραπάνω ίσως...

Απλά δυστυχώς, ενώ έχει μεγάλες δυνατότητες σαν πλοίο, το άφησαν στη μοίρα του με αποτέλεσμα τώρα πια να είναι ξεπερασμενο στο ξενοδοχειακό του κομμάτι. Όταν έπρεπε οι φωστήρες μας δεν έριξαν κανένα φράγκο στο βαπόρι, τώρα πια ίσως και να μην υπάρχει λογος, στα 35 του. Για την άγονη είναι καλός, ειδικά μάλιστα αφού τηρεί και τα ωράρια του, έχει τεράστιους χώρους, περισσότερους ίσως απ όσους χρειάζεται η ίδια η γραμμή, ενώ σαν βαπόρι είναι ακόμα αξιοπρεπές και όχι σαράβαλο. Γι αυτό νομίζω ότι η άγονη του πάει πια μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά με την ταχύτητα που κινείται σήμερα το πλοίο (16 kn), θα έκανε Χίο σε 9,5 πλεύσιμες ώρες και Μυτιλήνη σε πάνω από 13,5...B)

Το πλοίο φίλε μου Χιώτη έχει ταχύτητα απλά λόγω της γραμμής που υπηρετεί δεν το πατάνε περισσότερο για να μην το ζορίζουν εφόσον μπορούν και με αυτά τα ωράρια να βολευτούν .Ένα καθάρισμα στα τούρμπο θέλει και ποιός το ποιάνει!

Link to comment
Share on other sites

Bεβαίως και μπορεί να εξυπητήσεί το νησί μια χαρά τουλάχιστον για μία 5ετία ακόμα με μιά καλή συντήρηση στις μηχανές 18,5 κόμβους θα τους έχει σίγουρα. Το πλοίο αυτό δεν έχει τίποτα να φοβηθεί και δεν είναι τελειωμένο ακόμα.

Με καλή και σωστή συντήρηση έχει όχι 5 αλλά ακόμα και 15 χρόνια, δυστυχώς τα τελευταία 2-3 τουλάχιστον χρόνια όμως δεν το έχουν προσέξει και πολύ οπότε δεν μας δίνει κανείς το δικαίωμα να αισιοδοξούμε για το μέλλον. Το θέμα δεν είναι όμως εκεί, κι ο Καπετάν Αλέξανδρος έφτασε τα 48 αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα μπορούσε και θα έπρεπε να κάνει Αιγαίο για παράδειγμα. Το θέμα είναι όπως είπα και παραπάνω ότι για μιά γραμμή σαν αυτή του νησιού σου από τον Πειραιά, είναι αναχρονισμός να εξυπηρετείται από το Θεόφιλο και τον Ταξιάρχη. Ο κόσμος, οι απαιτήσεις και η ζωή αλλάζουν. Όσο κι αν έχουμε φυσιολογικά μια έλξη με το παρελθόν, δεν μπορεί να μένουμε στάσιμοι.

Link to comment
Share on other sites

Άυτό λέω και εγώ φίλε Νικ δε Γκρίκ άλλα τέτοιες εποχές είναι πολύ δύσκολες να πάμε μπροστά και να αποκτήσουμε καινούργια πλοία οπότε άστο καλύτερα!!Ας δούμε τώρα μια φωτό της πισίνας του ήρωα που βρίσκεται κάτω από το γκαράζ του.Η φωτογραφία είναι σημερινή από την επίσκεψη μου στο πλοίο το απόγευμα

Εδώ μιά φωτό του ήρωα το 2006 .Ήταν η εποχή που πήγαινε με σακαταμένη προπέλα και έκανε το δρομολόγιο Μυτιλήνη-Χίος-Πειραιάς σε 17 ώρες !!Το καημένο τι έχει τραβήξει

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Ευάερη και ευήλια η εσωτερική πισίνα!

Δεν μπορώ να πω πάντως ότι είναι αυτό που έρχεται στο μυαλό μου ακούγοντας κάτι τέτοιο..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...