Jump to content
Shipfriends

Θεόφιλος (ΙΜΟ 7362108)


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Γιατί κανείς δεν ξέρει, εάν θα το ξαναδούμε να ταξιδεύει στο Αιγαίο??

Εμαθα οτι το πλοιο ετοιμαζεται μετα την επισκευη της κοιλιτσας του να δεχτει τον αναλογο εξοπλισμο και πιστοποιητικα διεθνων πλοων. Παει καπου το μυαλο σας? :(:(

Link to comment
Share on other sites

Σε μέρη ζεστά...που πρέπει κάθε μουσουλμάνος να πάει μια φορά στη ζωή του...[/QUΤελικά στην Ελλάδα θα αφήσουν κανένα ή σκοπεύουν να τα διώξουν όλα μέχρι τέλος του χρόνου;

Φαίνεται γιάυτό κλείνει τις υποχρεώσεις του εδώ για να ανοίξει άλλες από Egypt πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο μου φαίνεται...και ποιος θα μείνει να φυλάει τη Λέσβο ΟΕΟ???η Τριήρης??????

και όλα αυτά τα βαποράκια που θα πάνε??????

Θα πάω Μυτιλήνη στα τέλη Σεπτεμβρίου ελπίζω να βρω κατι σε πλεούμενο για το γυρισμό...

Link to comment
Share on other sites

Και πέρυσι το καλοκαίρι ακουγόταν έντονα ότι ο Θεόφιλος θα έφευγε το φθινόπωρο. Έτσι είμαι λίγο επιφυλακτικός απέναντι σε αυτές τις φήμες. Το μόνο το οποίο τις ενισχύει και με κάνει να πιστεύω ότι πολύ πιθανόν να εμπεριέχουν μια δόση αλήθειας, εάν δεν είναι πλήρως αληθινές, είναι το συμμάζεμα που κάνει η εταιρεία στα οικονομικά της μετά την αλλαγή του τρόπου χρήσης των κεφαλαίων που αντλήθηκαν από την τελευταία ΑΜΚ. Στέφανε πόσο σίγουρο είναι αυτό που μας μετέφερες; :confused::(

----UPDATE----

Το On-Line σύστημα κρατήσεων της ΝΕΛ, πάντως, έχει μέχρι και 30/10 δρομολόγια από το Μυτιλήνη.

Edited by cpt_Hiotis
Link to comment
Share on other sites

----UPDATE----

Το On-Line σύστημα κρατήσεων της ΝΕΛ, πάντως, έχει μέχρι και 30/10 δρομολόγια από το Μυτιλήνη.

Δε λέει κάτι αυτό ....

Εδώ το AIOLOS KENTERIS ΙΙ με ανοικτά πλάνα και πουλημένα εισιτήρια έφυγε για τα ξένα μέσα στο κατακαλόκαιρο ....

Link to comment
Share on other sites

Στο βαπόρι φαίνεται όντως να δουλεύουν συνεργεία. Και οι δύο καταπέλτες είναι ανοιχτοί. Μόνο αυτοί ξέρουν τι ακριβώς και γιατί το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απο τη στιγμη που ΑΝΕΚ επισημα αποφασισε να μεινει ολη τη χρονια το ΛΙΣΣΟΣ να φανταστω οτι εστω και εμεσα επαληθευονται επισημως οι φημες που θελουν το ΘΕΟΦΙΛΟ να κατηφοριζει προς τα πιο ζεστα κλιματα μετα το τελος της επισκευης του

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στη δεξαμενή στο Πέραμα έχει ανέβει ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ και πραγματικά με τρώει η περιέργεια να δω το τι συμπεράσματα θα βγουν αλλά και το τι δουλειές θα γίνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο Θεόφιλος παραμένει στο Πέραμα αλλά πλέον έχει κατέβει από τη δεξαμενή. Οι επισκευές συνεχίζονται και αν ναι σε ποιο στάδιο βρίσκονται; Το πλοίο είναι ικανό να ταξιδέψει ξανά με την ίδια ταχύτητα όπως πριν το ατύχημα; Μήπως είναι ευκαιρία για τη ΝΕΛ να βάλει το Θεόφιλο στη θέση του Μυτιλήνη όταν αυτό κάνει την ετησία του η οποία αν δεν κάνω λάθος έχει προγραμματιστεί για το Δεκέμβριο;

Link to comment
Share on other sites

Ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ αναμένει τον αξονα από το εξωτερικό.Για το πότε δεν γνωρίζω αλλά συνήθως αυτές οι παραδόσεις είναι χρονοβόρες.

Πάντως για να καλύψει την επισκευή του ΜΥΤΙΛΗΝΗ τον δεκέμβρη πιστεύω ότι θα είναι πολύ δύσκολο να είναι έτοιμο αλλά κι ακόμα αν έχει ετοιμαστεί δεν ξέρω αν είναι στις προθέσεις της εταιρίας κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Διαβάζοντας το πρόγραμμα μελλοντικών δεξαμενισμών να υποθέσουμε ότι έχει ετοιμαστεί ο άξονας του πλοίου, και άρα μπαίνουμε στην τελική ευθεία για την (όποια) επάνοδο του στην ενεργό δράση ?

Link to comment
Share on other sites

Κατι συμπαθητικα τετραποδα στο ΝΜΔ συζητουσαν εχθες...

Αναλόγου συμπάθειας τετράποδα κάτοικοι Περάματος είχαν φτιάξει πηγαδάκι κι εγώ από δίπλα έχοντας στήσει φαγκρί έμαθα ότι το καμάρι των Μυτηλινιών , το μεγαλύτερο ξενοδοχείο της Λέσβου με 800 και πλέον κλίνες που έπεφταν πριγκιπικοί ύπνοι :P, το βαπόρι που περίμενε κάθε Μυτηλινιό κι όχι ο Μυτηλινιός το καράβι:P πιθανότατα μετά την επισκευή θα το χαρούν οι ΤυνήσιοιB)

Link to comment
Share on other sites

Μαχαιρια μας εριξες τωρα. Μπορει να μην εχω σχεσεις με τη Μυτιληνη αλλα το βαπορι το χω μες την καρδια μου. Μονιμα θα το χαιρονται οι αγαπητοι μου Τυνήσιοι η προσωρινα; (πωληση-ναυλωση;)

ΥΓ: Τυνησιοι ή μηπως ηθελες να πεις Τηνισιοι; (Συρο Τηνο Μυκονο) :D:D

Link to comment
Share on other sites

...πιθανότατα μετά την επισκευή θα το χαρούν οι ΤυνήσιοιB)

Και εφόσον συμβεί κάτι τέτοιο (επαναλαμβάνω, εφόσον) θα τεθούν κάποια αυθόρμητα ερωτήματα :

Ήταν τελικά τόσο μεγάλη η ζημιά από την πρόσκρουση στις Οινούσσες ώστε αν και το πλοίο επισκευάσθει να μην μπορεί να επανέλθει στα πρότερα δρομολόγια του, και να προτιμηθεί η ναύλωση του στην Τυνησία ???

Διότι δεν μπορώ καν να φανταστώ ότι μία ναύλωση του πλοίου θα είναι πιό επικερδής από την επάνοδο του στην "φυσική" του γραμμή. Όλοι έχουμε ακούσει για τα πρωτόκολλα που χτυπάει το ΛΙΣΣΟΣ τον τελευταίο καιρό. Και δεν νομίζω πως ο κόσμος θα στρέψει την πλάτη στην ΝΕΛ και την τριήρη, από την στιγμή μάλιστα που ο αντικαταστάτης του Θεόφιλου για το διάστημα της απουσίας του δεν ήταν κανένα υπερσύγχρονο νεότευκτο πλοίο αλλά το ΛΙΣΣΟΣ, όσο κι αν συνεπέστατα ανταποκρίθηκε αυτό στα καθήκοντα του.

Και ας μην ξεχνάμε και την κάποια δυσαρέσκεια των κατοίκων της Μυτιλήνης και της Χίου με τις κινήσεις της HSW σε σχέση με το δρομολόγιο του Νήσος Χίος πριν λίγο μόλις καιρό.

Ακόμα, ούτε σκέψη για κάποιες άγονες ευρισκόμενες εν ...χηρεία ?

Άρα να υποθέσουμε ότι η ΝΕΛ πετάει "λευκή πετσέτα" ? :confused: (ΕΦΟΣΟΝ, βεβαίως, βεβαίως :)).

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω τα πραγματα ειναι πιο απλα.To big boss πηρε το 'μισο' της γραμμης με το ΛΙΣΣΟΣ με συνοπτικες διαδικασιες το καλοκαιρι οσο κι αν φωναζε ο ΑΓΟΥΔΗΜΟΣ πως ηθελε να βαλει πλοιο.Απο κει κ περα,ειδαν πως τρωνε καλα στην γραμμη,(εβγαλαν κι απο την μεση το Ν.ΧΙΟΣ)οποτε δεν υπαρχει λογος να την αφησουν.Η ΝΕΛ εχει το ΜΥΤΙΛΗΝΗ ενω σιγα σιγα θα παρει ολες τις αγονες,η ΑΝΕΚ παιζει παντου,κι ο ΤΕΟ,που δεν εχει και την καλυτερη φημη πλεον,θα παει να βγαλει αλλου το ψωμι του;) Ετσι ολοι ειναι ευχαριστημενοι...(οπου ολοι,εννοω τους γνωστους 2 αρχιμαγειρεςB))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...